Jump to content

Potrzebne zdjęcia


Jazz
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

nie wiedziałem gdzie sie podziać z tym topikiem więc zamieszczam tutaj. Moja 4 letnia córa pochwaliła się w przedszkolu że oglądała z tatą cuda w nocy i tym trafem zostałem wkręcony aby całemu przedszkolu opowiedzieć o "gwiazdach". Mam nadzieję że ich wiedza jest mniejsza niż moja. Zabieram telpa rzutnik i laptopa i tu moja prośba. Będą mi potrzebne zdjęcia aby je wydrukować i rozdać dziecią, dodatkowo dwa-trzy zdjęcia wydrukuje na dużym formacie (110cmx150cm) do powieszenia w klasach. Jeżeli możecie mi pomóc i przesłać kilka zdjęć w dużej rozdzielczości będę wdzięczny (parę księżyca, saturna, troszkę galaktyk, mgławic i gromad).

 

jazz1972@o2.pl

 

Dzięki i Pzdr

Jazz1972

Link to comment
Share on other sites

Guest saywiehu
heh, do druku w takim formacie, zdjęć szukaj raczej na stronach NASA, APOD'a czy Hubbla ;)

Och, Sumas ma rację :) Sam zbieram sobie na "twardzielu" kolekcję zdjątek astro do wydrukowania w takiej wielkości, z podanych przez niego stron.

Jazz- jak chcesz drukować takie formaty? Chodzi mi o technikę i cenę za m2 :rolleyes:

 

:Beer:

Link to comment
Share on other sites

Och, Sumas ma rację :) Sam zbieram sobie na "twardzielu" kolekcję zdjątek astro do wydrukowania w takiej wielkości, z podanych przez niego stron.

Jazz- jak chcesz drukować takie formaty? Chodzi mi o technikę i cenę za m2 :rolleyes:

 

:Beer:

 

Pracuje w Xerox - he, he, he, więc mam urządzenia wielkoformatowe kolorowe do dyspozycji. Może nie w takim stopniu jak bym chciał ale zawsze.

Link to comment
Share on other sites

Do wydruku wielkoformatowego zdecydowanie Hubblesite, mało kto poza nimi udostępnia w sieci wystarczająco duże zdjęcia, czyli np 30 Mbajtowe Tiffy o rozdzielczości 3622x3877 a prawie nikt nie pozwala na ich bezpłatne używanie, tak jak NASA.

 

Jak je znaleźć? Zacznij np tutaj: http://hubblesite.org/newscenter/archive/browse/

Wybierz interesujący Cię typ obiektów, np Galaxy

Potem jakiś konkretny release, np "Hubble Sees Galaxy on Edge"

Następnie klikasz zakładkę "Release images"

Wybierasz zdjęcie w ramach releasu: 'ACS Image of NGC 5866" i masz pełny wybór wielkości zdjęć, w tym link "Highest quality download options" (nie zawsze), który prowadzi do wyżej wspomnianych zdjęć wysokiej rozdzielczości.

 

Inna ciekawa zakładka to "Release videos", często pokazująca np zoom na jakiś obiekt poczynając od widoku konstelacji, np tutaj: http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...006/10/video/a/

Edited by BBwro
Link to comment
Share on other sites

Do wydruku wielkoformatowego zdecydowanie Hubblesite, mało kto poza nimi udostępnia w sieci wystarczająco duże zdjęcia, czyli np 30 Mbajtowe Tiffy o rozdzielczości 3622x3877 a prawie nikt nie pozwala na ich bezpłatne używanie, tak jak NASA.

Ale z nich to najwyżej A4 dobre a A3 przeciętne zdjęcie wydrukujesz.

Na 110x150cm w słabej rozdzielczości 300dpi musisz mieć plik 12992x17717 pikseli i 600 Mb .

Na 600 dpi cztery razy więcej. :Salut:

Kiedyś widziałem takie foty na Hubblesite więc jest szansa. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest ignisdei
O kurde :blink::blink: Te zdjęcia powalają na kolana i nie pozwalają z nich wstać. masakra :o:o

Zgodzę się Ram, pobieram z tej stronki zdjęcia ds-ów najbardziej pasujących do danych okresów (obserwacyjnych), i ozdabiam nimi pulpit, aktualnie posiadam ów obrazek.

Link to comment
Share on other sites

Prawda, są takie foty na hubblesite, np. mozaika M51 w rozdzielczości 11500x9000 pix i parę innych, jak np. Sombrero w podobnej rozdzielczości. TIFFy są duże, rzędu 200Mb, ale na w JPGu Sombrero zajmuje już tylko 7Mb, a jakość jest naprawdę niezła z tego co pamiętam.

 

Racja, przy takim formacie naprawdę rozmiar (piksele) ma znaczenie.

 

Nie zapominajmy więc o Orionie: http://hubblesite.org/gallery/album/nebula...ion/pr2006001a/, słynnym "oku Boga" http://hubblesite.org/gallery/album/entire...ion/pr2003011a/ a przy okazji wpadłem na to, jak je wyszukać: http://www.google.com/search?q=+site%3Ahub...massive+file%22

Edited by BBwro
Link to comment
Share on other sites

Guest saywiehu

Foty do oglądania z większej odległości, a myślę, że takie ma być przeznaczenie tych wydrukow, wcale nie muszą być w jakiejś wielkiej rozdzielczości. Wiele wydruków reklamowych robiłem na 100 dpi, a największe bannery są robione w jeszcze dużo niższych ;)

Edited by saywiehu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Thanks
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.