Skocz do zawartości

światłosiła


adrianeczek

Rekomendowane odpowiedzi

światłosiła daje to że lepiej widzisz słabsze obiekty.im stosunek ogniskowej do średnicy zwierciadła jest mniejszy tym wyraźniej w okularze zobaczysz słaby obiekt np.mgławice.

 

zdecydowanie bierz 8" bo ma większe lustro i więcej światła zbiera. Zresztą wszyscy Ci to powiedzą na tym forum.

 

zajrzyj tu http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...;hl=swiatlosila

 

witaj na forum :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światłosiła daje to że lepiej widzisz słabsze obiekty.im stosunek ogniskowej do średnicy zwierciadła jest mniejszy tym wyraźniej w okularze zobaczysz słaby obiekt np.mgławice.

Guzik prawda. Światłosiła sama w sobie ma się nijak do tego co widać w okularze i jak jasno to widać. Niestety ogromna większość ludzi tego nie rozumie i rozumują tak jak Ty a to poważny błąd!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, teleskop z dużą światłosiła jest o wiele bardziej wymagający dla okularów. Jak dla mnie to argument który przekonuje że niema sensu pakować się w mocno światłosilne lustra. No chyba że chodzi ci o astrofoto, jednak z pytania nie można tego wywnioskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc to co napisałem nie byłem ani złośliwy ani niegrzeczny. Stwierdziłem po prostu fakt, że światłosiła bardzo często jest rozumiana jako parametr decydujący o jasności obrazu (długie rury do DS się nie nadają bo są ciemne a krótkie rury do planet się nie nadają bo światło za bardzo 'wali po oczach') a takie rozumienie jest błędne, jeśli dla kogoś jest to oczywiste to świetnie, jeśli nie, to musi się trochę nad tematem zastanowić, może doczytać co nieco.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc to co napisałem nie byłem ani złośliwy ani niegrzeczny. Stwierdziłem po prostu fakt, że światłosiła bardzo często jest rozumiana jako parametr decydujący o jasności obrazu (długie rury do DS się nie nadają bo są ciemne a krótkie rury do planet się nie nadają bo światło za bardzo 'wali po oczach') a takie rozumienie jest błędne, jeśli dla kogoś jest to oczywiste to świetnie, jeśli nie, to musi się trochę nad tematem zastanowić, może doczytać co nieco.

Spoko, chodziło mi tylko o to, że kiedy są jakieś nieścisłosci, albo niedomówienia żeby sobie wzajemnie tłumaczyć i się wzajemnie dokształcać, bo po to przecież jest to forum

 

Moim zdaniem światłosiła ma jednak jakiś wpływ na jasność otrzymywanych obrazów, ważne też są oczywiście apertura lustra (ilości zbieranego światła), oraz powiększenie

 

pozdrawiam i pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to Panowie czekamy na korektę ;) skoro jest niepoprawnie.

 

P.S. przyznaje że "dużo lepiej" nie wypadało najlepiej zwłaszcza jak ktoś jest drobiazgowy.

pytanie do Kuby i McArti'ego : w którym teleskopie o światłosile f/12 i f/5 lepiej oglądać np.M57 ?

zakładamy że mamy takie same lustra i okularki.

 

:)

 

edit:widze Moralez że wiesz o co chodzi :Beer:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, chodziło mi tylko o to, że kiedy są jakieś nieścisłosci, albo niedomówienia żeby sobie wzajemnie tłumaczyć i się wzajemnie dokształcać, bo po to przecież jest to forum

 

Moim zdaniem światłosiła ma jednak jakiś wpływ na jasność otrzymywanych obrazów, ważne też są oczywiście apertura lustra (ilości zbieranego światła), oraz powiększenie

 

pozdrawiam i pogodnego nieba

 

Jasne że ma, miałem jakiś czas temu U 150/3200 :szczerbaty: M13 ledwo było widać nawet jako mgiełkę :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność powierzchniowa obrazu jest równa kwadratowi światłosiły.

 

Od średnicy wyjściowej raczej też bo wiązka światła wychodząca z okularu ma jednakowe natężenie.

skoro mniejszy krążek światła to i mniej światła wpada do oka.

 

Wol3k Twoje założenie będzie bardziej trafne niż moje :Salut: zgadzam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jakość optyki przede wszystkim? :rolleyes:

napisałem:

''ma wpływ na jasność otrzymywanych obrazów'', a nie na jakość otrzymywanych obrazów :rolleyes::szczerbaty:

 

natomiast zgadzam się z tym, ze dobra optyka to podstawa sukcesu

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność zależy tylko od źrenicy wyjściowej.

Czyli właściwie od apertury i zastosowanego powiększenia.

W teleskopie f12 oraz f5 przy tych samych lustrach i tych samych powiększeniach obraz będzie TAK SAMO JASNY.

 

Inna światłosiła wymusza zastosowanie różnych okularów dla tego samego powiększenia.

 

To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teleskopie f12 oraz f5 przy tych samych lustrach i tych samych powiększeniach obraz będzie TAK SAMO JASNY.

To wszystko.

 

kolego Kubo przy tych samych powiększeniach obraz nie będzie tak samo jasny!!!

 

przy okularze 20 mm

w f/5 - masz źrenicę wyjściową okularu 4mm

przy f/12 - masz źrenicę 1,6 mm i ciemniejszy obraz

 

edit

teraz to ja się walnąłem - myslałem o takich samych ogniskowych okularu a nie o powiększeniu,

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

litości !

kolego Kubo przy tych samych powiększeniach obraz nie będzie tak samo jasny!!!

 

przy okularze 20 mm

w f/5 - masz źrenicę wyjściową okularu 4mm

przy f/12 - masz źrenicę 1,6 mm i ciemniejszy obraz

 

Tylko że Kuba pisze o jednakowym powiększeniu, nie ogniskowej :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w którym teleskopie o światłosile f/12 i f/5 lepiej oglądać np.M57 ?

zakładamy że mamy takie same lustra i okularki.

CO JEST SZYBSZE TRAKTOR CZY FERRARI

 

ZAKŁADAMY, ŻE OBA MAJĄ TE SAME OPONY ....

 

 

......60CALOWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.