Jump to content

Alert Zorzowy


amator2
 Share

Recommended Posts

Z powodu wczorajszego wybuchu X3,5 ,który był skierowany w naszą stronę mamy dzisiaj bardzo dużą szansę na zorzę ponad 55% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .Według raportów zorza może sięgać do południowej Polski . Według mnie jest szanse na silną burzę magnetyczną o wartości Kp9 i tym samym intesywną piękną zorze na terenie całego kraju !!!!!!!!!!!!!!! :helo::helo::helo::helo::Salut:

Edited by amator2
Link to comment
Share on other sites

Aż tak dokładnymi prognozami jeszcze nie dysponujemy. Możemy przypuszczać, kiedy się pojawi, ale nie mamy pewności. W przypadku alertu zorzowego należy być czujnym i liczyć, że swoim zasięgiem zorza obejmie Europę Środkową.

 

U mnie niestety pochmurno, a dane dotyczące aktywności są zachęcające.

 

Pamiętam zorzę nad Jarosławiem i czekam na następną :)

 

http://www.sec.noaa.gov/pmap/pmapN.html

 

post-2346-1166121454_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mam ciągle w pamięci zorzę polarną z 20/21 listopada 2003.

Pozwolę sobie zacytować relację z tamtego wieczoru:

 

Około godziny 20:30 zauważyłem przypadkiem przez okno dziwne światło nad północno-wschodnim horyzontem. Wyglądało to tak jak gdyby właśnie wypadała pełnia Księżyca, a przecież w tym dniu Księżyc zbliżał się do nowiu. Zaciekawiony wyszedłem na dwór aby przyjrzeć się bliżej tej poświacie. Wtedy dostrzegłem, że owo światło jest koloru zielonkawego, a niebo nad wschodnim horyzontem jest wyraźnie czerwone i pojawiają się na nim bladożółto-zielonkawe obłoki. Przewidując dalszy ciąg zdarzeń szybko wróciłem do domu zabrałem statyw, aparat, i w pośpiechu zacząłem szukać odpowiedniego miejsca do obserwacji i robienia zdjęć. O godz. 20:50 zjawisko nasiliło się, początkowo żółte obłoki zaczęły teraz przybierać kolor srebra i pojawiać się na całym niebie. Sięgając aż po południowy horyzont, rozświetlając się na kilkanaście sekund wirowały i przyjmowały rozmaite kształty, następnie stopniowo gasnąc zanikały a na ich miejsce pojawiały się nowe. Trwało to około 35 min, po czym obłoki znikły zupełnie, a niebo na krótko zakryły cienkie chmury nasuwające się od zachodu. Przez następne 20 minut czerwona łuna znacznie osłabła i wydawało się, że zjawisko wkrótce się zakończy. Jednak ok. godz. 22:10 Zorza polarna gwałtownie przybrała na sile. Niebo nad północnym horyzontem zrobiło się niebieskie a już po chwili zaświeciło jasnoczerwonym łukiem wysoko rozciągającym się na nieboskłonie od zachodu aż po wschód. Nagle zaczęły pojawiać się srebrne pionowe smugi od horyzontu niemal po zenit. Świetliste słupy widoczne były przez kilka minut z niezwykłą intensywnością. Tło nieba nisko nad horyzontem przechodziło co chwilę od barwy czerwonej poprzez niebieską do zielonej. Miałem wrażenie, że całe otoczenie; budynki, drzewa, trawa, mienią się w tej chwili kolorami oświetlane niesamowitym blaskiem zorzy, a rzucane przez nie cienie są kolorowe. Zjawisko w maksimum obejmowało około 3/4 nieba, i nie wiedziałem w którą stronę mam patrzeć aby uchwycić jak najwięcej. Były to najpiękniejsze chwile jakich doświadczyłem patrząc w niebo, teraz jak nigdy przedtem czułem potęgę i piękno natury. Około godz. 23:00 zjawisko zanikło w ciągu kilku minut, kończąc zbyt szybko ten niesamowity spektakl, jednak czerwone zabarwienie północnej części nieba utrzymywało się jeszcze przez ponad godzinę.

