Skocz do zawartości

Śledzenie ISS


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na stronie NASA jest aplet napisany w Javie, który podaje aktualne dane stacji takie jak szer. i dł. geograficzna, wysokość, prędkość itd.

 

http://spaceflight.nasa.gov/realdata/tracking/

 

Z ciekawości chciałem przechwycić te dane i zapisać do pliku tekstowego. Przy zastosowaniu aplikacji Network Activ Sniffer okazało się to prostą sprawą. Niestety w przechwyconych pakietach nie widzę w postaci tekstowej najważniejszych danych czyli wysokości, prędkości oraz szer. i dł. geograficznej :angry:. Przykładowy pakiet wygląda nastepująco:

 

HTTP/1.1 200 OK
Server: Apache/2.0.45 (Unix) mod_perl/1.99_09-dev Perl/v5.6.1 covalent_auth/2.3 DAV/2 CovalentSSL/2.3.3 RSA/SSLC mod_jk/1.2.2-beta-1
Last-Modified: Thu, 21 Dec 2006 15:22:18 GMT
ETag: "2fa0092-d9-e5977e80"
Accept-Ranges: bytes
Content-Length: 217
Content-Type: text/plain; charset=.utf8
Date: Thu, 21 Dec 2006 15:22:49 GMT
Connection: keep-alive

8535.37166667 8529.37166667 8537.37166667	   ?
Shuttle 1 0.954185 180.115256 0.071257 74.840000 38.800000 14.763235 201 64
ISS  1 3.110083 8.331663 355.037110 77.037287 19.836859 14.299377 201

 

Dziwne - a może zamierzone przez autorów - jest to, że aplet nie pobiera w sposób jawny (dane tekstowe) pozostałych parametrów stacji.

 

P.S. Czy oprócz wymienionej przeze mnie strony są jakieś inne do śledzenia ISS?

 

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Czy oprócz wymienionej przeze mnie strony są jakieś inne do śledzenia ISS?

Pewnie, że sa :)

1) www.heavens-above.com

2) www.calsky.com

 

I programik polskiego autorstwa, uznany za jeden z najlepszych na świecie czyli Orbitron

Śledzi max 20 tysięcy satelitów w czasie rzeczywistym :) pokazuje także flary irydium

www.stoff.pl

Edytowane przez Matthew_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że sa :)

1) www.heavens-above.com

2) www.calsky.com

Dzięki za linki. Pytając się o inne strony miałem na myśli monitorowanie aktualnych parametrów stacji ale linki i tak pewnie się przydadzą.

 

 

I programik polskiego autorstwa, uznany za jeden z najlepszych na świecie czyli Orbitron

Śledzi max 20 tysięcy satelitów w czasie rzeczywistym

Właśnie go testuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki. Pytając się o inne strony miałem na myśli monitorowanie aktualnych parametrów stacji ale linki i tak pewnie się przydadzą.

Właśnie go testuję.

No to w programiku masz wszystko co chcesz :) Położenie geograficzne, położenie na niebie, wysokość, jasność i wszystkie parametry :)

 

Pozdr :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Świetne, gratuluję!

Hanysiak, ciekaw jestem jaką techniką upolowałeś stację. Czy tzw. fuksem celując "na oko", czy z jakimś systemem nadążnym? Czy wykorzystujesz któryś z progamów do prowadzenia za satelitą? Np satellitetracker.

Pozdrawim

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje!

 

 

Wszystkie zdjecia sa z prowadzenia recznego,"na oko",dlatego sa nieostre i niewiele do stackowania,bo w prawdzie stacja sie nagrywa na wielu klatkach,podczas kilkuminutowego przelotu,ale zmienia rowniez swoj wyglad z uplywem sekund.Z tego co slyszalem to programy do sledzenia satelitow nie nadazaja za ISS,bo ona zasuwa naprawde szybko ale:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje!

Wszystkie zdjecia sa z prowadzenia recznego,"na oko",dlatego sa nieostre i niewiele do stackowania,bo w prawdzie stacja sie nagrywa na wielu klatkach,podczas kilkuminutowego przelotu,ale zmienia rowniez swoj wyglad z uplywem sekund.Z tego co slyszalem to programy do sledzenia satelitow nie nadazaja za ISS,bo ona zasuwa naprawde szybko ale:

 

 

Pozdrawiam

 

Ten film był nagrywany z prowadzeniem przy pomocy LX200 i softu własnej produkcji. Tak przynajmniej jest w odpowiedzi do jednego z komentarzy.

Z firmowego softu na pewno jest śledzenie ISS-a w Meadowych Autostarach. W moim #494 jest, w #497 tym bardziej być powinno. Jednak z uwagi na częste korekty orbity ISS-a trzeba by mieć jakieś bardzo świeże dane w pilocie.

Ja jeszcze nie próbowałem prowadzić automatycznie ISS-a, ale myślę, że nie byłoby to łatwe, bo mam dosyć stare dane w Autostarze i nie mam niestety firmowego kabelka do komputera do ściągania danych.

