Skocz do zawartości

MTO-11CA & Sonnar 3.5/135


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam obydwa w/w obiektywy, statyw manfrotto 390 i konweter x2. Chciałbym dokupić parę akcesoriów żebym mógł poobserwować planety i DSy. Na początek zamierzam kupić nasadkę kątową 90 m42x1/1,25" oraz okular Plossla 6mm. Mam następujące pytania:

 

1. Czy sama nasadka wystarczy do zamocowania okularu? Chciałem się tylko upewnić bo myślę, że więcej nic nie trzeba dokupować.

 

2. Czy tą konkretną nasadkę po zamocowaniu można obracać?

 

3. Jak wygląda kwestia ustawiania ostrości: czy wygodniej będzie użyć mieszka zamiast pokrętła w MTO.

 

4. Jak wyżej tylko odnośnie obiektywu Sonnar.

 

5. Biorąc pod uwagę ogniskową Sonnara, okular 6mm da powiększenie ~23x, czy to będzie dobry wybór do obserwowania DSów?

 

Myślę też o kupieniu szukacza. Pozostaje kwestia montażu: czy jest on kompatybilny z MTO, czy też trzeba zamówić inny model?

 

Na koniec planuję też nabyć kamerę do filmowania planet. Ta kamera zapewne nie ma filtru ir/uv tak więc będę musiał takowy filtr kupić. Pytanie jest czy będę mógł zamocować kamerę na filtrze zamontowany na nasadce. Czy to będzie stabilne mocowanie, czy też trzeba dokupić dodatkowe złączki?

 

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy sama nasadka wystarczy do zamocowania okularu? Chciałem się tylko upewnić bo myślę, że więcej nic nie trzeba dokupować.

 

2. Czy tą konkretną nasadkę po zamocowaniu można obracać?

 

3. Jak wygląda kwestia ustawiania ostrości: czy wygodniej będzie użyć mieszka zamiast pokrętła w MTO.

1.Tak - ale: jesli chodzi o nasadkę katowa będziesz musiał przeogniskować MTO (prosta operacja zajmujaca 2 min) jeśli uzywasz prostej złaczki nie jest to potrzebne

 

2. nasadką można obracać ale jedynie po wcześniejszym delikatnym odkręceniu jej

 

3. co do ostrości ja obracałem poprostu pierścieniem ostrości w MTO (jest to mało wygodne ale spełnia swoje zadanie) - nie wiem jak jest z mieszkiem ale obawiam się, że okular moze nie ogniskować (podkreślam, ze to są tylko moje przypuszczenia).

 

pozdrawiam

PK>

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam obydwa w/w obiektywy, statyw manfrotto 390 i konweter x2. Chciałbym dokupić parę akcesoriów żebym mógł poobserwować planety i DSy. Na początek zamierzam kupić nasadkę kątową 90 m42x1/1,25" oraz okular Plossla 6mm. Mam następujące pytania:

 

1. Czy sama nasadka wystarczy do zamocowania okularu? Chciałem się tylko upewnić bo myślę, że więcej nic nie trzeba dokupować.

 

2. Czy tą konkretną nasadkę po zamocowaniu można obracać?

 

3. Jak wygląda kwestia ustawiania ostrości: czy wygodniej będzie użyć mieszka zamiast pokrętła w MTO.

 

4. Jak wyżej tylko odnośnie obiektywu Sonnar.

 

5. Biorąc pod uwagę ogniskową Sonnara, okular 6mm da powiększenie ~23x, czy to będzie dobry wybór do obserwowania DSów?

 

Myślę też o kupieniu szukacza. Pozostaje kwestia montażu: czy jest on kompatybilny z MTO, czy też trzeba zamówić inny model?

 

Na koniec planuję też nabyć kamerę do filmowania planet. Ta kamera zapewne nie ma filtru ir/uv tak więc będę musiał takowy filtr kupić. Pytanie jest czy będę mógł zamocować kamerę na filtrze zamontowany na nasadce. Czy to będzie stabilne mocowanie, czy też trzeba dokupić dodatkowe złączki?

