Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Hewelisz dzięki za linki fajne fotki, na ciebie zawsze można liczyć.

 

Pogoda nie rozpieszcza i jak to mówią tonący brzytwy się chwyta, więc wykorzystując kilka godzin braku grubych chmur , zawalczyłem z mniejszym cirruskiem :D

 

Oto przykład na Saturnie jak można wyciskać max możliwości ze sprzętu i kamerki przy słabej widoczności i cienkich chmur.

 

SCT 8" , Barlow Tele Vue 3x , DBK.

 

Obrobiłem kilanaście filmów , a następnie uzyskane fotki zestakowałem ze sobą.

 

Efekt może nie jest porarząjacy ze względu na warunki , ale jednak coś widać więc cieszy fakt braku grubych chmur i że coś tam udało się sfocić.

 

Ktoś by powiedział czy to ma sens ? ano ma zwłaszcza gdy pogoda jest dużo lepsza , taka sztuczka może dać jeszcze lepsze rezultaty niż jeden film .

 

e3b51b4796faaa30.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

Wczoraj pogoda pozwoliła mi na obserwację. Wychłodziłem Maka i po 23 stałem już na placu zabaw z zestawem. Pogoda naprawdę sprzyjała. Saturn wyraźnie widoczny juz w plosslu 32 z 2 księzycami Tytanem i Rheą. W plosslu 25 majaczył juz się Tethys. Założyłem Lantana NLV9. Saturn duży i ostry. Wyraźnie widać Tytana i Rhea. Tethys dalej wydoczny tylko zerkaniem. Po krótkiej obserwacji Widac 2 pociemniena na tarczy planetki i to wyraźnie. Cień pierścienia niestety już niewidoczny- kąt pierścień- Ziemia zbliża się nieuchronnie do 90 stopni.

 

Po godzinie obserwacji dokonałem rzeczy "nienormalnej" Zamiast NLV 9 włozyłem Plossla 10mm z zestawu i obraz.... był według mnie lepszy. Chyba jest on dłuższy niż 10 mm bo Saturn był nieco mniejszy, ale zato bardziej klarowny i ostry. Jakość obrazu w Maku f/11.8 pomiedzy tymi okularami jest dla mnie niezauważalna. Jedynie ER Lantana to przewaga. (wiem, że narazam się na klątwe za to stwierdzenie ale to tylko moja prywatna opinia :D )

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poobserwowałem (raczej zaliczyłem dla świętego spokoju) kometkę i wziąłem się za Saturna. Seeing chwilami był wyśmienity! Stack 650 klatek z jednego filmiku, mam sporo materiału i pewnie jeszcze coś wrzucę z tej sesji. Ustawienia kamerki 8,5 f/ps. Fitr IR-pass, barlow 2,5X.

sat010309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing chwilami był wyśmienity!

 

Seeing musiał być wyśmienity bo fotka jest na prawdę super. Pierścienie jak żyleta. Pomimo swojego dość upierdliwego położenia wyglądają genialnie, chociaż każdy z nas chciałby je zobaczyć w pełnej krasie, ale na to musimy trochę poczekać :)

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing musiał być wyśmienity bo fotka jest na prawdę super. Pierścienie jak żyleta. Pomimo swojego dość upierdliwego położenia wyglądają genialnie, chociaż każdy z nas chciałby je zobaczyć w pełnej krasie, ale na to musimy trochę poczekać :)

 

Mateusz

 

 

Tak ale takie położenie to większe wyzwanie w sensie astrofoto. Pierścienie zmieniają położenie dość dynamicznie, w ciągu 2 m-cy od kiedy wyciągałem telpa sporo się zmieniło (tzn. widać więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poobserwowałem (raczej zaliczyłem dla świętego spokoju) kometkę i wziąłem się za Saturna. Seeing chwilami był wyśmienity! Stack 650 klatek z jednego filmiku, mam sporo materiału i pewnie jeszcze coś wrzucę z tej sesji. Ustawienia kamerki 8,5 f/ps. Fitr IR-pass, barlow 2,5X.

 

 

Andrzeju - masakra!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam dla zainteresowanych fotkę referencyjną, crop z pełnej klatki. Może pozwoli to niedoświadczonym planeciarzom w ustawieniu parametrów w kamerce, zupełna surówka bez jakiejkolwiek ingerencji.

