Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

lemarc - wydaje mi się że Twój Saturn niejest wyostrzony albo źle się poszczególne ramki złożyły w stackowaniu :unsure:

Na tej fotce widać tarcze Księżyców :blink:

Wyostrzony to on jest, to podstawowa sprawa jakiej pilnuje każdy planeciarz, tylko warunki byly za słabe, dlatego ksieżyce "spuchły" od turbulencji. Mogłem lepiej wyostrzyć, ale wychodzą wtedy centryczne opaski na tarczy, a to jest nie do przyjęcia. Nie ma sensu robić nic na siłę, poczekam na lepsza okazję. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale ten pierwszy bardziej miękki i gladszy :)

choć oba cudnej urody

a noc dziś niezła, tylko że smar w ośkach zamarza, bo szarpie montażem

 

 

Ja przesiadłem się na losmandy titan zestaw na mobilnej platformie waży dobre 120 kg i nic nie szarpie :)

...natomiast zdążyłem już rozbić sobie głowę o przeciwwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyostrzony to on jest, to podstawowa sprawa jakiej pilnuje każdy planeciarz, tylko warunki byly za słabe, dlatego ksieżyce "spuchły" od turbulencji. Mogłem lepiej wyostrzyć, ale wychodzą wtedy centryczne opaski na tarczy, a to jest nie do przyjęcia. Nie ma sensu robić nic na siłę, poczekam na lepsza okazję.

 

 

Przy stackowaniu okręgi pojawiajace się na obrzeżach to wynik nieco nie doświetlonego obrazu przy avikowaniu, zdecydowanie lepiej jest ustawić wyższy gain

przynajmniej u mnie to działa. Można wtedy w zasadzie stackować dowolną ilość klatek bez efektu ringów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję swojego Saturna:31.12.2008 3:15UT

Newton 235/1940, Barlow 2x,Philips 840,registax, seeing dość dobry oceniam na 7/10

Newton ma nowe lustro zrobione w wakacje trochę skrócilem ogniskową z 2230 na 1940 (caly czas eksperymentuję z planetarnymi Newtonami)

Nie jestem pewien co to jest ta ciemna kropka na cieniu pierścieni.Widać ją też po obróbce innych avików.

Saturn_31.12.2008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze , wchodzisz na stronę CalSky , klikasz na Saturn , nastepnie apparent view data , ustawiasz datę i godzinę kręconego materiału , ustawiasz jaką aperturą chcesz zobaczyć planetę i klikasz na GO (czerwona strzałka).

 

To bardzo fajna symulacja , na twojej fotce załapał się Tytan i jeszcze 2 księżyce.

 

Też myślałem o wykorzystaniu dużego Newtona 350 x 1800 z PTMA Warszawa , nie ma on napędów i w tym problem a szkoda , z barlowem 3x , 5x można by pokazać co on potrafi :rolleyes: .

 

Fotka fajna , czekamy na następne .

1.jpg

Bez_tytu_u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze , wchodzisz na stronę CalSky , klikasz na Saturn , nastepnie apparent view data , ustawiasz datę i godzinę kręconego materiału , ustawiasz jaką aperturą chcesz zobaczyć planetę i klikasz na GO (czerwona strzałka).

 

To bardzo fajna symulacja , na twojej fotce załapał się Tytan i jeszcze 2 księżyce.

 

Też myślałem o wykorzystaniu dużego Newtona 350 x 1800 z PTMA Warszawa , nie ma on napędów i w tym problem a szkoda , z barlowem 3x , 5x można by pokazać co on potrafi :rolleyes: .

 

Fotka fajna , czekamy na następne .

Dzięki Astrokosmo, wcześniej już chyba widziałem tę stronę,ale nie korzystałem z tych symulacji. Już teraz widzę,że przy tym położeniu pierścieni jest duża szansa na złapanie księżyców i ich cieni na tarczy planety.

O tym Newtonie z PTMA słyszałem dużo dobrego to jest chyba to lustro z poradnika Serkowskiego i Rybarskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z lewej jest poprawny, tylko kolor nie ten. Nie wiem jakie masz ustawienia, bo ja w DBK-21 Color(z filtrem UV-IR cut) mam: YUY2, codec - Unspecified. Trzeba ustawć balans czerwieni i błękitu na wartości środkowe, a w REGISTAXIE skorzystać z autobalansu przy waweletach, wtedy kolory będą poprawne. Pozostałe przykłady fotek mają za duży kontrast, saturn powinien wyglądac płasko, tak jak na piewrwszej fotce i w realu. Nie ma co dusić podbijac koloru na siłę, bo Saturn jest mocno wyblakły.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z 14 stycznia - seeing nie był porażający, a kamerka cz-b. Zatem tło zrobiłem przez IRcut, reszta przez filtry, naświetlania:

 

R 1/15 sek,

G 1/23 sek,

B 1/9 sek

po 800 z 1200klatek

barlow 2x, po obróbce resized na 50%

 

Składałem w RegiStax4, ale każdy większy wavelet robił obwódki na tarczy. Spróbuję w Avistaksie. Cieszę się, że choć księżyce widać w tle, godzina wpisana na obrazku dotyczy filmiku z księżycami, planeta 2:40 UT - R, 2:46 UT - G, do 2:49 UT - B

 

Pozdrawiam

Saturn_2009_01_14_03_55.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej skali jak się obserwuje przeciętnym amatorskim teleskopem to atmosfera jest stabilna i widać zawsze jasniejsze pasmo przy równiku, ale raz na ok. 30 lat, kiedy Saturn jest w perygeum swojej orbity pojawiaja się w tej strefie duże zaburzenia. Nie pamiętam kiedy to ostatnio było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.