Skocz do zawartości

Uzytecznosc tanich teleskopów


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zapytanie , ja niedlugo dostanę w ręce TAŁA 1 , 110mm lustra i mimo dobrej optyki jest podobno porownywalny z zabawką o 130mm lustrze , a jednak na ten teleskop nienajezdzacie hehe dlaczego z powodu marki? to czemu jak ktosik kupi sobie 114mm lusterko i dokupi do nich dobre okulary to taki teleskop juz jest nieuzyteczny bo tani celestron albo Sky Watcher? Moim zdaniem i caly czas to bede powtarzał jesli ktos pierwszy raz spoglada na niebo to bedzie zachwycony obrazem jaki zobaczy , dopiero jak przesiadzie sie na wieksze sprzecicho to stwierdzi ze obrazy małym reflektorkiem sa jednak marne ale czemu niedac tej radości przebrniecia przez to wszystko po kolei , moim zdaniem takie lustero jako sprzet do poznania nieba jest bardzo uzyteczny , moim zdaniem bardziej odstraszaja mlodych odpowiedzi typu @kup sobie lornetke niz takie badziewie@ coprawda sam jestem bardzo przeciwny sprzedazy badziewii z allegro ale za małe pieniadze idzie kupic naprawde sprzet nie pierwszej klasy ale uzyteczny dla posiadacza , bo jednemu wystarczy lustro 78mm i nie potrzebne mu wieksze bo raz za czas spoglada od tak w niebo z czystej przyjemnosci i radosc sprawia samo to ze idzie zobaczyc to czego nieda sie widziec gołym okiem , sa ludzie ktorzy wiaza z astronomią bardzo powazne plany zyciowe a wiekszosc i tak kupuje tylko dla wlasnej satysfakcji i checi spogladania w niebo to jest ta radosc Z calym szacunkiem wiem jakie macie armaty wycelowane w niebo i sam takową chciałbym mieć i napewno kiedys bede miał przy stałym dochodzie narazie z pewnością mi wystarczy to lustro ktore bede miał , zauwazcie ze kiedys nawet 114mm lustro bylo luksusem przy zabójczych cenach i wszyscy operowali małymi lunetkami i byli szczesliwi jak diabli , moja finalna opinia na ten temat brzmi tak , wystrzegac sie imitacji z allegro bo to naprawde moze zniechecic ale tani refraktor albo newton noo minimum te 114mm albo 130mm jako instrument do poznania nieba moze byc bardzo OK , a lornetke to prawie kazdy ma w domu A z czasem jak ktos lubi astro to takie lusterko napewno go nie zniecheci tylko zmobilizuje do dalszej pracy i nauki w tym kierunku a takze do zaoszczędzenia na lepszej klasy sprzęt.

 

 

Uff ale sie wypisalem ale taka jest moja opinia i mam nadzieje ze ja uszanujecie z pełnym szacunkiem dla was oczywiscie.

 

 

Mam drobne pytanie czy przy swiatlosile F4,4 i ogniskowej 500mm koma bedzie dawala bardzo po oczach?? i jak to sie ma do planet przy zakupie powiedzmy dobrych okularów no i lustro 114mm ( pytanie z ciekawosci ) bo niepotrafie tego zrozumieć hehe

Pozdrowka i troszke wiecej zrozumienia dla milusinskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam zapytanie , ja niedlugo dostanę w ręce TAŁA 1 , 110mm lustra i mimo dobrej optyki jest podobno porownywalny z zabawką o 130mm lustrze , a jednak na ten teleskop nienajezdzacie hehe dlaczego z powodu marki? to czemu jak ktosik kupi sobie 114mm lusterko i dokupi do nich dobre okulary to taki teleskop juz jest nieuzyteczny bo tani celestron albo Sky Watcher? Moim zdaniem i caly czas to bede powtarzał jesli ktos pierwszy raz spoglada na niebo to bedzie zachwycony obrazem jaki zobaczy , dopiero jak przesiadzie sie na wieksze sprzecicho to stwierdzi ze obrazy małym reflektorkiem sa jednak marne ale czemu niedac tej radości przebrniecia przez to wszystko po kolei , moim zdaniem takie lustero jako sprzet do poznania nieba jest bardzo uzyteczny , moim zdaniem bardziej odstraszaja mlodych odpowiedzi typu @kup sobie lornetke niz takie badziewie@ coprawda sam jestem bardzo przeciwny sprzedazy badziewii z allegro ale za małe pieniadze idzie kupic naprawde sprzet nie pierwszej klasy ale uzyteczny dla posiadacza , bo jednemu wystarczy lustro 78mm i nie potrzebne mu wieksze bo raz za czas spoglada od tak w niebo z czystej przyjemnosci i radosc sprawia samo to ze idzie zobaczyc to czego nieda sie widziec gołym okiem , sa ludzie ktorzy wiaza z astronomią bardzo powazne plany zyciowe a wiekszosc i tak kupuje tylko dla wlasnej satysfakcji i checi spogladania w niebo to jest ta radosc Z calym szacunkiem wiem jakie macie armaty wycelowane w niebo i sam takową chciałbym mieć i napewno kiedys bede miał przy stałym dochodzie narazie z pewnością mi wystarczy to lustro ktore bede miał , zauwazcie ze kiedys nawet 114mm lustro bylo luksusem przy zabójczych cenach i wszyscy operowali małymi lunetkami i byli szczesliwi jak diabli , moja finalna opinia na ten temat brzmi tak , wystrzegac sie imitacji z allegro bo to naprawde moze zniechecic ale tani refraktor albo newton noo minimum te 114mm albo 130mm jako instrument do poznania nieba moze byc bardzo OK , a lornetke to prawie kazdy ma w domu A z czasem jak ktos lubi astro to takie lusterko napewno go nie zniecheci tylko zmobilizuje do dalszej pracy i nauki w tym kierunku a takze do zaoszczędzenia na lepszej klasy sprzęt.

