Skocz do zawartości

Regulusowa brzegówka


Awar

Rekomendowane odpowiedzi

Guide nic Ci nie wygeneruje- tam są tylko największe miasta. Chyba że wklepałeś sobie do niego położenie wszystkich wsi w Polsce :)))

Wiem, dlatego to by była ostateczność. No z pomocą choćby pilota (pilot.pl), czy tam mapapolski jak kto woli można by było się pobawić. Ale dokładność takich pomiarów czy właściwie wyznaczeń by była marna.

Dzięki za mapkę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeśli będzie pogoda jadę na dziko (jestem obecnie niezależy od prądu) i stanę gdzie trzeba. Jeśli ktoś będzie jechać w ew. inny teren niech da znać tu na forum w jakim miejscu profilu staje byśmy sie nie dublowali....
dziwne, słyszałem opinie w SOPiZ, że robienie brzegówki samotnie nie ma wiekszego sensu - ale może czegoś wtedy nie zrozumiałem. Pawle, a Ty jaką lokalizację bierzesz pod uwagę? Z Łodzi okolice Wawy są chyba najbliżej?

Wawa nie robi chyba nic - nie ma żadnej wypowiedzi oprócz mojej, niestety a ja nie jestem doświadczonym obserwatorem i chetnie korzystam ze wsparcia kolegów, służąc jednocześnie prądem (UPS off-line i zasilanie 12V (power-tank)) i dużym autem.

Ponieważ jest to jednak "potężna" gwiazda i nigdy jeszcze takiej brzegówki nie widziałem nawet, to choćby z kiepską służbą czasu - JADĘ !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne, słyszałem opinie w SOPiZ, że robienie brzegówki samotnie nie ma wiekszego sensu - ale może czegoś wtedy nie zrozumiałem. Pawle, a Ty jaką lokalizację bierzesz pod uwagę? Z Łodzi okolice Wawy są chyba najbliżej?

Wawa nie robi chyba nic - nie ma żadnej wypowiedzi oprócz mojej, niestety a ja nie jestem doświadczonym obserwatorem i chetnie korzystam ze wsparcia kolegów, służąc jednocześnie prądem (UPS off-line i zasilanie 12V (power-tank)) i dużym autem.

Ponieważ jest to jednak "potężna" gwiazda i nigdy jeszcze takiej brzegówki nie widziałem nawet, to choćby z kiepską służbą czasu - JADĘ !!!

 

Istotnie w pojedynkę brzegówki to jedynie znaczenie pomocnicze. Ale jak wynika z dyskusji jest jeszcze pare osób, które może będą obserwować. Jesli więc rozstawimy się odpowiednio to obserwacja będzie wartościowa. Dlatego w końcu posta piszę, by potencjalni obserwatorzy podali w jakiej głębokości profilu będą stali tak by stanowiska się nie zdublowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wszyscy widzimy ze pogoda jest jaka jest..., ale patrzac na zdjecia sat. mysle ze szanse sa dosyc spore :) :

mapa_zachm.jpg

Chyba ze tak sie utrzyma caly czas przez nastepne dni...

 

Czy osoby jadace na 100% moga juz sie wpisac do postu ? W koncu - im wiecej wiadomo - tym lepiej :D .

 

Pozdrawiam serdecznie

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czy osoby jadace na 100% moga juz sie wpisac do postu ? W koncu - im wiecej wiadomo - tym lepiej :D .
alfascorpius - wawa (okolice Niegowa - to co wskazał Awar we wcześniejszych postach) - jadę oczywiście Edytowane przez alfascorpius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrej pogodzie zjawisko na pewno będzie widoczne. Już osobiście oglądałem zakrycie Regulusa przy Słońcu kilka stopni nad horyzontem. Regulus swobodnie był widoczny. ... Załuję, ale raczej nie będę mógł tym razem wziąć udziału w obserwacji. Pamietajcie także o tym, że sobotę po południu - w Warszawie wschód Księżyca 18:54 - będzie bliska koniunkcja Księżyca i Saturna - 10' od tarczy Księżyca w momencie wschodu. I tak przez całą noc Księżyc przejdzie od Saturna do Regulusa. Może komuś uda się zrobić gifa animowanego z całego przejścia Księżyca od Saturna do Regulusa? Powodzenia. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem przed chwilą z Alfascorpiusem i podjeliśmy decyzję że jeśli pogoda będzie sprzyjająca to jedziemy. Pewnie jeszcze bedzie trzeba przedyskutowac kwestię lokalicacji obserwacji i rozmieszczenia stanowisk.Mamy na pokładzie 220V więc nie potrzebujemy prądu z okolicznych domostw.Gdyby ktoś miał inserter z DZF to byłoby genialnie bo tego najbardziej brakuje ale poczekajny na pogodę.

 

Acha, i lepiej nie sugerowac się zdjęciami satelitarnymi.Są one wykonywane w podczerwieni i nieuwidaczniają niskiego,podinwersyjnego zachmurzenia dośc typowego dla naszego kraju w okresie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Załuję, ale raczej nie będę mógł tym razem wziąć udziału w obserwacji.

Powodzenia. Janusz

też żałuję :((( liczyłem na Twoją obecność, ale tak bywa, rozumiem.

Co do 220V to będę miał 2 UPSy, po 15-20 min. każdy wytrzyma te 50-70W obciążenia.

Edytowane przez alfascorpius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne Pozdrowienia!

Proszę o podanie miejsca i czasu ewentualnej zbiórki planowanej obserwacji. Jeżeli około 3 rano będę widział gwiazdy to ruszę z Otwocka w waszym kierunku.

Daniel

Daniel, jesteś WAŻNYM dla nas obserwatorem... masz DCF. ŁELKOM.

