Skocz do zawartości

Astro depresja


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze Zysix ci powiem, że te wszystkie obiekty przy "kołach" Wielkiego Wozu" wpędziły mnie kiedyś w pierwszą astro-depresję! Jej efektem był zakup RKE 32 mm - i pooopaatrz ... jak ręką odjął :szczerbaty:

 

Ale lepszym okularkiem do wyszukiwania jest UWA Sky Watchera, najlepiej 20 mm, choć i 15-tka jest OK. Nie trzeba ciągle przekładać tych pierniczonych przejściówek B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak się skusiłem i wybrałem na małe obserwy. Powiem tak, w skrócie. Wiatr telepał moim małym maczkiem jak szmatą, szukacz dołaczony do zestawu, pomimo że wygląda fajnie, nie nadaje się do niczego poza namierzaniem co jaśniejszych gwiazd, planet. (to taki celownik z czerwoną kropką wyświetlającą się na szybce :D ) Okulary kitowe Pl25 i Pl10 tez raczej nie najlepsze o ile w 25 jeszcze fajnie było widać gromadki, chociaż gwiazdki nie były ostre po same brzegi to w 10 Saturn był taki sobie a dorzucanie do tego podobno dobrego barlowa Vixen 2x Deluxe okazało się niezbyt dobrym pomysłem ;) Oglądałem: M35, M36, M38, Plejady - nie mieszczą się w polu przy okularze pl25, ale na to byłem przygotowany, M78, M42. No i oczywiście Saturn gdy w zszedł wraz z Lwem.

 

Pomimo problemów z mobilnością (nie posiadam samochodu) i w namierzaniu obiektów na niebie co niewątpliwie wiąże się z kiepskim celownikiem i brakiem umiejętności w obchodzeniu się z montażem eq (do niedawna jedynym sprzętem którym dysponowałem była lornetka) Wypad uznaję za udany, doskonale widoczne gromadki i pierwsze widoki Saturna oraz wielkiej mgławicy Oriona w takiej skali zrobiły na mnie wrażenie. Teraz mam nadzieję że nie odbije się to na moim zdrowiu i nie uziemi mnie na tydzień w domu jak poprzedni wypad. Ale cóż się nie robi by móc choć przez chwile spojrzeć na te piękności co nad nami :D

 

Pozdrawiam oraz życzę czystego nieba

Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze luuudzie, jak wy się ubieracie na obserwy! Parę godzin bez większego ruchu na dworze, obojętnie o jakiej porze roku (poza upalnymi letnimi nocami) WYMAGA odpowiedniego ubioru.

Zeszłej zimy 5-6 godzin obserw na lodzie na środku jeziora, przy temperaturce około -15 do -20 nie potrafiło napędzić mi choćby katarku. A wcale nie zakładałem na siebie "wszystkiego co mam w domu", wręcz ubierałem się lekko, nie miałem skrępowanych ruchów. Tyle tylko, że każda rzecz, którą miałem na sobie była przemyślana.

Pierwszy z rzędu przykład- gore-tex, który opisywałem parę postów wyżej. Drugi: buciory z Bundeswehry. Noszę je i latem (nooo nie w dzień w upały ;) ), noszę i w największe mrozy. Latem zakładam 1 parę skarpet, zimą - dwie. I spoko wytrzymuję! Zimą na lodzie pod nogi podkładałem kawałek płyty ociepleniowej, ale i bez tego bym wytrzymał.

 

Gdzieś na forum, chyba tu w "Obserwacjach" jest temat "Homo obserwus" - raaaadzę poczytać. I przemyśleć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem :helo:

Do listy mogę dołączyc: M51,M97,M108.M13,M92,M3 + kilka niezidentyfikowanych emek w warkoczu.

 

pozdrawiam! kłaśc spac mi się nie opłaca musiałbym za godzine wstac, a niech to :/

 

przynajmniej astrodepresja mineła na jakiś czas oczywiście!

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Łukaszem Wojtyniakiem (POA)zaliczyliśmy dzisiaj: m51, m35, m3, gromadke w Woźnicy, Hihotki i Saturna. Sfociliśmy koniunkcję Jowisz, Księżyca i Anteresa, kolimowaliśmy również newtona Łukasza. Fotki koniunkci niedługo na stronce.

