Skocz do zawartości

AstroKalendarz - nowy program


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym moim programem, który zapewne przyda się każdemu miłośnikowi astronomii. Analizując błędy w poprzednich naszych programach w tym "Kalendarzu astronomicznym...." oraz uwagi i wskazówki przekazane nam przez użytkowników chciałbym stworzyć aplikacje, która nie będzie tylko kolejnym programem wśród innych podobnych aplikacji.

 

Program w wersji 0.1 która jest dostępna w wersji shareware pod adresem http://www.astrocd.astronomia.pl/download/astrokal01.zip (3,31 MB) umożliwia dokonywanie obliczeń wielu ciekawych zjawisk astronomicznych w zakresie lat 1600-2400.

 

Możliwości programu:

Kalendarz

dzień tygodnia, czas urzędowy, uniwersalny, ziemski dynamiczny (TDT), poprawka deltaT (dla lat 1600-2002 wg obserwacji), daty obowiązywania czasów letniego i zimowego, dzień, tydzień roku, data juliańska, zmodyfikowana data juliańska, daty wg kalendarzy gregoriańskiego, juliańskiego, żydowskiego, obliczanie występowania 19 najważniejszych świąt (Wielkanoc, Boże Ciało, itp.).

Słońce

współrzędne równikowe (DE404), współrzędne ekliptyczne, współrzędne prostokątne, współrzędne horyzontalne, znak zodiaku, gwiazdozbiór, odległość od Ziemi, średnica tarczy, średnie i prawdziwe nachylenie ekliptyki, paralaksa, nutacja, czas gwiazdowy Greenwich i lokalny, świty i zmierzchy (astronomiczny, żeglarki, cywilny), momenty rozpoczynania się pór roku, czas trwania dnia i nocy, momenty wschodów i zachodów Słońca, obroty Słońca.

Księżyc

współrzędne równikowe geocentryczne (DE404) i topocentryczne, współrzędne ekliptyczne, odległość Księżyca, elongacja, średnica tarczy, paralaksa horyzontalna, faza Księżyca (geocentryczna i topocentryczna), wiek Księżyca, gwiazdozbiór, jasność tarczy, momenty wschodów i zachodów Księżyca, momenty osiągnięcia przez Księżyc: perygeum i apogeum, węzłów wstępującego i zstępującego, maksymalnych deklinacji północnych i południowych, faz Księżyca, aktualny wygląd tarczy Księżyca

Planety

Obliczenia dla wszystkich planet dotyczą następujących danych

współrzędne równikowe (VSOP87), odległość od Ziemi i od Słońca, elongacja, paralaksa, jasność tarczy, średnica tarczy, faza, współrzędne horyzontalne, gwiazdozbiór, momenty peryhelium i aphelium planet, księżyce Jowisza

Konfiguracje I

Dla planet wewnętrznych (momenty elongacji wschodniej i zachodniej wraz z wartościami, koniunkcji górnej i dolnej). Dla planet zewnętrznych (opozycje i koniunkcje ze Słońcem)

Konfiguracje II

Wzajemne odległości kątowe pomiędzy Słońcem, Księżycem i planetami wraz z wyborem najbliższych koniunkcji.

Gwiazdy zmienne

Momenty maksimów dla 39 gwiazd zmiennych w tym: cefeidy klasyczne, zmienne zaćmieniowe, mirydy.

Informacje

Informacje o Słońcu, Księżycu, planetach, kometach i planetoidach

Astrosłowniczek

Jak sama nazwa wskazuje słownik terminów astronomicznych.

 

Wszystkie obliczenia można przeprowadzać na żywo lub ustawić date z dokładnością 1 s w przedziale lat 1600-2400. Dodatkowo można wybrać miejsce obserwacji w Polsce wśród proponowanych przez nas 60 miastach w 16 województwach lub wpisać swoje współrzędne zapisując ustawienia na dysku.

 

Wersja shareware działa przez 14 dni i jest przeznaczona dla osób, które chcą się już teraz zapoznać z naszym programem. Czekamy na Państwa opinie i uwagi oraz propozycje programowe. Niniejszym przeznaczamy 10 kopii programu dla osób, które przekażą najwięcej uwag i propozycji.

 

Planowane oddanie do użytku wersji 1.0 - druga połowa maja 2003, ew. początek czerwca

 

Autor dziękuje za pomoc w stworzeniu programu następującym osobom:

Jan Desselberger: za cenne uwagi i opinie w testowaniu wersji alfa i beta

Kazimierz M.Borkowski: za przekazane materiały w tym własną pozycje "Astronomiczne obliczenia nie tylko dla geografów"

 

Przy budowie programu korzystano z książki "Astronomical Algorithms" Jean'a Meeu'a, wielu skryptów, źródeł własnych i materiałów udostępnionych przez innych programistów.

