Skocz do zawartości

Sposób na Eskimosa


Moralez

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

kilak miesiecy temu przerzuciłem sie z lornetki na teleskop 8'', i teraz tak jakby od nowa poznaję widoki nocnego nieba.

Parę dni temu korzystając z krótkiej przerwy mgielnej w mojej okolicy wystawiłem newtona na południowy wschód, zająłem sie obiektami DS z rejonu Oriona, Byka Woznicy i Blizniąt, tytuł ''best of show'' otrzymała tego wieczoru M35, oraz... no własnie, czytałem w poradniku Davida Levy, że M1 to niezwykle trudna do uchwycenia mgławica, ma małą jasność powierzchniową i wymaga naprawdę ciemnego, czystego nieba, jak wspomniałem wczesniej mgła zaczynała nachodzić i warunki były przecietne, ale spróbowałem namierzyć tego kraba.

Okazało się że pomimo małej mgły M1 wygląda wspaniale, byłem zdumiony, że jest tak wyrazista w teleskopie z lustrem 20mm, i w okularze 26mm, to nie była jakaś ledwo dostrzegalna plamka, tylko wyraźny jasny obłok z lekko dostrzegalną strukturą - byłem zachwycony i zdumiony że widzę aż tyle.

Wracając do tytułu tego postu - w znakomitym humorze, podbudowany udaną obserwacją, kilkanascie minut później postanowiłem ustrzelić NGC 2392, zwaną pieszczotliwie mgławicą Eskimos, pogoda nadal pogarszała się, także byłbym ukontentowany widzą cokolwiek w tym miejscu.

I tutaj porazka pomimo że mgławice Eskimos i Krab mają bardzo zblizoną jasność ok. 8,5 mag. nie udało mi się nic dostrzec, choć namierzałem obiekt kilkukrotnie bardzo precyzyjnie ,w miejscu Eskimosa był tylko mglisty bezkresny kosmos

I tutaj moje pytanie, jakie macie sposoby na ustrzelenie Eskimosa, jakie będą optymalne powiekszenia dla tego typu mgławicy planetarnej.

Czy potrzebuje ona naprawdę idealnych warunków by ją dobrze zobaczyć?

 

dzieki za wszelkie uwagi

pozdrawiam

 

eskimos przy malych powiekszeniach moze sie kojarzyc z gwiazda ....nie jest to trudna mglawica jak sie juz czlowiek zorientuje ze to juz jest wlasnie to ....taki maly mikrus :)...ogolnie bez problemu ja widac

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to sobie zaliczyłem ESKIMOSA przy ogniskowej 2,5 metra, ale nie trafilem idealnie w ostrosc, choć seeing był dobry do takich fotek. Muszę dopracować ostrzenie przez okular, bo w wizjerze ledwo co widać.

6x60sek. ISO 800, SC 10". składane w PS. W okularze 20 mm. (125x) mgławica wyglada jak rozmyta otoczka kometarna z gwiazdka w centrum.

ESKIMO151206A_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W zasadzie powinien ten post znaleźć się w "Tanie astrofoto".

Wczoraj rozpogodziło po raz pierwszy od ponad miesiąca i testowałem nowy guider SW Mak 90/1250.

Zachęcony dobrymi wynikami testów, byłem ciekaw jak poradzi sobie z Eskimosem.

 

eskimos.jpg

 

Wydaje mi się, że nieźle, mimo małej światłosiły. Detektorem była Vesta SC3. 20x10s i 20x20s bez guidingu, bez darków i flatów( w tle widać zabrudzenie czipa).

Teleskopik ma bardzo przyzwoitą optykę, ani śladu astygmatyzmu. Trafił mi się dobry egzemplarz, czy jest to norma firmy SW?

 

Teraz są bardzo dogodne warunki do obserwacji tej mgławicy, kto jeszcze jej nie widział, to najwyższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu znowu Ja

 

 

 

DO eskimosa potrzeba przynajmniej 300x i i bardzo dobrego seeingu.

Filtr OIII wyłuskuje mocno mgławice z tła ale gubi szczegóły

 

 

 

 

ESKIMOS

316x( PENTAX XL7+barlow TeleVue2x bez filtru) wid.9 (W skali do 10) seeing II (W 4 stopniowej skali Antoniadiego)

eskomos.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie powinien ten post znaleźć się w "Tanie astrofoto".

Wczoraj rozpogodziło po raz pierwszy od ponad miesiąca i testowałem nowy guider SW Mak 90/1250.

Zachęcony dobrymi wynikami testów, byłem ciekaw jak poradzi sobie z Eskimosem.

 

eskimos.jpg

 

Wydaje mi się, że nieźle, mimo małej światłosiły. Detektorem była Vesta SC3. 20x10s i 20x20s bez guidingu, bez darków i flatów( w tle widać zabrudzenie czipa).

Teleskopik ma bardzo przyzwoitą optykę, ani śladu astygmatyzmu. Trafił mi się dobry egzemplarz, czy jest to norma firmy SW?

 

Teraz są bardzo dogodne warunki do obserwacji tej mgławicy, kto jeszcze jej nie widział, to najwyższy czas.

Teraz dopiero widzę tego uśmiechniętego eskimosa, bo na innych jakoś nie moglem się dopatrzeć. Trzeba będzie jeszcze parę razy go "ustrzelić" póki jest widoczny. Miałeś Heniek szczęście ze eskimos nie trafił na paprocha. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.