Skocz do zawartości

Zakupy na Astromart - manual


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Polscy dystrybutorzy często drą z nas łacha więc trzeba sobie radzić. Jak dokonać zakupu taniej lub kupić sprzęt niedostepny w naszych sklepach? Ano można kupić w USA poprzez jedną z giełd astro w sieci. Np. poprzez Astromart. Ale wiele osób odpuszcza sobie te drogę myśląc, że to zbyt skomplikowane. Otóż nie jest to aż tak poplątane jakby sie wydawało.

 

Krok po kroku co i jak.

 

1. Nalezy odnaleźć w sieci serwis aukcyjny który zajmuje sie dystrybucja interesującej nas optyki. Jednym z ciekawszych jest astromart, a jest on tu:

 

http://www.astromart.com/classifieds/

 

2. Następnie nalezy się tam zarejestrować. Cała procedura trwa kilka minut i nie wymaga od nas zaawansowanego poziomu jezyka angielskiego. Wystarczy wejść do opcji

 

Register an account

 

widocznej na stornie głownej serwisu. Dalej zostaniemy poprowadzeni za rączkę. Procedura bardzo przypomina tą z Allegro lub eBay. (oczywiście na "dzień dobry" dostaniemy dłuuuugaśny tekst licencji zasad itd.)

 

3. Gdy juz jesteśmy zarejestrowani wypadało by wiedzieć jak chcemy zapłacić. Amerykańce nie lubą przelewów, chcą PayPala. No i dobra, żaden problem idziemy utworzyć konto w PayPalu.

 

4. PayPal ma polską stronę, tak więc nie będzie żadnych problemów z założeniem konta. Co nam potrzebne?

 

- karta kredytowa (choć niekoniecznie taka full-wypas, wystarczy nam jakakolwiek viasa lub MasterCard. Karty Maestro nie są obsługiwane!) Proponuje sie udac do waszego banku i rozegrac to z głową, aby było i tanio i bezpiecznie. O czyjm pisze? O Kredytowych Kartach Doładowywalnych. Na przykład takie karty oferuje WBK ale inne banki też mają je w ofercie. Wyrabiamy taką kartę i przelewamy na nią tyle kasy ile chcemy wydać, nie mniej nie więcej. Nawet jak coś pójdzie nie tak i ktos użyje tej karty bez naszej wiedzy nie będzie na niej środków - proste i genialne. Karta jest aktywna w kilka minut po założeniu - przynajmniej ta z BZ WBK.

(Przelewamy na nią tyle kasy aby starczyło na zakupiony sprzęt, na ew. shipment i na groszowe opłaty PayPalu - chyba 3%)

 

- konto e-mail. Zalecam takie sensowne, bezpieczne konto od sprawdzonego providera internetowego. Konta z dormowych portali nie należą do najszczęśliwszego wyboru w kwesti poufności i bezpieczeństwa naszych danych.

 

No dobra, mamy wszystko co nam potrzeba idziemy założyć konto

 

A zakładamy je tu:

 

http://www.paypal.pl/pl

 

poprzez opcję:

 

Załóż konto

 

Procedura prosta, szybka i bezproblemowa

 

Mamy wszystko co nam potrzebne do szczęścia idziemy na zakupy:

 

5. Logujemy się na Astromart i odszukujemy interesujący nas dział

 

list.JPG

 

6. Przekopujemy się przez oferty i odnajdujemy to co nas interesuje

 

classifieds.JPG

 

7. Nawiązujemy kontak ze sprzedającym poprzez dostepna po zalogowaniu opcję

 

Respond to this ad

 

Na co zwrócić uwagę?

 

- oczywiscie na cenę, przeważnie będzie oscylować w okolicach 2/3 wartości sklepowej.

- shippment - czyli kto płaci za przesyłke i jakie restrykcje nałożył sprzedający (czasami jest wyraźna deklaracja, że w grę wchodzą tylko kontynentalne Stany (CONUS ONLY)

- seller - jak to na takich aukcjach, czy nie ma negatywów, ile transakcji wykonał jaki feed back itp.

