Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek fotka z księzycami zrobiona 17 listopada w ognisku gł. SC 10" 1x30 sek. ISO 400. Tej nocy nie było odpowiednich warunków do avikowania, więć zrobiłem kilka naswietlań pod kątem jego satelitów. Dwa z nich "siedzą" w blasku planety, w sumie widać pięć lub sześć. Mozna je sobie zidentyfikować w dowolnym programie typu planetarium.

SATURN171106b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bedzie to absurdalne pytanie... ale czy tak widac Saturna gdy spojzy sie na niego przez synte 8"?

:blink:

 

 

 

Widać dużo lepiej i nie daje tak po gałach (na tym zdjęciu jest specjalnie prześwietlony). Saturny są najładniejsze w moim Taurusie... :Boink: chociaz... no dobra, w bieszczadach Saturn w APO Miszy był najlepszy jaki kiedykolwiek widziałam - kolorki na tarczy, detale, miękka kreska.... w wyciągu Nagler oczywiście był...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać dużo lepiej i nie daje tak po gałach (na tym zdjęciu jest specjalnie prześwietlony). Saturny są najładniejsze w moim Taurusie... :Boink: chociaz... no dobra, w bieszczadach Saturn w APO Miszy był najlepszy jaki kiedykolwiek widziałam - kolorki na tarczy, detale, miękka kreska.... w wyciągu Nagler oczywiście był...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori2711

 

...w bieszczadach Saturn w APO Miszy... w wyciągu Nagler.... Ach te wspomnienia :D

 

...to był też mój najlepszy saturn w życiu :)

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za socjalistycznych czasów dostępne było czasopismo redagowane i drukowane w USA pod nazwą AMERYKA. Pamiętam jak w jednym z numerów które jeszcze gdzieś mam, był reportaż z obserwatorium Mt. Palomar, w którym autor opisuje jedną noc pracy astronomów na teleskopie. Pod koniec sesji zdjęciowej nad ranem, kiedy niebo zaczynało blednąć teleskop stawał się "własnoscią" astronoma i mógł on sobie zerknąć przez okular na co chciał. Akurat w tym czasie dostępny był Saturn, którego tenże dziennikarz opisał jako kulę z pierścieniem wielkości piłki nożnej, lub cos w tym rodzaju. Nie był on miłośnikiem astronomii, w przeciwnym wypadku opis tego co widział byłby bogatszy. W tamtych czasach robiło to duże wrażenie na czytelniku mieszkającym za żelazną kurtyną, gdzie sprzęt optyczny dozowano za pośrednictwem PTMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory mój najlepszy Saturn jaki widziałem to przez mój refraktor 60/700 (bo to jak na razie jedyny teleskop przez który patrzałem). I tak mi się podoba tylko, że jest troszkę mały :/. Ale myślę, że niedługo nadarzy się okazja spojrzeć na tą planetę przez większe teleskopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to nie na temat astrofotografi... ale jak juz jest taki podobny watek to chcialbym sie zapytac czy przez te okulary ktore sa w standarcie do synty da sie jakos ujzec ladnie Saturna?

Jak wsadzisz do wyciągu plossla 10 mm, to przy powiekszeniu x120 i przy dobrym seeingu pewnie coś zobaczysz, ale do ogladania szczegółów to raczej ortoskop albo lantan, i krótrze ogniskowe

 

pogodnego nieba

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to nie na temat astrofotografi... ale jak juz jest taki podobny watek to chcialbym sie zapytac czy przez te okulary ktore sa w standarcie do synty da sie jakos ujzec ladnie Saturna?

przy 120x tarcza z ladnie oderwanymi pierscieniami. na tarczy moze byc widoczne pociemnienie biegunowe. do tego kilka ksiezycow. czyli jak ktos jest na glodzie to jest calkiem niezle, ale oczywiscie ortho, lantan czy bardzo dobry plossl pokaza sporo wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze w końcu wypełznąć na balkon i się trochę zaszyć :D

Saturn czeka :Salut:

Patryk, saturn w standardowych okularach w synci wygląda bardzo łądnie. W 25mm w szczególności, tylko podstawa to dobrze zkolimowany i wychłodzony telep.

Pozdrawiam i życzę dobrej pogody. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja juz wiele razy zostawialem na noc teleskop na balkonie żeby był schłodzony na 5 rano na Saturna :). Ale po ostatniej przygodzie kiedy przyszła taka mgła że rano nie było NIC widać a z telepa lała się woda trochę się tego boję... ale chyba dziś zaryzykuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie

teleskop przez ktory obserwuje to zwykly Zeiss 20cm z przed prawie 100 lat.

http://www.lzos.ru/en/astro_apohr.htm to mi sie tylko marzy.

ten 35cm przynajmniej :D

 

 

o takim refraktorze to pomarzyc mozna :)

 

ja u siebie tez boskiego Saturna zaliczylem w tamtym roku ..i to 2 razy :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na ustąpienie chmur, które jak liczyłem miały zanikać z wieczora, dotrwałem tak do północy bez rezultatu, więc poszedłem spać, pozostawiwszy sprzęt dalszemu chłodzeniu do godz. 4 nad ranem. Kolejny raz trafił mi się typowy, czyli kiepski seeing, mimo tego nagralem kilka avików Saturna, oraz popełniłem kilka fotek jego satelitów cyfrą. Z obróbką zeszło mi do świtania. Saturn: SC 10" plus barlow 2x, webcam Logitech PRO 4000 z filtrem UV/IR. ok. 130kl. z 600, 10f/sek. mig. 1/15 sek. Fotka z satelitami: SC 10" ognisko gł. 350D, ISO 400, 1X30 sek. (godz. 5.46)

SAT11206D12b_filtered.JPG

IMG_4458b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.