Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze inna sprawa.Kiedy wydluzam ogniskowa do,jak mi sie zdaje 5-6 m,to jest to ok. dla Saturna(planet),ale kiedy celowalem w ksiezyc,uzywajac takiej ogniskowej,to jego obraz nienadawal sie do nagrywania.Byl nieostry,no i ciemny.Probowalem nie raz,przy roznych wysokosciach ksiezyca nad gorizontem i przy roznym seeingu.Czemu tak sie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałeś jaśniejszy księzyc od saturna? no nie żartuj :) księżyc powierzchniowo jest jasniejszy od saturna.

 

księżyc przeważnie nagrywam na zafiksowanym ustawieniu auto shuter speed(włączone a potem wyłączone)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj namieszaliście obywatelu namieszaliście ;)

 

1) twoje X wynosi 0,275"/pixel

 

2) mewloniasty ma 140/210=0,66" (czemu 0,8???)

 

0,66/0,275=2,4x większa rozdzielczość zdjęcia niż teleskopu. mozna by rzec według tych załozeń układ lekko przezumowany. :rolleyes: (wg moich doświadczeń niedazoomowany, optimum dla VesToUcama to f/30 a problemem jest ustawienie ostrości, bo ostry obraz jest rozmazany mimo, że jest ostry B) )

 

suma sumarum mozna by zastosować wzorek na przezoomowanie poza rozdzielczość

 

PZ ~ przesłona/pixel/1,5

 

gdzie przesłona to przsłona, pixel w um (dla weba 5,6)

 

ps. ideałem było by 4? a czemu?

 

Hmm to może prościej:

Praktycznie wykorzystanie kryterium N. polega na tym, aby wielkość pixela matrycy obejmowała nie więcej i nie mniej niż podwojoną wielkość punktu który może teoretycznie rozdzielić teleskop. Na przykład teleskop o rozdzielczości 0,5 arsc. powinien być doposażony w camerę której pikel wynosi 0,25. Aby zastosowac tę zasadę w praktyce doposaza sie telp w soczewkę barlowa. Kalkulacja N. przelicza skalę obrazu gdzie mamy wymiar pixela matrycy w mikronach (5,6 dla toucam?) a na wyjściu otrzymujemy wymiar obiektu (w arcsec.) który obejmuje 1 pixel kamery z uwzględnieniem długości zastosowanego ogniska.

Np dla toucama i mewlona:

5,6/420x206=2,73

Ponieważ rozdzielczość mewlona wynosi 0,66 (ok) to oznacza, że powinniśmy tak dobrac ognisko aby wymiar x wynosił 066/2=0,33

Mozna to zrobić tylko regulacją ogniska do wymiaru 349 mm, Czyli zastosowanie egzotycznego barlowa 1,66

(210x1,66=349).

Z tego wychodzi mi (jesli moje rozumowanie jkest poprawne) że należałoby raczej skracać odległość pomiędzy chipem a soczewką a nie oddalać.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumowanie jest słuszne ale źle liczysz!!!

bo mieszasz jednostki!

 

Na przykład teleskop o rozdzielczości 0,5 arsc. powinien być doposażony w camerę której pikel wynosi 0,25"

 

pixel nie wynosi 0,25", pixel widzi 0,25" a ma 5,6um

 

I TERAZ UWAGA:

 

5,6um/4200mm*206 tyś arcsec=0,274arcsec (to jest rozdzielczość obrazu z kamery - każdy pixel widzi 0,274" pola)

 

rozdzielczośc teleskopu dzielona na rozdzielczość zdjęcia: 0,66/0,274 = 2,4x (przezoomowanie powiedzmy ze tak to nazwiemy)

 

jeszcze raz powtórze z moich doświadczeń wynika, że duzo lepiej jest przezoomowac wiecej niz 2x i zmniejszyć sobie potem cyfrowo.

