Skocz do zawartości

światłosiła


adrianeczek

Rekomendowane odpowiedzi

to jeszcze tak napisze:

A- apertura 200mm, ogniskowa 1000mm, czyli swiatłosiła F/5 + okular 20mm daje powiekszenie 50x i zrenice wyjsciowa 4mm

 

B-apertura 200mm, ogniskowa 2400mm, czyli swiatłosiła F/12 + okular 20mm daje powiekszenie 120x i zrenice wyjsciowa 1.6(6)mm

 

mamy rózne powiekszenia i rózne swiatłosiły, chcący w pierwszym przypadku uzyskac powiekszenie za pomoca tego okularu dajemy barlowa 2.5x i mamy powiekszenie 125 i zrenice 1.6

 

Chyba dobrze to napisałem?? :szczerbaty:

jaki wniosek???

 

To zalezy jakie maja silniki
:ha::ha: Edytowane przez BODI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A- apertura 200mm, ogniskowa 1000mm, czyli swiatłosiła F/5 + okular 20mm daje powiekszenie 50x i zrenice wyjsciowa 4mm

 

B-apertura 200mm, ogniskowa 2400mm, czyli swiatłosiła F/12 + okular 20mm daje powiekszenie 120x i zrenice wyjsciowa 1.6(6)mm

 

mamy rózne powiekszenia i rózne swiatłosiły, chcący w pierwszym przypadku uzyskac powiekszenie za pomoca tego okularu dajemy barlowa 2.5x i mamy powiekszenie 125 i zrenice 1.6

 

Chcac nie chcac obydwa zbiora tyle samo swiatla.

 

Rozpatrz przypadek roznych okularow przy tym samym powiekszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti- wyluzuj deczko ;)

 

A w tym konkretnym przypadku - to i tak f/6 będzie lepsze od f/8, no bo będzie miało lustro więkciejsze... reszta w sumie bez zmian, tylko chudciejsza tuba w tym f/8. Natomiast zagadką jest dla mnie nadal SPOSÓB dokonania zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem powyżej że f/6 jest lepsze od f/8. to zależy od przeznaczenia teleskopu.Kolega pytał jaka jest różnica a nie co jest lepsze.

A wskazanie na Synte 8" a nie na 6" było spowodowanie większym zwierciadłem.z tym że zanim dodałem odp.to Kolega już wyedytował swój post.

 

 

podkreślam że przed edycją 1 post miał inną treść !!

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze tak napisze:

A- apertura 200mm, ogniskowa 1000mm, czyli swiatłosiła F/5 + okular 20mm daje powiekszenie 50x i zrenice wyjsciowa 4mm

 

B-apertura 200mm, ogniskowa 2400mm, czyli swiatłosiła F/12 + okular 20mm daje powiekszenie 120x i zrenice wyjsciowa 1.6(6)mm

 

mamy rózne powiekszenia i rózne swiatłosiły, chcący w pierwszym przypadku uzyskac powiekszenie za pomoca tego okularu dajemy barlowa 2.5x i mamy powiekszenie 125 i zrenice 1.6

ok natomiast przewaga maszyny f/5 nad f/12 będzie taka ,że aby uzyskać w f/12 źrenicę wyjściową 5 mm

dobrą dla obiektów mgławicowych musielibysmy włorzyć w wyciąg okular o ogniskowej 60mm (?)

 

a to jest kurka nierealne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w którym teleskopie o światłosile f/12 i f/5 lepiej oglądać np.M57 ?

zakładamy że mamy takie same lustra i okularki.

 

Przy tych samych powiekszeniach bez roznicy jesli to te same uklady optyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnoza po przeczytaniu tego topiku jest jedna...

 

 

 

... Zespół Długotrwałego Braku Obserwacji... u was wszystkich :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

 

 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego u kobiet to pestka w porównaniu z tym co wam dolega chłopcy... B)

 

 

 

Martwię się o was, tak więc wyluzujcie. (Ja też na głodzie obserwacyjnym jestem :Beer: )

 

 

 

 

 

:)

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok natomiast przewaga maszyny f/5 nad f/12 będzie taka ,że aby uzyskać w f/12 źrenicę wyjściową 5 mm

dobrą dla obiektów mgławicowych musielibysmy włorzyć w wyciąg okular o ogniskowej 60mm (?)

