Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

z pierścieniami mu bardziej do twarzy.

Jacek

 

Ja tak trochę z boku, bo foceniem się nie zajmuję, ale chciałem zapytać czy u was w ciągu ostatnich 3 dni też był tak rewelacyjny seeing.

Obiektem głownym był oczywiście Saturn.

Obserwowaliśmy go we trójkę 13.04 przez Maczka SW, Syntę i Celestrona 12". Seeing 7/10. Widoczne 5 księżyców (przez Celestrona oczywiście).

Inne obiekty DS również doskonale widoczne, zwłaszcza galaktyki w Warkoczu Bereniki i Lwie.Obserwowaliśmy do 2330, był wiatr i cholernie wymarzliśmy.

Ale to pikuś!

Wczoraj widząc piękne niebo nie mogłem odmówić sobie wyciągnięcia mojej Synty. Na wyjazd na nasze zwykłe miejsce poza miastem nie było szans (teraz b.b.b. żałuję że jednak nie pojechałem), pozostało obserwować w niekorzystnych okolicznościach (środek miasta, silne zabrudzenie światłem sodówek).

Kiedy przyłożyłem oko do okularu ( zoom 8-24) nie mogłem uwierzyć w to co widzę. Przepiękny, stabilny obraz, bez najmniejszych turbulencji.

Dałem największe powiększenie i obraz niewiele się pogorszył.

Wymieniłem okular na 10. Obraz lepszy niż przy zoomowej 8-ce. Super widok!!! Księżyców jak mrówków !!!

Zachęcony tym poszedłem na rekord: okular 6. Pięknie!

No to jeszcze Barlow 2x ! Powiększenie 400x - no w tym powiększeniu to Saturna jeszcze nie oglądałem.

Jedyny kłopot to to, że gnał przez pole widzenia jak opętany. Ach gdyby to można było zobaczyć przez Dominikowego Celestrona na EQ5!

Ale i tak było rewelacyjnie: seeing oceniam na 9-10/10. Wyskoczyłem z domu na 10 min. by tylko kuknąć na niebo, a oglądałem 2 h.

Liczyłem na to że dzisiaj będzie podobnie i już szykowałem się na wyjazd do Dominika, a tu kichaaaaa.

To już nie to: 6-7/10.

Szkodaaaaa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie z tym seeingiem to bylo tak, ze byl plywajacy. tzn raz 5-6 sekund chwileczka super, a pozniej znow kilka sekund "plywania". Ale ta chwilka stabilnego patrzenia pozwalala widziec w powiekszeniu ponad 350x pieknie szczegoly - cien pierscieni, cassiniego, pasy, wszystko superostro i wyraznie :)

 

a dodatkowo wczoraj - tym razem w lornetce - slodki widok, czyli przelot Lacrosse 5 o okolo stopien, moze poltora od Saturna :) A jasnosc tego satelity byla niewiele mniejsza niz planety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Saturn nie wzbudza mojego zainteresowania w takim stopniu co Jowisz czy Mars, nie planuję dalszych fotek, no chyba że przy okazji focenia Księżyca, gdyby trafil się jakiś rewelacyjny seeing, ale generalnie nie mam ochoty wyciągać sprzętu specjalnie na tę planetę. Dlatego wrzucam jeszcze jedna wersję, chyba już na prawdę ostateczną. :szczerbaty::Salut:

sat.16_04_2009_cc..JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ode mnie, dzisiejszonocny Saturn.Żadnych wirków,żadnych cieni satelitów..ale jest jedna wątpliwość, bo po lewej stronie tarczy planety, na styku pierścienia zabiegającego za tarczę Saturna, widać jakby pogrubienie pierścienia.Może to być artefakt po obróbce, albo któryś z księżyców tak się ulokował:)

 

Klip avi nagrałem o godzinie 21:36

 

Jak by ktoś mógł zasymulować położenie satelitów Saturna o tej godzinie 19.04.2009 roku, to byłoby fajnie:)

 

xxx002412.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza próba z Saturnem, Synta 12" + K 4mm :szczerbaty: + kompakt, stack 96 klatek z filmiku + resize 200%

 

saturn.jpg

 

Wiem że marna ta fotka w porównaniu z Waszymi ale dla mnie to wielki sukces, tym bardziej że długo się męczyłem z aparatem i miałem problem z osiowością układu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Saturna zrobiłem pod koniec sesji z Księżycem. Obrazek powstał z 10 avików, wybrane jakieś 1200kl. Warunki były niezłe, ale niestabilne.

