Jump to content

Planetoidalne 144Vibilia 4 stycznia 07

Awar
 Share

Recommended Posts

Cześć Artur. Mam problem z inserterem. Tam nie ma żadnej diody kontrolnej i nie wiem co sie stało!? We wtorek muszę dać komuś do sprawdzenia. Wczoraj po podłączeniu do kamery nie przekazał żadnych danych z CCD ani GPS, a ja na elektronice sie nie znam. Mam nadzieję ,że to tylko zasilanie, ale ciężko coś ustalić. Myślę ,że do soboty coś da się zrobić, bo jak nie to zrobimy wizualnie. Jak będzie pogoda to jadę na 80%. Romek

Bardzo zachęcam do przeprowadzenia tej obserwacji wszystkich miłośników, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Nawet tych, którzy nie dysponują odpowiednią służbą czasu. Warto nawet sprawdzić, czy w danym rejonie dojdzie do zakrycia, czy też nie. To też ważna informacja.

Ja jestem tuż poza przewidywanym pasem zakrycia, ale o ile dopisze pogoda, to na pewno spróbuję obserwować.

Dlaczego warto? Bo to jedno z najlepszych zakryć planetoidalnych w tym roku. Stosunkowo jasna gwiazda (9,6 mag.) zostanie zakryta przez stosunkowo jasną planetoidę (11,1 mag.). Przez większe teleskopy będzie więc można obserwować zbliżanie się obu ciał. Spadek jasności 1,7 mag., a więc wyraźny, trwający aż 12 sekund (w centrum pasa).

Pas przebiega przez centrum Polski i jest szeroki (ponad 140 km).

W momencie zakrycia gwiazda będzie bardzo wysoko nad horyzontem (około 64°) w gwiazdozbiorze Bliźniąt (1,5° od epsilon Gem - 3,0 mag.). Dojście do gwiazdy nie powinno być więc trudne, ale warto zrobić to wcześniej.

Jedynym poważnym problemem będzie obecność bardzo jasnego Księżyca, który będzie w odległości 21°.

Przed zakryciem sumaryczna jasność obiektu wyniesie 9,4 mag. W momencie zakrycia 11,1 mag.

Bardzo zachęcam do przeprowadzenia tej obserwacji wszystkich miłośników, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Nawet tych, którzy nie dysponują odpowiednią służbą czasu. Warto nawet sprawdzić, czy w danym rejonie dojdzie do zakrycia, czy też nie. To też ważna informacja.

Ja jestem tuż poza przewidywanym pasem zakrycia, ale o ile dopisze pogoda, to na pewno spróbuję obserwować.

Dlaczego warto? Bo to jedno z najlepszych zakryć planetoidalnych w tym roku. Stosunkowo jasna gwiazda (9,6 mag.) zostanie zakryta przez stosunkowo jasną planetoidę (11,1 mag.). Przez większe teleskopy będzie więc można obserwować zbliżanie się obu ciał. Spadek jasności 1,7 mag., a więc wyraźny, trwający aż 12 sekund (w centrum pasa).

Pas przebiega przez centrum Polski i jest szeroki (ponad 140 km).

W momencie zakrycia gwiazda będzie bardzo wysoko nad horyzontem (około 64°) w gwiazdozbiorze Bliźniąt (1,5° od epsilon Gem - 3,0 mag.). Dojście do gwiazdy nie powinno być więc trudne, ale warto zrobić to wcześniej.

Jedynym poważnym problemem będzie obecność bardzo jasnego Księżyca, który będzie w odległości 21°.

Przed zakryciem sumaryczna jasność obiektu wyniesie 9,4 mag. W momencie zakrycia 11,1 mag.

Zachęciłeś mnie do obserwacji. Nie mam co prawda służby czasu, ale mogę skorzystać z metody sygnału godzinnego polskiego radia na falach długich i nagrywania sygnałów QRC na dyktafon. Czy taka dokładność (+/- 0.5 sek.) wystarczy przy tym zjawisku?

Jak daleko muszę pojechać na pd od wawy żeby to zarejestrować?

Taki pkt:0

51.44'16''N

21.28'07''E

jest OK? (wygląda że niezalesiony, blisko głównej trasy (droga 801) i ok.65 km od wawy.)

Witam

Czy sygnaly radia o ktorych mowiles alfascorpius sa tylko co godzine? Co to sa sygnaly QRC?

Pozdrawiam

Sygnały godzinne na I Programie PR nadawane na falach długich (mają jakieś opóźnienie w stosunku do wzorcowego syg. czasu ale małe i najważniejsze stałą wartość opóźnienia)

QRC to takie urządzonko skonstruowane przez JAWILA i p. Gawrońskiego dające sygnał dokładnie co do sekundy trwający tyle co sygnał z DCF i generujący dłuższy sygnał co minutę. Urządzenie to ma klucz, który możesz naciskać podczas obserwacji - wszystko nagrywać np. na dyktafon (cyfra lub analog).

Wystarczy na początku obserwacji zsynchronizować QRC z DCF lub I PR i jedziemy. Wadą tego jest przy braku sygnału DCF, że przy zjawisku o godzinie xx.30 musisz nagrywać całe 30 minut przed lub po obserwacji żeby mieć sygnał I PR jako wzorzec.

