Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

W porownaniu z w.w. zdjeciami moj saturn to lipa. Mam nadzieje, ze mimo to bedzie sie wam podobac. :D

Zdjecie zostalo zrobione w styczniu przez teleskop C11, ze skrocona 2xBarlow (~f/18) i kamera DMK21.AS. L(IR)RGB.

 

L-RGB-Neu.jpg

 

Te male ksiezyce to Rhea i Tytan.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

 

Jaka lipa piękna fotka :)

Wydaje mi się że można by się spodziewać majaczącego ;) cassiniego przy trochę dokładniejszej obróbce pierścieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znów sobie powalczyłem z Saturnem po sesji z Lulinem. Szkoda nie skorzystać z okazji gdy sprzęt ustawiony, ale nadal bez rewelacji jesli idzie o seeing. SC10", barlow 2x. DMK-21, filtr UV/IR.

suma_14_03_2009_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszego wieczoru próbowałem "zasadzić" się na Księżyc ale że był on położony niedogodnie i do tego zamglony więc wartościowego materiału brak. To niepowodzenie udało sie powetować na drugim dostępnym dla mnie obiekcie jakim był Saturn. Mówiąc szczerze to poniższą fotkę zamieszczam z duszą na ramieniu. Po prostu w ten posób usiłuję dokumentować swoją pasję ( poprawiając jednocześnie statystyki zdjęciowe forum :szczerbaty: )

Saturn_14_A1.jpg

Stack 5 klatek z projekcji okularowej przy użyciu NLV 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm chodzi ci o sposób w jaki robię fotki?

No cóż przykładam aparat do okularu, wcześniej odpowiednie ustawienia dot. czasu naświetlania i ISO (najlepiej jak najmniejsze), ustawiam ostrość (wtedy warto użyć zooma zeby wyostrzyc np. na jakimś kraterku na Księżycu) no i....robię zdjęcie :) lub serię zdjęć żeby je potem zestackować ( z ręki mam utrudnione zadanie). Czasem w przypadku planet robię też filmiki, a potem stackuje klatki. Zdjęcia Księżyca, Słońca i planet wychodzą bardzo przyzwoicie, a o ds kompaktem z dobsona i jeszcze z ręki :Boink: to możesz zapomnieć. Musiałbyś kupić platformę paralaktyczną z napędami i lustrzankę...no chyba ze satysfakcjonują cię takie zdjęcia :rolleyes:

m 42

post-15765-1237216969_thumb.jpg

chihotki

post-15765-1237217493_thumb.jpg

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znów sobie powalczyłem z Saturnem po sesji z Lulinem. Szkoda nie skorzystać z okazji gdy sprzęt ustawiony, ale nadal bez rewelacji jesli idzie o seeing. SC10", barlow 2x. DMK-21, filtr UV/IR.

 

 

Ja tez walczyłem ale jakiś wredny cirrus przyszedł i prawie nic nie było widać. :angry:

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Wczoraj był zabójczy seeing na południu Polski. Powiedz mi jeszcze, gdzie jest wschód na zdjęciu? Czy masz jakieś zdjęcie z wczorajszym ułożeniem księżyców? Wiem, że mogę sobie sprawdzić na symulatorzem, jednak wolę dostać jakieś zdjęcie, szkic, opis z dzisiejszej nocy z realnych obserwacji!

 

Zwróćcie uwagę, że widać Cassiniego! Przy takim ułożeniu pieścieni!

 

Ciemnego nieba i wiosennej pogody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Powiedz mi jeszcze, gdzie jest wschód na zdjęciu? Czy masz jakieś zdjęcie z wczorajszym ułożeniem księżyców?...

Zdjęcie w ognisku 4m(via barlow 2x) ma wschód po lewej stronie? :icon_redface:

Niestety, nie potrafię jeszcze robić/składać zdjęć planety w otoczeniu księżyców.

Wiem, że wczoraj była po temu wyśmienita okazja. Takie ujęcia to moje plany "na przyszłość".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W piatek (20.03.) mielismy u nas nie tylko dobra pogode ale takze calkiem niezly seeing. Po trzech godzinach chlodzenia teleskopu udalo mi sie strzelic nowa fotke saturna. Szczerze mowiac zdziwilem sie niezle, jak bardzo sie w ciagu miesiaca pierscienie otworzyly...

 

Saturn%20200303LRGB_Endversion.jpg

 

C11 @ f/20, DMK21, L(IR)RGB.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i Tytan!?

 

Tak, to Tytan. Na jasniejszym filmiku bylo nawet widac trzy dalsze ksiezyce, niestety byly one bo stackowaniu bardzo rozmyte. A Tytan jako najjasniejszy pokazywal sie nawet przez filtr IR.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wczoraj wieczorem pokazal sie w koncu i u nas skrawek nieba. Niestety seeing byl na poczatku raczej kiepski ale za to poprawial sie z czasem, takze w koncu okolo 23:00 sprobowalem sie na saturnie. Mysle ze udalo mi sie tym razem uchwycic takze owal sztormu WOS nad pierscieniami , pokazywal sie on przede wszystkim w czerwonym kanale :D . C11, DMK21, 2x Barlow l(IR)RGB. 23:19, zdjecie zostalo powiekszone o 50%.

 

Saturn300309RGB.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za wasza aprobate!

 

W miedzyczasie nabralem pewnosci, ze ta jasna plama to faktycznie sztorm WOS. Jej pojawienie kryje sie ze zdjeciami kolegow polaczonych z obliczeniami w Jupos. Tutaj widac ta plamke wyrazniej w czerwonym wyostrzonym kanale, bez zadnych dalszych obrobek.

 

W troche pozniejszym zdjeciu, ktore wlasnie skonczylem nie ma po nim ani sladu. Ale za to widac ksiezyce Rhea i Thetys a i kolor mi sie troche lepiej podoba. B) Mam jeszcze na warsztacie filmiki zrobione przez 2,5 Powermate, czyli ~f/25. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Saturn300309_2.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.