Uff ale sie wypisalem ale taka jest moja opinia i mam nadzieje ze ja uszanujecie z pełnym szacunkiem dla was oczywiscie.

Mam drobne pytanie czy przy swiatlosile F4,4 i ogniskowej 500mm koma bedzie dawala bardzo po oczach?? i jak to sie ma do planet przy zakupie powiedzmy dobrych okularów no i lustro 114mm ( pytanie z ciekawosci ) bo niepotrafie tego zrozumieć hehe

Pozdrowka i troszke wiecej zrozumienia dla milusinskich

 

 

jak dla mnie to są 2 proste powody:

1. ludzie pytają, chcą poznac opinie, więc inni doradzają, a że czasem bezpośrednio to inna sprawa

2. kup najpierw 114 później większy - czemu nie od razu 200mm i zaoszczędzic nie wydając kasy na mniejsze lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to są 2 proste powody:

1. ludzie pytają, chcą poznac opinie, więc inni doradzają, a że czasem bezpośrednio to inna sprawa

2. kup najpierw 114 później większy - czemu nie od razu 200mm i zaoszczędzic nie wydając kasy na mniejsze lustro.

 

 

1. Wyraz wdziecznosci za cierpliwosc dla poczatkujacych

2. Dla wiekszosci (przyznajmy taka jest prawda) wydanie nawet 1000 zl na jeden strzał przy obecnych zarobkach to dla wiekszosci bardzo trudna sprawa. Dlatego poczatkujacy z pewnoscia zadowoleni byliby nawet z widoków z 114 mm lustra i wtedy jesli naprawde zainspiruje to do dalszego rozwijania sie w tym kierunku to wiekszy sprzet a pierwsze widoki napewno pozostaną w pamieci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe- i dlatego odradzam to co małe :)

 

Tała poleciłem ci tylko dlatego, że już nie mogłeś wytrzymać. A poleciłem z dwóch powodów. Po pierwsze wiem, że ruska optyka jest starannie wykonana i równie starannie zamontowana w telepie. To sprawia, że obrazy (o ile sprzęt nie był przejechany przez czołg) są duzo lepsze niz w masówce o podobnej wielkości lustra. Po drugie: ma stabilny montaż, a nie trzęsie się przy byle podmuchu wiatru, czy trąceniu telepa. A to po prostu uniemożliwia sensowne obserwacje takimi N 114, 130 na EQ1, EQ2.

Do tego tego Tała możesz łatwiej odsprzedać, nie tracąc zbyt wiele pieniędzy. Sam pisałem, że byłbym zainteresowany :)

 

Tak, zgadza się, są zadowoleni użytkownicy maleństw. Ale są zadowoleni tylko do czasu, gdy mogą zerknać przez cokolwiek większego. Tu dobrym przykładem jest Ignisdei, który przyjechał do mnie ze swoją Syntą 130. Gdy ustawiliśmy sprzęty i spojrzał przez moją 8", wypuścił serię nie nadajacych się do powtórzenia określeń, a po trzech dniach... kupił (korzystając z kredytu) taką samą jak moja :)

 

Do tego prosta matematyka. Kupujesz 130 za np. 699 zł. Do tego, powiadasz, dwa lepsze okulary- czyli minimum dwa Plossle za 100 zł/szt. Razem- 900 zł. Za 850 zł masz Syntę 150 na Dobsonie z takimi okularami, których nie musisz wymieniać. A widoki o niebo lepsze, niż ze 130, nie mówiąc o 114. A od 850 do lustra 8" też nie jest daleka droga...

