Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Moje pierwsze próby z Saturnem i posiadanym wtedy refraktorem Tał 100RS przeprowadziłem w lutym 2006 r. To co mi wtedy wyszło można zobaczyć na pierwszym zdjęciu (Tał 100RS bez prowadzenia, Barlow 2x, Vesta). Ależ te pierścienie wtedy pięknie wyglądały!

 

Od tego czasu Vesta przeleżała kilka lat obrastając kurzem, a ja zdążyłem zmienić teleskop na Syntę 8" na montażu Dobsona. Od kilku dni z zadrością przeglądałem jednak Wasze Saturny prezentowane w tym wątku i postanowiłem sprawdzić jaki będzie efekt połączenia starej kamerki z obecnym teleskopem.

 

Pierwszą próbę wykonałem przedwczoraj (2009.05.14) i jej wynik prezentuje drugie zdjęcie (wypadkowa ogniskowa 2400 mm, stack ok. 50 klatek, obróbka w Registax, crop i resize 150%). Wynik mnie mocno zniechęcił (kto próbował kręcić aviki Vestą przy ogniskowej 2,4 m na montażu Dobsona wie o czym mówię).

 

Wczoraj (2009.05.15) jednak się zawziąłem i postanowiłem popracować trochę nad parametrami ekspozycji i ostrością. Wynik jest na ostatnim zdjęciu (parametry i obróbka bez zmian). Prawda, że widać postęp? :D

 

Byłoby pewnie jeszcze lepiej z platformą, którą składam dla mojej Synci. Niestety, zanim ją zdążę uruchomić Saturn schowa mi się już za chałupę sąsiadów :(

 

Pozdrawiam,

Alex

 

 

 

Synta jest świetnym optycznie teleskopem i swego czasu zrobiłem tym sprzętem sporo fajnych fotek planetarnych. Pamiętam jaka to była jazda na początku bez prowadzenia :):). Potem doposażyłem teleskop w napęd (konstruktorem i wykonawcą był L.Jędrzejewski. To było zupełnie inna praca, jednak w tej chwili z całą pewnością doradzałbym Ci jakiś napęd raczej markowy (niekoniecznie drogi, tutaj nie ma znaczenia dokładność prowadzenia montażu- raczej jego nośność). Ideałem byłby EQ6 nawet przechodzony (czyli niedrogi). Dodam też że ilość fotek nie ma decydującego znaczenia, znacznie lepsze efekty da złożenie 200 klatek wysokije jakości niż 1000 przeciętnych. w załączeniu jedna z pierwszych moich fotek z synty (z prowadzeniem)-na pewno da się tym sprzętem powalczyć!

Pozdrawiam i gratuluję wyraźnych postępów :)

CCDCap0002a.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei próbowałem podejść do Saturna Syntą 8" na Dobsonie EOS-em 400D w ognisku głównym poprzez barlowa Vixena 2x T. Niestety efekty nie nadają się do publikacji, nie było nawet widać przerwy pomiędzy pierścieniami a planetą. Stack paru klatek pogorszył jeszcze sprawę, może było mniej szumu, za to Saturn bardziej rozmydlony. Widać że bez kamerki raczej się nie obejdzie.

Jest jeszcze jedna opcja, że stosowałem za długie czasy naświetlania. Przy ISO 800 było to 1/10s, co pewnie przy wypadkowej ogniskowej 2400mm daje już efekt pojechania. Ale przy takim zestawie Synta 8" + barlow trudno mi będzie czas naświetlania skrócić. Czyli kamerka lub prowadzenie ??

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że to już nie pora na Saturna bo znajduje się nisko nad dachem sąsiada ale zawziąłem się na niego i musiałem spróbować z ogniskową 3000

planeta pływała niemiłosiernie więc na wiele nie liczyłem i nie rozczarowałem się :szczerbaty:

Maczysław Skajłoczerowski 127 na EQ3-2 bez prowadzenia z Vixenem 2x

w dziurach między chmurami nakręciłem kilka avików po 150 klatek Philipsem SPC 900NC

 

saaa2v1_3.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam ;) Mam pytanie... z wypowiedzi kilku użytkowników wychodzi na to, że nie za bardzo już złapać Saturna <_< . Strasznie chciałabym zobaczyć jego pierścienie i ogólnie wszystko co byłoby możliwe z moim teleskopem. Czy mam szansę go jeszcze w najbliższym czasie złapać??