 

problemem w przezoomowaniu więcej niz 2x jest to, że przy idealnej ostorści krawędzie rozlewaja sie na dwa punkty a nie na jeden. dzieje sie tak dlatego, że kamerka zaczyna widzieć krzywą dyfrakcyjną zbocza jasności krawędzi. widzi czarny punkt potem szary i dopiero biały. I niby jest ostro a wyglada, że nieostro a jednak jest ostro

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumowanie jest słuszne ale źle liczysz!!!

bo mieszasz jednostki!

pixel nie wynosi 0,25", pixel widzi 0,25" a ma 5,6um

 

I TERAZ UWAGA:

 

5,6um/4200mm*206=0,274" (to jest rozdzielczość obrazu z kamery - każdy pixel widzi 0,274" pola)

 

rozdzielczośc teleskopu dzielona na rozdzielczość zdjęcia: 0,66/0,274 = 2,4x (przezoomowanie powiedzmy ze tak to nazwiemy)

 

jeszcze raz powtórze z moich doświadczeń wynika, że duzo lepiej jest przezoomowac wiecej niz 2x i zmniejszyć sobie potem cyfrowo.

 

Oj Stary napisałem wyraźnie że na wyjściu otrzymujemy wymiar w arc a nie w mikronach. Pixel webcama powinien jak to piszesz "widzieć" dokładnie 0,33 sek (przy mewloniastym). Jakiekolwiek przezoomowania czy "undersamplingi" nie są dobre, w pierwszym przypadku następuje spadek kontrastu na wyjściu w drugim gorzej-utrata danych. Na pewno lepiej przezoomować niż zastosować za mały resampl. tutaj zgoda.

 

Przy okazji-walczę z registaxem 4 ale efekty kiepskie, program wycina się na zastosowaniu 3 punktów odniesienia przty stackowaniu? Może ktoś to przećwiczył??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na księzycu jak wszystkie punkty dobrze zalignuje to wychodzi ładnie. problemem jest to, że punkty muszą byc tak dobrane zeby były same w sobie kontrastowe. przy aligniowaniu nie mogą się zgubić. jak któryś poleci w krzaki to trzeba zacżąć zabawe od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odwykłem od fotografowania, naprawdę. Wczoraj nie chciało mi się, ale dzisiaj przyzwoitość nakazała by zainstalować się na balkonie i poza kilkoma zdjęciami M46 i M42, cyknąłem też w końcu Saturna, który u mnie długo odłogiem leżał. Na tę fotkę składa się w sumie ok. 700 kl. z kilku avików, robionych jak zawsze SC10" z barlowem 2x. Kamerka nadal Logitech pozbawiona fabrycznego filtra, ale za to z UV/IR Baadera, czyli tzw. mus, ustawienia stałe: 10f/sek. mig.1/15s. Kolory nie zbalansowane.

130307.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wczoraj,Saturn plywal jak Otylia,albo jak meduza w galarecie,wiec nawet nie wytachalem kompa na dwor.Za to przed chwila patrzylem na Jowisza,ktory wisi na wysokosci 12-13 stopni i bardzo ladnie pokazuje jeden pas o zadziwiajacej szerokosci,od zwrotnika do zwrotnika:) Wlasnie wylonil mi sie Ksiezyc zza domu sasiada,jest ok. 5 st. nad gorizontom.

 

Lemarc,jak ustawiasz suwak gamma?

 

Pzdr.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze piękne zdjęcia zmobilizowały mnie do powrócenia do fotografowania planet po prawie dwuletniej przerwie. Ponieważ niedawno zmieniłem komputer zacząć musiałem od zainstalowania kamerki. Potem rozstawilem na balkonie teleskop. Najwidoczniej wyszedłem z wprawy pozajęło mi to 15 minut a niegdyś portzebowałem mniej niż 10! Potem była półgodzinna przerwa na kolację, którą telep wykorzystał na schłodzenie się.

 

Nakręciłem kilkanaście avików i zacząłem je przetwarzać. Szczególnie przypadlo mi do gustu, że na nowym kompie mogę równocześnie przetwarzać w Registaxie i nagrywać niwego avika bez straty choćby klateczki.

Niestety sporo muszę sobie przypomnieć o ustawieniach kamerki i registaxa!

 

Jak się kazało większość filmików nagrałem w złym formacie i w efkcie po obróbce Saturn wyszedł mi w "kawrdaty". Co gorsza nie mogę uruchomić mojego starego PhotoShopa! Wypisuje mi głupoty, że mam za mało ramu. To ile giga mu potrzeba ? Porzednio chodził na 512M! W rezultacie nie mam czym dopieszczać zdjęć.

