Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś trafiłem na znośne warunki i wyszło mi coś takiego:

 

starun_500.jpg

 

To było kręcone gdzieś w połowie grudnia, już nawet nie pamiętam parametrów. Do stackowania poszło 500 klatek z ponad 3000. Obróbka standardowa. Kolorystyka może trochę dziwna...

 

Z moim dobsonikiem nie mam za bardzo jak z wami konkurować na tym polu ale spróbować zawsze można. Grunt, że się przy tym dobrze bawię :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś trafiłem na znośne warunki i wyszło mi coś takiego:

 

starun_500.jpg

 

To było kręcone gdzieś w połowie grudnia, już nawet nie pamiętam parametrów. Do stackowania poszło 500 klatek z ponad 3000. Obróbka standardowa. Kolorystyka może trochę dziwna...

 

Z moim dobsonikiem nie mam za bardzo jak z wami konkurować na tym polu ale spróbować zawsze można. Grunt, że się przy tym dobrze bawię :D.

 

Z kolorami warto się pobawić, "referencyjna" fotka w załączeniu.

http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...ormat/web_print

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolorami warto się pobawić, "referencyjna" fotka w załączeniu.

http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...ormat/web_print

Ta 'referencyjna' jest najbardziej neutralna? To znaczy najwierniej oddaje rzeczywistą kolorystykę, tak? W takim razie faktycznie muszę jeszcze trochę popracować ;).

W mojej fotce kolorów jakoś specjalnie nie ustawiałem bo nie mam w tym wprawy, tak jak wyszło tak zostawiłem. Może jak poprawię to wrzucę dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 'referencyjna' jest najbardziej neutralna? To znaczy najwierniej oddaje rzeczywistą kolorystykę, tak? W takim razie faktycznie muszę jeszcze trochę popracować ;).

W mojej fotce kolorów jakoś specjalnie nie ustawiałem bo nie mam w tym wprawy, tak jak wyszło tak zostawiłem. Może jak poprawię to wrzucę dla porównania.

 

Zetnij troche niebieski i bedzie znacznie lepiej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 'referencyjna' jest najbardziej neutralna? To znaczy najwierniej oddaje rzeczywistą kolorystykę, tak? W takim razie faktycznie muszę jeszcze trochę popracować ;).

W mojej fotce kolorów jakoś specjalnie nie ustawiałem bo nie mam w tym wprawy, tak jak wyszło tak zostawiłem. Może jak poprawię to wrzucę dla porównania.

Myślę że to są najbardziej naturalne kolory.

Warto w registaxie przeprowadzić po stackowaniu najpier rgb shift, z reguły powoduje to znaczną poprawę detali i znikają kolorowe krawędzie. Najtrudniej jest zlikwidować niebieskie zabarwienie pierścienia, już na etapie ustawień webcama (zakładam że to toucam) można balansować kolorami przy nagrywaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale ja widziałem na żywo saturna w teleskopie w true color i wiem, ze tak nie wygląda. pierścień jest bardziej szaroniebieski.

 

 

Hmm u mnie w okularze Satrun jest raczej żółtą kropą planetki i biało-żółtym pierścieniem Ale niejest taki pink jak na focie z h. Nie sądzę żeby ludzie obrabiający fotki z hubbla robili ściemę z kolorami, tym bardziej że z hubbla jest sporo fotek robionych na zasadzie false-color aby wyodręnić różne niuanse. U mnie w ruskim okularze saturn jest żółty jak banan, w ortho zdecydowanie inny, dużo zależy od telpa. W syncie bez abberacji chromatycznej był po prostu biały w różnych oddcieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję, że w Trzciance Saturn też jest bardziej biało-żółty :rolleyes:

 

 

Pastelowe odcienie niebiesko-różowe obserwuję bardziej na tarczy, niz pierścieniach, które wydają się zbliżone do tych fotek, które podał Lysy.

 

Ale nie zapomnijmy o podstawowych sprawach- inne układy optyczne, inne okulary, inna wrażliwość oka będą powodować zmianę barw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba przyznać, ze swietne by bylo zrobienie jakiegos porownania (najlepiej na jakims zlocie), jakie sie 'widzi' kolorki na Saturnie (i nie tylko!). Wtedy mozna by dojść do wniosków rodzaju 'okular X zażółca obraz a teleskop Y zaniebieszcza, a połączenie okularu Z z teleskopem A ewidentnie zaszarza cały obraz!'. I z tego wyjda bardzo dobre wnioski!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba przyznać, ze swietne by bylo zrobienie jakiegos porownania (najlepiej na jakims zlocie), jakie sie 'widzi' kolorki na Saturnie (i nie tylko!). Wtedy mozna by dojść do wniosków rodzaju 'okular X zażółca obraz a teleskop Y zaniebieszcza, a połączenie okularu Z z teleskopem A ewidentnie zaszarza cały obraz!'. I z tego wyjda bardzo dobre wnioski!!

