Jump to content

Mars 28.08.2003 - opozycja


 Share

Recommended Posts

Zdjecia z "wielkiej opozycji" - noc 27-28.08.

Bardzo mila noc spedzilem z Andrzejem Lysym i jego sprzetem. Warunki obserwacyjne bardzo dobre. NIestety ccd tego nie potwierdzalo i zdjecia nie sa najwyzszych lotow. Ale tak to czesto bywa. Sprzet na pewno pozwala na znacznie wiecej.

 

Poza Intesem Maksutovem 150, pod nasze oko podeszly takze:

- WO Megrez

- Lornetka 16x70 Fujinon - super!

 

Zdjecia ponizej:

 

mars1.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 10 months later...

No to już szykuje się do zoorganizowania pokazu na opozycje. :lol::D

 

pozdrawiam.

 

[ Add: Wto Sie 03, 2004 19:02 ]

A wie ktoś może kiedy bedzie podobna Wielka Opozycja Marsa jak ta z 28.08.2003 . Może ktoś ma adres jakiejś stronki z opozycjami Marsa. Gdy Mars był 28.07.2003 w Wielkiej Opozycji nie miałem jeszcze teleskopu i dlatego mam pytanie. Czy jest jakaś taka wielka różnica w obserwacjach szczegółów planety?

 

pozdrawiam.

 

[ Add: Wto Sie 03, 2004 20:51 ]

Czy odpowie ktoś na moje powyższe pytanie? - musiałem napisać ten post żeby odświeżyło ten temat. Bo jak ostatnio napisałem to zrobiło "dodano: ..." i nie odświeżyło tematu.

 

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
A wie ktoś może kiedy bedzie podobna Wielka Opozycja Marsa jak ta z 28.08.2003 . Może ktoś ma adres jakiejś stronki z opozycjami Marsa.
http://astrojawil.pl/mars_2003.htm
Czy jest jakaś taka wielka różnica w obserwacjach szczegółów planety?
Jest duza roznica w widocznosci Marsa przy "zwyklych" i wielkich opozycjach.
Link to comment
Share on other sites

Z tego co wyczytałem, na podanej przez Ciebie Radku stronie odległość marsa od ziemi w 2003 r. wynosiła tylko 55.76 mln. km a w 2005 też dosyć mało jak na małą Opozycje bo 70.3 mln. km . W porównaniu np. do Wielkiej Opozycji z roku 1988 gdy rok po tej Opozycji odległość Marsa od Ziemi wynosiła 78.2 mln. km to opozycja, która będzie w 2005 roku będzie też dosyć duża chociaż już nie tak. :)

 

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

O wiele ważniejszym parametrem będzie wysokość Marsa dwa razy większa niż w tej wielkiej opozycji czyli dla nas to bardzo dobra informacja do jego obserwacji i udanego focenia :salu:

Link to comment
Share on other sites

O wiele ważniejszym parametrem będzie wysokość Marsa dwa razy większa niż w tej wielkiej opozycji czyli dla nas to bardzo dobra informacja do jego obserwacji i udanego focenia  :salu:

 

Czyli jednym słowem kolejna dobra opozycja Marsa :) . A są jakieś filtry do obserwacji Czerwonej Planety, bo jak ostatnio w grudniu obserwowałem Marsa to ledwo cokolwiekt było widać.

 

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Do Marsa zalecany jest filtr czerwony uwypuklający ciemne struktury na powierzchni Planety oraz chmury i czapy polarne w przypadku niebieskiego :salu:

 

Ps. Ledwą widoczność zawdzięczaliśmy głównie jego niskiemu położeniu na Niebie :salu:

Link to comment
Share on other sites

Do Marsa zalecany jest  filtr czerwony uwypuklający ciemne struktury na powierzchni  Planety oraz chmury i czapy polarne w przypadku niebieskiego  :salu:

 

Ps. Ledwą widoczność zawdzięczaliśmy głównie jego niskiemu położeniu na Niebie  :salu:

 

A czy takie filtry można dostać w astrokraku?

A co do tej widoczności to nie wiem bo u mnie wogóle jak obserwuje planety to jakieś takie bardzo małe - nie wiem dlaczego? :( - nawet przy powiększeniu 200x.

 

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Bo to jest tak, ze jak nie widzisz szczegółów imasz słaby kontrast i ostrość to wydaje się małe a jak widzisz to wydaje sie duże. Oglądałem Marsidło przy 200x i wydawał mi sie jak jabłko na stole. :) aw moim sprzęcie dochodziłem do 150x i dalej kuleczka.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius
Tylko że jak nawet widze szczegóły to np. Jowisz jest poprostu mały. Jeszcze nigdy nie miałem obrazu żadnej planety tak dużego jak jabłko i to mnie dziwi.

 

To użyj naprawdę dużego teleskopu, a będzie wielkości arbuza( :wink: ). Polecam wielki refraktor Obserwatorium Paryskiego. Po prostu bajka :D:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius
A są jakieś filtry do obserwacji Czerwonej Planety, bo jak ostatnio w grudniu obserwowałem Marsa to ledwo cokolwiekt było widać.

Najlepiej użyj wszystkich filtrów, jakimi dysponujesz. Wtedy przekonasz się, na czym polegają Obserwacje astronomiczne, (każdy filtr ukaże Ci inne oblicze planety. Dotyczy to wszystkich planet, nie tylko Marsa). Reszta zależy tyko od Twojej wiedzy, i umiejętności właściwego posługiwania się komputerem Nr. 1 (tym który cały czas nosisz między uszami :wink: ).

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.