Skocz do zawartości

Moje kłopotliwe obserwacje


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze odnośnie aktywnego chłodzenia i zdjec Dra Robotnika.

 

Rowniez ja zastanawialem sie nad zamontowaniem na swojej 8" Syncie podobnej instalacji, jednak chciałem wykorzystać do tego celu jeden duzy, np 150 mm wentylator. Poszperalem troche po necie i znalazlem takie cudo:

 

http://www.antec.com/us/productDetails.php?ProdID=75200#

 

czyli 12 V wentylator o srednicy 200 mm. Koszt ok 25 USD, czyli nie tak znowu duzo, a pezentowal by sie zapewne elegancko. Sadze, ze w sam raz zmiescilby sie we wglebienie na celi lustra glownego. Niestety osiagalny prawdopodobnie tylko w USA i Kanadzie. Szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie aktywnego chłodzenia i zdjec Dra Robotnika.

 

Rowniez ja zastanawialem sie nad zamontowaniem na swojej 8" Syncie podobnej instalacji, jednak chciałem wykorzystać do tego celu jeden duzy, np 150 mm wentylator. Poszperalem troche po necie i znalazlem takie cudo:

 

http://www.antec.com/us/productDetails.php?ProdID=75200#

 

czyli 12 V wentylator o srednicy 200 mm. Koszt ok 25 USD, czyli nie tak znowu duzo, a pezentowal by sie zapewne elegancko. Sadze, ze w sam raz zmiescilby sie we wglebienie na celi lustra glownego. Niestety osiagalny prawdopodobnie tylko w USA i Kanadzie. Szkoda...

 

 

Koszt 25$ za kawałek plasticzku z silniczkiem, Jezu Święty....

 

Ja za swoje dałem trzy wiatraki dałem 12zł. Pewnie że jeden będzie lepszy, ale za taką cenę, no nie wiem.

Może w polskich sklepach znajdziesz jakiś wiatrak z dużą średnicą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop był dobrze skolimowany niepotrzebny zaden kolimator z pudełka po kliszy moim zdaniem heheh wyciagnelismy poprosotu z kumplem okular i patrzylismy na goło do wyciagu lufa byla zwrocona do lampy i było ładnie widac kółko z punkcikiem ładnie na srodku , nic nieustawialismy , czyli kolimacja jest dobra , to znaczy ze nieschlodzona tuba była i slabiutki seeing ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z dużych wentylatorów (12cm) moim zdaniem jest tylko jeden wybór: Arcitc Cooling Arctic Fan 12

Idealny wentylator do chłodzenia naszych telepów, niesłyszalny, zaopatrzony fabrycznie w elastyczne gumowe kołki przez co wyeliminowane zostało całkowicie przenoszenie drgań.

Kto kiedykolwiek miał styczność z zagadnieniem wyciszania komputerów lub wydajnego chłodzenia do nich to pewnie zna tą markę.

No i cena super przystępna - 14.99zł

http://www.allegro.pl/item148295542_arctic...ny_gw_6lat.html

 

Pozdrawiam

 

PS. Oczywiście nie mam nic wspólnego z firmą sprzedającą ten wentyle ale mam duże doświadczenie w ich użytkowaniu więc mogę z czystym sumieniem polecić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop był dobrze skolimowany niepotrzebny zaden kolimator z pudełka po kliszy moim zdaniem heheh wyciagnelismy poprosotu z kumplem okular i patrzylismy na goło do wyciagu lufa byla zwrocona do lampy i było ładnie widac kółko z punkcikiem ładnie na srodku , nic nieustawialismy , czyli kolimacja jest dobra , to znaczy ze nieschlodzona tuba była i slabiutki seeing ;]

 

Jest to tak zwana metoda kolimacji "na oko".

Można ją porównać do sprawdzania ciśnienia w oponach poprzez kopnięcie butem w gumę.

 

Jak miałem Newtona to "na oko" był poprawnie skolimowany.

Po sprawdzeniu kolimatorem laserowym okazało się, że jednak nie był.

Ot, taka subtelna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to tak zwana metoda kolimacji "na oko".

Można ją porównać do sprawdzania ciśnienia w oponach poprzez kopnięcie butem w gumę.

