Skocz do zawartości

Mam Rubinara!!!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Poruszę jeszcze raz temat regulacji ostrości w tego rodzaju teleskopach (także MTO). Jeśli ktoś ma pomysł jak zrobić mechanikę motofocus-a to ja moge podjąć się wykonania jej w praktyce i wyposażenia jej w odpowiedni układ sterowania.

W tym kontekście zapytam też czy Rubinar ma prześci M42 na 2 cale jak to jest w zestawie z Astrokrak-a ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, zarówno MTO jak i Rubinar 500/5,6 mogą obsługiwać nasadki okularowe proste M42x1 / 2" pod 2' okularki ale tylko w MTO starczy zapasu gwintu na przogniskowanie do nasadki kątowej 2" :-(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti napisał:

---------------------------------------

Mam lunetę zrobnioną z teleobiektywu Rubinar 5,6/500 i jestem zadowolony!

 

Widziałem pierścienie saturna wyraźnie oddzielone od planety!

 

Rozdzieliłem Gamme Andromedy!

 

Luneta niema dużych osiągów ale jest bardzo poręczna, jej długość to zaledwie 13cm

---------------------------------------

 

Rozdzieliłeś tylko Gamme Andromedy ? Toż to kompletna porażka.

Ja swoim Rubinarem 100/1000 rozdzieliłem Mi Dra (ok. 2"). A tę Gamme to przy 37x bardzo dobrze widać.

 

Saturn faktycznie ładnie się prezentuje. Jeszcze jak Ty masz Lantana to super!

 

Fotka Marsa muszę przyznać że bardzo dobra, jak na taki sprzęt i twoje amatorstwo w astrofotografii.

A czym robiłeś ? Cyfrówką czy kamerką ?

 

A widzisz może w M13 pojedyncze gwiazdki ?

 

U mnie przy obserwowaniu w Zenicie mocowanie do statywu jest tak mocno przeciążone, że krążki dyfrakcyjne robią się na jajo. Trzeba by jakieś obejmy w środku ciężkości zrobić.

 

Statyw mam z przeciwwagami i śruby osi obrotu są leciutko zakręcone, nie ma mowy żeby gdzieś leciał do przodu lub tyłu.

 

Ostrość w Rub. 100/1000 chodzi według mnie płynnie i nie mam jakichś specjalnych problemów z ustawianiem ostrości przy większych powiększeniach. Metody paznokcia nie stosuję. Jak raz ustawię ostrość to nic się nie rozogniskowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Interesuje mnie nie tylko luneta nieba ale i do ziemskich zastosowań . Pytałem o taki układ jak twój w Astrokraku i owszem było to do wykonania ale dostałem też informację ,że lepiej kupić Yukona 100x bo jakość obrazu będzie lepsza . Czy porównywałeś taki układ ? Może pokażesz więcej zdjęc swojej lunety . Jakie powiększenia uzyskujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizualnych dziennych zastosowań Rubinar się nienadaje!

 

Nie obsługuje małych powiększeń tak do 20x bo źrenica wyjściowa ma za duży cień lusterka wtórnego i obraz "lata"

 

Do dużych powiększeń np 100-150-200x wchodzi problem aberacji sferycznej nad którym właśnie pracuje 8) ale jest w fazie experymentalnej.

 

Jeżeli chcesz kupic sprzęt poto żeby patrzeć a nie poto żeby mieć na czym experymentować to KUPUJ YUKONA :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Andrzeju Z. ! jeśli do nocnych i dziennych obserwacji bez fotografowania tylko vizual to Yukon 100mm z powerem 25-100x jest o wiele lepszym rozwiązaniem, odpada winietoawanie centralne, ma już fabrycznie wbudowany szukacz, złączkę kątową, solidną stopę statywową i daje od razu prosty, ziemski obraz co jest sporym ułatwieniem zwłaszcza dla początkujących obserwatorów a wygląda to tak:

 

yukon.jpg

 

Obecnie i do foto bo mamy już na sklepie złączki foto do Yukona 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.