Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu to nie chciales tego saturna pokazywac?Sa pasy,krawedz tarczy mozliwie ostra,tylko seeing do poprawienia,ale to juz nie w naszej mocy(znaczy sie dla avikow ktore sa juz faktem,bo te ktore przed nami,moze rzeczywiscie powinny byc nagrywane w miejscach o lepszym klimacie astronomicznym). :Salut:

 

Obrocic go by sie zdalo,bo tak ciezko wpatrywac sie w szczegoly.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur,wez jeszcze tego Saturna do Registaxa i pociagnij najnizszym suwakiem dosc mocno,wychodzi tam jakis "duszek" wirek po prawej stronie.Na rosyjskim forum astronomicznym dyskutuja o sztormie,z tego wlasnie dnia.Oczywiscie nie da sie wykluczyc artefaktow.

 

Pozdrowienia

 

(po prawo,kiedy obroci sie Saturna do poziomu)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to dzis pewnie wysypie sie worek z saturnami..

Na poczatek 3 moje fotki,a raczej 3 wersje tego samego zdjecia.

 

Sat2007.jpg

Sat2007.3.jpg

Sat2007.2.jpg

 

1-75%

2-100%

3-150% oryginału.

 

MCT-180 konwerter 2x tulejka projekcyjna 8cm ToUcam Pro.

 

Jeszcze jedna fotka.Inne ustawienia kamerki,150% oryginalu.

Saturn2007.2.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze,jeszcze wczoraj prognozy pozwalaly miec nadzieje na 3 pogodne noce z rzedu,a dzisiaj pogoda najwyrazniej skonczy sie,dlatego wklejam pospiesznie ostatnia fotke z wczorajszej sesji.

Zdaje sie,ze uzywajac wylacznie Registaxa,musze sie decydowac,albo na paski na tarczy Saturna z zaniedbanym pierscieniem,albo na pierscien z przerwa Cassiniego,z zaniedbana tarcza planety.Poki co,na innych programach graficznych sie nie znam.

Na tej fotce troche lepiej wyszla przerwa Cassiniego.

 

Satuu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satuu.jpg

 

pozwoliłem sobie Hanysiowe zdjęcie podprocesować.

 

generalna uwaga jest taka. zaraz po stakowaniu rób saturna gammą (krzywymi) jaśniejszego niż robisz bo gubisz dynamike, która tam jest. Pewnie masz jakies jasne LCD i dlatego robisz tak ciemne jpg.

Satuuhany_2.jpg

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hani , a może zrób 2 zdjątka , jedno na paski drugie na przerwę i je razem połącz w tym lub innym programie, widziałem taki program jak znajdę zapodam linka -efekt murowany. pozdr Janusz.

 

Ps. zdjęcie super.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hani , a może zrób 2 zdjątka , jedno na paski drugie na przerwę i je razem połącz w tym lub innym programie, widziałem taki program jak znajdę zapodam linka -efekt murowany. pozdr Janusz.

 

Ps. zdjęcie super.

 

A nie będzie szybciej namalowac idealnego Saturna? Po co jakieś składanie, obróbka, filtry? Pędzelek i już! :szczerbaty:

 

Jodłowskich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,moglbys powiedziec,przy jakiej ogniskowej robiles fotke,i jaki resampling zastosowales,jesli stosowales?Czuje,ze ogniskowa wydluzyles solidnie,bo duzo szczegolow widac,podoba mi sie.

Widac pierscien krepy,czy tez krepowy!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,moglbys powiedziec,przy jakiej ogniskowej robiles fotke,i jaki resampling zastosowales,jesli stosowales?Czuje,ze ogniskowa wydluzyles solidnie,bo duzo szczegolow widac,podoba mi sie.

Widac pierscien krepy,czy tez krepowy!

