Skocz do zawartości

Meteoryt Morasko


Solar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

...tak sie zastanawiam tylko z tym rezerwatem <_< ..

Rezerwat jest tylko w obrebie kraterow i gory a pozostale tereny chyba do rezerwatu juz nie naleza wiec nie wiem w czym problem z tymi poszukiwaniami...zgoda jaka jest potrzebna to raczej rolnikow do chodzenia po ich polu...wystarcza checi i jednak sprzet tez wazny. Duzo ludzi szukalo w okolicy i jakies kawalki znalezli...mi tez sie udaje wiec wierzcie nie tylko w rezerwacie sa meteoryty :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć zgodę rolników-jesli się chodzi po ich polu, natomiast jeśli chodzi sie tylko miedzą a nie po polu rolnicy sa bardziej tolerancyjni-nie cierpią jak im ktoś depcze co kolwiek . To piękne zajecie ale potrafi być tez niebezpieczne , można spotkać nieciekawych ludzi którzy zabiorą nam co nieco :unsure: lub psa który nas napadnie , dlatego warto miec trochę petard .

Można też znaleźć niewypały z czasów II woj, św.

Warto sie wybrać w kilka osób.

Znalesienie meteorytu nie jest takie proste ale jak mówi Kilgor ( amerykański poszukiwacz meterorytów) -samo poszukiwanie jest lepsze od zdobyczy :D .

 

Przy okazji można znaleźć przedmioty takie jak stare monety , samorodki cennych metali itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak czy siak trzeba bedzie wejsc na np pole czy nieuzytek....przeciez szukanie na samej sciezce raczej nie bedzie bardzo czasochlonne i owocne. Jak dotad z psami i zlymi ludzmi sie nie spotkalem. Niewybuchow tez raczej nie ma. Luski, mlotki i inne smieci to fakt, tych jest pelno. Samo szukanie jest przyjemne ale i trudne szczegolnie ze teren poszukiwan nie nalezy do najlatwiejszych, jakis kawalek znajduje sie juz coraz trudniej i to juz raczej tez nie sznurkiem z magnesem. Trzeba dodac jeszcze o tego fakt ze caly teren (wyj.rez.) gdzie mozna cos znalezc jest juz tak przeryty ze trzeba jeszcze uwazac zeby sobie nogi nie skrecic albo zeby szalu nie dostac :szczerbaty: ...gdzie sie czlowiek nie obraca tam juz ktos kopal :Boink: ...cale szczescie nie zawsze dokladnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć zgodę rolników-jesli się chodzi po ich polu, natomiast jeśli chodzi sie tylko miedzą a nie po polu rolnicy sa bardziej tolerancyjni-nie cierpią jak im ktoś depcze co kolwiek . To piękne zajecie ale potrafi być tez niebezpieczne , można spotkać nieciekawych ludzi którzy zabiorą nam co nieco :unsure: lub psa który nas napadnie , dlatego warto miec trochę petard .

Można też znaleźć niewypały z czasów II woj, św.

Warto sie wybrać w kilka osób.

Znalesienie meteorytu nie jest takie proste ale jak mówi Kilgor ( amerykański poszukiwacz meterorytów) -samo poszukiwanie jest lepsze od zdobyczy :D .

 

Przy okazji można znaleźć przedmioty takie jak stare monety , samorodki cennych metali itd...

 

 

Masz racje , ja pisałem tak ogólnie o poszukiwaniach również w innych miejscach.

 

Miedze rolnicze sa dobrym miejscem do poszukiwań bo rolnicy czesto tam właśnie wyżucaja kamienie które znajduja na polu, często bywa tez tak że później uzywaja ich do budowy ogrodzeń (fundamenty) - tam jednak raczej nie szukaqjcie bo gospodarze nie wiezdziec czemu tez tego nie lubia kiedy im sie wykopuje słupki :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uch- widzialeś mały kawałek jednego z kawałków meteorytu ;)

Myślę, że ze względu na to, ze wielu ludzi nie ma pełniejszej wiedzy - trzeba tak to uściślić.

 

Ale i tak gratuluję- to kawałek materii, która musiała nieźle "przyłożyć" w okolice Poznania :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a pamiętajcie że w teoretycznej 'elipsie' spadku znajduję się 'zamknięty' poligon Biedrusko...

chyba jeszcze tam wiele zostało do odkrycia...

pozdrawiam,

Maciek

Poligon zaczyna się już 2-3 km od mojego domu i ciągnie się daaaaaleko , w lesie możesz spotkać tabliczki, "Teren wojskowy wstęp wzbroniony", ale kto na to zwraca uwagę. :D

 

edit: zapodajcie link do obrazka teoretycznej elipsy spadku, a może rozpoznam swój dom :Salut:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a pamiętajcie że w teoretycznej 'elipsie' spadku znajduję się 'zamknięty' poligon Biedrusko...

chyba jeszcze tam wiele zostało do odkrycia...

pozdrawiam,

Maciek

 

Tylko, że tam jest dużo żelastwa antropogenicznego. W czym niemały udział ma również niżej podpisany (ostre strzelanie wiosną 1990). :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend 27 i 28 stycznia (sobota, niedziela) w Starym Browarze przy Półwiejskiej w ramach imprezy "Fizyka dla wszystkich" odbywającej się w godzinach 12:00-19:00 będzie możliwość zobaczenia meteorytu Morasko. Link http://www.wo.amu.edu.pl/

 

Pozdro

Rad Radish

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tam jest dużo żelastwa antropogenicznego. W czym niemały udział ma również niżej podpisany (ostre strzelanie wiosną 1990). :Beer:

Dokładnie. Wiem, że Krzysiek Socha kilka razy się tam wypuścił. Ale od tego piszczenia wykrywacza

prawie ogłuchł ;). Nie mówiąc o natrafieniu na wp-istów.... :)

Wiem, że znaleziono meteoryt gdzieś pod Obornikami (35km od Poznania). Sugeruje się, że jest

on związany z meteorytem Morasko...

 

Dodam tylko, że jak na poligonie są manewry to u nas w Szamtułach, 35km dalej, słuchać regularne 'pomruki'

artylerii ;)

 

pozdr,

Mac

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Byłem wczoraj na wycieczce do rezerwatu. Bardzo fajne miejsce, las pełen ptaków i kwitnących roślin. Kratery robią wrażenie, ale wyznaczona ścieżka przebiega w taki sposób, że idąc wzdłuż niej widać tylko cztery z przypuszczalnych siedmiu - ośmiu. Brzeg największego był rozkopany w dwóch miejscach, były nawet tabliczki z ostrzeżeniem, nie wiem czy to pozostałość po badaniach geologicznych profilu glebowego czy po wyciąganiu meteorytów, ale wygląda to bardzo niechlujnie. Jeziora kraterowe zarośnięte rzęsą, z wyjątkiem najmniejszego, przez krzewy na brzegach nie było zbyt dobrego widoku.

 

Czytałem, że trwają badania terenu mające potwierdzić meteorytyczne pochodzenie kraterów i wiek. Że też przez tyle lat nie rozstrzygnięto sporu.

Edytowane przez Zaciekawiony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.