- dodatkowe informacje przy aukcjach - SOLD - sprzedane, PENDING - zarezerwowane lub w trakcie realizacji - obie opcje mówią nam "po ptokach", REDUCED - początkowa cena została zmniejszona, FIRM - cena nie podlega negocjacjom.

 

8. Jak już uznaliśmy że wszystko nam odpowiada wysyłamy requesta, czyli zwykłego e-maila. Jak on moze brzmieć np. tak.

 

Hi XXX I'm interested in your offer, but I'm from Poland. Are you ready to send this YYY to EU?

 

9. Jezeli pacjet nie ma nic do naszej lokalizacji dobijamy targu, wymieniamy sie adresami i płacimy.

 

10. Płatność czyli jak działa Paypal?

 

Paypal nie operuje czymś takim jak konto bankowe. Twój adres e-mail jest twoim kontem!.

 

Po zalogowaniu się

 

paypallogon.JPG

 

dokonujemy płatności naszemu kontrahentowi

 

paypalpayment.JPG

 

Sprawdzamy czy wszystko poszło jak trzeba

 

paypalhistory.JPG

 

i powiadamy kontrahenta, że czekamy na przesyłkę. Jeżeli to my pokrywamy shippment (koszty przesyłki) to przelewamy oczywiście ustaloną kwotę + koszt przesyłki (standardowo dla małych przedmitów (bino, kątówka, okular) to 10$.

 

Paczka nadana przez US pocztę ma systemy trackingu tak samo jak każda szanująca sie firma kurierska. Sprzedający powinien nam podac numer przesyłki i jesteśmy na bierząco. Gdzie można to sprawdzić? Ano tu:

 

http://www.usps.com/

 

pod opcją:

 

Track & confirm

 

Wystarczy wbić numer naszej przesyłki i wsio na dłoni.

 

11. Paczka dociera do Polski. Zaczynamy walke z celnikami :burza:

 

Pierwsze co dostaniemy to zawiadomienie, że mamy złożyć deklarację celną. Należy zadzwonic pod numer podany na dokumencie i miła pani wyjaśni nam co i jak. Następnie organizujemy wszystkie niezbędne dokumenty. W tym wypadku będzie to wydrukowany screen z Astromart z zakupionym towarem (musi być widoczna cena!) i screem ze szczeg. płatności via PayPal (ponownie muszą być widoczne przesłane kwoty) do tego ksero dowodu i zasuwamy pod wskazany w powiadomienu adres.

 

12. Płatności dodatkowe.

 

Jeżeli przekroczyliśmy kwotę 40Euro, polska skarbówka dowali nam VAT (22% od wartości) i cło (na optyke stawka wynosi 6%)

 

13. Płacimy co trzeba i odbieramy naszą paczkę

 

2.JPG

 

14. Wystaiwamy pozytywny feedback naszemu kontrahentowi na Astromarcie (taka sama zasada jak na allegro)

 

feedback.JPG

 

15. Cieszymy sie z nowej zabawki.

 

 

Jak kształtują sie ceny?

 

No to przykład:

 

TV Nagler 4.8mm - Cena w sklepie w stanach to ok. 150 - 160$. Na astomarcie od 75$ do 145$ do tego przesyłka 10$, VAT 22% i cło 6% w sumie będzie nas taki naglerek kosztować od od 400 do 600pln. I jak, dalej chcecie kupować u Niemców ? ;)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie w UE też można czasami kupić Naglerka 4.8mm za podobną cenę.

Nawet transport np. z Niemiec wychodzi podobnie jak z USA :szczerbaty:

Nie policzą vatu cła więc jest podobnie.

Osobiście kupowałem koledze 4.8mm z drugiej ręki od Włocha (okular miał 6miesięcy, dostałem rachunek ze sklepu), 142.89.25euro z transportem (szedł 3 tygodnie, prawie 2 leżał w Polsce).

Normalnie ten transport to jest śmieszne. Sprzęt z Niemiec szedł 15dni (4dni w Niemczech reszta u nas).