 

 

pozdrawiamy Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Łukaszem Wojtyniakiem (POA)zaliczyliśmy dzisiaj: m51, m35, m3, gromadke w Woźnicy, Hihotki i Saturna. Sfociliśmy koniunkcję Jowisz, Księżyca i Anteresa, kolimowaliśmy również newtona Łukasza. Fotki koniunkci niedługo na stronce.

 

 

pozdrawiamy Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne

 

Dobijacie mnie z tą eMką 51 :Boink: Jakieś pomysły, jak przesunąć własny dom? :D

 

@ignisdei. Ja ustawiam szukacz pośrodku, między 63 i 63 Gem, a później już wale ze SWANa. Eskimos prezentuje się jako lekko rozmazana gwiazdka.

 

Wystarczy wiedzieć, że jesteś tam, gdzie ma być ;)

 

Pozdrawiam, i powodzenia :Beer:

 

Obiekt wart poświecenia :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że coś wczoraj podziałam, a tu d... Niebo nawet jakiś czas było, ale wiało tak, że myślałem, że montaże sie poprzewracają :(

 

 

No i właśnie dlatego nie ma co wychodzić w taką pogodę. Dzisiaj ma nie być wiatru , ale za to na wetter3.de zapowiadają chmury piętra wysokiego. No ale może się nie sprawdzi.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili u mnie błękitne niebo z zamglonym horyzontem, parę cumulusów tu i ówdzie się pałęta. Wiatr znacznie osłabł, po prawdziwej wichurze w środku nocy. To niemal bezchmurne niebo leci ode mnie na północny wschód.

 

W0l3k: a może zmajstruj cuś na kształt peryskopu? Wystawisz rurę ponad dach - i nie wpadniesz w depresję, jak przy dobrych warunkach znów ktoś napisze co i jak widzial na M51 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobijacie mnie z tą eMką 51 :Boink: Jakieś pomysły, jak przesunąć własny dom? :D

WOl3k dlaczego tak przejmujesz się tą M51? masz tych kwiatków na niebie znacznie więcej :D

Odczekaj i weż tą emkę na chłodno - wczesniej czy później ją dostaniesz B)

 

a wracając do tych kwiatuszków, to przy dobrej pogodzie dzisiaj zapuszczę w kilka żurawia

 

pozdrawiam i udanych obserwacji

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale lepszym okularkiem do wyszukiwania jest UWA Sky Watchera, najlepiej 20 mm, choć i 15-tka jest OK. Nie trzeba ciągle przekładać tych pierniczonych przejściówek B)

hmhmhm... ale UWA przy ogniskowej 20mm i polu 66 stopni obejmie na niebie praktycznie takie samo pole co 25mm z syntowego zestawu. jest wiec sens kupowac go do wyszukiwania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchch... ale ziiiimno :zimno:

Siedziałem sobie w warsztacie, no ale jak się ściemniło, to heeeja do telepa ;)

Oblukałem Lutnię: na początek Epsilony (przy 240x pięknie rozdzielone), M56 i 57. Później "poszedłem" sobie na Łabądzia (no Łabądź :D). M39- zaliczona, no ale to łatwy obiekt. Gdy chciałem przyjrzeć się mgławicy planetarnej NGC 6826... nagle poczułem jak baaardzo jest zimno. Stale wieje z zachodu, ale teraz wiatr jest naprawdę "zimowy". Temperatura odczuwalna to pewno z -10. A jak ręce marzną, to i reszta, tym bardziej, że miałem oczywiście (w żargonie żeglarskim) "w mordę wind". No to się spakowałem... i mogę wam o tym napisać :D

 

Ojej, a planów znów parę było! Przede wszystkim chciałem oblukać galaktyki w Pegazie. Nie ukrywam, chciałem sprawdzić, czy zobaczę choć NGC 7320 z Kwintetu Stefana. Czy komuś się to udało Synciarą?

Dodam, że obserwuję na obrzeżu Trzcianki, ale w sumie na terenie ośrodka OSiR. Są tu np. mocno oświetlone: hotel, stadion, domki, alejki, knajpki itd. No ale stosując podaną w "Small Wonders" metodę pomiaru zasięgu (ilość widocznych gwiazd w kwadracie Pegaza) wyszło mi dziś spoko 6 mag- nieźle pewno, jak na liczenie ponad łuną ;). Droga Mleczna- piękny pas przez cały nieboskłon - tylko sam horyzont jeszcze ciut zamglony.