 

PS. Mieszkam na południu i widok mam na wszystkie strony świata, niestety na wschód i zachód jest on trochę ograniczony bo zasłaniają mi drzewa <_< .

 

Proszę o szybką odpowiedź :notworthy:

 

Pozdrawiam :banan:

Edytowane przez Młoda_AstroForum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz poczekać na przełom października i listopada i szukać Saturna przed wschodem Słońca na wschodnim niebie. jaki w ogóle masz teleskop?

 

edit

 

znalazłem twój teleskop w profilu. niestety, za mała ogniskowa by ładnie Saturna podziwiać. Przy użyciu barlowa i 4mm okularu maximum co da się wydusić to to:

saturn.jpg

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie jakbyś kupiła dobrego barlowa x4 to obraz powiększyłby się 2 razy. ale dobre szkło = drogie szkło :( . dodatkowo ustawienie pierścieni w stosunku do Ziemi jest tak niekożystne, że prawie ich nie widać. Za rok, dwa będzie lepiej.

 

a teraz możesz spróbowac Jowisza. Pięknie świeci przez całą noc i już twoim teleskopem da się sporo szczegółów złapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro o Saturnie mowa,

czy któryś z bardziej doświadczonych Kolegów/Koelżanek mógłby mi napisać, jak będzie widać Saturna przez teleskop który posiadam - Synta 8", i okular bader ortho 6mm.

i czy jest sens jakiegoś Barlowa montować do tego zestawu celem oczywiście powiekszenia Saturna?

na własne obserwacje muszę, jak wyzej pisano, poczekać jeszcze miesiąc z haczykiem :rolleyes:

dzięki z góry,

pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro o Saturnie mowa,

czy któryś z bardziej doświadczonych Kolegów/Koelżanek mógłby mi napisać, jak będzie widać Saturna przez teleskop który posiadam - Synta 8", i okular bader ortho 6mm.

i czy jest sens jakiegoś Barlowa montować do tego zestawu celem oczywiście powiekszenia Saturna?

na własne obserwacje muszę, jak wyzej pisano, poczekać jeszcze miesiąc z haczykiem :rolleyes:

dzięki z góry,

pozdr,

 

średnica pierścieni będzie w dużym przybliżeniu podobna do średnicy Jowisza, który to teraz króluje na niebie. Przeważnie obserwacje planetarne prowadzę przy powiekszeniach 200x (Synta + LV6) lub 240x (Synta + Soligor 2x + 10mm SPL) i w Polskich warunkach to absolutny max... szczerze mówiąc z perpektywy jakości LV, sens obserwacji z 240x jest dyskusyjny. Warunki na 400x zdarzyły mi się podczas 3 lat 2 razy i trwały średnio po 5-10 minut. Wg. mnie daruj sobie barlowa. Prędzej przyda się filtr w stylu moon&SkyGlow, polaryzacyjny, lub jakiś kolorek.... Synta to jednak żarówa przy planetach, warto ją czasem przyciemnić ;)

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO właśnie, masz rację,

na razie podaruję sobie tego Barlowa, i spokojnie powalczę na Kit'ach i tej ortho 6,

dla laika, póki co - mam nadzieję, to i tak poligon doświadczalny.

jakiś ew filterek sobie strzelę, bo faktycznie Łysy wczoraj dawał tak, ze nic nie widziałem - oslepiał na maksa.

A Jowisz wyglądał na prawdę nieźle wczoraj w nocy, w Kitowskij 10mm, B)

 

dziekuję za pomoc - Wasze wszystkie komentarze dla nas - poczatkujących - są jak encyklopedia w pigułce.

Jeszcze raz dzięki :rolleyes:

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Czekając na ustąpienie chmur, które jak liczyłem miały zanikać z wieczora, dotrwałem tak do północy bez rezultatu, więc poszedłem spać, pozostawiwszy sprzęt dalszemu chłodzeniu do godz. 4 nad ranem. Kolejny raz trafił mi się typowy, czyli kiepski seeing, mimo tego nagralem kilka avików Saturna, oraz popełniłem kilka fotek jego satelitów cyfrą. Z obróbką zeszło mi do świtania. Saturn: SC 10" plus barlow 2x, webcam Logitech PRO 4000 z filtrem UV/IR. ok. 130kl. z 600, 10f/sek. mig. 1/15 sek. Fotka z satelitami: SC 10" ognisko gł. 350D, ISO 400, 1X30 sek. (godz. 5.46)

Ta pierwsza fotka jest z nasa bo ją widziałem tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.