Skocz do zawartości

Zakrycie Planetoidalne Zenobia!


artles

Rekomendowane odpowiedzi

A oto i kolejne. Według mapki Polska południowo wschodnia. Sami zobaczcie.

post-1268-1168165584_thumb.jpg

Pora dość wczesna ale powinno być widać jak sie pogoda poprawi.

 

I jeszcze jedno tego samego dnia. Gdzieś na wschodzie pasy się przecinają więc ktoś będzie mógł zobaczyć dwa :D

post-1268-1168165688_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy.

Rozmawiałem na temat zakrycia Zenobia ze Stevem Prestonem.

Przesłał mi całą dokumentację do niego.

To ważna obserwacja, teoretycznie łatwa ze względu na gwiazdę ale (cytat ze "Stiva"):

 

The star is reasonably bright for this event. However, the uncertainty is high. So your observers will need to spread over a large area to ensure success. I should post a new path prediction in the next few days and that might help the statistics a little.

 

Wiem, że Leszek Benedyktowicz planuje coś działać celem zrobienia ekspedycji w Polsce południowej.

Załączam mapkę z aktualnym pasem.

 

0114_840_9522_MapP.gif

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.asteroidoccultation.com/2007_01...522_Summary.txt

co oznacza niżej przedstawiony wpis z powyższego linku (większość oczywista, ale...:

 

długość szerokość czasa par. gwiazdy limit1 Limit2 Limit3 Limit4

21 0 0 50 20 20 16 23 20 28 89 -13 50 34 53 50 5 52 51 21 25 49 20 39

szczególnie proszę o wyjaśnienie:

Limit1, Limit2, Limit3, Limit4.

To jakieś obszary widoczności, prawdopodobieństwa zajścia zjawiska?

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są współrzędne kolejno linii północnej pasa głównego, linii południowej pasa głownego i tak samo tyle, że dla granicy nie pewności.
Dzięki to jest już jasne.

A co w takim razie oznaczają te pierwsze współrzędne:

długość szerokość

21 0 0 50 20 20 16 23 20 28 89 -13 50 34 53 50 5 52 51 21 25 49 20 39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki to jest już jasne.

A co w takim razie oznaczają te pierwsze współrzędne:

długość szerokość

21 0 0 50 20 20 16 23 20 28 89 -13 50 34 53 50 5 52 51 21 25 49 20 39

 

Jest tam napisane. To środek pasa.

 

wyjasnienie_efemerydy.jpg

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwona linia to granica nie pewności pasa. Za niż raczej zakrycia nie będzie.

Kilka lat temu takie zjawisko należało obserwować nawet będąc w Hiszpanii. Powodowały to niedoskonałości katalogów gwiazd, brak szybkiej dokładnej astrometrii.

Teraz dla takiego zakrycia obserwowanie z terenu np. Niemiec to już skrajne ubezpieczanie pasa. Musiano by popełnić jakiś generalny błąd by się przesunął poza linie oznaczone na czerwono. Ale zdarza się to. Dlatego ja będę w Łodzi rejestrował zjawisko.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wzięła się ta szybka poprawa?

 

Pierwsze to nowe katalogi gwiazd. Kiedyś używano głównie katalogu PPM. Misja HIPARCOSA wszystko zmieniła jej wyniki dały nam dwa dużo bardziej dokładne katalogi HIP i serię TYCHO oznaczaną TYC. Obecnie najdokładniejszym pozycyjnym katalogiem jest UCAC2, będącym dziełem USNO robionym naziemnie tyle, że katalog ten jest jeszcze nie kompletny.

Inna sprawa to rozwój technik CCD. Spowodowało to spadek kamer, które pozwalają na dobrej jakości astrometrię. To samo tyczy się teleskopów i innych. Nagle wiele obserwatoriów profesjonalnych oraz wielu amatorów zaczęło astrometrować na teleskopach do 20" wyposażonych w dobre kamery. Jest światowa elita astrometrzystów, którzy są gotowi wykonywać pomiary na zamówienie pod konkretne zakrycie.

Dlatego czasem mamy nagle dwa dni przed zakryciem update, bo słynęła do koordynatora jakaś porcja pomiarów zmieniających nieco sytuację.

Do tego należy doliczyć ogólne większe zainteresowanie małymi ciałami Układu Słonecznego w świecie naukowym. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że rozwinęły się komputery i teraz coś co robiono w laboratoriach komputerowych można zrobić sobie na komputerze w domu...

 

To złożony proces. Ja w tym roku mam swoistą rocznicę pierwszej obserwacji planetoidalnej 10 lat, przez te 10 lat przeszliśmy całkowitą metamorfozę.

Teraz jest łatwiej i przyjemniej.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko niedokładności mają i plus... ;) W takim razie obserwacja z Częstochowy będzie też wartościowa.