 

Tak więc dziś są dużo lepsze warunki do obserwacji, no ale :zimno: a ja dziś jak na złość się nie ubrałem "obserwacyjnie" :angry:

 

Aph- UWA to b. jasne okularki - 25 mm z zestawu Synty - ciemny. Na galaktykach i mgławicach różnica jest porażająca! Dlatego do szukania są znakomicie lepsze :)

 

EDIT: teraz zobaczyłem przez okno, że sie chyba znów chmurzy.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też wrócilem, dzis żegnałem się definitywnie z moimi okularkami krótkoogniskowymi, :Cry:

 

Powodowany wskazówkami odszukałem i wreszcie mam tego przeklętego eski-mośka po wskazówkach astro-bractwa. Najlepsze jest to, że widziałam ten obiekt dziesiątki razy, dopiero teraz zauważyłem, że w powiększeniu nie jest to obraz punktowy ale raczej coś na kształt rozogniskowanej gwiazdki.

Jednak zacząłem od m1 jak każe moja świecka tradycja.

Poświęciłem czas trochę Casiopei m103, m76, m52

Cefeuszowi ngc 7023

standardowo od bliźniąt do woźnicy m35, 37,36,38

na deser m33 trójkącie oraz hichoty i m34.

Potem zrąbało mi się niebo.

Depresja mija. :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespełna pół godziny po ostatnim poscie niebo rozkwitło na nowo. Dobrze że zostaniem syncie na dworze, temperatura spadła do 3C. Zapuściłem się w wielki wozik i zaliczyłem jeszcze m51, i m108. jak również sówke czyli m97.

Tripletu już nie szukałem, jednak w Lwie Saturn dziś pobił wszelkie możliwe normy. Był przepiękny nawet przy 240x w syncianym 10mm z barlowem soligora. Widywałem już casiniego ale była to kreseczka pojawiająca się raz tu raz tam, teraz była na całej długości pierścienia. Cassini to nic, ale księżyce: na pewno widziałem Rhea-ę, i Tethys co do Dione nie jestem do końca pewien no i oczywiście Tytana. Analizowałem te układły z wydrukiem z CDC, więc to musiały być napewno one. Piękne pożegnanie z moimi okularkami planetarnymi. :banan:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo... ładnie sobie poczynasz ;)

Tez miałem jeszcze raz pojechać, bo i ładne niebo, i wiatr przycichł, ale klient mnie... na ziemię sprowadził :szczerbaty:

 

Nie tylko żegnałeś się z okularkami- wygląda na to, że znów żegnamy się z radosnymi akcentami w temacie:

post-2472-1168899688_thumb.jpg

 

Co teraz planujesz do planetek? No bo cuś trza mieć przecie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo... ładnie sobie poczynasz ;)

Tez miałem jeszcze raz pojechać, bo i ładne niebo, i wiatr przycichł, ale klient mnie... na ziemię sprowadził :szczerbaty:

 

Nie tylko żegnałeś się z okularkami- wygląda na to, że znów żegnamy się z radosnymi akcentami w temacie:

post-2472-1168899688_thumb.jpg

 

Co teraz planujesz do planetek? No bo cuś trza mieć przecie :D

Kurcze żałuj, niebo roziskrzone jak zimne ognie, to przez ten ujemny skok, temperatury zero chmur, cholercia waliłem obiekty 10-11 mag moim ekonomicznym zestawem. Jestem w szoku.

Co do okularów to będę dużo czytał. :Beer:

edit: nie ma takiego pośpiechu mam jeszcze barlowa.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Właśnie wróciłem z obserwacji, małe sprawozdanie później. Powiem tylko, że jak zwykle było super :mr.green: Co do seeingu to wczoraj chyba był lepszy :szczerbaty: . Sprzęt cały oszroniał, a teraz spływa z niego woda. :huh: Co do Saturna to: widziałem Rhea, Tytana , Encelade, Dione i Thetys :).

 

A tak wygląda moje lustro po wniesieniu do garażu:

p1162751cs2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.