Wyobrażam sobie, że tak jasny obiekt, jak ISS można by też guidować. Ale pewnie trudno byłoby uruchomić całą maszynerię w tak krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Autostar #497 ma możliwość śledzenia ISS a także innych satelitów. Nie próbowałem tego jednak. Instrukcja podaje, że należy pobierać nowe parametry trajektorii satelitów co dwa tygodnie.

Dawno temu używając dobsona 250mm złapałem w pole widzenia ISS. Prowadząc teleskop przy pow 80x widziałem wyraźnie kształt stacji, coś jabkby podłużny moduł mieszkalny i wielkie panele bateri słonecznych. W okularze ISS rozpada się z jasnej 'kulki' na obiekt o różnych kolorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką możliwość w SkySensorze 2000PC. Niestety - stety - każdą pogodną noc przeznaczam na naukę astrofotografii, więc nie miałem jeszcze możliwości przetestowania tego na satelitach.

 

Z tego co czytałem, dane o orbicie powinniśmy mieć możliwie jak najświeższe. 2 tyg. to już wg mnie za dużo. Nie wydaje mi się, żeby SS2000 miał jakieś większe problemy z trackingiem. Mam opis całej procedury i nie wydaje się jakaś skomplikowana. Silniki mogą przecież działać z prędkością do 1200x, więc to aż za ponad potrzeby.

 

Muszę wrzucić dane do SS. Ma możliwość alertu, jak ISS będzie zbliżał się do horyzontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Losmandy niestety ma z tym problem. Nie potrafi płynnie śledzić szybkich obiektów, mimo że też ma prędkość do 1200xsidereal. Od kilku lat próbuje to Scott Losmadny z Niemcem, którego nazwiska zapomnialem zmienić. Bez skutku. Program satellitetracker sciąga najnowsze dane o wszystkich satelitach, Oblicza mnóstwo elementów związanych z ich orbitą. Jak się go właczy to wygląda jak małe centrum dowodzenia. Pozwala nawet na prowadzenie korekty teleskopu dżojstikiem. Genralnie słuzy do emablowania laików:). Niestety z Losmandy działa na zasadzie "leap frog" Do przodu skok, czekasz, aż przez pole widzenia przeleci obiekt, znów skok do przodu i tak w kółko. Chyba, że coś się zmieniło. Dawno go nie włączałem.

 

Pozdrawiam

 

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze w przypadku Autostara u mnie jest mozliwość śledzenia ale pamiętać trzeba o ustawieniu montażu w pozycji azymutalnej.

Idealne wypoziomowanie oraz sprawdzone śledzenie np. godzinkę wcześniej przed przelotem ISS np. na jakiejś gwiazdce przy pow. min.100x to podstawa dobrego śledzenia stacji.

A bazę najlepiej uaktualnić w ten sam dzień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,jednak poki co,nie wgram elementow orbity zadnego ciala, do mojego EQ-5...;)

Jak to ???? przecież możesz gwoździem znaczyć na osiach Ra i Dec zakres widoczności stacji po czym ....

obliczasz prędkość obrotu lewej i prawej dłoni. :ha:

 

ps.

gratuluję ,rewelacja.

 

Myśle że za kilkanaście lat będziemy zgadywać kto wychylił się z okienka na ISSie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis w nocy,a wlasciwie jutro nad ranem,polnocna Polska bedzie miala dwa dosc atrakcyjne przeloty ISS.

Oczywiscie,im dalej na poludnie,tym warunki przelotu lepsze,jednak dzisiejszej nocy,rankiem,tylko polnoc ma szanse na obserwacje przelotow,jesli wierzyc prognozom meteorologicznym.

 

http://www.heavens-above.com/PassSummary.a...amp;satid=25544

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po dlugiej niewidocznosci a raczej,suszy na wysokie(bliskie) przeloty nad Fromborkiem,wczoraj nareszcie doczekalem sie stacji.Nie zawiodla,pojawila sie punktualnie,zgodnie z przewidywaniami heavens-above.

 

Fotka zlozona z 3 klatek.

ISSR2.jpg

 

Przeswietlenie korpusu stacji niezamierzone,ale dzieki niemu pojawily sie na zdjeciu panele sloneczne.

Wczorajszy przelot byl srednio korzystny,bo max wysokosc stacji nad horyzontem wyniosla 25 stopni,co dalo minimalna odleglosc stacja-obserwator,czyli ja,troche ponad 700km.Dodam,ze nad Warszawa czeste sa przeloty w odleglosci niecalych 400km od PKiN. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też oglądałem wczorajszy przelot. U mnie na południu była wyżej nad horyzontem, ok. 40 stopni. Była bardzo jasna, ok. -2 mag, chociaż H-A prognozowało ledwie -0.1 mag. Zauważyłem, że ostatnio jasności ISS na H-A są mocno zaniżane. Wcześniej też bywały, ale teraz trzeba dodawać ze 2 mag do tego co prognozują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.