Skocz do zawartości

Mars 28.08.2003 - opozycja


Adam_Jesion(BOT)

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjecia z "wielkiej opozycji" - noc 27-28.08.

Bardzo mila noc spedzilem z Andrzejem Lysym i jego sprzetem. Warunki obserwacyjne bardzo dobre. NIestety ccd tego nie potwierdzalo i zdjecia nie sa najwyzszych lotow. Ale tak to czesto bywa. Sprzet na pewno pozwala na znacznie wiecej.

 

Poza Intesem Maksutovem 150, pod nasze oko podeszly takze:

- WO Megrez

- Lornetka 16x70 Fujinon - super!

 

Zdjecia ponizej:

 

mars1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

No to już szykuje się do zoorganizowania pokazu na opozycje. :lol::D

 

pozdrawiam.

 

[ Add: Wto Sie 03, 2004 19:02 ]

A wie ktoś może kiedy bedzie podobna Wielka Opozycja Marsa jak ta z 28.08.2003 . Może ktoś ma adres jakiejś stronki z opozycjami Marsa. Gdy Mars był 28.07.2003 w Wielkiej Opozycji nie miałem jeszcze teleskopu i dlatego mam pytanie. Czy jest jakaś taka wielka różnica w obserwacjach szczegółów planety?

 

pozdrawiam.

 

[ Add: Wto Sie 03, 2004 20:51 ]

Czy odpowie ktoś na moje powyższe pytanie? - musiałem napisać ten post żeby odświeżyło ten temat. Bo jak ostatnio napisałem to zrobiło "dodano: ..." i nie odświeżyło tematu.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A wie ktoś może kiedy bedzie podobna Wielka Opozycja Marsa jak ta z 28.08.2003 . Może ktoś ma adres jakiejś stronki z opozycjami Marsa.
http://astrojawil.pl/mars_2003.htm
Czy jest jakaś taka wielka różnica w obserwacjach szczegółów planety?
Jest duza roznica w widocznosci Marsa przy "zwyklych" i wielkich opozycjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem, na podanej przez Ciebie Radku stronie odległość marsa od ziemi w 2003 r. wynosiła tylko 55.76 mln. km a w 2005 też dosyć mało jak na małą Opozycje bo 70.3 mln. km . W porównaniu np. do Wielkiej Opozycji z roku 1988 gdy rok po tej Opozycji odległość Marsa od Ziemi wynosiła 78.2 mln. km to opozycja, która będzie w 2005 roku będzie też dosyć duża chociaż już nie tak. :)

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

O wiele ważniejszym parametrem będzie wysokość Marsa dwa razy większa niż w tej wielkiej opozycji czyli dla nas to bardzo dobra informacja do jego obserwacji i udanego focenia :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele ważniejszym parametrem będzie wysokość Marsa dwa razy większa niż w tej wielkiej opozycji czyli dla nas to bardzo dobra informacja do jego obserwacji i udanego focenia  :salu:

 

Czyli jednym słowem kolejna dobra opozycja Marsa :) . A są jakieś filtry do obserwacji Czerwonej Planety, bo jak ostatnio w grudniu obserwowałem Marsa to ledwo cokolwiekt było widać.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do Marsa zalecany jest filtr czerwony uwypuklający ciemne struktury na powierzchni Planety oraz chmury i czapy polarne w przypadku niebieskiego :salu:

 

Ps. Ledwą widoczność zawdzięczaliśmy głównie jego niskiemu położeniu na Niebie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Marsa zalecany jest  filtr czerwony uwypuklający ciemne struktury na powierzchni  Planety oraz chmury i czapy polarne w przypadku niebieskiego  :salu:

 

Ps. Ledwą widoczność zawdzięczaliśmy głównie jego niskiemu położeniu na Niebie  :salu:

 

A czy takie filtry można dostać w astrokraku?

A co do tej widoczności to nie wiem bo u mnie wogóle jak obserwuje planety to jakieś takie bardzo małe - nie wiem dlaczego? :( - nawet przy powiększeniu 200x.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest tak, ze jak nie widzisz szczegółów imasz słaby kontrast i ostrość to wydaje się małe a jak widzisz to wydaje sie duże. Oglądałem Marsidło przy 200x i wydawał mi sie jak jabłko na stole. :) aw moim sprzęcie dochodziłem do 150x i dalej kuleczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak nawet widze szczegóły to np. Jowisz jest poprostu mały. Jeszcze nigdy nie miałem obrazu żadnej planety tak dużego jak jabłko i to mnie dziwi.

 

To użyj naprawdę dużego teleskopu, a będzie wielkości arbuza( :wink: ). Polecam wielki refraktor Obserwatorium Paryskiego. Po prostu bajka :D:D:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A są jakieś filtry do obserwacji Czerwonej Planety, bo jak ostatnio w grudniu obserwowałem Marsa to ledwo cokolwiekt było widać.

Najlepiej użyj wszystkich filtrów, jakimi dysponujesz. Wtedy przekonasz się, na czym polegają Obserwacje astronomiczne, (każdy filtr ukaże Ci inne oblicze planety. Dotyczy to wszystkich planet, nie tylko Marsa). Reszta zależy tyko od Twojej wiedzy, i umiejętności właściwego posługiwania się komputerem Nr. 1 (tym który cały czas nosisz między uszami :wink: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.