Skocz do zawartości

Uzytecznosc tanich teleskopów


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety ta osoba jest z forum sasiedniego wszyscy chyba wiedza jakiego a nicku nie podam bo to nie wypada , ale zadko uczeszcza na forum , absolutnie niezraziła mnie do tego :) , napewno bede bardzo zadowolony z tej synty , co z tego ze mglawice to mgielki czarnobiale ale juz sama radosc ze sie ja widzi a jak przy dobrych warunkach da sie dostrzec jakies subtelne szczegoly to juz wogole wypas :) Najbardziej oczekuje na Jowisza , oraz w przyszlosci opozycja Marsa czy ktos wie na kiedy wypada , moze dostrzeze wtedy jakies subtelne szczegoly jego atmosfery :) , co prawda ucze sie wszsytkich pojec astronomicznych i waszego jezyka , ale mam w domu cala kolekcje ksiazek o astronomii przeczytane wszsytkie i to grube ksiazki przeplatane pieknymi zdjeciami mglawic , planet gromad i wszystkiego ale jednak mimo ze sa piekne i kolorowe to jednak zobaczyc na zywo i niedostrzegajac tych kolorow i reszty to efekt jest z pewnoscia duzo lepszy bo ma sie te radosc ze sie znalazlo dany obiekt i mozna go podziwiac :) , SYNTA zamowiona ;D niedlugo dojedzie a szkoda ze nie juz bo u nas na Slasku przynajmniej u mnie na wsi czyste niebo mamy od kilku dni i ladny ksiezyc :)

 

W niedziele prowadzilem obserwacje lornetkowe , oczywiscie zerkłem na Księżyc , ale najdłużej zawiesiłem oko przy M45 nawet przez moje słabe TENTO bardzo ładnie prezentowała się ta plejada i mas gwiazdek do okoła oprócz najladniejszych 7 sióstr :) ciekawe jak bedzie prezentowala sie w teleskopie ;D szkoda tylko ze nieidzie dostrzec tej mgławicy refleksyjnej w tej plejadzie , a to chyba młoda plejada nie? powstała w tej mgławicy chyba .

 

Jest teraz dostepny chyba Uran i Neptun nie jakie warunki do ich obserwacji są ? dostrzeże się jakąś większą tarczę niebieską?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wlasnie w takich mometach przydaje sie okular o sporej ogniskowej. np RKE 32mm :D. Moja metoda: lookac w szukacz, a nastepnie w okular .... nie da sie przegapic. ( oczywiscie lepiej gdyby byl to negler ale owego nie posiadam ).

 

U mnie największy to 20 mm. Oczywiście też podczas szukania patrzę w okular, ale nie zawsze się trafi. A takie najtańsze duże okulary to ile mniej więcej kosztują ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym tanim to się chyba nie zrozumieliśmy :D . Ten okular kosztuje chyba tyle co mój teleskop (refraktor 60/700) :ha: Duży okular miałby ułatwić szukanie słabych obiektów tym teleskopem dopóki nie kupię sobie większego sprzętu. Ale tak to nie opłaca mi się teraz kupować tego okularu tylko odłożyć tą kasę i zbierać na większy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... też się zastanawiałem czy Kazoman przemyślał co pisze. Nie każdy telep ma wyciąg 2". A przy telepie ABC, to waga takiego RKE urwałałby na amen wyciąg :D W sumie mógłbyś go użyć zamiast ... obiektywu :ha:

 

Do poszukiwań w twoim telepie nada się już 20 mm UWA Sky Watchera, z uwagi na sensowne obrazy i znacznie większe pole będzie o niebo lepszy od tego co masz. Przyda się w każdym telepie, jaki kiedykolwiek kupisz. Albo któryś z Plossli Vixena (najtańsze w PL) z DO : 25 mm za 109 zł, lub 32 mm za 139 zł. Najlepszy byłby chyba ten UWA- mam taką "piętnastkę"- jest znakomita do DS w Syncie.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi szukaczami to najgorzej. Ja mam o wiele słabszy od Celestrona refraktor 60/700 i jest horror z namierzaniem wielu DSów w pobliżu których nie ma jasnych gwiazd. W szukaniu DSów niezbędna jest lornetka, aby sprawdzić dokładnie od której do której gwiazdy trzeba później podążać szukaczem, aby w końcu ustawić na dany obiekt.

 

Szukacz mam 6x25 mm, ale chyba wcale nie widać przez niego więcej gwiazd niż gołym okiem.