 

 

Bardzo ładny Saturn ładnie jednak co 1200 klatek to nie 200 :).

Troszkę brakuje mi tylko kontrastu może przydaloby się nieco podciągnąć gain? z doświadczenia wiem że owszem generuje to szum ale lawinowo rośnie ilość

tzw. szczególu na wynikowej focie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy podpowiedzcie proszę nowicjuszowi w astro obserwacjach kiedy pierścienie SATURNA tak się ustawią żeby można było wypatrzeć więcej z ich płaszczyzny???

 

Za około siedem lat będzie najlepszy moment do podziwiania pierścieni (2016 rok) wtedy wychylą się najmocniej, w tym roku dążą do ustawienia się w taki sposób, że znikną z pola widzenia zupełnie, polecam wątek Roberta B. o cyklicznych "pojawieniach sie i zniknięciach" pierścieni Saturna - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ścienie+saturna

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Nie tylko koledzy tu pisują ;), kolego...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja dodam trzy grosze o lornetkach.

Długo się zastanawiałem, ale chyba tutaj najzręczniej napisać. Taki uczęszczany wątek, po co rozpoczynać nowy.

Gdzieś w jego początkach (2006 r.) po raz pierwszy spojrzałem na Saturna przez DO Everest 12x60. Niewiele zobaczyłem – tylko wydłużoną plamkę. Nie wiem, czy to wynikało z braku doświadczenia, nienadzwyczajnej optyki czy też zbyt małego powiększenia. Myślę, że obserwator z doskonałym wzrokiem i dobrą dwunastką na statywie oddzieliłby pierścień.

Ja jednak oddzieliłem go dopiero po sprawieniu sobie Apollo 22x100. Co by o niej nie mówić, wrażenie było niesamowite. Po wyostrzeniu zdawało się, że widzę maleńki klejnocik, jak wasze fotografie, tylko miniaturka. Tak naprawdę dopiero wtedy poczułem się astroamatorem.

Od tego czasu sporo się zmieniło. Pomimo mniej korzystnego ułożenia pierścienia widzę go dobrze zarówno przez 20x77 jak i 15x70, zaś Tytana także w 8,5x44. Zdecydowanie zbyt jasne niebo nie pozwoliło mi dotychczas na poszukiwanie innych księżyców, co podobno jest możliwe:

...Co do księżyców to ostatnio jak obserwowałem tę planetę

to miałem wrażenie że po prawej stronie jest kilka księżyców jednocześnie włącznie

z dobrze widocznym Tytanem. Potem sprawdziłem, że faktycznie tak było...

(wątek „Kupiłeś lornetkę?...)

Przy tak korzystnym obecnie położeniu Saturna, widocznego z mojego balkonu-obserwatorium od zmierzchu, wszystkie obserwacje zaczynam od niego.

Niby niewiele widzę, ale zawsze odczuwam dreszcz emocji, gdy obok tarczki zauważam kreski pierścienia.

Ciekawe, kiedy znikną. A może jednak nie?

Będę czujny.

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy (12/13 maja) warunki do obserwacji Saturna były znakomite. Do tej pory udawało mi się dostrzec dwa jego księżyce, a wczoraj – aż cztery. Tytana – jak zwykle bez kłopotu. Pozostałe: Rhea, Dione i Tethys – zerkaniem i tylko czasami. Bardzo ciekawy układ księżyców: po jednej stronie Tytan, dość mocno oddalony od Saturna; po drugiej – Dione i Tethys obok siebie, dość blisko planety, Rhea chowająca się pod pierścień. Potem na Calc-Sky sprawdziłem jeszcze, że bardzo blisko Rhei był Mimas. Ale ten ostatni jest już poza granicami możliwości mojego teleskopu (refraktor 90/900).

Przeszedłem kolejny stopień wtajemniczenia, doszedłem do czterech księżyców. I to w bardzo naświetlonym miejscu, patrząc z balkonu.

Czy ktoś z Was, mający lepszy sprzęt i mniej światła bijącego po oczach, zobaczył wczoraj też coś więcej. Chwalcie się, proszę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.