Skocz do zawartości

Ale to już było.. (okulary :P)


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępnie napisze iż kupuje sobie prezent na gwiazdke, najlepiej samemu bo się nie rozczarujesz a będzie to 200/1200 ;) i do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia jest okularów... na dzień dobry kupie 15mm ze względu na luke między 10mm i 25mm. I tu problem plossle to ta sama fabryka ale moge sie zdecydowac na Vixena,Celestrona (100zł) tutaj bez różnicy chyba lub na Okular UWA 15mm - 31,7 za 165,00zł, jest sens dopłacac? Nastepna rzecz to myślałem o 2 calowym okularze z dużym polem i małą komą i myślałem nad WO SWAN 33mm 2" no bo mimo że cena jest ta sama to chyba nie warto kupowac 40mm? I jeszcze jeden pomysł http://www.telescope-service.com/eyepieces...tart.html#tswa2 tutaj ten 32mm lub 38mm. Czy może w ogóle najpierw kupic jakiś do planet chociaż sezon jeszczse na dobre sie nie zaczął ?:P

 

 

pozdrawiam zysix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans rozumiem narazie mam średnie niebo więc teoretycznie moge pozostac przy standardowym 25mm az tak mi się nie pali. A co w takim razie z 15mm? Jest sens dopłacac? I w takim razie jaki okularz do kupic na początek ze średniej półki? O ile średnia półka to 400zł...

 

saywiehu widze, że postujesz ;) nie gniewaj się wprowadziłeś mnie w zakopłopotanie to sie pytam na forum ;)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zysixs - gratulacje z okazji wyboru "prezentu".

 

Według mnie, dla dobsa 200/1200 wskazane są raczej szerokokątne okulary. Najczęściej będziesz używał ogniskowych 30-32mm i 9-12mm. Ten pośredni (piszesz o 15mm) przyda Ci się do stosunkowo niewielkiej liczby obiektów. Pewnie, że warto go mieć na rozległe gromady i średniej wielkości mgławice. Ale najważniejsze dla Ciebie są dobre szerokokątne 32mm i 10mm. Jeśli myślisz o planetkach - przyda Ci się coś krótszego, ale nie schodź ogniskową poniżej 6mm.

 

Na koniec uwaga starzejącego się już zgreda - kupuj powoli i te najlepsze, na które Cię tylko stać.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frebert rozumiem ale poprostu chciałem miec coś po środku ;) sprawa wygląda tak, że nie wiem czy kupic tego za 100zł czy za 150zł :P no i kwestia czy kupic najpierw dobry szerokokątny czy do planetek w cenie jak powiedziałem... do planet 7mm tak btw.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwucalowy, a do tego jeszcze dobrej klasy okular szerokokątny w Syncie to troszkę inna bajka, niż ta "25-tka" z zestawu. Nie można porównać "funkcjonowania" tych okularów. Do tego są jakościowo FENOMENALNE. Te TS WA ma Polaris, widzialem je. Ostatnio pokazała się seria ich odpowiedników w rozmiarze 1.25 z krótkimi ogniskowymi. Szczerze mówiąc zatkało mnie, jak zobaczyłem je na stronie TS. Jestem blisko decyzji o zakupie :)

 

Zysix- tak samo inną bajką jest 65 stopni w UWA w odróżnieniu od gorszych jakościowo Plossli, które wymieniłeś.

Hans- a spraw sobie na próbę 15 albo 20 mm UWA - ciekaw jestem, czy dalej tak będziesz oceniał, zwlaszcza w takim porównaniu, jak tu mamy. Albo kup zgrzewę browara i kopnij się do Cianki- welcome :)

 

EDIT: 15 mm całkiem się przydaje Frebercie- galaktyki, gromady, mgławice - oczywiscie eMki głównie.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nic nie wiem o plosslach. Wydaje mi się, że ten pośredni powinien dawać pole (będziesz go pewnie używał do M42, M8...). Skoro więc już musisz, to lepszy będzie szerokokątny ze średniej półki (ok.400).