 

Jak miałem Newtona to "na oko" był poprawnie skolimowany.

Po sprawdzeniu kolimatorem laserowym okazało się, że jednak nie był.

Ot, taka subtelna różnica.

 

Miałem podobnie - Newton dawał piękne, ostre obrazy. Kiedy jednak skorzystałem z kolimatora laserowego, okazało się, że stan kolimacji jest fatalny. Po skolimowaniu i star-teście dosłownie :szczerbaty: opadła mi szczęka - teraz dopiero miałem przed oczami naprawdę wspaniały, wyraźny widok, bez porównania lepszy niż wcześniej.

 

W teleskopie liczy się przede wszystkim precyzja, więc ustawianie czegokolwiek "na oko" może wydać się skuteczne, ale tylko na krótką metę - prędzej czy później zawsze wyjdzie problem braku precyzji (co nie znaczy, że jeżeli raz użyjemy kolimatora i skolimujemy teleskop, mamy już na zawsze problem zgłowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co oszukiwać te polsle to co najwyżej przeciętne okulary i nie spodziewaj się po nich żadnych cudów. Bardzo zastanawia mnie to że według ciebie w polslu 25mm gwiazdki to punkciki w całym polu. Jesteś tego pewien czy tylko ci się tak wydaje? Bo musze przyznać że nawet w Naglerach jest z tym problem aby gwiazdki były punktami po same brzegi pola widzenia. Co do polsla 10mm to pewnie będzie kłopot z nie wychłodzonym lustrem, lub z nie najlepszym seingiem. Wystaw teleskop na 1h przed obserwacjami, jeżeli to nie pomoże to będziemy szukać dalej.

Pozdro.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimowałem na oko- było fajnie. Kolimowalem metodą Hamala - było pięknie. Kupiłem kolimator - jest przecudnie ;)

Tak w skrócie - i obrazowo- jak podchodzić do dbałości o swoje lustro :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten kolimatorek zrobiony heheh i tez go wsadzilem , wytlumil mi swiatlo i widzialem tylko krope na srodku lustra , wczoraj testowałem przez okno naziemne obiekty po ciemku i 10mm wczoraj wyostrzyl mi latarnie i galezie do okola narazie niebede nic robil poczekam az pogoda dopisze , wychlodze tube i wtedy zobacze , jesli okular mi wyostrzy obraz to spoko jesli nie to znaczy ze jednak cos jeszcze jest nie tak

A co do gwiazdek to byly ladne ostre na calym polu, przysiegam ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam program Aberrator.

Wklepujesz parametry teleskopu, powiekszenie (lub f okularu) i otrzymujesz obraz gwiazdy z krazkami dyfrakcyjnymi ktory mozesz rozogniskowywac w obie strony.

 

http://aberrator.astronomy.net/

 

Fajny programik, posiada wiele przydatnych funkcji, np. jak nawet w niewielkich ilościach rozpoznać w okularach komę i astygmatyzm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awięc tak , zrobiłem kolimatorek metodą chamala , zeby bylo dokladniej to otwarcie z dziurką i nakladka metalowa nasadzilem na tubusik z wykreconego okularu , mialem pewnosc ze lezy w wyciagu tak jak powinien pokrecilem srubkami i 2 kółeczka bardzo ładnie się na siebie naszły , mieliscie racje ze na oko to idzie kopnac do opony w aucie heh , bo jak patrzylem na goło do wyciagu juz po kolimacji to wydawalo mi sie krzywo ale juz wiem dlaczego bo nigdy niepopatrzy sie w wyciag pod tym samym kątem i dlatego raz mi sie wydaje prosto a raz krzywo a przez kolimatorek ladnie prosto te kółka sie nakładaja :)

 

Oczywiscie nieda sie ustrzec przed uchybieniami poniewaz niejest to kolimator laserowy awiec zrobienie dziurki idealnie w srodku jest bardzo trudne dlatego drobniusia roznica moze wystepowac zecz jasna :)

Mam nadzieje ze dobrze to wykonałem w zasadzie mam juz pewnosc heh i taka kolimacja spokojnie wystraczy do tych powerow ktorych narazie bede uzywal czyli 48x i 120x , niech tylko pogoda dopisze :)

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.