Skocz do zawartości

Moje kłopotliwe obserwacje


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , muszę się podzielić wczorajszymi wrażeniami z obserwacji.

 

Awięc na śląsku niebo przykryte chmurami ale koło 22 przejaśniło się targam armatę na dwór i pierwszy look na M45 i ładnie widoczna plejadka ładnie zarysowane główne gwiazdy i dużo gwiazdek do okoła , ale musze przyznac że w lornetce widok był lepszy chyba z tego wzgledu że to raczej lornetkowy obiekt z uwagi na swoją wielkość no ale nic skupiłem sie na niej , ale chciałem przeglądnąć niebo awięc tak zaliczyłem kilka układów podwójnych ale ze względu na szybkość z jaką wytargałem armatkę na dwór niezdążyłem przygotować mapek w obawie że niebo przysłoni się chmurami ale układy podwójne bardzo ładnie były rozdzielone z wyraźną przerwą w środku :) w SP 25mm pole widzenia znośne aczkolwiek myślałem że będzie ciut większe.

 

Problem pojawił się kiedy wpakowałem okular SP 10mm i o ile w 25 mm okularze gwiazdki były punkcikami na całym polu widzenia to 10mm SP niechciał za chiny wyostrzyć obrazu trochę się uprzedziłem do tego okularu , przenikała ostrość tylko na ułamkach sekund no ale co to za obserwacja z takim efektem heh , zastanawia mnie czy to wina seeingu , przejzystosci nieba? chwile było ładnie ale szybko zebrała się mgła i w zasadzie było już widać tylko okno od sąsiada , na niebie też jakby gwiazdy zaczęły zanikać , niewiem czy poczekać na lepsze warunki, mniejszą wilgotność i wtedy z armatą na dwór , a moze z tym okularem już tak będę miał ale niemozliwe chyba jest aby dali do Synty 150 / 1200 okular który nieostrzy obrazu.

Edytowane przez arwe19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze to kwestia kolimacji teleskopu ? ale neiwydaje mi sie bo w 25 mm okularze gwiazdy były przednie ostre punkciki na całym polu widzenia układy podwójne na które przypadkowo trafiłem także bardzo ładnie rozdzielone awięc kolimacja chyba jest ok nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej Synci ten okularek 10 mm też nie dawał się idealnie wyostrzyć. Znakomicie z kolei współpracował z np. Skyluxem. Ale mogłeś też mieć problem z seeingiem. Trzeba by to sprawdzić po 2-3 obserwacjach. Co do kolimacji- poszukaj metody Hamala w archiwum- i sprawdź jak z nią jest. Tego nie trzeba się bać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ten Super Plossle 10mm z zestawu dodawanego do Synty ma kiepską punktowość. Nie chodzi tu o wysotrzenie, bo nawet ostry obraz będzie ukazywał gwiazdy jako placki.

 

Dlatego warto inwestować w okulary z dobrą punktowością ;)

 

Albo w APO :szczerbaty:

 

:Beer: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ostrość pojawiała sie na ułamek sekundy to przyczyną były zapewnie: nie wychłodzony telep i seeing.

Ja mam 10mm plossla z zestawu Celestrona (to samo co Synta) i nie ma z nim problemów w stylu "nie da się ustawić ostrości".

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak qrcze piszę, że nie chciał wyostrzyć, to nie chciał :P

 

Ale po pierwszej obserwacji, do tego bez sprawdzenia kolimacji- nie da się stwierdzić, czy to jest to samo. Wielu ludzi twierdzi, że ta "dziesiątka" daje im dobre obrazy.

 

:Beer:

 

EDIT: No i Mario może mieć rację z tym wychłodzeniem telepa!!! Chłodziłeś Arwe lustro, czy nie? Jeśli tak, to jak długo?

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Księżycu też miałem jakieś masakryczne obrazy. Na Jupku, Saturnie, M13 tak samo. Na laskach na pobliskiej plaży :szczerbaty: również. Nawet na Słoneczku. Jak okular wsadziłem do Skyluxika- była całkiem inksza inkszość.

W0l3k - naprawdę wiem, co gadam. A wierz, że telep chłodziłem, miałem właściwą kolimację itd. Dodam, że wolałem już lukać na Księżyc i inne obiekty tym 25 mm z zestawu plus Barlow. Co ci jeszcze wytłumaczyć? Ach: Plossl Baadera 8 mm, ortho 5 mm, a i kupa innych okularów OSTRZY w mojej Syncie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jedno bo wypróbowałem w praktyce: bez chłodzenia Newtona nie licz na punktowe obrazy gwiazd. Jest to jedna z największych bolączek teleskopów tego typu. Ja np. po zamontowaniu trzech porządnie dmuchających wiatraków wq ogóle nie chłodzę teleskopu, nie mam na to czasu ani humoru. Mam lustro pyrexowe które ma mało rozszerzalność cieplną, a turbulencje powstałe na ciepłym lustrze wymiatam wiatrakami.

