Skocz do zawartości

czy ktoś ma zmodyfikowaną ZRT 457?


uziel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś posiada zmodyfikowaną w Astrokraku (lub z jego elementów) lunetę ZRT 457 (złączka kątowa, tuleja łącząca lunetę ze złączką no i sam okular od teleskopu)? Jakich okularów można użyć, bo słyszałem, że okular 4 mm może dać powiększenie 114x, ale tylko teoretycznie, bo jego ogniskowa może być zbyt mała jak na parametry tej lunety i wtedy trzeba zastosować okular o większej ogniskowej i barlowa, co potraja koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam od dosyć dawna zmodyfikowana lunetke ZRT. Jest to mój podstawowy sprzęt wyjazdowy. Często korzystam z niej też w domu gdy nie chce mi się rozkładać większego teleskopu.

 

Z optyką ZRT bywa różnie. Mój pierwszy model miał wyraźny astygmatyzm i niedokorygowana abberacje sferyczną. Był uzyteczny do ok 70x. Pół roku temu zdecydowałem sie na zakup drugiej lunetki. Tym razem trafiłem na bardzo dobry obiektyw.

Jest lekko przekorygowany i nie ma zadnego astygmatyzmu. Abberacja chromatyczna jest tez na dobrym poziomie.

 

Tej nowej lunetki uzywam z często z okularem 4mm. Daje bardzo dobre obrazy. Gwiazdy widoczne sa jako dyski Airego otoczone jednym pierścieniem dyfrakcyjnym. Epsilony lutni rozdzielaja sie bez problemu. A takze trudniejsze gwiazdy jak naprzykład Izar (3" separacji róznica jasności 2 mag).

 

Do obserwacji planet używam dodatkowo filtrów planetarnych.

 

Filtr żółty eliminuje abberacje chromatyczne. Dzieki niemu księzyc jest naprawdę super. łatwym celem na nim jest np. szczelina Hyginsa.

 

Filtr czerwony jest super do obserwacji Marsa. Wczoraj np widziałem bardzo wyraźnie czape polarnę i kilka utworów na powierzchni. Bardzo wyraźna była wielka Syrta.

 

Jowisz - kilka pasów, WCP, cienie ksieżyców na planecie.

Saturn - bardzo wyraźny , widoczna przerwa Cassiniego!

 

 

Wnioski.

 

Jeżeli twoja ZRT ma dobry obiektyw to bezsprzecznie warto ja przerobić na wyjazdowy teleskop astronomiczny!

 

Jeżeli chcesz sprawdzić obiektyw przed przeróbka to możesz go wysłać do mnie (chyba ze jesteś z okolic Krakowa to mozemy sie spotkać i dokonac testów. Obiektywy od ZRT bardzo łatwo jest wykręcić i przełozyć do mojej przerobionej lunetki.

 

Jezeli twój obiektyw ma wady (stygmatyzm itp) to lepiej nie zawracać sobie głowy przeróbkami.

 

Pozdrawiam

Mirek D.

 

PS. Od dzisiaj do niedzieli będę na Kudłaczach. JEżeli jesteś z okolic Krakowa to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.