Skocz do zawartości

Tento 12x 40


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam co moze pokazac taka lorneteczka bo jednak jak spogladam nia w niebo to niepokazuje zbyt wiele , obraz jest ciemny , coprawda widzialem nia 4 ksiezyce jowisza oraz saturna jako gwiazdke i taki bardzo slabiutki zarys pierscienia ale na co moglbym skierowac te lorneteczke ?? pozatym ta lornetka ma pomaranczowawe obiektywy a czytalem ze ten kolor niewychwytuje zbyt duzej ilosci swiatla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co moze pokazac taka lorneteczka bo jednak jak spogladam nia w niebo to niepokazuje zbyt wiele , obraz jest ciemny , coprawda widzialem nia 4 ksiezyce jowisza oraz saturna jako gwiazdke i taki bardzo slabiutki zarys pierscienia ale na co moglbym skierowac te lorneteczke ?? pozatym ta lornetka ma pomaranczowawe obiektywy a czytalem ze ten kolor niewychwytuje zbyt duzej ilosci swiatla

 

Arwe19, co ty wypisujesz? Jeżeli to jest Tento, to nie ma żadnych pomarańczowych obiektywów, jeżeli ma, to nie jest TENTO. Nim ktoś ci odpowie co ta lornetka może pokazać, musiśz powiedzieć o jaką lornetke pytasz, bo coś takiego jak tento 12x40 z pomarańczowymi obiektywami nie istnieje (o ile wiem).

 

Dobra to było po pierwsze teraz sprawa druga, zobaczyłeś pierscien Saturna przy powiększeniu 12x ? Nie wydaje mi sie to mozliwe. 20x60 usztywnione statywem lub z opartymi wygonie rekami w doskonałych warunkach potrafi taki numer*, ale nie 12tka. Prawdopodobnie widziałeś flarę wokól planety wygenerowaną przez warstwę wilgoci na obiektywach.

 

Sprawa trzecia, to, że obraz jest ciemny, nie jest niczym dziwnym przy takim stosunku poweru do apertury. Jezeli to nie jest Tento tylko jakiś wynalazek z pomarańczowymi szkłami, to w ogóle nie za bardzo mamy o czym mówić.

 

I sprawa ostatnia, aby powiedzieć ci na co można się z ta lornetką porwać, napisz jakie ma pole (powinno byc na niej napisane, a jak nie, to daj na forum mozliwie wierny rysunek gwiazd pasa Oriona widziany przez lornetke (ustaw skrajną gwiazdę tuż przy krawedzi pola widzenia i wiernie narysuj gdzie kończy sie pole po drugiej stronie - zachowaj proporcje, im dokładniej to zrobisz tym dokładniejszy wynik ci podamy) i jaki u ciebie jest zasięg gwiazdowy gołym okiem (no i co to za lornetka - j.w.)

 

* - (2 razy przez ostatnie 2 lata mi sie tak udało).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to na bank Tento bo umiem czytac heheh pisze przy niej 12x 40 czyli srednica to 40 mm i mowie ci jak boga kocham ce jak patrze na obiektywy to wydaja mi pomaranczowawy odblask , co do saturna to byc moze jakas flara albo cos hehe

 

Daj fotke na forum, pozostałe pytania aktualne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Mam taką lornetkę i zamieszczam parę fotek.

 

Arwe19 - napisz czy masz taką właśnie lornetkę.

 

Hans - podejrzewam o co Ci chodzi z tymi powłokami. Kiedy lornetka była nowa były rzeczywiście fioletowe (fluorek magnezu jak mniemam), ale dziś po ponad 15 latach chyba się postarzały (musiała zajść jakaś reakcja chemiczna) i gdy spojrzeć na nie pod odpowiednim kątem wydają się brązowo-pomarańczowe. Dziwne, bo powłoka na okularze jest nadal niebieskawa. W każdym bądź razie, odcień obiektywu w zależności o indywidualnej percepcji i oświetlenia rzeczywiście może się wydawać brązowo-pomarańczowo-fioletowy.

 

Pozdrawiam

Obraz_005.jpg

Obraz_007.jpg

Obraz_010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie taką samą lornetkę (Tento BPC2 12x40) i potwierdzam, że powłoki antyrefleksyjne mają w niej pomarańczowy kolor. Ale absolutnie nie należy ich mylić z tym magicznym powleczeniem dla komandosów z chińskiej tandety. Lornetka ze względu na parametry jest optycznie bardzo słaba. Obraz jest bardzo zażółcony, ciemny i mały. Z ciekawostek podam, że po N latach używania odkryłem, że ze względu na bardzo mały ER pełne pole widzenia można zobaczyć dopiero po zdjęciu gumowych muszli.

Edytowane przez Miernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie! Sam mam podobne doświadczenia. W tym roku wywinąłem muszle oczne na lewą stronę i ze zdumieniem skonstatowałem, że zasięg gwiazdowy lornetki wzrósł niepomiernie! Ziemskie lukanie potwierdziło, że pole widzenia także wzrosło! Ponieważ jednak zimny metal okularów mocno przeszkadzał mi przy obserwacjach, postanowiłem podciąć żyletką i lekko spiłować muszle (widać to na fot.).

 

Potwierdzam, że optycznie lornetka jest - delikatnie i oględnie mówiąc - kiepska. To żadna pociecha, ale aby oddać jej sprawiedliwość wypada też powiedzieć, iż to bardzo wytrzymała i znakomita mechanicznie konstrukcja. Dla mnie praktycznie wzorcowa (trudno ją tylko "złamać" gdy długo leżała w pudełku). Kiedyś spadła mi ze schodów koziołkując i odbijając się od stopni i zatrzymała się dopiero na półpiętrze - nawet się nie rozkolimowała! Poza tym jak dla mnie świetnie leży w rękach. Żeby całą tą zachodnią super optykę wsadzali do takich czołgowych obudów to by było super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inny podobny problem z tą lornetka tylko że z 10x50

Otoż nie mam jednej muszli w niej bo kiedyś chyba brat ją zgubił.Dla wygody zdejmuję te jedną,ale to do końca nie jest dobre rozwiązanie,bo troszke światła nie pochodzącego od okularów wpada do oka i nie można sie w 100% skupić na niebie.

Dziś właśnie miałem ten problem jakoś rozwiązać.Jeśli macie jakies pomysły to bede wdzieczny :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.