Skocz do zawartości

Śledzenie ISS


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

Mam parę pytań odnośnie tego ciekawego zjawiska, może są one banalne jednak nie umiem sobie z nimi sam poradzić :Boink::Boink:

 

 

Czy w momencie w którym będziemy mogli obserwować wahadłowiec będzie on znajdował się blisko ISS??

Czy też może będą znacznie oddalone od siebie i wtedy gdy ISS będzie widoczna to wahadłowiec nie. Oczywiście chodzi mi o dzień 9 czerwca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie hanysiak. Ja dziś pierwszy raz się pokusiłem o próbę ale efekty mizerne. Na kilku klatkach da się rozpoznać kształt ale jest mocno poruszony albo w ogóle jedna wielka smuga przez pół kadru. Jak udaje ci się uzyskać takie nieporuszone? :rolleyes:

 

Z tego co wiem wahadłowiec ustawia się za stacją, na trochę niższej orbicie. Dzięki temu ma krótszy okres obiegu i może ją dogonić. Nie wiem natomiast jak daleko za nią jest tuż po starcie. Sprawdz sobie dokładnie o której ma nad Polską przelecieć (podobno 21 minut po starcie) i porównaj to z czasem przelotu ISS. Albo zadaj pytanie w wątku o STS-117, tam ci na pewno kolega Wojciech Sz. odpowie :)

Krążą jednak jakieś plotki, że przekot odbędzie się w cieniu... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz konto z podaną lokalizacją ?

 

Na pierwszej stronie jest po zalogowaniu http://www.heavens-above.com/logon.asp

 

Satellites

 

10 day predictions for: ISS | Genesis-1 | Envisat

A propos Envisat to wyszlo tyle

 

Envisat.jpg

 

No jestem zalogowany,ale mimo wszystko nie wyswietla mi sie nic nt. promu:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wczoraj miałem okazje popatrzeć na iss przez synte i okularek 8.8mm i dzięku dużemu polu mogłem nadążyć za nią, robi wrażenie choć niezwykle ciężko wyłuskać elementy stacji to przez ten szybki ruch...

Wczoraj po 23 oglądałem przelot ISS nad Poznaniem za pomocą Kronosa 26x70...widać było prostokątny zarys stacji, ale bez żadnych szczegółów, np. panele słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy z Adamem Tomaszewskim trochę polukaliśmy, ale niebo kaszansko białe. Pomeczyliśmy Jowisza ale ze skutkami mizernymi. Później się okazało, że halo widać na Jowiszu więc sobie od razu odpuściłem.

Tak w praniu wyszło, że może pierwszy raz spróbujemy kamerkami strzelić w ISS :D .

Pierwsze aviki są jakie są, za duży czas przez niedoświadczenie bo pierwszy raz i linie są, choć kształt jest jakoś tam widoczny. Drugi kamerką już tylko Adam łapał, ale już na parametrach innych i jak widać się opłacało, choć nie jest jeszcze bardzo dobrze.

ISS_70607_23_50.jpg

AdamISS_80607_02_14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłem wczoraj za długi czas i jedyna 'sensowna' klatka wygląda tak:

 

Temp1082.jpg

 

Sensowna o tyle, że da się mniej więcej kształty rozpoznać... ale jak na pierwszy raz i tak zadowolony jestem. Dziś spróbuję znowu.

 

Fotki Adama całkiem ładne, tylko ten buraczkowy kolor. Wkurza mnie balans bieli w naszych kamerkach. Jest jakaś opcja, żeby od razu wychodziły w miare normalne kolory z kamerki? Ja mam Vestę, white balance na auto i zawsze jest ten buraczek. Do tej pory myślałem, że tak po prostu musi być ale może coś źle robię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj przy okazji synty wystawionej na jowisza postanowilem ustrzeleic tez ISS. i udalo mi sie zobaczyc wiecej niz sie spodziewalem. w uwa 20mm w zenicie stacja wygladala dokladnie tak jak na pierwszym zdjeciu 2 posty wyzej (swoja droga ciekawy tez rzucajacy sie w oczy "oddzielony" fragment). im blizej horyzontu tym stacja wygladala ciekawiej (ze wzgledu na lepszy kat) i uwidocznil sie wyraznie jej charakterystyczny ksztalt. szybko jednak zmalala do rozmiaru, ktory nie pozwalal na zaobserwowanie zadnych szczegolow wiecej.

 

warto by bylo sie zastanowic na lepszym lozyskowaniem osi montazu. moglo by to pozwolic zaobserwowac wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z calsky:

 

Dimensions: 37 m x 24 m x 10 m

Brightness: 1.0 mag (at 1000 km and 50% illuminated)

-3.0 mag (at perigee and full illumination)

 

dla porownania ISS ma wymiary 73 m x 44.5 m x 27.5 m. teoretycznie wiec wahadlowiec powinien byc w okularze i w aparacie wiecej niz punktem przy tych samych parametrach co przy obserwacji ISS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Heavens-Above.com napisali:

Space Shuttle Mission STS-117

Atlantis is scheduled to launch at 23:38 UTC to the ISS. We will be posting

predictions once Atlantis is in orbit. Unfortunately, this time there will be no

opportunity to see the Shuttle and the external tank from Europe just after launch.

Atlantis will enter shadow just as it rises above the horizon as seen from British Isles

 

Podobnie to wygląda po wpisaniu danych ze strony NASA do Orbitron'a - STS będzie widoczny przez około minute (u mnie od 01:58) bardzo nisko nad horyzontem poczym skryje sie w cieniu - tyle o dzisiejszym starcie.