Pozdrawiam,

Krzysiek

 

Moje odpowiedzi dotyczą MTO.

ad. 1. Tak, w zupełności wystarczy.

ad. 2. Tak, ale podobno są również takie, których nie można obracać. A więc kupując trzeba się upewnić, że będzie można obracać.

ad. 3. Można i tak i tak. Nie każdy mieszek się jednak nadaje. Niektóre są tak skonstruowane, że wychodzą im szyny na zewnątrz w stronę obiektywu. Takie się nie nadają, bo MTO ma słuszną średnicę.

 

Z szukaczem sprawa nie jest taka prosta. W zasadzie każdy się nadaje, o ile pasują Ci jego parametry optyczne. Ale ten z linku nie da się natychmiast przymocować do MTO (chyba, że jest tam niewidoczny na zdjęciu otwór, przez który można wkręcić do MTO śrubę). Musiałbyś mieć szukacz na podstawie, którą można dokręcić do jednego z gniazd w obudowie MTO.

Co do kamerki LPI. Ona jest do planet i Księżyca, a więc bez długich czasów naświetlania (chyba max. do 15 s). Ekonomiczniej kupić kamerkę internetową Philipsa, w której dodatkowym bonusem będzie zamontowany na obiektywie filtr IR cut. Nie wiem czy kamera LPI jest wyposażona w filtr IR/UV cut. Pewnie nie. Ale prawdopodobnie można go dokręcić do niej bez problemu. Radzę jednak zapytać w sklepie. Gdybyś chciał kupić kamerkę internetową musisz dokupić złączkę 1,25" / M12x0,5mm albo podobną (zależy od tego jaką kamerkę kupisz). W tej złączce jest gwint do filtra IR/UV cut.

Oczywiście potwierdzam wszystkie rady bas.sic-a

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie użytkowania nasadki M42/1,25, producent mówi o konieczności lekkiego przeogniskowania MTO11CA, czyli ominiecia blokady w postaci kołka oporowego na obudowie, który trzeba wykręcic, żeby zwiększyć zakres ostrzenia. Bez tego zabiegu nie da się zogniskować obrazu z kątowka. W przypadku obiektywu Sonnar 3,5/135 użycie kątówki w ogóle nie jest możliwe, gdyż tego obiektywu nie da się przeogniskować, mozna używać tylko złączki okularowej prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Ekonomiczniej kupić kamerkę internetową Philipsa, w której dodatkowym bonusem będzie zamontowany na obiektywie filtr IR cut

Szkoda, że kamera Philips SPC900NC jest dostępna tylko w pixmanii. Jeszcze pomyślę nad tym. Chociaż z drugiej strony kamery internetowe mają dosyć krótkie czasy naświetlania :(, a przeróbka jakoś mi się nie widzi.

 

W przypadku obiektywu Sonnar 3,5/135 użycie kątówki w ogóle nie jest możliwe, gdyż tego obiektywu nie da się przeogniskować, mozna używać tylko złączki okularowej prostej.

Szkoda, że nie wiedziałem tego wcześniej. Zaoszczędziłbym 30 min. na ponowne składanie sonnara do kupy po nieudanej próbie przeogniskowania. Cóż ponoć człowiek uczy się na błędach. Na szczęście udało mi się go prawidłowo poskładać.

 

Co do złączki prostej to biorę ją pod uwagę i z pewnością kupię z myślą o sonnarze.

 

O przeogniskowaniu MTO czytałem wcześniej na tym forum. Niestety nie zawsze teoria = praktyka. W żaden sposób nie mogłem odkręcić blokady, a że główka śrubki jest miękka to resztę możecie się domyśleć. No nic, kolega ma wiertarkę stołową, a ja mam wiertło 3,5mm. Kara na śrubce zostanie wkrótce wykonana :), oczywiście z zachowaniem stosownej ostrożności.

Edytowane przez Krzysiek_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.