 

Nie tylko optyka ma tu swoje 3 grosze. Cirrusik, wysoka mgiełka, zapylenie, wysokośc nad horyzontem...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko optyka ma tu swoje 3 grosze. Cirrusik, wysoka mgiełka, zapylenie, wysokośc nad horyzontem...

 

Pozdrawiam.

 

Zatem nie pozostaje nic innego jak zorganizować zlot na Księżycu. :szczerbaty: (choć ponoć dobrego klimatu na takie spotkania tam nie ma!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju w styczniu 2005 miałem świetyny seeing i genialną przejrzystość i czytosć atmosfery obserwowałem przy powiększeniu lekko ponad 2D (źrenica poniżej 0,5mm) widziałem doskonale odżółconego saturna i był poprostu czysty jak łza z soczystymi kolorami!!!

pierścień jest białoszaronioebieskawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę Saturna w kolorze żółtawym, a ściślej pasmo chmur po obu stronach równika (SC10") podobnie jak na tej fotce z lutego ub. roku.

Ps. Telep jest wiadomej firmy, ale barlow ruski napewno z tą żółtą optyką jak wszystko u nich , więc może dlatego. Następnym razem zerknę przez barlowa Soligora, z okularem ortho Baadera, może będzie inny odcień.

SAT230206bc.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjdą naprawdę dobre noce tej zimy- dokładnie mu się przyjrzę. Kilkakrotnie miałem niesamowite warunki około roku temu, ale obrazki z Alkora i Skyluxa, choć je pamiętam, nie pozwalają na jednoznaczne określenie kolorków. W tym roku za bardzo byłem zafascynowany obrazami z Synty z ortho i Plosslem, aby dobrze przyjrzeć się kolorom. Cóż, dla mnie (pewno i nie tylko dla mnie) ładny seeing i Saturn to prawie magia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjdą naprawdę dobre noce tej zimy- dokładnie mu się przyjrzę. Kilkakrotnie miałem niesamowite warunki około roku temu, ale obrazki z Alkora i Skyluxa, choć je pamiętam, nie pozwalają na jednoznaczne określenie kolorków. W tym roku za bardzo byłem zafascynowany obrazami z Synty z ortho i Plosslem, aby dobrze przyjrzeć się kolorom. Cóż, dla mnie (pewno i nie tylko dla mnie) ładny seeing i Saturn to prawie magia :)

I z tym bym się zgodził.Ja na saturna poluję już od samego początku.Ostatnio a było to 01 stycznia po przpięknym księzycu oglądanym w moim 150x1750, telekonwerter 1,5x i okular PZO 20x wprost oniemiałem.Wydawało mi się jakbym po prostu stał przed nim.To było coś pięknego, tego nieda się opisać.Malutkie kratery w postaci pierścionków jakby położonych na powierzchni.To tym bardziej czekam na Saturna.A wtedy poprostu zaszły chmury a ja dźwigając sprzęt nabawiłem się drobnej kontuzji.Muszę się uporać z obudową tubusa i wtedy zabiorę go na zlot.Pozdro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo często w powietrzu wisi coś co zażółca obraz. ostatnio tek miałem, saturn wysoko i dalej żółty. jednak to niejest prawdziwy kolor. To samo było z marsem żółty, a tylko wysoko w dobrą wietrzną! noc wylazł piękny łososiowy kolorek. zminy porywisty wiatr to podstawa przy planetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przed świętami to co niby ustrzeliliśmy? zajączka? chyba że moim telpem to się nie liczy,

pozdr. :Beer:

Sorry ! Masz rację w twoim telpie był świetny pomimo, że znajdował się nisko nad horyzontem ale zachecony ostatnią obserwacją księżyca czekam teraz na Saturna w moim telpie a jego posadziłem właśnie na kółkach i nie będę musiał już dźwigać tego ustrojstwa.P.S.Nie wiesz ile Ci zawdzieczam, że mogłem razem z Tobą obserwowac.Myśle, że jak tylko zmieni się pogoda wyruszymy znów na obserwy.Pozdrawiam. http://astrotafig61.blox.pl/html

Edytowane przez tafig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na dobrą pogodę próbowałem jeszcze coś wyciągnąć z materiału z poczatku grudnia.

postaraj sie zaraz po stakowaniu ściemnić.

gamma ustaw tak:

_______

|............|

|........../.|

|......../...|

|....../.....|

|__/____|

 

czyli równolegle przesunąć w bok i w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.