 

 

PS: Moje pytanie o warunki obserwacji polaczenia ciągle aktualne :)

 

Z ostatniej chwili: na Heavens-above.com dane dla STS maja sie pojawic po starcie

wystaczylo troche poszukac i znalazlem strone przygotowana do opublikowania za te 2h...

http://www.heavens-above.com/PassSummary.asp?satid=99117&lat=50.317&lng=18.783&loc=Zabrze&alt=250&tz=CET

wystarczy otworzyć link dla ISS i w polu adresu zmienić wartość satid na 99117 :)

 

Nie publikują tych danych przed startem bo w przewidywaniach sa przeloty sprzed godziny startu...

Edytowane przez Luchio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem szczęście i dorwałem ISS obserwowałem go przy 92x prowdzenie ręczne dobson :szczerbaty:

 

Zasuwał szybko ale dało rade go dobrze dostrzec, kształtem bliżony do zdjęć hanysiaka troche mniejszy i bardzo jasny(żółty). Im dalej był na zachodzie tym wolniej sie poruszał ale potem to już kiepsko bardzo wyglądał. Najlepiej w zenia przez te 30-40s. Świetnie to wyglądało :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy przelot, 23:27

 

Temp1540_crop.jpg Temp1710_crop.jpg

 

To surowe klateczki, tylko trochę ruszyłem kontrast i gamme.

Taurus z barlowem x2, ustwiłem 15fps, 1/1000s, gain jakoś tak na 1/3.

 

Druga niestety pojechana. Gdybym chciał dać jeszcze krótszy czas to zrobi się za ciemno i będę musiał podnnieść gaina. HAMAL ty zawsze masz gain na minimum?

Doradzcie co poprawić, co zmienić. Wahadłowiec leci kurczęęę :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem szczęście i dorwałem ISS obserwowałem go przy 92x prowdzenie ręczne dobson :szczerbaty:

Zasuwał szybko ale dało rade go dobrze dostrzec, kształtem bliżony do zdjęć hanysiaka troche mniejszy i bardzo jasny(żółty). Im dalej był na zachodzie tym wolniej sie poruszał ale potem to już kiepsko bardzo wyglądał. Najlepiej w zenia przez te 30-40s. Świetnie to wyglądało :Salut:

A ja próbowałem złapać ISS Celestronem 80ED przy pow. 67x. Początkowo miałem kłopoty z naprowadzeniem na cel, ale po chwili mi się udało. Niestety stacja dość szybko schodzi z pola widzenia przy ręcznym prowadzeniu /montaż azymutalny lepiej by się tu spisywał od paralaktyka/. Tym nie mniej widać było pewne zarysy stacji :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by trafić żeby ISS leciał prosto przez zenit to wtedy można by tylko w wysokości lecieć na dobsonie i byłoby o wiele łatwiej nawet przy 150x i przy obserwacji przydałby się filtr bo ISS dość jasny i dodatkowo miałem od niego spajki i poświate wtedy dałoby rade dokładniej zaobserwować szczegóły : ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by trafić żeby ISS leciał prosto przez zenit to wtedy można by tylko w wysokości lecieć na dobsonie i byłoby o wiele łatwiej nawet przy 150x i przy obserwacji przydałby się filtr bo ISS dość jasny i dodatkowo miałem od niego spajki i poświate wtedy dałoby rade dokładniej zaobserwować szczegóły : ]

Wczoraj wieczorem oglądałem dwa przeloty ISS, pierwszy o 21:52 przy powiększeniu 48x, drugi o 23:27 przeszedł mi prawie przez zenit. Na trasie od horyzontu, do zenitu musiałem tylko raz przesunąć telepa w azymucie, więc prowadzenie było o wiele łatwiejsze :D. Dlatego też pozwoliłem sobie na powiększenie 96x. Wcześniej nawet nie spodziewałem się, że tak dobrze będzie widać poszczególne elementy stacji. Przelot o 01:02 przegapiłem oglądając NASA TV. :szczerbaty:

 

Na dzisiaj CalSky przewiduje mi po dwa "wysokie" przeloty ISS i STS-117. Oby pogoda dopisała, bo jak na razie, to widze same chmurzyska.

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy przelot, 23:27

 

Temp1540_crop.jpg Temp1710_crop.jpg

 

To surowe klateczki, tylko trochę ruszyłem kontrast i gamme.

Taurus z barlowem x2, ustwiłem 15fps, 1/1000s, gain jakoś tak na 1/3.

 

Druga niestety pojechana. Gdybym chciał dać jeszcze krótszy czas to zrobi się za ciemno i będę musiał podnnieść gaina. HAMAL ty zawsze masz gain na minimum?

Doradzcie co poprawić, co zmienić. Wahadłowiec leci kurczęęę :szczerbaty:

 

Kuba,nie boj nic! Prom(przynajmniej u mnie) bedzie duuuuzo jasniejszy niz stacja,wiec gain moze pozostac "ciemny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga niestety pojechana. Gdybym chciał dać jeszcze krótszy czas to zrobi się za ciemno i będę musiał podnnieść gaina. HAMAL ty zawsze masz gain na minimum?

 

Miałem zawsze gain na zero bo on tylko szum wyciaga na stacji :rolleyes: ale do 1/3 jest znośny.

 

Kurcze, przydało by się więcej bitów w kamerce <_<

Ja kombinuje ostatnio jak się tylko da, mam nadzieję że to zaoowocuje czymś ciekawym :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.