Skocz do zawartości

sprzęt do obserwacji słońca


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem już coprawda obserwatorem rozgwierzdzonego nieba od paru lat, lecz kwestia sprzetu nie jest moją mocną stroną. chciałem rozpocząc obserwacje plam słonecznych ze szkicowaniem (rzutowanie na plansze). Nie wiem jaki sprzęt wybrać. Własnoręcznie robiona lunetka razczej nie wchodzi w grę z powodu braku dostępnych materiałów. chciałby raczej zakupić jakąć naprawde niedrogą. Na jakie parametry mam zwrócić uwagę, kupując np. na allegro, aby obraz rzucany na ekran miał ok 15 cm. dziękuję i przepraszam za zgoła laickie podejście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje plam słonecznych są akurat tym, co nie wymaga jakiegoś specjalnego, drogiego sprzętu. Wystarczy refraktor o średnicy od ok. 60 mm w górę.

 

Ja przez dwa lata obserwowałem Słońce (jeszcze w latach 90-tych) za pomocą refraktora zbudowanego w oparciu o obiektyw achromatyczny 64/800 mm. Robiłem to na strychu, pozbawionym okien, wystawiając lunetę przez właz na dach. Wszystko było tak zabezpieczone przed dopływem bocznego światła, że znajdowałem się w całkiem ciemnym pomieszczeniu z ekranem na który rzutowany był obraz Słońca. Wiem, że wtedy przyjmowałem jakąś standardową wielkość tarczy Słońca (coś około 11 cm), ale rysując ciekawsze grupy plam mogłem bez problemu uzyskiwać obraz Słońca o wielkości ponad pół metra.

 

Tak więc nawet z małego refraktora można mieć duży obraz Słońca, ale jakość obrazu zależna jest od warunków, przede wszystkim zaciemnienia miejsca obserwacji, seeingu i oczywiście jakości optyki. Z tym, że przy dużym obrazie plamy bardzo szybko uciekają z pola widzenia, chyba, że ma się prowadzenie i ekran zamocowany w ten sposób, że tworzy jedną całość z teleskopem.

 

Wielkość obrazu ustalasz sam zmieniając odległość ekranu od okularu.

 

Na dobrą sprawę na początku można korzystać nawet z połówki lornetki (monokular).

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jules pokazywał mi stopioną obudowę Plossla 10 mm od Synty, gdy teleskop przez przypadek celował w Słoneczko bez filtra. Rodzaj sprzętu nie będzie grał wielkiej roli, ważniejsza będzie kwestia materiałów.

 

Od Tafiga ostatnio dostałem Poradnik Obserwatora Słońca PTMA. Jak chcesz, skseruję i ci wyślę, jeśli podasz adres na PW.

 

Edit : z ciekawostek- w TS za 48 euro można dostać specjalnie zrobiony okular Huygensa 10 mm (Zeissa z Jeny), specjalnie projektowany do projekcji okularowej Słoneczka.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.