 

Zmontuj sobie dwa , albo trzy wiatraki do kupy, załóż na gumki o śruby trzymające lustro. To nie musi być ładne, to ma być funkcjonalne. Takie cóś jak u mnie:

 

wiatraki1.jpg

 

wiatraki2.jpg

 

Drugą sprawą jest dobry seeing.

 

Trzecią: dobry okular.

 

Czwartą: w miarę staranna kolimacja, np. pudełkiem po kliszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super,

 

Ile wazy akumulator i czy sruby kolimacyjne z lbami miales w komplecie?

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

Akumulator waży z 2,5 kg i jest to najcięższy element zestawu, ale można go włożyć do do torby i po kłopocie.

Ja wszystkie klamoty zabieram w jednej torbie łącznie z termosem i innymi klamotami. Co do akumulatora to na allegro napisali że to żel, ale to zwykły kwasowo-ołowiowy akumulator dlatego waży. Czy to żel czy nie żel na razie chodzi dobrze.

 

Śruby kolimacyjne są od początku takie jak były , nic nie wymieniałem.

Czy miałeś inne?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie 8" sruby sa wpuszczone w cele lustra bez lbow :(

Kolimacja jest przez to tez utrudniona.

 

Nie ma jak zawiesic wiatraka, chyba, ze na dodatkowym ruszcie lub jakims klajstrze.

 

Gratuluje pomyslu!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to polaris ma chyba rację , przyznaje sie do mojego bledu w obawie przed utrata widocznosci gwiazd wystawilem telep i od razu patrzylem po pierwszych 10 minutach wlozylem 10mm SP i gwiazdy byly plackate ale na ułamki sekund pojawiala sie srednia ostrosc obrazu , no to spowrotem wlozylem 25mm SP i po kłopocie gwiazdki igiełki a podwoje elegancko rozdzielone ;D czyli bede pamietal zanim kolejny raz wyciagne telep jesli pogoda bedzie sprzyjac to wystawie go juz z godzine szybciej a w tym czasie porobie sobie mapki z obiektami ktore chcialbym ustrzelic to chyba bedzie rozsadne a jak wtedy niebedzie punktowac gwiazdek no to albo okular albo kolimacja albo seeing heeh , no niewiem ale wczoraj ładnie mi sie obserwowało M45 cała plejada przed oczyma ;D cieszy wzrok niemyslalem w tym czasie o fotkach ale główne 7 sióstr mimo ze do góry nogami prezentowały sie bardzo ladnie na tle slabszych gwiazdek :)

 

Wogóle to chciałbym wszystkim podziekowac za pomoc przy wyborze teleskopu bo teraz wiem ze kasa nieposzla na marne :) jednego czego sie spoedziewalem to ciut wiekszego pola widzenia ale to ujdzie :)

Jeeszcze jedna zecz , gdy ma sie juz teleskop w domu to inaczej czyta sie tutaj wasze posty informacje bo idzie to porownac od razu z wlasnym teleskopem itd.. itd.. , teraz na cel pojdzie M42 :)

 

A waszym zdaniem moge jeszcze pocisnac tym okularkiem dosc dlugo po obiektach ? zanim dozbieram na jakiegos Lv do planetek albo Naglera ładnego albo cosik szerokokatnego do przegladu nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=12517&st=0 - to topic Grzybka80 o jego extra ASCT, pewno znasz tą sprawę, ale hmmm... nie jestem pewien :)

 

Arwe- chłodzenie lutra to podstawa ;)

Okular 10 mm na początek starczy, z zastrzeżeniami:

- bo na szczęście mało planet mamy teraz do oglądania (twoje szczęście ;) );

- nawet przy Księżycu za jakiś czas poczujesz niedosyt, a co dopiero przy Saturnie;

- o wiele łatwiej wyszukuje się nawet dość jasne eMki, korzystając z jasnego okulara szerokątnego, niż z 25-tki z zestawu;

- nie dokupuj taniego Barlowa myśląc o DS, zresztą to i tak bez sensu moim zdaniem;

- przy twojej światłosile całkiem ładnie powinny się sprawować UWA, znacznie tańsze niż LV, 15-tkę z czystym sumieniem polecam do DS do Synty f/6.

 

Co to jest plejada ? :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arwe:

niestety Plossle maja pole ok. 50st. co mocno je ogranicza.

W przyszlosci zainwestuj w okular o polu co najmniej 65st. i na pewno bedziesz zadowolony z pola.

 

Wychlodzenie telepa jest kluczowym elementem wplywajacym na obraz przy zalozeniu prawidlowej kolimacji i sprawnych okularow.

 

@say:

tak, znam ASCT Grzybka. Chcialem poznac wersje Doktora :)

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.