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed awarią popełniłem tu spory tekścik na temat postu kolegi Hansa,

jestem z natury leniwy i nie chce mi się pisać tego samego drugi raz

 

To co napisałem wczesniej można zawrzeć w jednym zdaniu:

Dzieki Hans za ten post, ponieważ zdecydowanie ułatwi wielu astronomom

zakupy używanego sprzetu zza wielkiej wody

 

pozdrawiam

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to pozwolisz, że wkleję Twoją przedwczorajszą wypowiedź:

 

 

Hans, wielkie dzieki!

niezwykle pożyteczna lektura i prawdopodobnie wielu forumowiczom w przyszłości znacznie ułatwi życie.

 

A teraz opowieść z cyklu ''prawdziwe historie'', w nawiazaniu do Twojego postu

 

Jakiś czas temu, przegladajac posty, utkwiło mi w pamieci, to ze napisałes coś na temat kupowania na Astromarcie, generalnie polecałes zainteresować się tym sposobem nabywania używanych okularów w rozsądnej cenie

Trochę pózniej, wyszukując informacje na temat Uwana 16, znalazłem ofertę sprzedaży tego okularka

własnie na Astromarcie, faktycznie cena była ok. 65% wartosci nominalnej - sklepowej, a okrutnie napaliłem się na ten okular. Mam niestety małe doswiadczenie w zakupach przez internet, zwłaszcza zza wielkiej wody.

I wtedy przypomniałem sobie o Twoim poscie i już miałem palce na klawiaturze, co by Cie wypytać, ale jakoś sprawa rozeszła sie po kościach, i tak sobie myslę, że gbyby ten dzisziejszy Twój post ukazał sie wcześniej to może tego Uwana miałbym już dzisiaj w domu :huh:

 

Z drugiej strony jednak, dla osób z natury leniwych, jest sporo tych szczebli zakupowej drabiny, ale uważam, że warto

 

pozdrawiam

moralez

noi jak na przypadłość swojej natury, skrobnąłeś całkiem długiego posta :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że inne fora pilnie śledzą, co tu się dzieje. Na innym forum pojawiła się krytyka opisu Hansa. Pozwolę sobie skopiować:

qbanos napisał:

llero1 napisał:

Dzięki Zbyszek za rady, sprubuję się zarejestrować w pay palu -tylko niewiem czy akceptują karty maestro z pkao s.a.

Może ktoś by się wypowiedział co do jakości wybranego przezemnie sprzętu?

Pozdrowienia!

 

 

Zdaje się ze karty Maestro nie są akceptowane.

Tutaj jest na temat Paypal'a :

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry217231

 

 

Jak zwykle do opisu na A-F jest on mało konkretny i niepełny. Wink Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rejestracja na Astromarcie kosztuje 12 USD i jest możliwa jedynie przy wykorzystaniu karty kredytowej. Cool To tak aby Astromat miał dane o rejestrujących się sprzedających i kupujących w celu zwiększenia bezpieczeństwa transakcji. Very Happy

 

Po drugie - przesyłki do określonej wartości zadeklarowane w USA przez sprzedającego jako "Gift" będą zwolnione z opłat celnych i VAT. Jaka to jest wartość ? Jeśli dobrze pamiętam jest to 45 euro lub równowartość w innej walucie. Wink

 

Jeśli sprzedający zaznaczy w deklaracji celnej nadawcy prostokącik "Comercial" - tak powinno być jeśli kupujemy Wink - to wolna od cła wartość przesyłki spada do (jesli dobrze pamiętam) 22 euro (lub jej równowartości). Wink

 

Urząd Celny wyliczając opłaty celne do wartości towaru doliczy koszty przesyłki, potem cło i podatek VAT.

 

Co do płatnosci przez Paypal to potrzebujemy karty kredytowej (z wypukłym numerem i imieniem i nazwiskiem lub karty, która umożliwia płatności w internecie (polecam tak jak Hans kartę z możliwością doładowania określonej kwoty bezpośrednio przed realizacją transakcji).