Artur -dzięki za mapkę. Łapię się dość głęboko w pasie. Nie będę jechał "głębiej" bo mam słabą służbę czasu.

Tyle co podałem wystarczy, chyba że dokładność pasa jest kiepska to proszę o update!

Krzysiu, dołączam się do Ciebie na tę obserwację. Mam nadzieję, że tym razem nie zaleje nam teleskopów jak ostatnim razem. Może uda mi się zdobyc DVD recorder to byłaby bajka. Biorę oczywiście MT800 i kamerę.Pewnie będę tam wcześniej bo mam wolne w czwartek.Może Agniecha się załapie.Dam jej znac. Pozdrawiam!

Krzysiu, dołączam się do Ciebie na tę obserwację. Mam nadzieję, że tym razem nie zaleje nam teleskopów jak ostatnim razem. Może uda mi się zdobyc DVD recorder to byłaby bajka. Biorę oczywiście MT800 i kamerę.Pewnie będę tam wcześniej bo mam wolne w czwartek.Może Agniecha się załapie.Dam jej znac. Pozdrawiam!
Piotrze, DVD - rewelka !!! (ja dziś będę próbował nagrywać na aparacie foto - zobaczymy; jeśli będzie kiepsko pozostaje dyktafon... :( ) Czy masz DCF? To jest bardzo wazne - inaczej bedziemy kombinować z sygnałami I programu

Miałem kiedyś QRC ale cos się popsuło i od półtora roku jest w naprawie więc służby czasu nie mam. Praktycznie to mam wszystko z wyjątkiem czasomierza :(((.Co najwyżej moge nagrac zjawisko na wideło jako małą atrakcję lub filmik testowy.

Natomiast obawiam się że pogoda zupełnie pokrzyżuje obserwację. Przewalają się fronty,dziś dwie godziny temu nad gdańskiem na 10 km wiatr zap...ał 100 węzłów a nad Stockholmem było nawet 107 kt.

Do 16tej jutro podejmę ostat. decyzję czy jade czy nie.

Miałem kiedyś QRC ale cos się popsuło i od półtora roku jest w naprawie więc służby czasu nie mam. Praktycznie to mam wszystko z wyjątkiem czasomierza :(((.Co najwyżej moge nagrac zjawisko na wideło jako małą atrakcję lub filmik testowy.

Natomiast obawiam się że pogoda zupełnie pokrzyżuje obserwację. Przewalają się fronty,dziś dwie godziny temu nad gdańskiem na 10 km wiatr zap...ał 100 węzłów a nad Stockholmem było nawet 107 kt.

Do 16tej jutro podejmę ostat. decyzję czy jade czy nie.

Tak samo ja. Tym bardziej że komplikują mi się sprawy służbowe. Nie wiem czy zdążę wyjechać o rozsądnej godzinie na to asteroidalne.

Świetnie! Opole chyba sie łapie między zielonym a niebieskim : P ! Tylko czy zobacze tą gwiazde przy średnim miejskim niebie i księżycu w pełni? :|

oczywiscie jeśli tylko pogoda dopisze, o której ma byc początek zjawiska? Od godziny 18 stopniowo powinny chmury znikac ale cały czas niebo będzie zasmrodzone tak wynika z prognozy icm :/ Wczoraj przy takiej pogodzine jednak księżyc, i bliźnięta były widoczne.

mgram1410.00406.gif

Edited by zysix

Świetnie! Opole chyba sie łapie między zielonym a niebieskim : P ! Tylko czy zobacze tą gwiazde przy średnim miejskim niebie i księżycu w pełni? :|

oczywiscie jeśli tylko pogoda dopisze, o której ma byc początek zjawiska? Od godziny 18 stopniowo powinny chmury znikac ale cały czas niebo będzie zasmrodzone tak wynika z prognozy icm :/ Wczoraj przy takiej pogodzine jednak księżyc, i bliźnięta były widoczne.

W odl. 100km na PD od wawy pogoda kiepska:

VibiliaRyki.gif

Podobnie w Radomiu, Piotrkowie, Rykach... Wawa tak samo albo i gorzej :(

Gratuluję pogody - ja bym zrobił wszystko żeby chociaż gwiazdę dostrzec i spróbowałbym na 200% zarejestrować zjawisko.Czas zjawiska - zobacz sobie pierwszy post - tam jest wiele informacji.

W odl. 100km na PD od wawy pogoda kiepska:

Podobnie w Radomiu, Piotrkowie, Rykach... Wawa tak samo albo i gorzej :(

Gratuluję pogody - ja bym zrobił wszystko żeby chociaż gwiazdę dostrzec i spróbowałbym na 200% zarejestrować zjawisko.Czas zjawiska - zobacz sobie pierwszy post - tam jest wiele informacji.

A no tak, jest w jpg'u, tylko narazie będę sie starał znaleśc te gwiazdke bo mam problem z CdC :/

pozdrawiam!

Edited by zysix

Wiadomośc sprzed pół godziny. W okolicach Jędrzejowa tj. mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Warszawą i Krakowem spora dziura w chmurach na wszystkich poziomach ciągnąca się pasem szer. ok 60 km od Jędrzejowa w kierunku południowo-południowo-zachodnim. Dalej na południe widoczny wysoki wał chmur. Pozostałe okolice Warszawy tj. Siedlce i dalej w kierunku do Kampinosu zapaprane i pada deszcz.