Zjawisko to zajmuje jak dotąd pierwsze miejsce w moim „rankingu” wydarzeń astronomicznych, jego skala i piękno niema sobie równych w przyrodzie. Wszystkie zaćmienia, opozycje, koniunkcje, czy komety ustępują miejsca zorzy polarnej. Takich wspomnień życzę klażdemu.

 

Aparat z szerokokątnym obiektywem w pogotowiu. Może dzisiaj...

Link to comment
Share on other sites

podobnie bym opisal ta niesamowita listopadowa noc !

 

faktycznie widac bylo wtedy potege natury ! i w 100 % sie z toba zgodze ze efektywnosc i piekno wszystkiech innych zjawisk astronomicznych nie moga sie do tej zorzy rownac !

 

na drugim miejscu jest u mnie "deszcz" leonidow w 2001 r

 

zycze wszystkim takich widokow

 

pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

U mnie (Trzęsówka / podkarpackie) zorzy nie widać. Nie tracę jednak nadziei.

Póki co przepięknie latają dziś Geminidy. Występuje całkiem duża ilość jasnych i długich przelotów, oraz mniejszych słabszych. W tym roku nie widziałem jeszcze tak aktywnego roju! Polecam uwadze.

Link to comment
Share on other sites

Mam ciągle w pamięci zorzę polarną z 20/21 listopada 2003.

Pozwolę sobie zacytować relację z tamtego wieczoru:

 

..............

 

Pamiętam, że wracałem wtedy z pracy i gdzieś w połowie drogi między Wrockiem i Świdnicą dotarło do mnie, że coś jest nie tak z niebem. Gdy się zatrzymałem na poboczu okazało się, że całe niebo jest pokryte powyginanymi pasami zorzy polarnej. To co pamiętam zgadza się dokładnie z tym co napisałeś. Najbardziej zdziwiło mnie to, że mimo swojego raczej południowego położenia widziałem kłębki zorzy nawet nisko nad S horyzontem. Nie zdziwiłbym się gdyby była wtedy widoczna nawet nad Morzem Śródziemnym.

 

Faktycznie zjawisko potężne, ale moim zdaniem i tak nic nie przebije całkowitego zaćmienia Słońca.

 

Na razie ode mnie nic nie widać, ale może coś się jeszcze urodzi...

Edited by Radek Grochowski
Link to comment
Share on other sites

Guest kaluzny_m

wczoraj zorzy nie było widać ! Na obserwacjach byliśmy z Maksiem i Bartoszem. Rozpoczęliśmy około 21.15 wyjazd przy już prawie całkowitym zachmurzeniu o 22.50. Szerokość 52 st ! Widzieliśmy za to sporo Geminidów, niektóre piękne jasne !

Link to comment
Share on other sites

To co pamiętam zgadza się dokładnie z tym co napisałeś. Najbardziej zdziwiło mnie to, że mimo swojego raczej południowego położenia widziałem kłębki zorzy nawet nisko nad S horyzontem. Nie zdziwiłbym się gdyby była wtedy widoczna nawet nad Morzem Śródziemnym.

 

Pamiętam, że następnego dnia w prognozie pogody po wieczornych wiadomościach w TVP 1 pani prowadząca wspomniała o tej zorzy. Powiedziała także iż była ona widoczna z północnych krańców Afryki !

 

Faktycznie zjawisko potężne, ale moim zdaniem i tak nic nie przebije całkowitego zaćmienia Słońca.

 

Niestety nie widziałem jak dotąd Całkowitego Zaćmienia Słońca. Być może jest ono piękniejsze od zorzy polarnej.

Pozdrawiam! janusz

Link to comment
Share on other sites

Niestety, ja zorzy także nie zauważyłem. Początkowo wieczór był pochmurny, jednak potem stopniowo wypogadzało się. W miarę wypogadzania poprawiała się również przejrzystość.

Około 20-21 warunki były marne i słabej zorzy na pewno bym nie zauważył. Jednak po 23 było już bezchmurnie, a zasięg sięgał co najmniej 5,5 mag. Podobnie w drugiej połowie nocy. Jednak zorzy ani śladu :(

 

Teraz mogę jedynie podziwiać zorzę wieczorną i przed chwilą, pierwszy raz po górnej koniunkcji zaobserwowałem Wenus gołym okiem :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.