Skocz do zawartości

KONKURS GEOGRAFICZNY


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

ja jak pierwszy raz zobaczyłam to pytanie 10 to nie miałam zielonego pojęcia o co chodzi... dopiero jak sie zastanowiłam i doszłam do tego gdzie promienie słoneczne padają pod kątem prostym to wzięłam globus i zaczęłam nim kręcić szukając jakiejś góry koło równika. Jak zobaczyłam, że Kilimandżaro jest blisko, to już miałam to napisac, ale w ostatniej chwili popatrzyłam jeszcze raz i zauważyłam krzyżyk z podpisem "Kenia" przy samym równiku i uznałam że zaryzykuje i napiszę to :D i trafiłam :banan:

Edytowane przez Paula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak pierwszy raz zobaczyłam to pytanie 10 to nie miałam zielonego pojęcia o co chodzi... dopiero jak sie zastanowiłam i doszłam do tego gdzie promienie słoneczne padają pod kątem prostym to wzięłam globus i zaczęłam nim kręcić szukając jakiejś góry koło równika. Jak zobaczyłam, że Kilimandżaro jest blisko, to już miałam to napisac, ale w ostatniej chwili popatrzyłam jeszcze raz i zauważyłam krzyżyk z podpisem "Kenia" przy samym równiku i uznałam że zaryzykuje i napiszę to :D i trafiłam :banan:

Paulo, to znaczy, że w gimnazjum też się tego nie uczyłaś ;).

A ja nie mam globusa :(

A poza tym, czy Kilimandżaro też nie jest dobrą odpowiedzią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, w gimnazjum to ja geografie miałam tylko na planie lekcji <_<

praktycznie dopiero w liceum zaczęłam się więcej uczyć, ale a Afryce akurat jeszcze nie miałam, teraz się uczę o rodzajach wsi :icon_lol:

ja użyłam globusa, bo nie posiadam atlasu :icon_lol:

 

nie wiem czy Kilimandżaro jest dobrą odpowiedzią, ale chyba nie, bo leży trochę za daleko równika, a Kenia jest prawie na samej linii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paulo, to znaczy, że w gimnazjum też się tego nie uczyłaś ;).

A ja nie mam globusa :(

A poza tym, czy Kilimandżaro też nie jest dobrą odpowiedzią?

 

Zdecydowanie nie. Rozwiązując zadanie należało brać pod uwagę oba elementy, czyli zarówno górowanie w zenicie, jak i różnicę czasu.

 

Pierwszy element, czyli górowanie w zenicie w dniach równonocy odpowiada jedynie punktom położonym na równiku. Góra Kenia ma szerokość geograficzną 0°10'S, czyli w dniach równonocy można z niej zobaczyć Słońce w zenicie. Natomiast Kilimandżaro ma szerokość geograficzną 3°04'S, czyli jest położone ponad 300 km od równika i górowanie w zenicie przypada tam kilka dni przed 21 III i kilka dni po 23 IX.

 

A globus warto mieć ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Korony Himalajów? Podaj jedną z nazw.

K2, Czogori"

Przecież K2 jest w Karakorum

 

Kaczy, najpierw sprawdź, zanim napiszesz. "Korona Himalajów" obejmuje 14 ośmiotysięczników położonych w Himalajach i Karakorum!

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_Himalaj%C3%B3w

http://www.szczyty.pl/index.php/pid,korona_himalajow.html

 

Pisałem już o tym na forum:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13478

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni będą pierwszymi, sprawdziło się w pierwszej kolejce. Paula, która zajęła ostatnie miejsce w kolejce "zerowej" teraz została liderką konkursu. Podwójne brawa. Raz za to, że wygrała, dwa za to, że nie poddała się po poprzedniej kolejce.

 

 

KONKURS GEOGRAFICZNY - 1 KOLEJKA - KLASYFIKACJA

 

1. Paula - 34 (30+4)

 

2. Bemko - 33 (24+9)

 

3. Krzysiek-Polakowski - 32 (24+8)

 

4. Kędzior - 30 (30+0)

4. Vader - 30 (30+0)

4. wlad - 30 (24+6)

4. 19Michal90 - 30 (30+0)

 

8. Don Ramirez - 28 (21+7)

8. jhk - 28 (18+10)

8. Brodi - 28 (27+1)

 

11. Dreamax - 27 (24+3)

11. damian.j - 27 (27+0)

11. Marcin Koszalin - 27 (27+0)

11. Mateusz S - 27 (27+0)

 

15. Radek Grochowski - 26 (24+2)

 

16. Anna_U - 24 (24+0)

 

17. anva - 23 (18+5)

 

Gdyby coś się nie zgadzało proszę o informację na PW. Ewentualne reklamacje uwzględniam w ciągu 48 godzin (do piątku do 19:00).

