Skocz do zawartości

Kilka wyzwań


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serducha moje , niedługo mamy mieć czyste niebo ale ja się już szykuję z listą życzeń i mam parę pytanek odnośnie kilku obiektów czy wogóle sens jest w nie celować to jest tak :

--------------------------------------------------------------------------------------

ORION :

 

zauwazylem na mapce bo kupiłem niebo na weekend że wokoło M42 jest sporo obiektów NGC :

 

NGC 2112

NGC 2024 ( Mgławica Płomień )

NGC 1981

NGC 2118

M43

 

Mogę się czegoś po tych obiektach spodziewać??

-------------------------------------------------------------------------------------

ZAJĄC :

 

NGC 2017

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

KOZIOROŻEC : Z mapy wynika że te obiekty leżą w tym gwiazdozbiorze

 

NGC 2264

Mgławica Stożek

NGC 2244

Mgławica Rozeta

-------------------------------------------------------------------------------------

 

BLIŹNIĘTA

 

NGC 2304

 

 

O to moja lista życzeń ale niewiem ile w stanie jestem uchwycić moim lustrem , dodam tylko że będę dodatkowo uzywał UWA 15 mm szerokokątny wybrałem te gwiazdozbiory do których mam teraz najlepszy dostęp wg mapy i tego co widze na zewnątrz

 

Będę wdzięczny za pomoc :)

Edytowane przez arwe19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arwe- skup się na eMkach! Za mało ich jeszcze widziałeś. Do tego większość obiektów, które wymieniłeś, jest poza zasięgiem lustra 6". To albo b. małe obiekty, na które nie pozwoli ci rozdzielczość telepa (np. Konik), albo duże i o słabej jasności powierzchniowej. Te ostatnie mógłbyś próbować wydostać przy użyciu filtra, np. UHC. Ale i tak rewelacji się nie spodziewaj.

Przy dość jasnym niebie nawet nie wszystkie eMki tak od razu wyłapiesz!

 

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arwe pisałem Ci przecież, że Rozety i Stożka na 8" jeszcze nie widziałem o koniu już nie wspomnę. Stary! jest przecież tyle fajnych gromadek otwartych w Perseuszu, Bliźniętach, Byczku jest krabik cudownie teraz widoczny, jest "lefek" z tripletem są hichoty, są planetarne. Tamte jak ci pisałem na GG zwykle wymagają filtrów i szerokiego pola np. lornetkowego (myślę np. o Rozecie) :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOZIOROŻEC : Z mapy wynika że te obiekty leżą w tym gwiazdozbiorze

 

NGC 2264

Mgławica Stożek

NGC 2244

Mgławica Rozeta

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Rozeta znajduje się w jednorożcu; jej rozmiary to 75'x60'

Edytowane przez Maciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry mała poprawka:

NGC 2024 to - Mgławica Płomień

NGC 2023 to - Koński Łeb

Niebo na weekend podaje że NGC 2024 to Koński Łeb,ale w programie mam tak jak napisałeś.

 

Jeśli chodzi o Oriona to wyłapałem M78 i NGC 2071 w mojej lornetce.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby zobaczyc mglawice rozette to musisz miec jakies hmm 30-40 cm lustro. gromade otwarta zwiazana z roziettą to juz lornetka wystarczy. Mierzmy sily na zamiary, chyba, ze to ty zabrales HST... :)

 

Wydaje mi się, że filtr UB wystarcza...

 

Na AN w przekładzie artykułu o filtrach było, że z UB (chyba z tym filtrem) Rozetta widać gołym okiem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że filtr UB wystarcza...

 

Na AN w przekładzie artykułu o filtrach było, że z UB (chyba z tym filtrem) Rozetta widać gołym okiem :rolleyes:

 

 

Zatem z nieklamana checia (i zachwytem) napisze, ze mam nadzieje, ze sie myle!! :) (i przy najblizszej ciemnonocnej sposobnosci) sprawdze to to (jak tylko dodam sobie do inwentarzu taki filtr)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozett lornetką?