Jeszcze rok temu Synta 8" na Dobsie kosztowała 1750 zł. Wtedy nie byłoby takich dyskusji. Teraz jest prosciej :rolleyes:

 

Do tego nie widzę najmniejszego sensu w kupowaniu Tała plus 114/500. Wydasz razem więcej, niz na te 8", a będziesz miał... w sumie nic.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym przykładem tutaj jest chyba SayWiehu ktory w arsenale posiada chyba wszystko ;D i przez wszystko przeszedl :)

 

Pytanie z czym by teraz obserwował gdyby cała kase wydał raz na konkretny sprzęt. (Znajac Wiecha to i tak by była synta na dobsie, pytanie czy nie byłby z 10" zamiast 8" i pomocniczym refraktorkiem 4" zamiast skyluxa... )

 

Wiem, wiem , zaraz sie wiechu zajerzy :) ale mam nadzieje arwe19 , że wiesz o czym pisze.

 

Można tak:

 

kopuje 76mm newtona za 400pln, do niego 3 plossle po 100pl (+700pln)

sprzedaje tymcasowego netona za 200pln (-200)

kupuje 150mm na dobsonie za 600pln plus pierwszy tani okular szerokątny (+800)

sprzedaje 150mm - 400pln, kupuje synte 8" na dobsonie 1100pln (+700)

Kupuje 2 dobre okulary 800pln sprzedaje tanie plossle -100pln (+700)

Zamieniam tani okular szerokątny na przyzwoity (+400)

 

Mam więc synte 8" i przyzwoite okulary, wydałem 3100pln... A gdybym kupił odrazu docelowy sprzęt wydał bym 2500pln... Jasne?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po to jest wlasnie forum, zeby poczatkujacy przeczytal doswiadczenia bardziej zaawansowanych (ktorzy je tu opisuja) i wyciagnal jedyny sluszny wniosek, ze pospiech jest ZAWSZE zlym doradca. Warto poczekac. Ja swoj pierwszy prawdziwy teleskop kupilem w wieku 32 lat :szczerbaty:

 

Po co uczyc sie na swoich bledach jak mozna na czyichs :Beer:

 

Wyobraz sobie, ze kupiles 114mm, pomysl, ze za pol roku sprzedasz ze strata, przeczekaj i zbieraj dalej na 200mm.

 

2. Dlatego wszystkie DOBRE sklepy astro maja sprzedaz ratalna na DOBRYCH warunkach ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahah alez jestem szczesliwy , zawolalem mame do komputera i pokazuje jej synte 6 na dobsonie i mowi o patrz mamo na ratu to cie malutko wyjdzie na miesiac a to juz jest inwestycja na dlugo okres czasu inapenwo sie zwroci a mama mowi ale taki byk ten teleskop a ja mowie no wiesz to na balkonie bedzie na stale ( sciema ) i ladny efekt bo jest estetyczny hehehheh a mama mowi no dobra ;D a ja mowie mamo ale patrz tu jest jeszcze mocniejszy synta 8 na dobsonie na raty tez cie duzo niewyjdzie ciut wiecej niz 6 a jakie zwierciadlo i ta swiatlosila , a mama z tego ciemna heheheh pokazalem jej 2 zdjecia z astrofoto i powiedziala ze zastanowi sie ale bardziej by jej odpowiadala ta mniejsza bo u nas sie kazdy grosz liczy ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans- Wiehu jest spokojny ;)

10" nie wybrałbym na początek. Ósemka pono lepiej planetki pokazuje...

 

Ale spójrzcie na mój "arsenał" z drugiej strony:

Skyluxa mam za... "dziękuję", refraktorek 60 mm też, U-boota 170/900 też, Alkor kosztował ... 30 zł :szczerbaty:

Jako nówki kupowałem: 8" i drugiego Skyluxa- jako prezent dla mojego dzieciaka.

