Jump to content

Odkręcanie tubusów w radzieckich lornetkach


Piotr P
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam lornetkę BPC2 7x50 i monookular MP 20x60. Chciałbym wykręcić tubusy obiektywów, lecz wiem, że są one zabezpieczone przed wykręceniem ukrytymi śrubkami. Zamieszczam zdjęcie i proszę tych, co wiedzą o zaznaczenie na nim miejsc ukrycia śrubek.

post-3574-1168106849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dzięki koledzy za pomoc :rolleyes: rzeczywiście śrubki są miejscach wskazanych na zdjęciu, ale po drugiej stronie jak podał lemarc. Mam pytanie - czy wykręcenie i wkręcenie tubusów w lornetce BPC2 7x50 zaznaczając wcześniej kreską na tubusach i na obudowie pryzmatów ich wzajemne położenie spowodować może rozkolimowanie lornetki? Mam taki oto pomysł: dokupuję drugi monookular MP 20x60 i podmieniam tubusy w lornetce i mam TENTO 20x60, lub staram się połączyć dwa monookulary w jedną lornetkę, czy to wykonalne? Oczywiście narazie są to teoretyczne dywagacje, ale może ktoś z Was już to przerabiał? :rolleyes: Proszę o opinie.

Link to comment
Share on other sites

Wykręcenie i ponowne wkręcenie tubusa nie powinno w zasadzie wpłynąć na kolimację. Co do podmiany tubusów z monokularu do lornetki, to trzeba przed zakupem drugiego egzemplarza najpierw się upewnić czy okular prawidłowo ogniskuje, bo nie wiadomo czy ognisko obiektywu wypadnie dokładnie tam gdzie trzeba. Jeśli tak i pod warunkiem że gwinty są zgodne, licz się z kolimacją tak podmienionego układu.

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

...czy wykręcenie i wkręcenie tubusów w lornetce BPC2 7x50 zaznaczając wcześniej kreską na tubusach i na obudowie pryzmatów ich wzajemne położenie spowodować może rozkolimowanie lornetki?

 

Hmm... Ja mam doświadczenie w rozkręcaniu moich sprzętów i wiem, że jeżeli dobrze nie trafisz w gwint i przesuniesz oś o 2mm, to obraz będzie podwójny i rozmazany. Ale da się zrobić - potrzeba tylko cierpliwości przy skręcaniu. Widzę, że znalazłeś na to sposób... Powodzenia!

Edited by Kriso
Link to comment
Share on other sites

Witam !!! Udało się odkręcić tubus obiektywu zarówno w MP 20x60 i BPC2 7x50. Po wkręceniu obiektywu 60mm do lornetki nie mogłem wyostrzyć obrazu w nieskończoności. Dopiero po częściowym wykręceniu obiektywu (powstała szczelina ok 2-3mm) udało się uzyskać ostry obraz. Czasowo mam lornetkę 2w1 czyli 7x50 i 10x60 jak na fotkach. :D Mogę teraz znależć obiekt niebieski stosując 7x, a potem zamknąć prawe oko i otworzyć lewe i mam powiększenie 10x i zwiększony zasięg. :D Oczywiście mogę to wszystko złożyć do stanu pierwotnego. :D

post-3574-1168449743_thumb.jpg post-3574-1168449771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam !!! Udało się odkręcić tubus obiektywu zarówno w MP 20x60 i BPC2 7x50. Po wkręceniu obiektywu 60mm do lornetki nie mogłem wyostrzyć obrazu w nieskończoności. Dopiero po częściowym wykręceniu obiektywu (powstała szczelina ok 2-3mm) udało się uzyskać ostry obraz. Czasowo mam lornetkę 2w1 czyli 7x50 i 10x60 jak na fotkach. :D Mogę teraz znależć obiekt niebieski stosując 7x, a potem zamknąć prawe oko i otworzyć lewe i mam powiększenie 10x i zwiększony zasięg. :D Oczywiście mogę to wszystko złożyć do stanu pierwotnego. :D

lornet2.jpg lornet1.jpg

 

 

 

Ale jaja, to wygląda jak lornetka dla IGORA z Terrego Pratcheta...

 

jeżeli ktoś ma na jednym oku +12 dioptrii a na drugim -14, jak znalazł ;)

 

 

 

ale tak na poważnie bardzo fajny pomysł.

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Link to comment
Share on other sites

RE-WE-LA-CJA! :ha:

 

Pierwsza radziecka lornetka z zoomem! Patrząc na te zdjęcia trudno uwierzyć, że to nie model produkowany seryjnie, który wymyślił jakiś genialny sowiecki uczony! Zoom przełączany pomiędzy 7 a 10. Można by ją zamieścić dla żartu w Celestii albo Wikipedii - ciekawe ile osób by się początkowo nie połapało, że to prowokacja. Niech mi ktoś teraz powie, że Rosjanie nie produkowali popularnych lornetek z zoomem, to mu pokażę Twoje foty Piotrze! :notworthy:

 

A może powinieneś ją wystawić na Allegro? Przecież jak w tytule aukcji napiszesz "BPC2 7x20x50x60" to tam akurat będzie to zupełnie normalne i ludzie będą się o nią zabijać. Ba! Posypią się zaraz pytania "chciałem kupić BPC2 7x20x50x60, ale waham się, bo jest przecież jeszcze Nikula 30-250x80, proszę doradźcie". :szczerbaty: No i jeszcze w opisie będziesz mógł dodać: "centralna regulacja ostrości w połączeniu z diopryczną na prawym okularze, tworzą unikalny dwusystemowy układ pozwalający na uzyskanie krystalicznie czystych obrazów o zmiennym powiększeniu i natężeniu jasności. Z tą lornetką zobaczysz ściereczkę do czyszczenia optyki a księżyce Wenus dostaniesz gratis!"

 

Pozdrawiam B)

Edited by Pepin Krootki
Link to comment
Share on other sites

Luneta z szukaczem. Powinieneś to opatentować. :D Czy wkręcałeś drugi człon i czy obrazy są skolimowane?

 

Na razie nie mogę skolimować, ponieważ nie mam drugiego obiektywu 60mm - dopiero szukam. :mellow: Jeśli się wszystko uda to lornetka będzie miała powiększenie ok. 10-11 razy (źrenica wyjściowa wynosi ok. 6mm), a pole widzenia ok. 5* ( porównywałem z BPC2 7x50, która ma pole widzenia ok. 7*). Komfort obserwacji będzie o wiele lepszy niż w TENTO 20x60. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.