Skocz do zawartości

Gromada kulista z innej galaktyki


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

Czy obserwował ktoś gromadę kulistą z innej galaktyki? :szczerbaty: Jeszcze nie dawno bym w to mocno powątpiewał a po przeczytaniu tego jakże wspaniałego artykułu doznałem szoku. Jakie są wasze doświadczenia, moje żadne, dlatego jestem ciekaw czy da się to zobaczyć, no i jakiego programu czy katalogu użyć by ten obiekt był uwzględniony bo jak na razie to nie mogę go nigdzie znaleźć. :mellow:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=29&str=5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy probowalem zlapac G1, niestety jeszcze bezskutecznie. Ale juz niebawem... ;)

W tomie pierwszy 'Deep Sky Observer's Guide' są jeszcze wskazówki do innych, jeszcze słabszych gromad kulistych w M31 a także w M33! Polecam komuś, kto ma skromnego 50cm newtona! (Tiamacie do dzieła! :) )

 

Może nie do końca ów obiekt jest z innej galaktyki (o ile pochodzi z jakiejkolwiek galaktyki), ale warto tu wspomnieć jeszcze o NGC 2419, która właśnie teraz jest najlepiej widoczna - i całkiem łatwo do niej trafić (jeśli się ma odpowiednie mapki). Ta gromada kulista leży dalej niż obłoki Magellana. (udało mi sie ją złapać na zlocie u Astronimf Jeziornych używając 25 cm telepa!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z NGC 2419 nie powinno być większych problemów z odnalezieniem, wystarczy mapka z Pocket Sky Atlas lub Cartes du Ciel znajduje się 7 stopni nad Castor w Bliźniętach. Niedawno „skanowałem” Bliźnięta dziwne że nie zwróciłem uwagi na tą gromadę, zmieści się ona z gwiazdą 7m w polu widzenia np. z okularem 6mm+200/1200 teleskop, to może być milutki widoczek na pewno spróbuję. Swoją drogą tajemnicze są te gromady gwiazd, jak mogą być dalej położone niż galaktyki, w takim razie do czego je przypisać? W okuł czego krążą? :blink:

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą tajemnicze są te gromady gwiazd, jak mogą być dalej położone niż galaktyki, w takim razie do czego je przypisać? W okuł czego krążą? :blink:

 

Jeśli w tym pytaniu chodzilo o NGC 2419 to najprawdopodobniej jest ona 'czasowo' na 'orbicie' (celowo w cudzysłowiu, bowiem, jesli sie nie myle, wciąż toczą sie spory na temat wpływu naszej Galaktyki na ruch tej gromady kulistej) naszej Drogi Mlecznej, a powstała gdzieś indziej. Z tego co wiem to w centrum gromady galaktyk Virgo jest wiele takich gromad kulistych, ktore mogly powstac zupelnie niezaleznie od galaktyk, albo zostały 'wykopsane' z galaktyk.

 

Tak czy inaczej - warto zapolować!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, warto patrząc na taki obiekt można ruszyć troszeczkę wyobraźnię i dopiero będzie jazda (nie galaktyka a oddalona na takie odległości) Co do ich separacji to myślę że zostały odrzucone przez galaktyki gdzie powstały, tak podpowiada logika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, warto patrząc na taki obiekt można ruszyć troszeczkę wyobraźnię i dopiero będzie jazda (nie galaktyka a oddalona na takie odległości) Co do ich separacji to myślę że zostały odrzucone przez galaktyki gdzie powstały, tak podpowiada logika .

 

Ale taką wykopsana sierotke mogła "zaadoptować" inna galaktyka i mamy kulke na orbicie macochy :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje G1 z zeszłego roku Mayall II

Mayall II potrzebuje w Taurusie chyba najbardziej dobrego seeingu. Jest troche większa od gwiazdek. Jej największa trudność, to że leży trochę na uboczu w polu, gdzie gwiazdek jest od cholery. Trudne jest dojście.

 

Zaliczyłem tez jeszcze sąsiadkę G2 (15.8) tuż obok UGC00330. Ale ta jest zupełnie gwiazdkowa. Resztę mam na liście oczekujących.

 

Interesujace stronki to

1. Atlas GC w M31 Gendlera

2. Hodge's Atlas of the Andromeda Galaxy

3. Strona znakomitego obserwatora nieba Steve'a Gottlieba GC in the Andromeda Galaxy

4. Katalog do Cartes du Ciel z M31 GC M31 GC do CdC (a także parę innych ciekowych katalogów np. HGC)

 

Wg mnie G1 pod zwykłym niebem 6.5mag jest do wyrwania nawet w Syncie 8". Tylko seeingu trza do powerowania ( tak od 200x).

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli podobal Ci sie artykul o G1 to zerknij tu:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1559

 

Nie mam go jeszcze w planach tlumaczenia, ale jak sie uporam z reszta SW, to podejde i do niego.

