Jump to content

czy ktoś ma zmodyfikowaną ZRT 457?


uziel
 Share

Recommended Posts

Witam. Czy ktoś posiada zmodyfikowaną w Astrokraku (lub z jego elementów) lunetę ZRT 457 (złączka kątowa, tuleja łącząca lunetę ze złączką no i sam okular od teleskopu)? Jakich okularów można użyć, bo słyszałem, że okular 4 mm może dać powiększenie 114x, ale tylko teoretycznie, bo jego ogniskowa może być zbyt mała jak na parametry tej lunety i wtedy trzeba zastosować okular o większej ogniskowej i barlowa, co potraja koszty.

Link to comment
Share on other sites

Z baaardzo starych postów na baardzo starym forum wiem, że ogniskowa obiektywu ZRT to jakieś 450-475mm. Adaptacja na wymienne okulary jej oczywiście nie zmienia. Ten 4mm okular powinien być O.K. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

 

Mam od dosyć dawna zmodyfikowana lunetke ZRT. Jest to mój podstawowy sprzęt wyjazdowy. Często korzystam z niej też w domu gdy nie chce mi się rozkładać większego teleskopu.

 

Z optyką ZRT bywa różnie. Mój pierwszy model miał wyraźny astygmatyzm i niedokorygowana abberacje sferyczną. Był uzyteczny do ok 70x. Pół roku temu zdecydowałem sie na zakup drugiej lunetki. Tym razem trafiłem na bardzo dobry obiektyw.

Jest lekko przekorygowany i nie ma zadnego astygmatyzmu. Abberacja chromatyczna jest tez na dobrym poziomie.

 

Tej nowej lunetki uzywam z często z okularem 4mm. Daje bardzo dobre obrazy. Gwiazdy widoczne sa jako dyski Airego otoczone jednym pierścieniem dyfrakcyjnym. Epsilony lutni rozdzielaja sie bez problemu. A takze trudniejsze gwiazdy jak naprzykład Izar (3" separacji róznica jasności 2 mag).

 

Do obserwacji planet używam dodatkowo filtrów planetarnych.

 

Filtr żółty eliminuje abberacje chromatyczne. Dzieki niemu księzyc jest naprawdę super. łatwym celem na nim jest np. szczelina Hyginsa.

 

Filtr czerwony jest super do obserwacji Marsa. Wczoraj np widziałem bardzo wyraźnie czape polarnę i kilka utworów na powierzchni. Bardzo wyraźna była wielka Syrta.

 

Jowisz - kilka pasów, WCP, cienie ksieżyców na planecie.

Saturn - bardzo wyraźny , widoczna przerwa Cassiniego!

 

 

Wnioski.

 

Jeżeli twoja ZRT ma dobry obiektyw to bezsprzecznie warto ja przerobić na wyjazdowy teleskop astronomiczny!

 

Jeżeli chcesz sprawdzić obiektyw przed przeróbka to możesz go wysłać do mnie (chyba ze jesteś z okolic Krakowa to mozemy sie spotkać i dokonac testów. Obiektywy od ZRT bardzo łatwo jest wykręcić i przełozyć do mojej przerobionej lunetki.

 

Jezeli twój obiektyw ma wady (stygmatyzm itp) to lepiej nie zawracać sobie głowy przeróbkami.

 

Pozdrawiam

Mirek D.

 

PS. Od dzisiaj do niedzieli będę na Kudłaczach. JEżeli jesteś z okolic Krakowa to zapraszam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.