 

Pozdrawiam,

Dominik

_________________

Wszystko czego mi trzeba to wolny od chmur kawałek nieba Wink

 

Nooo- teraz to już wiadomo :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rejestracja na Astromarcie kosztuje 12 USD i jest możliwa jedynie przy wykorzystaniu karty kredytowej. "

 

A to akurat nie prawda, Rejestracja jest darmowa i nie wymaga od nas karty CC.

 

Co do kombinacji z cłem i podatkami specjalnie pominąłem metody omijania tego procederu. Tu macie droge formalną i zgodną z przepisami. Oczywiście mozna to omijać, ale nie bardzo czułem się na siłach pisać manuala "jak omijać polskie prawo mniej lub bardziej fair".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec albo ponosimy koszt rejestracji albo biegniemy do kogoś z aktywnym kontem. Musieli to wprowadzic jakoś niedawno.

 

Pozdrawiam.

 

Ciekawe co ze "starymi" kontami.

Czy beda zadac oplaty?...

 

Z drzeniem oczekuje na maila z Astromarta ;)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Białymstoku nasz kolega zapłacił cło + opłatę za wypisanie cła siegającą 30% wartości Naglera 31mm - wysło 2800 czy 2900 zł za Naglera z cłem - co ty na to Hans?

 

(Edytowane).

 

Na początku odpowiedziałem dosyc agresywnie (włącznie z podaniem linka do oferty na forumowym markecie z którym wiazałem post gigusia, ale może zbyt ostro oceniłem intencje.

 

Napisz giguś co dokładnie zaszło, jaki bład został popełniony w wymienionym przez ciebie przypadku, a da to innym userom dodatkowa wiedzę "jak się nie wkopac w dodatkowe i niepotrzebne koszty".

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co masz do moich ofert w markecie bo są uczciwe - i po kosztach - nie były sprowadzone na sprzedaż bynajmniej- ja ci się nie podoba to nie czytaj- nie pisze po to żeby sprzedać coś a zniechęcić do kupna za granicą- przeciwnie - a jeśli coś masz do ofert to wal publicznie i nie kasuj. Sam wiesz że na chleb zarobić się takim handlem nie da.

to raz

uwaga moja nt. kupowania ze stanów jest taka, że klienci ubezpieczają przesyłki - na ubezpieczeniu jest wartość i celnicy widząc to dokładają cło + opłatę za wypisanie - szkoda że od razu na wstępie o tym nie napisałeś (ale być może nie wiedziałeś) - a wydawało się że zachęcasz do kupna.

(ja osobiście też może bym coś kupił w stanach bo jest znacznie taniej jak sam wiesz)

O tych dodatkowych opłatach nasz białostocki kolega dowiedział się na miejscu - rezultat ponad 1000zł więcej za naglera!!!! = cena naglera 2900zł/szt

Rozwiązniem są podobno jakieś cła tymczasowe - wtedy wywozisz do np. do Rosji i przywozisz już bez cła jako kontarbanda bo to w końcu nie wódka!!....

bez urazy Hans ale sam byłbym zainteresowanym sprowadzeniem APO ale cło w tym wypadku mnie.....

Edytowane przez giguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

uwaga moja nt. kupowania ze stanów jest taka, że klienci ubezpieczają przesyłki - na ubezpieczeniu jest wartość i celnicy widząc to dokładają cło + opłatę za wypisanie - szkoda że od razu na wstępie o tym nie napisałeś (ale być może nie wiedziałeś) (...)

 

Czyli mamy kolejny hint. Celnicy radosnie dodaja do podstawy cła wszelkie koszty poboczne. Co nam taka wiedza daje? Nasz kontrahent powinien byc poinformowany aby na przesyłce zdeklarował realna wartość zakupu, bez ubezpieczeń itd. Dzięki temu mamy cały czas zgodność z polskim prawem, a nie płacimy VATu i cła od jakiejś sumy z kosmosu np. od kwoty ubezpieczenia przesyłki.