Dzięki :)

Takie materiały są zawsze bardzo pomocne.

Może jeszcze słowo o "sposobach" na ustawianie ostrości? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Takie materiały są zawsze bardzo pomocne.

Może jeszcze słowo o "sposobach" na ustawianie ostrości? :rolleyes:

 

 

Ofrsc :)

Ja mam w C-11 wyciąg clayforda (taki z WO), likwiduje to zupełnie image-shift. Samą ostrośc ustawiam za pomocą elektrycznego

wynalazku jakim jest focuser na bateryjkę sky-watchera (można do podpinać pod wiele wyciagów, fajny patent i śmieszna cena :)

 

W zasadzie bez takich gadzetow nie ma możliwości ustawienia tego poprawnie szczegłonie na ogniskowej u mnie wynikowa

to ponad 6,5 metra z barlow x2,5.

 

Do ustawiania ostrości stosuję sposób polegający na nagrywaniu próbnego avika i focuser jest ustawiany na podgladzie nagrywania,

to o wiele bardzie precyzyjne niż robienie tego na samym poglądzie z kamerki.

hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...focuser jest ustawiany na podgladzie nagrywania,

to o wiele bardzie precyzyjne niż robienie tego na samym poglądzie z kamerki...

Oczywiście spróbuję.

Przyznam jednak, że nie rozumiem dlaczego będzie precyzyjniej?

 

Jeszcze raz dziękuję :)

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście spróbuję.

Przyznam jednak, że nie rozumiem dlaczego będzie precyzyjniej?

 

Jeszcze raz dziękuję :)

 

Avi nagrywa się z okreslona ilością fps przy ustawieniu wysokiej częstości mamy "płynny" obraz planety. Natomiast w trybie podglądu klatki są

generowane znacznie wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jean-Luc Dauvergne und François Colas zrobili zdjecie z Pic du Midi. Uwazam ze jest niesamowite. Encke-Division przy aktualnym ustawienu pierscieni...

 

http://www.astrosurf.com/ubb/Forum3/HTML/021299.html

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porownaniu z w.w. zdjeciami moj saturn to lipa. Mam nadzieje, ze mimo to bedzie sie wam podobac. :D

Zdjecie zostalo zrobione w styczniu przez teleskop C11, ze skrocona 2xBarlow (~f/18) i kamera DMK21.AS. L(IR)RGB.

 

L-RGB-Neu.jpg

 

Te male ksiezyce to Rhea i Tytan.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pic du Midi to tradycyjna "mekka|" planeciarzy. Trudno znaleźć lepsze miejsce w Europie. Ale taki był cel budowy obserwatorium na tym szczycie - budowano go w epoce fascynacji marsjańskimi kanałami.

A więc Twój Mars jest rewelacyjny nawet na tle fotek "metrówką" z Pic du Midi.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mimo wszystko- szczeliny Encke bym sie przy chwilowej pozycji nie spodziewal.... Ale z metrowym lustrem w gorach jest to oczywiscie mozliwe.

 

Mam jeszcze jedna fotke saturna - miesiac pozniej (14.02.09). Niestety seeing byl kiepski, szczegolnie zielony i niebieski kanal byly dosc rozmyte. Ale za to widac, jak sie pierscienie powoli otwieraja...

 

L-RGB_140209.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi, hi , nie zdążyłem wyedytować tego mojego "Marsa", to znaczy myślałem o Saturnie! - przepraszam!.

Jesli chodzi o Pic du Midi to jest to specyficznie położony, samotny szczyt dający efekt opisany Przez D. Peacha dotyczący Barbados. Chodzi o spokojne ruchy konwektywne powietrza. Nie wszystkie obserwatoria górskie maja tak dobry seeing. na przykład Skalnate Pleso ma w 90% fatalny seeing. Często nisko położne obserwatoria daję lepsze warunki dla obserwacji planet, np. zanane było z tego obserwatorium w Pułkowie. Ja także (nieskromnie przyznam) mam bardzo dobre warunki planetarne, na ogół spokojnie stosuję powiększenia 400x i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.