Skocz do zawartości

Automatyczny wyciąg okularowy 1.25"


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Ps. A może Janusz czas na nową konstrukcję dla Twoich wyciągów ? - mogą to być np. takie na łożyskach. Chętnie .Będę z Tobą współpracował w części dotyczącej sterowania.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku i tak chciałbym, żebyś zobaczył mój wyciąg w refraktorze TMB na spotkaniu w Jodłowie. Chodzi o motofocus do niego, ale jest to dość prosta konstrukcja i sporo możliwości regulacji pracy wyciagu - coś dla Janusza na przyszłość. Jest też parę rzeczy do usprawnienia, które po części zrobiłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, myślę i chyba nie mogę się zgodzić z ogólnym stwierdzeniem, że motofocus, to proteza czegoś tam. Wiem, że niewiele widziałem, ale patrzę na swój wyciąg, który chodzi leciutko i bez żadnych oporów. Ustawienie ostrości jest bajecznie proste. Ale są mankamenty: nawet przy wym montaży jaki mam, a obciążam go jedynie w 50%, drgania przy ustawianiu ostrości powstają. Milknął po max 2sek. Ale jednak są odczuwalne. Po drugie, to wyciąg ma tak małe opory, że jak włoże Naglera, a lunetka patrzy w górę (60st), to wyciąg siłą grawitacji się wysuwa.

 

Trudno mi jest sobie wyobrazić montaż i wyciąg, gdzie ustawianie ostrości nie powoduje drgań i wyciąg chodzi leciutko, a jednocześnie się sam nie wysuwa z ciężkimi okularami.

 

Motofokus to przedewszystkim wygoda. Gdybyśmy nie dążyli do wygody, to w samochodach jeździło by się na ławeczkach drewnianych i bez wspomagania kierownicy. Też się da jechać. Co nie? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby motofokus miał być kolejną po GO-TO protezą elektroniczną do mało sztywnych, popularnych montaży paralaktycznych, bo takie odnoszę wrażenie  8)

 

Niekoniecznie, siedzisz sobie spokojnie około 50 metrów od teleskopu, ZERO zakłuceń obrazu od twojego ciepełka, ... siedzisz sobie w pokoiku przy kompie i z kafką w dloni CCD-zisz, jeszcze do tego zmieniarka filtrów, a jak bardzo chcesz to zawsze mozesz z tego zrezygonowac i popatrzec tak jak zawsze - Masz Wybór. To nie są protezy, to jest postęp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.