 

Szerokokątny czy do planet?

- szerokokątna 32'ka poprawi ci komfort wstępnego przeglądu nieba (istotne szczególnie na początku przygody z telepem),

- co do planet, to teraz widać chyba tylko Saturna (odjazdowy widok)

 

Ha ha - a wybór należy do Ciebie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: 15 mm całkiem się przydaje Frebercie- galaktyki, gromady, mgławice - oczywiscie eMki głównie.

 

No cóż, to już sprawa subiektywne odbioru. Ja piszę tylko o własnym doświadczeniu. Tak jak piszesz, najlepiej by było zabrać zysixa w teren. Niech poogląda i wtedy decyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, w takim razie jak saywiehu poleca te 15mm UWA to chyba zakupie je. Inna sprawa czy jest coś lepszego w tej samej cenie niż WO SWAN 2 cale 33mm?

 

te 15mm to traktuje jak 3 okular w zestawie poprostu żebym go miał jakiś czas.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet dla ogniskowej 1200 obrałem osobiscie zupełnie inna droge. Ten TSWA kosztuje ok. 100E tak? Czyli jakieś 450pln wyjdzie tak? To ja ma lepsiejszy moim zdaniem plan. Kupiłem Naglera 4,8 na AstroMarcie za 135$ wysyłka 10$. Nawet jak mi cło dowałą zamkne sie ponizej 500pln. W twoim wypadku zapolował bym na naglerka 6mm (bo ja mam krowe na palaraktyku a ty bedziesz wojował z dobsem). Na astromarcie chodzą pomiędzy 150$ a 200$.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze może źle zadałem pytanie, chodziło mi na początku którą 15 wybrac stwierdziłem że kupie tą co poleca saywiehu.. potem mi chodziło o dobry 2 calowy szerokokątny zastanawiałem się nad WO SWAN 33mm i chciałem poznac co Wy o tym sądzicie czy może są lepsze w tej cenie, bo okular planetarny to zupełnie inna sprawa :-)

 

pozdrawiam

 

 

ps. hans ciekawe, ale planetarny kupie w lutym dopiero ;-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS WA 1.25" kosztują po 55 Euro, poza 5.7 mm- 79 euro. Dwucalowce "chodzą" po 69 i 99 euro. To odpowiedź na pytanie Hansa i jednocześnie Zysixa o to, co lepsze od Swana.

Jeśli Zysix zdecydujesz sie na zakup w TS to odpuść UWA i od razu dokładaj do TS WA 15 mm- jeden koszt wysyłki, cena w sumie porównywalna, a obraz będzie lepszy.

 

Hans- wiesz dobrze, że dumam też o Naglerze. Ale najpierw dostań go i napisz co i jak. Starsze typy, 7-elementowe, ponoć miały szereg wad.

 

A o mojej "15-tce" UWA dodam tyle, że jest też fajnym "szukaczem" do mglawiczek planetarnych :)

 

EDIT : McArti ma rację, ale zacytuję to, co napisałem Zysixowi w nocy na PW: nasadka bino PZO z 2-3 parkami okularków plus sensowny Barlow (inaczej nie ostrzy) jest lepsza do Saturna niż stado LV :D Do tego cena zbliżona do pojedynczej LV-ki... (łącznie z Barlowem)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Hans- wiesz dobrze, że dumam też o Naglerze. Ale najpierw dostań go i napisz co i jak. Starsze typy, 7-elementowe, ponoć miały szereg wad.

(...)

 

Ten naglerek 4,8 faktycznie ma wade. ER. 9mm. Przyzwyczaiłem sie cholera do ER LV.