 

ss_astrokal_01.gif

 

Informacje: http://www.astrocd.astronomia.pl/o_astrokal.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się ten program do kalendarza astronomicznego z oferty AstroCD ? . Ten drugi instalowałem dziś z płytki po przeinstalowaniu systemu . Mam więc wersję 1.0 bez możliwości uaktualnienia bo na podanej w licencji stronie : Error . Co mam zrobić Marku ? Pozdrawiam Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W więc tak:

 

1. AstroKalendarz 1.0 (obecnie 0.1) i Kalendarz astronomiczny na rok 2003 1.05, to zupełnie 2 różne programy. Chodź może się wydawać na pierwszy rzut oka, że to 2 podobne programy (wizualnie), to już kilka chwil po spędzeniu z nim czasu uświadamia nam, że wreszczie nie jesteśmy skazani na tylko 2003 rok. Program działa w zakresie lat 1600-2400, a wszystkie obliczenia które wykonuje starałem się aby były jak najdokładniejsze. Sam czasami się dziwiłem, że można policzyć pozycje Słońca i Księżyca z tak wielką precyzją w amatorskim zaciszu. A to wszystko dzięki wspaniałej teorii DE404. Teraz siędze nad planetami   ;)

Co prawda wielkie podziękowania należą się dla tych co ciągle mnie wspierają w postaci lepszych rozwiązań i pomysłów i najważniejszej dla mnie krytyki

 

2. Teraz o uaktualnieniu. Tak jak pisze w licencji plik z wersją 1.05 jest do pobrania na serwerze. Link do niego wysyłam ci na prv. Nic się nie zmieniło, więc nierozumiem przyczyn powstania błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link , już mam wersję 1.05   :) . Link jest ten sam co w licencji a więc błędy wyskakiwały pewnie chwilowo na sieci lub serwerze . Ten nowy astrokalendarz jak piszesz to inny program a więc zaraz go pobiorę i zainstaluję . Pozdrawiam Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten astrokalendarz   :) . Wymaga w kolejnych wersjach rozbudowania bazy gwiazd zmiennych , słowniczka i opisów obiektów . Polecam do zapoznania się wersją testową - warto . Zamiast rozbudowy słowniczka można by też pomyśleć nad nowym programem o nazwie : Wielki słownik astronomiczny  8) ( z ilustracjami i obszernymi opisami)

Pozdrawiam Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydała by się animacja w czasie rzeczywistym widzialnych obiektów układu słonecznego z planetami , kometami i asteroidami . Można by zobaczyć jak bedzie taki układ wyglądał za kilkaset lat .

Pozdrawiam Robinson( Jurek Z) Wrocław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście każda uwaga jest dla mnie bardzo cenna i zapewne większość propozycji będzie akceptowane. Gwiazdy zmienne zapewne będą systematycznie rozbudowywane o kolejne. Tak samo słowniczek, który może kiedyś stanie się "Wielkim słownikiem...".

Nad animacjami będe musiał się zastanowić bardziej szczegółowo, ponieważ niechę aby program zamienił się np. Starry Night, gdzie można podziwiać takie ładne animacje z dowolnego kąta.

 

Dla mnie program ma posiadać te cechy których czasami nie ma w innych programach. Maksima jasności gwiazd zmiennych rzadko sa podawane w programach, a jak już to trudno do nich się dopchać.

 

Czekam na dalsze propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza uwaga (zapewne znowu z wielu   ;) ):

Zainstalowałem program. Odpaliłem go i dowiedziałem się, że o godzinie 16:45 Słońce miało azymut "+75°E". Rozumiem, że są jeszcze na świecie osoby preferujące azymut w formacie geodezyjno-astronomicznym, czyli mierzony od punktu S horyzontu, w prawo przez "W". Szkoda, że nie można w programie opcjonalnie wybrać systemu normalnego, czyli geograficznego - od punktu N horyzontu dookoła, w prawo, przez punkt E (chyba, że nie odkryłem jeszcze tej opcji).

Ale to nie ksenofobia mnie ruszyła. Cóż oznacza zapis "+75°E"? Zarówno w systemie okrężnym, jak i połówkowym z przodu powinna w tym przypadku być cyfra "0". Nie wiem co oznacza "+". Że zwrot w prawo, w kierunku W (bo może być także w lewo na E, czyli "-")? Jeśli "+" oznacza jedną z dwóch połówek systemu połówkowego, to co tam robi litera E, skoro o godzinie 16:40 Słońce jest zazwyczaj na półkuli zachodniej nieba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym plusem, to rzeciwiście niedopatrzenie i zostanie to usunięte. Co do azymutu, to nie widzę problemu aby określać go od północy i będzie to już kolejnej wersji.

 

ElCapitano wal śmiało dalej...   :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co z tym E-astem?

 

Po drugie, zamiast sformułowania "czas zimowy obowiązuje od" proponuję "czas letni obowiązuje do". Bo nie ma, de facto, czegoś, co nazywamy czasem zimowym. To tylko potoczna maniera odróżniająca nasz czas państwowy (CET) od wprowadzanego i obowiązującego okresowo czasu letniego (CWE, CEST).