 

Tyle sprzętu gromadzę na moje kółko- tam będzie trzeba mieć trochę sprzętu, choćby do Księżyca. Ale z drugiej strony- uwijam się jak mogę, żeby ściagnąć pieniądze z dotacji itd.- na zupełnie inny sprzęt. Ale też nie kupię jednego wielkiego telepa, tylko parę mniejszych. Tzn. gdybym miał do wyboru jeden np. RC 14" i nic więcej- wybrałbym : refraktor 150 mm, Maka, Newtona 400 mm plus ze dwie Synty 8" plus trochę akcesoriów. A o tego 14" zabiegałbym i tak- ale później :D

 

Przy okazji chcę jeszcze raz serdecznie podziękować tym, którzy tak wspaniałomyślnie się zachowali. Oby tylko organizacja mi wyszła jak należy!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jutro zamawiam z mama powiedziala ze ona chce widziec jakie widoki przez to sa i ze jak beda kiepskie a ona wywalila w bloto kase to mam wlane hahahh :) ustawie jej look na milky way zeby zobaczyla ile gwiazd :) , mam nadzieje ze zobacze wiecej niz przez ta moja lorneteczke 12x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jutro zamawiam z mama powiedziala ze ona chce widziec jakie widoki przez to sa i ze jak beda kiepskie a ona wywalila w bloto kase to mam wlane hahahh :) ustawie jej look na milky way zeby zobaczyla ile gwiazd :) , mam nadzieje ze zobacze wiecej niz przez ta moja lorneteczke 12x40

 

 

obudź mame o 4 nad ranem i pokaż jej saturna, a na pewno nie stwierdzi, że kasa zmarnowana i zapewne albo chociaż księżyc bo w moim przypadku też zrobił duże wrażenie na rodzicach. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakosik sie nieboje wystarczy ze dam jej ksiezyc do zobaczenia hehehe , to co moge zaczynac od 150mm lustra do wizuala ? czy pomanipulowac troche i wydusic na te synte 8?

 

arwe19, po tym wszystkim co Ci napisaliśmy i po wszystkim co ty napisałeś... dla minie to oznacza jednostronyy kill-file. Do nie widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie co przekonujecie mnie do swoich wypowiedzi hehehe :) , a moglby mi ktos policzyc ile moze wyniesc system ratalny przy Sycie 150mm na rok powiedzmy na babcie ktora ma wiecej niz 70 lat ?? :) bo jesli mało to go biore juz dzisiaj

No tak, ale namieszaliscie chłopakowi :Boink: jeszcze nie dostałeś kupionego tała, a już kupujesz na raty synte!

Astronomia wymaga spokoju i cierpliwosci, jeżeli tał 110 mm bedzie Twoim pierwszym teleskopem to proponuję żebyś za jego pomocą chociaż przez rok poznał niebo i poszukał jak najwiecej Emek, zakup jakiś szerokokątny okular, zainwestuj w dobry atlas nieba i spokojnie bez pospiechu delaktuj się widokami nocnego nieba, nie masz gdzie się spieszyć, bo Orion za rok będzie dokładnie w tym samym miejscu :rolleyes:, a jeżeli naprawdę polubisz astronomię to może za rok będziesz patrzył na niego już Syntą 8''

 

pozdrawiam

 

ps. ale ta pogadanka z mamą, była piękna :D co za dar przekonywania

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale namieszaliscie chłopakowi :Boink: jeszcze nie dostałeś kupionego tała, a już kupujesz na raty synte!

Astronomia wymaga spokoju i cierpliwosci, jeżeli tał 110 mm bedzie Twoim pierwszym teleskopem to proponuję żebyś za jego pomocą chociaż przez rok poznał niebo i poszukał jak najwiecej Emek, zakup jakiś szerokokątny okular, zainwestuj w dobry atlas nieba i spokojnie bez pospiechu delaktuj się widokami nocnego nieba, nie masz gdzie się spieszyć, bo Orion za rok będzie dokładnie w tym samym miejscu :rolleyes:, a jeżeli naprawdę polubisz astronomię to może za rok będziesz patrzył na niego już Syntą 8''

 

pozdrawiam

 

 

Sprostowanie , Tał jest zarezerwowany co nieoznacza ze kupiony bo kwota za niego niezostala wplacona ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie , Tał jest zarezerwowany co nieoznacza ze kupiony bo kwota za niego niezostala wplacona ;]

To zmienia postać sprawy, przyłączam się do zdania większości :D

Idź w Synte 6'', a jak Cię stać to nawet w wiekszą rurę

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem zbyt doświadczonym miłośnikiem nieba bo dopiero kilkanaście dni temu przyszła moja 8" ale jak sobie siedze pod niebem i patrze przez 20 cm to sobie myślę, że przez 6" nie widzałbym tyle co przez 8" a cena się różni zaledwie o ok 250zl i na początku też myślałęm o 114mm czy 130mm ale o 6" to poważnie nigdy nie myślałem bo zobaczyłem 8".

 

Jednak myśl o tym, że patrzysz przez telepa najlepszego w swojej klasie cenowej i nic lepszego, nowego byś nie kupił za tą kase to się jakoś miło robi hehe. Mi taki telep to wystarczy na długie lata bez wymiany na większy, no chyba że będzie nagły duży przyrost kaski to zaszaleje B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.