 

A z innej beczki, to typ naglera nie przekłada sie bezposrednio na czas jego powstania. Bardziej jest skorelowany z ogniskowa danego okularu. Te krótkie naglery TYPE-1 ciagle sa dziergane i sprzedawane obok nowszych TYPE 5 i 6 dla dłuższych ogniskowych na ten przykład. (Chyba, że juz mi sie coś zupepłnie popierniczyło z tą naglerową typologią).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co widziałem, pozwalałoby stwierdzić, że Swan nie umywa się do tej 32-ki. Ale może lepiej by bylo, gdyby swoje powiedział Polaris. Ja gapiłem się przez ten okular w ciągu zaledwie jednej nocy, do tego krótko i w dość kiepskich warunkach. Ale sporo o nim gadałem z Polarisem. Dlatego zaryzykowałem to, co napisałem w pierwszym zdaniu :)

 

Co do Naglerów: Hans- z moich danych wynika, że te krótkie Naglery wcale nie "grzeszą" jakimś specjalnym ERem- Antaresy SW, a i pewno TS WA 5.7 mm biją je tym parametrem na łeb!!! Co do tej typologii też nie jestem pewien, lepiej sprawdzić "w naturze" ;) Bo jak tak sobie porównam z tym, co mam "pod ręką", to ER tej naglerowskiej 4.8 mm bedzie zbliżony do ERa UWA za 165 zł , choć jakaś tam różnica w innych parametrach między nimi byc powinna :ha:

 

EDIT 2: noo.. po tym co Hans napisal, to ER UWA jest więkciejszy nawet! Już kiedyś tego linka zapodałem- TUTAJ jest porównanie kilku okularów, w tym krótki opis Naglera 4.8 mm. Czyżby to był ten sam?

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris obiecał zrobić test tych TS WA na Astronocach. No, ale jeszcze go nie ma. W sumie to jednak nie jest prosta sprawa, biorąc pod uwagę pogodę. Pytaj go na PW, choć jestem pewien, że jak wlezie na kompa, to tu w topicu napisze i tak coś od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echhh...

 

No coz, nie powiem, ze TSWA 32 bije na leb Swana 33. Ma po prostu minimalnie mniejsza kome co wynika pewnie z nieco krotszej ogniskowej i nieco mniejszego pola.

 

Generalnie sa one bardzo podobne z lekkim wskazaniem na WA (moze obrazy maja wieksza kulture?... Tylko co to znaczy?... :szczerbaty: )

 

Zysix, pomysl nad takim rozwiazaniem:

Sprzedajesz Plossla 25mm, nie kupujesz SWA 15mm i rzucasz sie na LVW 22mm ktory staje sie Twoim okularem docelowym bez wzgledu na teleskop i konczysz rozmyslania "co by tu kupic" w granicach 20-25mm.

 

Uwierz mi, ze to okular idealny na nasze warunki seeingowo-zaswietleniowe.

70% czasu spedzam przy nim mimo obserwacji rowniez WA 38mm i WA 32mm.

 

Genialny kontrast, spore pole, komfortowy ER i punktowe gwiazdy na wskros.

 

Sam zobaczysz, ze majac 15mm i 32mm, najczesciej bedziesz wkladal w wyciag 22mm.

Mozna podziwiac szerokie pola z >30mm, ale chcac sie zatrzymac na dluzej przy jakims obiekcie zalozysz LVW 22mm.

 

Jak sie uprzesz na cos ok. 30mm to masz Swana, WA lub nietestowany nigdzie w PL LV30mm ktorego bede mial w lapach w styczniu/lutym na testy.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko pięknie ładnie ale.. po co początkującemu (taka prawda :P) odrazu okular docelowy? Ja myślałem o tych plosslach na początek 10,15,25 i jakiś okular lepszy (pół docelowy:P) albo szerokokątny albo na planetki... bardziej w te strone ide, kupując odrazu LVW niedocenie piękna obrazu jaki ten okular daje nie znając innych obrazków pozatym na starcie bede miał tylko 2 okulary.. :P ogólnie to poprostu mam dylemat czy brac SWAN'a czy TSWA na początek no bo kwestia 15 to raczej na pewno wezme tylko też to zależy od tego czy bede kupował w TS czy DO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.