 

Walić dalej? Człowieku, Ty chyba nie wiesz ile dzisiaj kosztują recenzje merytoryczne. Ja Ci tu wylistuję błędy, a Ty sprzedasz doskonalszy produkt i nawet nie wspomnisz o tym w testamencie   :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmaksymalizowaniu/resize'owaniu  formatki wszystkie kontrolki pozostają bez zmian. Wiem, że uwaga jest mało merytoryczna, ale za to bardzo "handlowa". A co do "hardcore'u", to inni to zrobią lepiej...   ;)

P.S. W Sieci są dostępne freeware'owe kontrolki, które dbają o zachowanie formatek w takich sytuacjach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno spostrzeżenie: w tabie "Planety", kiedy kursor myszy znajduje się nad nazwami planet, zamienia się ze standardowej strzałki na "rączkę". Po co to? Normalnie taka zmiana sygnalizuje userowi, że trzeba kliknąć, a tu nic się nie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El Capitano !

Masz program ode mnie gratis za aktualne i poprzednie "męczenie" się z moimi programami  ;D

 

No toś mnie postawił teraz w "sytuacji". Ja tu zrzeknąwszy się dla dobra sprawy honorariów, tantiem i innych procentów przygotowuję Ci litanię bugów do ewentualnego usunięcia, a Ty mnie publicznie podkupujesz takim "łakomym kąskiem"? Co ludzie pomyślą, jeśli faktycznie napiszę o następnych błędach i wpadkach?   :D

 

Od teraz moje uwagi chodzić będą do Ciebie na priva. A program zakupię (ewentualnie) normalną drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście tak sobie to ponumerowałem aby do 1.0 było już w większości przypadków OK.

 

Zostało więc nawet nieco więcej bo jeszcze nie ma 0.2. Jest coś 0.15, a więc mamy jescze 0.85  ;D

 

Poprawiłem już azymuty i liczą się od północy.   :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka uwag odnośnie gwiazd zmiennych. Omówię je w najbliższym czasie. Na razie chcę zwrócić uwagę, że dla gwiazd zaćmieniowych chodzi o momenty minimów a nie maksimów jasności jak to widnieje w nagłówkach tabel dla zmiennych tego typu.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieściłem na serwerze koleją wersje AstroKalendarza 0.2. Poprawiono w niej wiele błedów, a głównie omawiane już tu:

 

- wyświetlanie wartości azymutu z S na N (od 0 do 360°);

- menu dolne, tak aby było bardziej czytelne;

- dodatkowy wybór 110 miast i miejscowości w Polsce (razem jest już 170). Każdy powinien już coś dla siebie wyszukać;

- poprawa zakładki "Informacje"

- poprawa kilku błędów obliczeniowych

oraz "AstroSłowniczek"

 

Plany aktualizacyjne do wersji 0.3

 

- głównie gwiazdy zmienne (ubiegł tu mnie tu "SWW")

Tak przy okazji przydało by się trochę porozmawiać o sposobie liczenia minimów i maksimów gwiazd zmiennych.  W przypadku długookresowych miryd, wartość efemerydalna odbiega od obserwacyjnej i sam już nie wiem jaka obliczać ?

- automatyczne wczytywanie ustawień po uruchomieniu programu

 

plik dostępny z serwera AstroCD, http://www.astrocd.astronomia.pl/download/.../astrokal02.zip (3,4 MB) - wersja shareware 14 dni

 

Zapraszam do pobierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSW!

Właśnie o kłopotach z obliczaniem momentów ekstremów gwiazd zmiennych coś napiszę ale na razie mam dobre niebo więc przygotowuję sie do obserwacji gwiazd zmiennych.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy więc co napisze "SWW"

 

Stronę ma świętną, doświadczenie duże, więc może coś mi zaproponuje, aby nie powtarzać błędów jak w SNP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wszystkie przekazane propozycje z góry dziękuje. Na razie sobie rozbudowuje baze gwiazd zmiennych o kolejne. Przyznam szczerze, że tu właśnie Twoja strona jest dla mnie prawie jak wyrocznia i na proponowanych na stronie gwiazdach sie teraz właśnie wzoruje.

 

Nigdzie nie ma tak dobrze opisanych gwiazd, a na stronie AAVSO można tylko się zgubić. Guide czasami podaje bzdury i robi tak większośc inncyh programów. W każdym bądź razie każdy podaje coś innego.

 

I bądź tu mądry  8) ;D w tym bałaganie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dane dla gwiazd zaćmieniowych to najbardziej aktualne dane znajdziesz na stronie Rocznika Astronomicznego Obserwatorium Krakowskiego http://www.oa.uj.edu.pl/ktt/rocznik/rcznk.html a konkretnie http://www.oa.uj.edu.pl/ktt/rocznik/rcz_dwnl.html

Dla cefeid nie potrafię wskazać tak dobrego źródła.

Jeżeli zaś chodzi o mirydy to sprawa jest bardziej złożona i jeszcze trochę poczekaj.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.