 

Cóż z tego powodu zapodaję mojego kwadratowego saturna bez koloru i kontrastu. Trochę go jeszcze rozmyłem i kortarst podciągnąłem.

 

 

Na koniec nagrałem jeszcze jeden filmik bez barlowa. Pojawiło się parę księżyców. Pięć po prawej ładnie widać ale jeśli przyjrzeć się dokładnie to po lewej przy samym pierściniu też coś jest. Niestety nie mam CDC żeby sprawdzić co to może być. Może ktoś sprawdzi w wolnej chwili. Fotkę robiłem 13 marca 2007 około godz. 23:00.

 

 

Jeszcze jedno, nowy komp jest poprostu rewelacyjny. Nie dość, że mogę równolegle nagrywac i przetwarzać (na dwa jaja) to jeszcze przetwarzanie idzie 3 x szybciej niż na starym Athlonie 3200+. Specjalnie sprawdziłem na testowym pliku: Athlonowi cała obróbka zajęła 316 s podczas gdy C2D równe 100 s.

 

Pozdrawiam

Moons.jpg

Saturn.jpg

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wczoraj,Saturn plywal jak Otylia,albo jak meduza w galarecie,wiec nawet nie wytachalem kompa na dwor.Za to przed chwila patrzylem na Jowisza,ktory wisi na wysokosci 12-13 stopni i bardzo ladnie pokazuje jeden pas o zadziwiajacej szerokosci,od zwrotnika do zwrotnika:) Wlasnie wylonil mi sie Ksiezyc zza domu sasiada,jest ok. 5 st. nad gorizontom.

 

Lemarc,jak ustawiasz suwak gamma?

 

Pzdr.

Suwak gamma ustawiam tak by obraz byl nie przepalony i niezbyt ciemny, ale jego pozycja zależy od przejrzystosci atmosfery. Zapomniałem dodać że kontrast ustawiłem w połowie skali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizar,witaj po przerwie!

 

Lemarc,probowales nagrywac z gamma na min. a przy pomocy reszty suwakow jasnosc dobrac odpowiednio?Ja mam wrazenie ze funkcja gama odpowiada za kontrast obrazu bardziej niz funkcja "kontrast" :blink:

 

Pozdrawiam

Nie wiem co rozumiesz przez minimum gamma. Jesli patrzeć na tę funkcję w automacie, to widać że im wieksza światłosiła układu, np. f:10 to suwak znajduje się w skrajnym lewym położeniu i obraz jest najlepszy. Kiedy założę barlowa to światłosiła spada do f:20 i suwak wędruje na prawo w okolice 25% skali (przy tej samej wartości migawki=1/30sek.) a obraz robi się szary i ziarnisty. Żeby wartość gamma zwiększyć, czyli mieć obraz o dużym nasyceniu koloru i kontraście, pozostaje mi tylko ustawić migawkę na czas 1/15sek. (czasy dłuższe zamazują obraz). Widać z tego że pracuję na krańcowych ustawieniach i lepiej się nie da, bo wszystkie parametry są ze sobą powiązane i ich wartości zależą od realnej czułości kamerki, światłosiły układu i luminacji obiektu. Próbowałem kiedyś rozjaśniać obraz tak jak piszesz, ale po stackowaniu obraz jest w ukośne paski i wyprany z koloru. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze nakręcałem finmiki na 25 kl/s. obraz ciemnawy przy F/40 i rzeczywiście jest kłopot z kolorami szczególnie z niebieskim. Jadnak przy 15 kl/s po obróbce wychodzi mi obraz w kwadraty. Jest na nie sposób?

 

Mizar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze nakręcałem finmiki na 25 kl/s. obraz ciemnawy przy F/40 i rzeczywiście jest kłopot z kolorami szczególnie z niebieskim. Jadnak przy 15 kl/s po obróbce wychodzi mi obraz w kwadraty. Jest na nie sposób?

 

Mizar

Jakiś czas temu stwierdziłem że ustawienia powyżej 10kl/sek. nic nie daje, bo co ktoraś(co piąta chyba) jest interpolowana. Trzeba zmienić ustawienia w kamerce, albo w Registaxie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.