 

Pozdrawiam

 

To jest efekt resamplingu ale powiększenie jest na pewno większe niż dla barlowa 2x. Ja stosuję metodę oddalania webcama od barlowa, więc obraz jest powięszony (oczywiście tylko "pixelowo), zauważyłem jednak że to pomaga przy stackowaniu bardziej niż softowy resampling w registaxie. Stosowanie barlowa większego niż 2x dla ogniska 210mm i biorąc pod uwage rozmiar pixela w phillipsie nie ma moim zdaniem sensu, może w idealnych warunkach i dla obiektu b.jasnego jak Jowisz czy Wenus lekko poprawi to efekt, ale generalną zasadą jest taka, aby zastosowane powiększenie przekładało się tak aby na 1 pixelu webcama uzyskać powiększony obraz punktu obiektu (tzn. pisze o rozdzielczości teoretycznej scopa) razy 2.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka słów o resamplingu przy nagrywaniu.

Aby zorientowac się czy stosujemy dobre powiększenie obiektu stosujemy tzw. kryterium Nyquista, wyraża się ono wzrorem:

a/bx206=x (206-stała)

a to rozmiar pixela matrycy w mikronach

b-zastosowana ogniskowa w metrach (ta po dodaniu barlowa czyli na 4,20 dla telpa o ognisku 210cm)

x-to odwzorowany w arcsecundach obraz punktu.

 

Chodzi o to aby wymiar x wynosił 50% wartości teoretycznej rozdzielczości teleskopu (fabrycznej-powiedzmy że lustra sa powtarzalne...).

 

Czyli dla mojego mewloniastego o rozdz. 08 sek:

 

x=5,6/420x206=2,74

 

Ideałem byłoby x=4

daje to rozmiar pixela matrycy: 8,15

 

Chcę jeszcze dodac że to kryterium obejmuje już "w sobie" abberacje spowodowane wpływami atmosfery, stosujemy tylko gołe dane fabrycznej rozdzielczości maksymalnej.Można się zastanawiać dlaczego obraz punktu musi być 2-krotnie większy na matrycy a nie odwzorowany w sklai 1/1. To dość proste: Matryca składa się z kratki pikselów, w momencie kiedy reampling wynosi 2/1 w środku kwadratu mamy pozostawioną pełną informację z pełnum nasyceniem pixela, z obciętym obwodem (kwadrat wpisany jest w okrąg. Gdyby skalowanie wyniosło 1/1 pixel zawierałby niepełną informację, stąd np. nagrywanie bez barlowa, pomimo że stosunkowo "dobrze" widzimy planetkę na ekranie kompa powoduje gubienie ok 50% informacji. Z kolei "undersamplig" powoduje tylko cyfrowy szum bez wniesienia dodatkowej informacji.

Pozdro.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj namieszaliście obywatelu namieszaliście ;)

 

1) twoje X wynosi 0,275"/pixel

 

2) mewloniasty ma 140/210=0,66" (czemu 0,8???)

 

0,66/0,275=2,4x większa rozdzielczość zdjęcia niż teleskopu. mozna by rzec według tych załozeń układ lekko przezumowany. :rolleyes: (wg moich doświadczeń niedazoomowany, optimum dla VesToUcama to f/30 a problemem jest ustawienie ostrości, bo ostry obraz jest rozmazany mimo, że jest ostry B) )

 

suma sumarum mozna by zastosować wzorek na przezoomowanie poza rozdzielczość

 

PZ ~ przesłona/pixel/1,5

 

gdzie przesłona to przsłona, pixel w um (dla weba 5,6)

 

ps. ideałem było by 4? a czemu?

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję metodę oddalania webcama od barlowa, więc obraz jest powięszony

...

Stosowanie barlowa większego niż 2x dla ogniska 210mm

jeżeli oddalasz kam od barlowa to zwiększasz krotność tego barlowa i napewno niemasz ogniskowej 4200 a ze 5-6m.

 

moze kup sobie powermata 2,5x bedzie pracował w swoich parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.