Skocz do zawartości

Własne obserwatorium astronomiczne - czy to możliwe ?!


Kriso

Rekomendowane odpowiedzi

Niezależnie od tego, czy wilgotniej jest o tej lub o tej porze - problem jest i to przez cały rok. Zwłaszcza, że mieszkam w okolicy o dość wysokim "zajeziorzeniu" na kilometr kwadratowy. Poranne mgły nie należą do rzadkości.

 

Swoją dtrogą to ciekawe, ale Konin jest urbanistycznym unikatem w skali europejskiej. Teoretycznie mieszkam w geograficznym centrum miasta, a mimo to mam ciemne niebo i jeziora w okolicy - jeśli jest tu ktoś z sąsiedztwa, to może wiedzieć, o co mi chodzi. Ale to tak na marginesie.

 

W każdym razie poszedłem na kompromis i strorzyłem mieszankę 1kg ryżu + 1kg soli - tej nocy to przetestuję. Dziś niestety otwarłem budę i teleskop wyglądał jak po prysznicu :blink:

Nie sprawdziła się teoria z samochodem w blaszanym garażu - pozostaje ta higroskopija mieszanka i dokładne uszczelnienie wychodka... :Boink:

Edytowane przez Kriso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój teleskop stoi w drewnianym obserwtorium 3 x 3m (deski 20mm), gdzie dach jest przesuwany. "Specjalna" szpara ma zapewniac przewiew, ale to nie do końca prawda. Teleskop SC muszę chłodzić latem przez odsunięcie dachu choć przez godzinę. Zimą jest OK. Co do wilgoci - nie wierzę w pochłonięcie wilgoci z pola dookoła przez jakikolwiek absorber. Szczególnie, że jak namoknie, to kiedy i gdzie się wysuszy. Na teleskop zakładaj worek foliowy od śmieci budowlanych. Nie wiem czy Twój teleskop ma 120 czy 240 l. pojemności, ale wór zabezpiecza dokonale przed kurzem. Co 3 m-ce worek trzeba jednak wyrzucać, tak jest zakurzony. Elektronika telekopu działa od paru lat, natomiast komputer najlepiej przynosić (laptop) a najlepiej postawić pod lekkim daszkiem z kartonu z uwagi na rosę. U mnie dach jest odsuwany nie do końca, i to wystarcza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszenie powietrza za pomocą chlorku sodu (sól kuchenna) jest możliwe tylko gdy wilgotność przekracza 75%,

a nie osuszy powietrza które ma mniej wilgoci. Natomiast ryż jest dobry dla chińczyków :icon_rabbit:

 

Zacznijmy od początku:

Tu masz tabelę substancji suszących o tutaj dane podane w miligramach nie w procentach.

Krótkie opisy jak stosować środki suszące o tutaj warte uwagi bezw. chlorek wapnia i tlenek wapnia (wapno palone),

są łatwo dostępne i łatwe do regeneracji.

 

Tu kila słów o silikażel.

A tu wypis firm z całego świata handlujące środkami suszącymi o tutaj uwaga głupowata obsługa tego linku :Boink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę, że nam się zrobił zupełnie nowy temat pt. jak sobie poradzić z wilgocią w obserwatorium B)

 

Serdeczne dzięki za te wszystkie podpowiedzi. Na teleskop zakładam zawsze worek, z tym, że nie zakrywa go w całości, więc chyba postaram się o coś większego (może jakiś brezent?).

 

Z podanych substancji, to stosunkowo najprościej bedzie mi skombinować chlorek wapnia - będę musiał trochę poeksperymentować. Mam nadzieję, że sobie poradzę.

 

Nie ma jak to profil humanistyczno-artystyczny o zacięciu młodo-technicznym... :Boink:

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Kriso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.