 

a to jest kurka nierealne

 

A Plossl TV 55mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozmowy... to ja przedstawie swoją wersje :D

Mamy dwa teleskopy powiedzmy 200/800 i 200/1200 (f4 i f6). Jasnosc (chyba?) zalezy tylko od srednicy lustra, jesli damy te same powiększenia dla obu teleskopów powiedzmy 100x, w pierwszym przypadku uzyjemy okular 8mm i otrzymamy jasniejszy obraz niz w drugim przypadku gdzie musimy uzyc 12mm okularu, szkiełko jest większe przez co światło rozkłada się na 12mm a nie na 8mm,

 

e nie wiem czy ktoś mnie zrozumiał o co chodzi ;)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zespół Długotrwałego Braku Obserwacji... u was wszystkich :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

Martwię się o was, tak więc wyluzujcie. (Ja też na głodzie obserwacyjnym jestem :Beer: )

 

Nalezy prostowac sciezki, a nie patrzec jak prowadza na manowce........................................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalezy prostowac sciezki, a nie patrzec jak prowadza na manowce........................................

 

 

 

Zgadzam się z toba Marcinie... tylko że emocje straszne aż biją od was. Pewnie macie wypieki na policzkach i co chwilę prychacie w ekrany... szkoda nerwów.

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z toba Marcinie... tylko że emocje straszne aż biją od was. Pewnie macie wypieki na policzkach i co chwilę prychacie w ekrany... szkoda nerwów.

 

Ori

 

Zachowuje stoicki spokoj :)

 

Ale prawda jest, ze ten temat (obok tematu "okularowego") sprawia, ze wielu traci nerwy :Beer:

 

Dobranoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła o dużym lustrz np. synta 10" a Światłosiła o małym lustrze np. synta 130mm

 

Miałem światłosilny f5 o krótkiej ogniskowej: 650

Ludzie :prześwietlał planety (Zbig nawet radził mi kiedyś zmniejszać średnice lustra kręgami z kartonu :D ), dawał mały power, o m57 na moim city- niebie mogłem pomarzyć, otwarte ok. , duże kontowo ale ciemne np. (rozeta, stożek) ok, astro-foto (duży kont) nie robiłem ale pewnie ok. Ale jak dałem barlowa to abera na trzy wiorsty. Chciałem to rżnąć w trzy d..y. Co tez zrobiłem i kupiłem 8"

Ale kurcze jak by ktoś powiedział daj mi swoją 8" a ja Ci dam moją 10" cmoknął bym go rękę z radości.

Jednak światłosiła uber alles :Salut: ale o dużym lustrze.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność zależy tylko od źrenicy wyjściowej.

Czyli właściwie od apertury i zastosowanego powiększenia.

W teleskopie f12 oraz f5 przy tych samych lustrach i tych samych powiększeniach obraz będzie TAK SAMO JASNY.

 

Inna światłosiła wymusza zastosowanie różnych okularów dla tego samego powiększenia.

 

To wszystko.

 

Myślę, że Kuba w swoim poście zawarł kwintesencję światłosiły.

 

Bo światłosiła nie jest mierzalnym parametrem, ale pewnym wyliczanym współczynnikiem obrazującym relację apertury i ogniskowej. A od współczynnika nie będą zależeć jakiekolwiek osiągi teleskopu, tylko od jego parametrów (apertury, ogniskowej). Gdy kupujemy teleskop, to interesuje nas tak naprawdę apertura i ogniskowa. Znając te parametry określimy wszystko, co potrzebujemy, tzn.:

- przy założonej ogniskowej okularu: źrenicę wyjściową i powiększenie teleskopu

- przy założonej źrenicy wyjściowej: ogniskową okularu i powiększenie teleskopu

- przy założonym powiększeniu teleskopu: źrenicę wyjściową i ogniskowa okularu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.