Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

lemarc, narobiłes nam wielkiego smaku na Saturna tymi fotkami, kiedy tylko ustąpią te mgły nastawie sobie budzik i mam nadzieję, że też nawiążę z nim kontakt wzrokowy

 

Piękny efekt na fotce po prawej rozświetlony saturn wyglada na nim jak ufo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dziś sie zaczaiłem na Saturna.

Wyszedłem po 3.00 ustawiłem sie z leżakiem i pseudostatywem :szczerbaty: pod lornetke i się zaczeło.Sprzet za lichy na takie polowania,wiec wiedziałem,że cudów nie bedzie.Saturn wyraźnie był za jasny,przypominał elipse.Czasem jak przestawiałem ostrość to widziałem kulkę z wystajacymi "uszami"- pierścieniami ale od razu interpretowałem to jako albo efekt optyczny w lornetce,albo jako moją wyobraźnie :szczerbaty:

 

Jedno co przyciagło moją uwage to słaby malutki punkcik na wschód od planety.Najprawdopodobniej był to Tytan :banan:

 

Oprócz tego jeszcze inne obiekty M42,M44 i Syriusz który powalał swoim blaskiem.

Nie było chmur,mgieł też nie zaobserwowałem ale za to niebo było jakieś jasne!Do wschodu Słońca było jeszcze sporo czasu Ksieżyc już prawie zachodził mimo tego spodziewałem sie ze bedzie ciemniej,przez co uzyskam lepszy kontrast. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było chmur,mgieł też nie zaobserwowałem ale za to niebo było jakieś jasne!Do wschodu Słońca było jeszcze sporo czasu Ksieżyc już prawie zachodził mimo tego spodziewałem sie ze bedzie ciemniej,przez co uzyskam lepszy kontrast. :Beer:

dokladnie. wczoraj kolo 2 sie zwinalem bo pomimo dosc klarownego nieba wydawalo sie jakies dziwnie jasne. przy odrobinie wysilku moglem czytac tekst oswietlajac go wylacznie blaskiem nieba.

 

pewnie talibowie z klewek znowu cos kombinuja <_<:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie. wczoraj kolo 2 sie zwinalem bo pomimo dosc klarownego nieba wydawalo sie jakies dziwnie jasne. przy odrobinie wysilku moglem czytac tekst oswietlajac go wylacznie blaskiem nieba.

Bardzo dziwne zjawisko.. np.charakterystyczne gwiazdy z Lwa,które tworzą.... żelazko :szczerbaty: (moja subiektywna twórczość z tym sprzętem AGD :ha: ) było dość dobrze widoczne ale jak skierowałem lornetkę np.w rejon Denebola to tylko zobaczyłem jakies 3 jasne gwiazdki na tle jasnoniebieskiego nieba :blink:

dziwne to jak nie wiem.Żłóbek też ledwo był dostrzegalny "nagim" okiem.

Już czesciej 3 godz. po zachodzie Słońca lepsze warunki miałem niż teraz w środku nocy i to jeszcze późną jesienia :blink:

 

Ale Saturn i tak dawał po oczach przez bino.Jak to z planetami zazwyczaj bywa :Salut:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkudniowych mgłach właśnie dopadłem saturna to mój pierwszy saturn i czuje sie oszołomiony :) obraz pływa power tylko 120 a ja jestem wniebowzięty :helo: przerwy cassiniego nie dopatrzyłem sie ( od jakiego powiększenia można zobaczyć?) a wasze fotki jak zawsze super B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Coś drgneło w przyrodzie narazie jeden avik :)

 

hie hie tej samej nocy obserwowalem Saturna przez prosiaka 9mm i LVW 5mm (czyli 110 i 200 razy w przypadku!). Sama słodycz! Seeing momentami wspaniały! Widziałem sporo szczegółów na planecie jak i na pierścieniach (mimo że mam tylko 10 cm achromat z Fringe Killerem). Dodatkowo daję głowę, że dostrzegłem Enceladusa! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dziś zrobiłem z ręki fotkę :szczerbaty: Coś tam widać :blink: Czekam na części dopiero zacznę coś focić. Jedna klatka bez obróbki.

Właśnie takiego Saturna widziałem wczoraj przez SkyLuxa :D nawet barwy się zgadzają.

Link do moich wyników obserwacji: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=214916

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar, te barwy pojawiły się ponieważ nie trzymałem dobrze aparatu, poza tym nie miałem podłączonego napędu, wiec Saturn przy powiększeniu 200x widoczny był w okularze zaledwie parę sekund :/. Ciężko jest zrobić w taki sposób zdjęcie. Widziałem przerwę Cassiniego i Enceladusa pierwszy raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z Waldixsem i Adamem Tomaszewskim waliliśmy do niego nawet 300x :) Widok był zaiste kosmiczny. Przerwa Cassiniego przy 150x była wyraźna, a przy 300x - jak Wisła szeroka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to nie wiem co to za złośliwa pogoda !!!!!

już od kilku dni ludzie piszą jak to fajne teściki robią świątecznymi zabawkami, a ja z moim nowym UHC-s baadera mogę jedynie chmury oglądac :burza:

dzisiaj wystawiłem o 17:30 teleskop bo wieczór bezchmurny, a 2 godziny minęły i syf się zrobił (mgła), że widocznośc na 400m :angry: mam nadzieję, że luknę jeszcze raz w tym roku na czyste niebo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.