Skocz do zawartości

Kolejny nudny temat o pierwszym teleskopie :P


Buczai

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam teleskopu do ok. 1500zł. Chciałbym oglądać mgławice, ale dobrze by było, jakbym mógł zobaczyć też planety. Lub odwrotnie. Prosiłbym bym o wybranie jednego teleskopu w tym przedziale do mgławic i drugiego do planet, to potem zdecyduję, co bym wołał. Chyba, że będzie coś uniwersalnego :)

Miejsce obserwacji: Grudziądz, ok. 50m n.p.m., taras z widokiem na niebo północne, zachodnie i kawałek wschodniego, przy latarni (ale najczescie swieci ona w drugą stronę, więc światła nie widać) + ogródek z widokim na niebo południowe i wschodnie. Będę też czasami obesrwował z działki u babci, 40km od Grudziądza gdzie nie ma żadnych latarni :) Wielkość jest bez znaczenia - transport samochodem.

Co do rodzaju montażu - raczej nie mam specjalnych wymagań, chociaż jeśli będzie to pralaktyk, to być może w przyszłości zacznę próbować swoich sił w astrofoto, ale to nic pewnego. Chciałbym tylko żeby całość była stabilna.

Przypuszczam, że najwięcej osób będzie za Syntą 8". Ale jaki jeszcze inny teleskop proponujecie? Myślałem też o Celestronie C6-N, ale nie wiem jak tam ma się sprawa ze statywem. Trzeci obiekt moich zainteresowań to Soligor MT-750. Co najlepsze?

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że najwiecej bedzie porad z Syntą,tym bardziej że masz warunki :Beer: do tego by wykorzystac możliwości tego Newtona.Tym bardziej że Dobson dla Ciebie to nie problem :Beer:

Ktoś kiedyś na forum napisał że 20 cm to jest takie minimum,ja sie z tym zgadzam,jeśli kogoś tylko stać na takie lusterko :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymienionych przez Ciebie jednak Synta 8" bo ma największe z nich zwierciadło co jest sprawą kluczowa. A jest różnica miedzy 150 a 200 mm. Generalnie w tym przedziale cenowym to tylko Newtony jeśli mają być do mgławic lub małe Maki jesli do planet.

 

P.s. kolejny temat o wyborze teleskopu ale widac postęp - napisałes kluczowe informacje, co jak i gdzie chcesz obserwować :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz teleskopu uniwersalnego to wiadomo że 20mm lustra będzie najlepszym rozwiązaniem w tej cenie galaktyki mgławice komety wszystko pięknie w zasięgu a jeśli chodzi o planetki to możesz dokupic filtry np Celstorna i planetki będą idealne :D za reszte jeszcze jakis 1 dobry okular np RKE 32mm i zestawik jest .

 

Orginalny to ja nie byłem :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz teleskopu uniwersalnego to wiadomo że 20mm lustra będzie najlepszym rozwiązaniem

 

Orginalny to ja nie byłem :Beer:

 

Oj, byles oryginalny :szczerbaty:

 

Bo 20mm lustra nie pokaze wiele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam teleskopu do ok. 1500zł. Chciałbym oglądać mgławice, ale dobrze by było, jakbym mógł zobaczyć też planety. taras z widokiem na niebo północne, zachodnie i kawałek wschodniego, przy latarni (ale najczescie swieci ona w drugą stronę, więc światła nie widać) + ogródek z widokim na niebo południowe i wschodnie. Będę też czasami obesrwował z działki u babci, 40km od Grudziądza gdzie nie ma żadnych latarni

Co do rodzaju montażu - raczej nie mam specjalnych wymagań, chociaż jeśli będzie to pralaktyk, to być może w przyszłości zacznę próbować swoich sił w astrofoto, ale to nic pewnego. Chciałbym tylko żeby całość była stabilna.

 

Miesiąc temu też miałem taki dylemat, na szczęście wybrałem Synte 8"( dzięki AstroForum :D ). Warunki bardzo podobne do twoich (domek jednorodzinny, słabo zaświetlony ogród + widok na niebo wschodnie) i musze powiedzieć, że Synta świetnie się w nich sprawdza. Wszystkie dotychczasowe "e-Mki" jakie oglądałem były powalające :) ), jednak Księżyc jest najpiękniejszy. Nie miałem porównania z innymi średnicami, ale jesli wszyscy mówia: Synta best (przynajmniej w tej klasie cenowej), to musi coś znaczyć.

 

Pozdrawiam

 

Ps Witam wszystkich na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cie serdecznie ja także muszę się wypowiedzieć w tym temacie bo też miałem dylemat ale astro-forum to profesjonalisci i napewno dobrze ci doradzają , bierz syntę 8 jesli masz warunki, gdyby nie ograniczenia finansowe to takze brałbym 8 jako pierwszy teleskop ale postanowione zamówione i bez gadania , będę musiał się zadowolić syntą 6 a tez juz jest co ogladac :) i z pewnoscia bede w neibowziety , masz fajny post jak wchodzisz na forum dla poczatkujacych jaki teleskop wybrac i tam jest ładnie czytelnie napisane że wszystko co dobre w astronomii rozpoczyna sie powyżej 130mm awięc minimum 150mm jesli masz warunki to bierz 8 i napewno bedziesz zadowolony chyba ze dysponujesz jeszcze wiekszym nakladem finansowym to znajdz gdzies 30 cm lustro ;D

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dostep do ciemnego nieba (a masz) to nie widze innego rozwiazania jak tylko lustro 8" lub wieksze.

Przy budzecie 1500 PLN to 8" + jakis okular szerokokatny i masz sprzecik jak znalazl.

 

6" bedzie Cie mocno ograniczac.

Jak sie nie porywasz na astrofoto to nie ma sensu pakowac sie w montaz paralaktyczny tylko bierz Dobsona.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak to jest jak sie po nocach pisze :) a tak pozatym to edytuj mi nie działa . :blink:

Polaris :Beer:

mnie tez nie działa jesli minie juz jakis czas.Nie wiem czy czasem edytuj nie znika np.po 0,5h od napisania postu.Takze wszystko jest w porzadku :szczerbaty::Beer:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez musze polecic sybte 8 :) Sam jestem posiadaczem tego wlasnie teleskopu. Lookamel przed kupnem w jakies kiepskie refraktorki i lornetki ale synta je przebija o 1000% !!! Do tego jalis okularek dokupisz (do planet LV do DS lepiej LVW albo jakis Swan lub Erfla (chyba, ze chcesz isc na ilosc to moze pare plossli )). Polecam tez do synci RKE 32mm ale tylko do wyszukiwania i przegladu nieba oraz DSow o sporych rozmiarach katowych. No i moze jakis barlow ktory da ci 2x tyle kombinacji powiekszeniowych. W synci jak dotad najbardziej podoba mi sie M31 M42 i plejadki, inne tez obserwowalem ale mialem lichawy seeing wiec to pewno tego wina(jednak te wymienione poprostu przylepily mnie do okularu niczym kropelka). :Beer: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.