 

 

W swoim starym Optisanie miałem taki sam szukacz jak widać na zdjęciu syna Astrokosmo ze sprzętem. Odkręciłem obiektyw szukacza i okazało się, że jest tam taka przesłona zmniejszająca dodatkowo aperturę szukacza do 1 cm :Boink: . Przy użyciu drastycznych metod i środków pozbyłem się tej przesłony ;) z szukacza. Obraz zaczął walić fioletem, ale był jaśniejszy :helo: - fiolet raczej nie przeszkadza w szukaniu obiektów

 

pozdrawiam

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś mieć coś do wyszukiwania- i tu ten pokazany przez Kazomana RKE jest rzeczywiście dobry. Jednak z uwagi na sporą komę nie nada się do "pieszczenia oka" pięknymi obrazami np. Drogi Mlecznej. Tu na pewno lepiej sprawdzi się Erfle lub Swan (ta sama konstrukcja).

Dobrze mieć też coś planetarnego do dużych powiększeń- mi na razie starczają ortho 5 mm i Plossl Baadera 8 mm (ten drugi też do niektórych DS). No i należałoby wypełnić luke między okularkami z zestawu- wybrałem m. in. TEGO i nie żałuję, bo niska cena naprawdę nie świadczy o jego jakości i przydatności. Do DS na pewno lepszy będzie też 9 mm UWA niż ten Plossl 10 mm z zestawu.

Wydaje mi się, że opisałem te okularki wg "kolejności potrzeb", jeśli interesują cię bardziej DSy niż planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he he - i dlatego odradzam to co małe (...)

 

(...)Tak, zgadza się, są zadowoleni użytkownicy maleństw. Ale są zadowoleni tylko do czasu, gdy mogą zerknać przez cokolwiek większego. (...)

 

A ja doradzam to co małe by potem docenić w pełni większe. Małe się przydaje i daje pełnię radochy wtedy gdy np. oceniamy kometę no powiedzmy DC-5, bez ogonka za to 10 mag przy zwartej komie. Wtedy użycie newtona 8" to szalenstwo po obcina nam to połowę obserwowanej komy na to dobrym rozwiązaniem jest mały mały Newton. Małe daje dużo satysfakcji gdy wiemy, jak dużo brzegówek możemy nim zrobić nie obciążając zbytnio auta.

 

Patrząc na to w ten sposób małe jest piękne...

Szkoda, że większość patrzy na teleskopy w inny sposób. A ja wiem, że nie docenił bym w pełni np. teleskopu 1,25 m (kiedyś miałem okazję wizualnie obserwować przez takowy) gdybym nie wiedział jaki obraz tych samych obiektów widzę w 10"

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się to jak to wkońcu jest wszsycy polecają większe zwierciadła ale małe tez sie przydadza heheh i nawet w niektorych przypadkach lepiej niz wieksze zwierciadło??? niejaze sorry ale jestem troche za tepy jeszcze w tym kierunku, to na czym stoję w zasadzie? to lepiej ze zamowilem 150mm niz mniejsze lustro czy gorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się to jak to wkońcu jest wszsycy polecają większe zwierciadła ale małe tez sie przydadza heheh i nawet w niektorych przypadkach lepiej niz wieksze zwierciadło??? niejaze sorry ale jestem troche za tepy jeszcze w tym kierunku, to na czym stoję w zasadzie? to lepiej ze zamowilem 150mm niz mniejsze lustro czy gorzej?

 

 

Duuuze lustra mają zazwyczaj mała swiatłosiłe wiec obrazy bedą dosyć jasne co nie zawsze jest wskazane przy obserwacjach planet bo wtedy planety jak i Ksiezyc moga nieco oslepiac. Mniejsze lustra maja wieksze swiatlosily przez co powiekszenie wypadkowe jest wieksze i wtedy obraz planet jest bardziej przyjemny dla oka, co nie oznacza oczywiscie ze planety w swiatlosilnym teleskopie wygladaja zle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się to jak to wkońcu jest wszsycy polecają większe zwierciadła ale małe tez sie przydadza heheh i nawet w niektorych przypadkach lepiej niz wieksze zwierciadło??? niejaze sorry ale jestem troche za tepy jeszcze w tym kierunku, to na czym stoję w zasadzie? to lepiej ze zamowilem 150mm niz mniejsze lustro czy gorzej?

 

 

Najlepszy teleskop to taki który jest najczęściej używany!!! Jeśli nie stanowi dla ciebie problemu tuba 12" chodzi mi tu o transport , rozłożenie sprzętu itp. to pewnie że wjęcej pokaże od 6". Ale jeśli masz kupić teleskop 12" i mieć problemy z transportem, problemy z przeniesieniem teleskopu itp. co wkońcu spowoduje że użyjesz go dwa razy do roku to lepiej jak kupisz 6".

Pozdr.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się to jak to wkońcu jest wszsycy polecają większe zwierciadła ale małe tez sie przydadza heheh i nawet w niektorych przypadkach lepiej niz wieksze zwierciadło??? niejaze sorry ale jestem troche za tepy jeszcze w tym kierunku, to na czym stoję w zasadzie? to lepiej ze zamowilem 150mm niz mniejsze lustro czy gorzej?

 

Chciałem po prostu powiedzieć, że wielkość sprzętu nie może stanowić kryterium jego przydatności czy stopniem oceny radochy jaką może dać.