Niegow.JPG

Koło Niegowa - trasą na Wyszków - Za Trojanami na 3-cim km skręcić w prawo do wsi Głuchy (różowa kreska i zaznaczona miejscowość). Obserwacje byśmy robili wzdłuż niebieskiej linii - jest to napewno spokojniejsza droga, mało uczęszczana, a ze względu na porę i dzień pewnie pusta. Jutro pojadę i wyznaczę jak umiem miejscówki. Radziłem się Janusza Wilanda - sugerował ustawić stanowiska dla 2 obserwatorów co 700-800m, gdy będzie nas 3 to co 500. Przy wiekszej ilości obserwatorów sugeruję pozostać przy rozstawieniu 500m.

Współrzędne podam później (jutro będę po wizji lokalnej i ewentualnym zapisie współrzędnych)

Co prawda nigdy tam nie byłem (zawsze jeżdżę główną trasą) bywałem natomiast w Zabrodziu k/Niegowa i są tam ładne lasy... :) i już dość ciemno (astronomicznie oczywiście).

Aha, i czas. Zjawisko jest o 7.47 (+/- 5 min.) Ja chcę byc tam o godzinie 6.30

Licząc od Wisły jedzie się tam ok. 40 min. spokojnym tempem (70-80km/godz.). Po drodze nie powinno być żadnych niespodzianek (jutro będę to potwierdzę).

Z Otwocka to jakoś do drogi 631 przez Zielonkę, Marki do trasy E67 (na B-tok).

Będę obserwował pogodę i w przypadku braku deszczu rozstawię sprzęt. Co dalej - zobaczymy

Edytowane przez alfascorpius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto stanowiska:

Niebieska gruba linie to linia prostopadła do granicy; granica znajduje się dalej na pn-wsch pokazuje ją niebieska strzałka.

Brzeg_wka_Regulus_Gluchy_07_STY_2007_1.JPG

1 - 10.6 km od granicy

2 - 9.9 km

3 - 9.1 km

4 - 8.7 km

5 - 8.0 km

6 - 7.4 km

7 - 6.9 km (ok. 500 m od pktu 6; środek drogi bez jakichkolwiek charakterystycznych cech).

8 - 6.3 km (za zabudowaniami; pojedyncze gospodarstwo).

9 - 5.7 km (przy rowie melioracyjnym, ale przed zabudowaniami Zabrodzia).

Wszystkie pkty są w charakterystycznych miejscach (mostek, rów, skrzyzowanie, itp.)

Dojazd od str. Wawy na różowo: albo boczna droga w prawo na Głuchy (słabo widoczna - można przejechać dalej), albo pewna na 100% w prawo w Niegowie. Zamieszczam samą mapkę żeby teren był bardziej czytelny:

Brzegowka_samamapa.JPG

Ciekawostka: wieś Głuchy pochodzi z XV w. - wzmiankowana po raz pierwszy jako Laskowo Głuche

1821 - urodził się tu Cyprian Kamil Norwid (zm.1883), wielki poeta

drewniany dwór klasycystyczny z XVIII w., w którym urodził się Cyprian Kamil Norwid, obecnie niedostępny dla zwiedzających; park krajobrazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że nie chcę pomóc :

 

20 15.0 53 59.5 6 44 00

20 18.0 53 55.7 6 44 07

20 21.0 53 52.0 6 44 15

20 24.0 53 48.3 6 44 22

20 27.0 53 44.6 6 44 29

20 30.0 53 40.9 6 44 37

 

To współrzędne granicy i czasy momentu centralnego dla okolic Olsztyna a poniżej mapka zeskanowana z tegoż atlasu 1:200000. Zaznaczono granicę zakrycia, linie 5 km i linię 10 km.

 

Osobiście wybrałbym miejscowości MIODÓWKO i STAWOGUDA. POwodzenia.

Burza daj link do tej mapy.

Chyba ze to papierowa... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, nie stawajcie na granicy.

Granicę obstawia kol. Adam Malinowski z Gdańska, który będzie obserwował w okolicy Braniewa.

Kol. Malinowski wystawia stanowisko z 10" teleskopem z pełnym osprzetem kamerowo, inserterowo GPSowym.

W razie nie pogody i braku wyjazdu kol. z Trójmiasta dam znać innym jadącym na brzegówkę tak by obstawili potencjalną granicę.

 

Paweł Maksym

 

PS

Podeślijcie mi swoje komórki na PW tak na wszelki wypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ruszam dziś z Gdyni po 23.00 w okolice Braniewa na regulusową brzegówkę: 54* 22' 21.45" N

19* 57' 35.69" E, jeżeli ktoś chce się dołączyć to zapraszam, w tym punkcie nie ma zasilania 220V - trzeba mieć własne.

Dojazd, z Braniewa trasą 507, za Maciejewem skręcamy na pierwszym skrzyżowaniu w lewo (jest to trasa do przejścia granicznego, punkt jest na skrzyżowaniu (w prawo) Gronówka - (w lewo) Dąbrowa. Można to sprawdzić na Google Maps.

post-3895-1168084940_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jaka aura na zachód od wisły.

 

W Bydgoszczy było dzisiaj nawet w miarę pogodnie.

Jednak z upływem czasu jest coraz gorzej.

Mając 170km do granicy zakrycia i śledząc prognozy pogody

postanowiłem siedzieć w domu niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Łodzi leje...
W wawie też... :(

Ja jednak jadę. Skoro o 18.00 zrobiła się dziura w chmurach to i o 7.00 też może być. 40 km to nie koniec świata. Zaryzykuję te parę kilometrów i kilka godzin tym bardziej że to niedziela i zanim domownicy wstaną to i ja wrócę. :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.