 

Pozdrawiam

Marcin

Oj, no to będzie już prawdziwy rarytas, czekam z niecierpliwością na twoje tłumaczenie i z tego miejsca dziękuję za twój wkład w poczynaniach Astronocy, to naprawdę świetne artykuły :Beer:

 

Moje obserwacje G1 z zeszłego roku Mayall II

Mayall II potrzebuje w Taurusie chyba najbardziej dobrego seeingu. Jest troche większa od gwiazdek. Jej największa trudność, to że leży trochę na uboczu w polu, gdzie gwiazdek jest od cholery. Trudne jest dojście.

 

Zaliczyłem tez jeszcze sąsiadkę G2 (15.8) tuż obok UGC00330. Ale ta jest zupełnie gwiazdkowa. Resztę mam na liście oczekujących.

 

Interesujace stronki to

1. Atlas GC w M31 Gendlera

2. Hodge's Atlas of the Andromeda Galaxy

3. Strona znakomitego obserwatora nieba Steve'a Gottlieba GC in the Andromeda Galaxy

4. Katalog do Cartes du Ciel z M31 GC M31 GC do CdC (a także parę innych ciekowych katalogów np. HGC)

 

Wg mnie G1 pod zwykłym niebem 6.5mag jest do wyrwania nawet w Syncie 8". Tylko seeingu trza do powerowania ( tak od 200x).

 

!ciemnego nieba!

Dzięki, będę próbował ją odnaleźć, ale myślę że obiektyw 200mm nie wystarczy, tu trzeba porządnego działa no ale zobaczymy a nóż się uda B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, będę próbował ją odnaleźć, ale myślę że obiektyw 200mm nie wystarczy, tu trzeba porządnego działa no ale zobaczymy a nóż się uda B)

Ze swoją jasnością 13.5 mag G1 jest w zasięgu lustra 8", zwłaszcza że jest niemal gwiazdowa. Pamiętam, że kiedyś jej szukałem klevcowem i na pewno bym znalazł, bo zasięg miałem powyżej 14 mag, tylko mapka nie dała rady i się pogubiłem :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tylko że polarisie w tym halo są dwie gwiazdki i gromadka napakowane jedna na drugiej.

Ale samo halo powinno być jednak mniejsze.

Ja zauważyłem kształt (cząsteczka wody) chyba przy 250x. Natomiast przy 330x było widać, że O jest większe od obu H. Niestety Barlow Soligor źle pracuje z XW10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że polarisie w tym halo są dwie gwiazdki i gromadka napakowane jedna na drugiej.

Ale samo halo powinno być jednak mniejsze.

Ja zauważyłem kształt (cząsteczka wody) chyba przy 250x. Natomiast przy 330x było widać, że O jest większe od obu H. Niestety Barlow Soligor źle pracuje z XW10.

 

Kurcze, to ten szkic nie daje pogladu.

Dwie gwiazdki i G1 nie dadza takiego halo.

 

Tak to wyglada:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SORRY !!!Panowie .DAŁEM D....!!! z tym szkicem.

Podczs szkicu przewalały się po niebie chmury i jedynie większe okna w chmurach pozwalały na obserwacje

tak ze szkic robiłem na raty pierwsze tło gwiazdowe potem kulistka,i przez to przesunąłem ja poza gwiazdki

Szkic to nie całe pole widzenia ale wycinek ,robię tak przy obiektach o małych rozmiarach kątowych,po pierwsze samo rysowanie gwiazd zajmuje dużo czasu i trudniej jest mi sie skupić na samym obiekcie,po drugie nie zmieściłbym okręgu pola w zeszycie obserwacyjnym(A5)

Szkic powinien PRAWIDŁOWO wyglądac tak.

G_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

a co tam, pochwalę się że dzisiaj przed chwilą też widziałem gromadę z innej galaktyki :)

i wcale nie jest trudno znaleźć, myślałem że to będzie jakieś wyzwanie a tu 2 minuty i po sprawie :rolleyes:

no ale z innej galaktyki, ho ho!

(teleskop: newton 13" powiększenie ~270, od razu widać nietypowy kształt "gwiazdy")

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wczoraj w Jeziorach padła G1 w LB 12".

Wyraźnie tworzy trójkąt z pobliskimi gwiazdkami (jedna jest podwójna), niestety z powodu pewnego nieporozumienia "okularowego" nie przypowerowaliśmy żeby zobaczyć "Myszkę Miki" ;) Ale w Jodłowie ją walniemy. Spróbuję też w 8", bo relacje obserwatorów 6-8" są obiecujące.

 

Zdjęcie z Aladina:

 

 

W 150x jest wyraźnie rozmyta.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek: Polarisowi udało się bez problemu w Jodłowie złapać G1 w Syncie 8", mi natomiast podczas górowania M 31 udało się wyrwać 8 innych kulek z tej galaktyki o jasności od 14.2 do 15 mag, jak będzie relacja na Astronocach to wrzucę link ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.