 

Dzięki za informacje, przyda sie wszystkim.

 

Co do mojego zedytowanego posta, własnie po to go zedytowałem aby nie budzic niepotrzebnych emocji. Odebrałem twój post jako atak i tak w pierwszej chwili odpisałem, ale doszedłem do wniosku, ze robie bez sensu i przeedytowałem go. Aby byc fair do osób które mogły by się zdziwic dlaczego tak bardzo zmieniłem odpowiedź dopisałem co i jak.

 

Przepraszam i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się skupiłem na tym żeby cła wogóle nie płacić - podobno jest to clo warunkowe - cło to chyba 20% jesli do 3 tys usd doliczymy cło + opłatę za wypiskę - to nie ma po co kupować w stanach

 

Cło na optyke to 6% do tego standardowy VAT. Podstawa cła to to co zdeklarowane na przesyłce i to tu sa nieporozumienia. Jęzeli na przesyłce zdeklarujemy to co realnie zapłacilismy (dokumenty z PayPal i astromart z kwotami) to wszystko jest jasne, zgodne z prawem i tyle ile powinno być.

 

Np. koszt zakupu to 100$ shipment 10$. To dokładnie trafia na deklarację przesyłki i jest jasność

koszt = 110$ +6% = 116.6$ + 22% = 140.8$

 

Jezeli przesyłka jest kombinowana (np. ubezpieczenie przesyłki na kwote X) to zmienia się podstwa do clenia (na zdeklarowana kwotę X obejmujaca np. koszt shippmentu z ubezpieczeniem). I zamiast zapłacic cło od realnej wartości towaru i shipmentu. Płacimy cło i VAT od sumy nie mającej nic wspólnego z realną kwota jaka zapłaciliśmy. Dalej jest zgodnie z prawem tyle ze zapłaciliśmy VAT i cło od ubezpieczenia. Metody omijania cła nie są mi znane, więc się o nich nie wypowiadam.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mnie to ciekawi z tym cłem na innym wątku http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=14900&hl=

cygnys pisze coś takiego :

Jak juz Ci nawet ocla to zawsze mozesz sprobowac odebrac z odprawa warunkowa (musisz odeslac a najlepiej wywiezc, bo to jest co innego niz mialo byc), wywiezc za granice (zwrot cla), za ktora granice i co zrobic dalej - sam zgadnij!

wiec szanse są tylko czy ktoś próbował czegoś takiego?

pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mnie to ciekawi z tym cłem na innym wątku http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=14900&hl=

cygnys pisze coś takiego :

 

wiec szanse są tylko czy ktoś próbował czegoś takiego?

pozdrówka

 

Upraszam o podawanie tylko metod zgodnych z prawem. To publiczne forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ja się chciałem dopytać jeszcze odnośnie tych kredytowych kart z doładowaniem. Przeczesałem ofertę WBK odnośnie tych kart pre-paid i w regulaminie karty premium jest napisane, że max ilość kasy (przechowywanej) na karcie to 500pln, limit na jedną transakcję to 500pln - czy to o taką kartę chodziło? bo jeśli tak to jak zakupić przedmioty o większej wartości?

 

http://dlaciebie.bzwbk.pl/_items/doc/zasad...iem_premium.pdf

 

pytam jako zielony w tej tematyce, chcę dokonać zakupu przez pay-pala w sklepie za granicą, ale w UE, i ta część opisu może mieć dla mnie też zastosowanie

 

pozdr

 

PS. i jeszcze jedna sprawa, czy na przykład w Teleskop-Service można kupować płacąc po prostu przelewem? czy też trzeba kombinować z kartami kredytowymi itp??

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być proste kupowanie? Ta cała bieganina po bankach, płatności vatu,cła: dziękuje bardzo. :ha:

Ja korzystam z polskich sklepów. Zamówienie zabiera mi minutę i czekam na paczkę. Dostaje 24 miesięcy gwarancji na zamówiony towar i dodatkowo mogę go zwrócić w myśl prawa do 10 dni bez podania przyczyn.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.