Skocz do zawartości

Odkręcanie tubusów w radzieckich lornetkach


Piotr P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam lornetkę BPC2 7x50 i monookular MP 20x60. Chciałbym wykręcić tubusy obiektywów, lecz wiem, że są one zabezpieczone przed wykręceniem ukrytymi śrubkami. Zamieszczam zdjęcie i proszę tych, co wiedzą o zaznaczenie na nim miejsc ukrycia śrubek.

post-3574-1168106849_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za pomoc :rolleyes: rzeczywiście śrubki są miejscach wskazanych na zdjęciu, ale po drugiej stronie jak podał lemarc. Mam pytanie - czy wykręcenie i wkręcenie tubusów w lornetce BPC2 7x50 zaznaczając wcześniej kreską na tubusach i na obudowie pryzmatów ich wzajemne położenie spowodować może rozkolimowanie lornetki? Mam taki oto pomysł: dokupuję drugi monookular MP 20x60 i podmieniam tubusy w lornetce i mam TENTO 20x60, lub staram się połączyć dwa monookulary w jedną lornetkę, czy to wykonalne? Oczywiście narazie są to teoretyczne dywagacje, ale może ktoś z Was już to przerabiał? :rolleyes: Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykręcenie i ponowne wkręcenie tubusa nie powinno w zasadzie wpłynąć na kolimację. Co do podmiany tubusów z monokularu do lornetki, to trzeba przed zakupem drugiego egzemplarza najpierw się upewnić czy okular prawidłowo ogniskuje, bo nie wiadomo czy ognisko obiektywu wypadnie dokładnie tam gdzie trzeba. Jeśli tak i pod warunkiem że gwinty są zgodne, licz się z kolimacją tak podmienionego układu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy wykręcenie i wkręcenie tubusów w lornetce BPC2 7x50 zaznaczając wcześniej kreską na tubusach i na obudowie pryzmatów ich wzajemne położenie spowodować może rozkolimowanie lornetki?

 

Hmm... Ja mam doświadczenie w rozkręcaniu moich sprzętów i wiem, że jeżeli dobrze nie trafisz w gwint i przesuniesz oś o 2mm, to obraz będzie podwójny i rozmazany. Ale da się zrobić - potrzeba tylko cierpliwości przy skręcaniu. Widzę, że znalazłeś na to sposób... Powodzenia!

Edytowane przez Kriso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!! Udało się odkręcić tubus obiektywu zarówno w MP 20x60 i BPC2 7x50. Po wkręceniu obiektywu 60mm do lornetki nie mogłem wyostrzyć obrazu w nieskończoności. Dopiero po częściowym wykręceniu obiektywu (powstała szczelina ok 2-3mm) udało się uzyskać ostry obraz. Czasowo mam lornetkę 2w1 czyli 7x50 i 10x60 jak na fotkach. :D Mogę teraz znależć obiekt niebieski stosując 7x, a potem zamknąć prawe oko i otworzyć lewe i mam powiększenie 10x i zwiększony zasięg. :D Oczywiście mogę to wszystko złożyć do stanu pierwotnego. :D

post-3574-1168449743_thumb.jpg post-3574-1168449771_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!! Udało się odkręcić tubus obiektywu zarówno w MP 20x60 i BPC2 7x50. Po wkręceniu obiektywu 60mm do lornetki nie mogłem wyostrzyć obrazu w nieskończoności. Dopiero po częściowym wykręceniu obiektywu (powstała szczelina ok 2-3mm) udało się uzyskać ostry obraz. Czasowo mam lornetkę 2w1 czyli 7x50 i 10x60 jak na fotkach. :D Mogę teraz znależć obiekt niebieski stosując 7x, a potem zamknąć prawe oko i otworzyć lewe i mam powiększenie 10x i zwiększony zasięg. :D Oczywiście mogę to wszystko złożyć do stanu pierwotnego. :D

lornet2.jpg lornet1.jpg

 

 

 

Ale jaja, to wygląda jak lornetka dla IGORA z Terrego Pratcheta...

 

jeżeli ktoś ma na jednym oku +12 dioptrii a na drugim -14, jak znalazł ;)

 

 

 

ale tak na poważnie bardzo fajny pomysł.

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE-WE-LA-CJA! :ha:

 

Pierwsza radziecka lornetka z zoomem! Patrząc na te zdjęcia trudno uwierzyć, że to nie model produkowany seryjnie, który wymyślił jakiś genialny sowiecki uczony! Zoom przełączany pomiędzy 7 a 10. Można by ją zamieścić dla żartu w Celestii albo Wikipedii - ciekawe ile osób by się początkowo nie połapało, że to prowokacja. Niech mi ktoś teraz powie, że Rosjanie nie produkowali popularnych lornetek z zoomem, to mu pokażę Twoje foty Piotrze! :notworthy:

 

A może powinieneś ją wystawić na Allegro? Przecież jak w tytule aukcji napiszesz "BPC2 7x20x50x60" to tam akurat będzie to zupełnie normalne i ludzie będą się o nią zabijać. Ba! Posypią się zaraz pytania "chciałem kupić BPC2 7x20x50x60, ale waham się, bo jest przecież jeszcze Nikula 30-250x80, proszę doradźcie". :szczerbaty: No i jeszcze w opisie będziesz mógł dodać: "centralna regulacja ostrości w połączeniu z diopryczną na prawym okularze, tworzą unikalny dwusystemowy układ pozwalający na uzyskanie krystalicznie czystych obrazów o zmiennym powiększeniu i natężeniu jasności. Z tą lornetką zobaczysz ściereczkę do czyszczenia optyki a księżyce Wenus dostaniesz gratis!"

 

Pozdrawiam B)

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luneta z szukaczem. Powinieneś to opatentować. :D Czy wkręcałeś drugi człon i czy obrazy są skolimowane?

 

Na razie nie mogę skolimować, ponieważ nie mam drugiego obiektywu 60mm - dopiero szukam. :mellow: Jeśli się wszystko uda to lornetka będzie miała powiększenie ok. 10-11 razy (źrenica wyjściowa wynosi ok. 6mm), a pole widzenia ok. 5* ( porównywałem z BPC2 7x50, która ma pole widzenia ok. 7*). Komfort obserwacji będzie o wiele lepszy niż w TENTO 20x60. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.