 

Domyślam się, że jeden z uczestników świadomie nie podał jednej z odpowiedzi, gdyż jest w pewien sposób związany z dziedziną, której dotyczyło pytanie. Na przyszłość proszę nie wahać się i odpowiadać. Konkurs jest otwarty dla wszystkich.

 

Zapraszam w sobotę o 20:00. Przypominam tym, którzy nie wystartowali w pierwszej kolejce, że w końcowej klasyfikacji będą się liczyły wyniki z dziewięciu najlepszych. A więc jeszcze nic straconego.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalna porażka...

A kto otrzymał 10 i 1 punkt za szybkość?

 

10 otrzymał jhk i to jest. Natomiast 1 punkt Brodi i tego nie ma, ale zaraz będzie ;) I już jest.

 

Weź przykład z Pauli. Kup globus :), a wynik przyjdzie sam ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, niekoniecznie. Teraz widzę, że wystarczy obrać odpowiednią strategię. Gdybym nie starała się odpowiedzieć na wszystkie, tylko na 5 i wysłała dzięki temu szybko, to miałabym 25 punktów, czyli więcej niż otrzymałam teraz.

Chyba mi się to nie podoba. :unsure:

Edytowane przez Anka_U
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, niekoniecznie. Teraz widzę, że wystarczy obrać odpowiednią strategię. Gdybym nie starała się odpowiedzieć na wszystkie, tylko na 5 i wysłała dzięki temu szybko, to miałabym 25 punktów, czyli więcej niż otrzymałam teraz.

Chyba mi się to nie podoba. :unsure:

 

25 punktów pod warunkiem, że byłabyś pierwsza. A to nie jest pewne.

 

Z 25 punktami dalej byłabyś na 16 miejscu. Uważasz, że taka strategia jest dobra?

 

Przedstaw lepsze zasady, takie, które będą odpowiadać wszystkim, a zastosuję je w następnym konkursie :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, niekoniecznie. Teraz widzę, że wystarczy obrać odpowiednią strategię. :unsure:

 

 

 

Aż strach się bać i stawać w szranki z wami Napoleonami - mistrzami strategii... :szczerbaty: . Moja strategia polega na bacznym obserwowaniu waszych poczynań i po cichu juz obstawiam swoje typy...

 

Kto przyjmuje jakieś zakłady??????????? :Boink:

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Robercie, nie z taką intencją to pisałam. Konkurs jest Twój i ustalaj sobie zasady, jakie chcesz. :) Tak sobie tylko gadam. Nie chciałam Cię urazić.

 

Bynajmniej mnie nie uraziłaś. Troszkę już Cię znam i cenię sobie Twoje zdanie.

 

Tylko ja naprawdę nie znam takich zasad, które zadowolą wszystkich. I komuś kto takie przedstawi pięknie podziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONKURS GEOGRAFICZNY - 2 KOLEJKA

 

UWAGA! Odpowiedzi przesyłamy na PW - do poniedziałku 20:00

 

 

1. Podaj nazwę województwa graniczącego z Ukrainą i Słowacją.

 

2. W którym państwie znajduje się znany na całym świecie park narodowy - Serengeti?

 

3. Z czego znana jest miejscowość Czerapundżi (Cherrapunji)?

 

a) małych sum opadów atmosferycznych

B) dużych sum opadów atmosferycznych

c) niskich wartości temperatury powietrza

d) wysokich wartości temperatury powietrza

 

4. Gdzie znajdowało się Jezioro Ancylusowe? (podaj nazwę obecnego morza znajdującego się na tym obszarze)

 

5. Na której z wymienionych wysp najczęściej (w ciągu roku) występują burze?

 

a) Islandia

B) Jawa

c) Sycylia

d) Tasmania

 

6. Który z kontynentów ma najdłuższą linię brzegową?

 

7. Jest to jedno z wielu afrykańskich jezior położonych w rejonach wulkanicznych. Ma średnicę ok. 2 km i głębokość ponad 200 m. W dniu 21 sierpnia 1986 roku z jeziora wydobyła się ogromna ilość gorących, duszących gazów, która spłynęła 25 km w dół i spowodowała śmierć 1700 okolicznych mieszkańców. Podaj jego nazwę.

 

8. Któro z miast znajduje się najdalej od środka Ziemi?

 

a) Bogota

B) Hawana

c) Tokio

d) Warszawa

 

9. Na którym biegunie noc polarna jest dłuższa? Na południowym, czy północnym?

 

10. W którym z dziesięciu podstawowych rodzajów chmur występują najsilniejsze prądy wstępujące powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.