 

Ja np. na własność mam zaledwie 8" (zaledwie, a kiedyś aż) i nie czuję wielkiej potrzeby posiadania bo do tego co mnie cieszy w astronomii wystarczy 6-8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o małych telepach nie sposób zapomnieć o tym, co już poruszyłem w tym samym poście, którego fragment cytował Paweł. Chodzi o montaże do nich, które- sami dobrze wiecie, potrafią być zmorą przy obserwacjach. Niestety traktuję to łącznie, pisząc bez szacunku o małych teleskopach. A kupuje się w 99% przypadków zestawy pochodzące z po prostu ordynarnej masówy:

- kiepsko zmontowane w fabryce tuby

- chwiejne montaże

- fatalne okularki, szukacze itd.

 

Jednocześnie często stawiam mojego Alkorka koło Synty i obserwuję z radochą co niektóre widoczki. Bo to jest sprzęt z naprawdę dobrą optyką :) Ale też oczywistością jest, że barierą jest zasięg.

 

I tu nasuwa się tylko jedno stwierdzenie: ceny Synt wyznaczyły poziom. Po co pchać się w 114, 130- jeśli w najczęstszych przypadkach "idzie wydusić" różnicę do ceny 6 - 8 cali. Pomimo kilku oczywistych wad ten sprzęt ma jedną zaletę: ma w zasięgu wszystkie eMki, plus wieeeele innych obiektów. Jednocześnie wielu kupujących sprzęt nie stać na tej samej wielkości Newtona na paralaktyku, o sensownych refraktorach nie mówiąc. A nie wszyscy specjalizują się tak wąsko jak Paweł, dla 99% miłośników astro normą jest "oglądactwo pospolite". Sam się zaliczam do tej większości. I dlatego się cieszę że mam 200 mm lustra :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić teleskop największy jaki jeszcze jesteśmy w stanie unieść :banan:

Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Chociaż powiem szczerze że jak dostałem ten bojler to się trochę przestraszyłem :blink: . Później jednak dopracowałem technikę noszenia i jest po strachu.

Dziesiątka to strzał w dziesiątkę.

 

Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorry za OFF TOPA mam pytanko , czy sprzętem klasy 150/1200 synta 6 inaczej ;D jestem w stanie zobaczyc takie szczegóły na księżycu jak świetne fotki tutaj przedstawianie?? Wiem że to zbiory wielu klatek ukazujące multum drobinek ale jak się to będzie miało do obserwacji wizualnych powiedzmy ze standardowymi okularami dołączanymi do Synty kratery o jakiej najmniejszej srednicy beda w zasiegu ?

 

PS. Naprawdę świetne fotki!!

 

Sorry za OFF TOPA mam pytanko , czy sprzętem klasy 150/1200 synta 6 inaczej ;D jestem w stanie zobaczyc takie szczegóły na księżycu jak świetne fotki tutaj przedstawianie?? Wiem że to zbiory wielu klatek ukazujące multum drobinek ale jak się to będzie miało do obserwacji wizualnych powiedzmy ze standardowymi okularami dołączanymi do Synty kratery o jakiej najmniejszej srednicy beda w zasiegu ?

 

PS. Naprawdę świetne fotki!!

 

 

Sorry to miałbyć offtop do księżycowych zakamarków ale został przeniesiony do tego działu awięc czekam na jakies Odp :)

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1km kraterki sa w zasięgu. ja nie widze struktur wizualnie tak dobrze jak na fotkach. (swoich z tego samego telepa)

 

M42 jeżeli masz astme to nie oglądaj mozesz nie przeżyć :)

 

 

Czyli obserwacje wizualne moona wychodzą ostrzej i dokładniej niż na fotkach no to świetnie a co do tej mgławicy to aż taki efekt?? wiem ze 150 to nie 200 ale może chociaż namiastkę tej astmy mi dostarczy haha ;D

 

Ogólnie to smuci mnie to że mam go juz parę dni i ani jednej nocy obserwacyjnej hehe ale to chyba normalka , coś nowego to sie od razu musi wszsytko nieukładać po myśli

 

Aha mam pytanie obrazy z refraktora 120mm są porównywalne z z newtonem 150mm czy 200mm? Wydaje mi sie ze refraktor 120mm przezywższa obrazami 150mm z newtona

Edytowane przez arwe19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną obserwację którą narazie prowadziłem to moje kochane sąsiadki które mieszkają paredziesiąt metrów odemnie hehhehhe ale chyba wyniuchały w terenie obecność teleskopu i zasłony są w akcji ;D mój sąsiad posiadający Sławnego Uniwersała z lustrem 90mm powiedział dokładnie tak do mnie :

Po co kupiłeś taką armatę jak przez mojego Uniwersała nic niewidać a jest to sprzęt 1 klasy i daje obrazy wyśmienite w porównaniu do tej chińskiej zabawki przez twoja lufę też nic niezauwazysz hahaha ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.