 

Będzie wartościowa gdy będziesz obserwował a nie podziwiał zjawisko. Pamiętaj, że obserwacja z wynikiem negatywnym (nie stwierdzenie zakrycia) ma też znaczenie naukowe. Oznacza to, że zakrycie było gdzie indziej. A jeśli się okaże, że ty nie miałeś zakrycia ale kolega kilometr dalej miał to znaczy, że twoja obserwacja jest kluczowa bo pozwala z dokładnością ok. 1 km wyznaczyć profil asteroidy w danej fazie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Lublin jest na skrzyżowaniu dwóch zakryć. Dla mnie to pierwsze jest nie osiągalne z balkonu, drugie już tak, ale gwiazda o jasnosci 11mag. to granica wydolności mego sprzętu CCDTV. Pozostaje wystawić luśnię przez okno z drugiej strony mieszkania i cierpliwie gapić się w okular na tę gwiazdę 6mag.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodziło, że jak nie zobacze to też jest to istotne. W takim razie jak pogoda pozwoli to będę obserwował.

 

A masz sprzęt by zarejestrować je w czasie?

To jest istotą obserwacji tego typu - vide >>> http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12768

 

Pozdro

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, co do Zenobii to informuję, że kol. Benedyktowicz robi ekspedycję z bazą w Niepołomicach. Ja albo pojadę w pas blisko Łodzi albo dołączę do wyprawy Leszka. Zależy od pogody.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

PS

Jeśli ktoś ma zamiar stanąć w pasie niech da znać gdzie byśmy się nie dublowali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz sprzęt by zarejestrować je w czasie?

 

Jeszcze nie obserwowałem zakryć. Mimo, że wiedziałem o tych zjawiskach od dawna zainteresowałem się nimi dopiero niedawno. Stąd też jedyną służbą czasu jaką w tej chwili mogę dysponować to zegarek ustawiony ręcznie z sygnałów radia. Nie oceniam dokładności takiego pomiaru jako większej niż 1-2 sekundy. Jak mi się to spodoba to może się zaopatrzę w coś dokładniejszego. Jak narazie chciałem zobaczyć to zjawisko bo musi wyglądać ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie obserwowałem zakryć. Mimo, że wiedziałem o tych zjawiskach od dawna zainteresowałem się nimi dopiero niedawno. Stąd też jedyną służbą czasu jaką w tej chwili mogę dysponować to zegarek ustawiony ręcznie z sygnałów radia. Nie oceniam dokładności takiego pomiaru jako większej niż 1-2 sekundy. Jak mi się to spodoba to może się zaopatrzę w coś dokładniejszego. Jak narazie chciałem zobaczyć to zjawisko bo musi wyglądać ciekawie.

 

Pamiętaj, że możesz trochę poczekać...

Są tacy, którzy zajmowali się zakryciami 25 lat i dopiero po tym czasie zaobserwowali jak gwiazda zniknie zakryta plenetoidą. O np. Henk Bolder z Holandii zajmuje się zakryciami 30 lat a dopiero w 2002 roku zaobserwował pierwsze pozytywne zakrycie. Na szczęście, co sobie wcześniej wyjaśniliśmy, obecnie efemerydy są mniej kapryśne i najczęściej na przeszkodzie staje pogoda.

 

Paweł Maksym

 

PS

Będąc członkiem SOPiZ PTMA mógł byś liczyć na pomoc w zakresie służby czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze kilka informacji dla niezdecydowanych.

 

Zakrywana gwiazda ma jasność 5,9 mag. i znajduje się w gwiazdozbiorze Bliżniąt. Jest to więc obiekt dostępny przy pomocy niewielkiej lornetki. Tak jasne zakrycia planetoidalne występują najwyżej 2-3 razy w roku. Nie wiem nawet, czy w tym roku będzie podobne, widoczne z obszaru naszego kraju.

 

Sama planetoida ma jasność 14,4 mag. Będzie więc poza zasięgiem większości miłośniczych instrumentów.

 

Zakrycie w centralnej części pasa będzie trwało zaledwie 2,2 sekundy, co przy spadku jasności o 8,5 mag. oznacza nagłe zniknięcie i po chwili pojawienie się gwiazdy.

 

Tak jak wspomniałem, zjawisko będzie miało miejsce w Bliżniętach, około 1° od ety Gemini, czyli odnalezienie gwiazdy nie powinno stanowić problemu. W tym czasie będzie ona na wysokości około 27° nad wschodnim horyzontem.

 

Przewidywany moment zakrycia to godzina (około) 17:23 cse. W tym czasie Słońce będzie już 12° pod horyzontem (w Polsce centralnej).

 

Gdyby nie ta marna pogoda <_< . Ale jeżeli pojawią się przejaśnienia, to naprawdę warto zacząć swoją tegoroczną przygodę z zakryciami właśnie od tego zjawiska :)

 

Ja będę obserwował przez lornetkę 12x60, oczywiście pod warunkiem, że zobaczę najpierw niebo ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.