 

To jakie to to ma rozmiary? :rolleyes:

 

A co 75'x60' to mało? M 42 to 90.0 x 60.0.

 

poza tym skąd wziąłeś te rozmiary, patrz tu..

 

Zeby zobaczyc mglawice rozette to musisz miec jakies hmm 30-40 cm lustro. gromade otwarta zwiazana z roziettą to juz lornetka wystarczy. Mierzmy sily na zamiary, chyba, ze to ty zabrales HST... :)

 

 

 

Inaczej, tak jak wspominałem Rosetty nie widziałem, o lornetce napisałem z tego posta

oraz z ostatnich pogadanek w gronie astro.

Co nie wyklucza tego , że będę jej szukać do skutku, z moim 20 cm lustrem i na pewno też z użyciem BPC 20x60

na filtry mnie nie stać. Potem potwierdzę lub zdementuje mity

 

Pozdr :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozeta jest dosc kontrowersyjna mglawica.

 

Slyszalem, ze wyciagali ja juz od 4", ale sami wiecie... Meksyk, 6500 stop npm ;)

No i musowo filtr!

 

Mysle, ze jest do wylapania w 8" i mam zamiar to niedlugo sprawdzic,

 

Plomien widoczny w 8" dosc wyraznie, nawet lepiej bez filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj padla Rozeta w Syncie 8" z filtrem Ultrablock.

 

Przepieknie widoczna, z widocznymi detalami struktury.

Najlepiej prezentowala sie przy pow. 32x z polem 2st.

 

Przy pow. 38x z polem 1,7st. nie byla juz taka widowiskowa, zajmujac prawie cale pole widzenia - ginal kontrast otoczenia.

 

Bez filtra niewidoczna, ale mysle, ze w lepszych warunkach bylaby do wyciagniecia.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH!!!

 

Kilka słów o mnie: astronomią intersuje sie od roku 1990r,moją pasją są obserwacje wizualne DS( zwłaszcza galaktyki i gromady galaktyk)

 

Sprzęt NEWTON 235mm-f/4.7

 

Mgławice "Rosetta"bez większych problemów widać przez teleskop powyzej 200mm śr.przy czarnym podmiejskim niebie.

Tak naprawdę jednak dopiero użycie filtru OIII daje wspaniałe efekty zobaczci sami

 

 

235mm-F/4.7 44X(25mmTele Vue)+OIIILumicon ,widoczność (w skali 10)10/11!!

złożenie kilku obrazów(28.II.2000r)

roseta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Eryku.

Gratuluję obserwacji i ciemnego nieba.

Czy próbowałes może porównać Rosettę OIII vs UHC?

U mnie co prawda większym teleskopem(15") w OIII jest większa, ale UHC lepiej ujawnia szczegóły, w szczególności te ciemne (na foto, bo w Vis to raczej blade) kanaliki. Po godzinie wpatrywania się z OIII pod b.dobrym(6.8-7mag) niebem miałem kłopot z zaznaczeniem granic mgławicy.

 

Łączę się z Tobą w fascynacji obserwacji tych samych obiektów :Beer:

 

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH!!!

 

Kilka słów o mnie: astronomią intersuje sie od roku 1990r,moją pasją są obserwacje wizualne DS( zwłaszcza galaktyki i gromady galaktyk)

 

Sprzęt NEWTON 235mm-f/4.7

 

Mgławice "Rosetta"bez większych problemów widać przez teleskop powyzej 200mm śr.przy czarnym podmiejskim niebie.

Tak naprawdę jednak dopiero użycie filtru OIII daje wspaniałe efekty zobaczci sami

235mm-F/4.7 44X(25mmTele Vue)+OIIILumicon ,widoczność (w skali 10)10/11!!

złożenie kilku obrazów(28.II.2000r)

 

Przepiekny rysunek!!! Prosze o umieszczenie go na stronie glownej, dla przeciwwagi kolorowych astrografik!

Gratuluje ciemnego nieba i daru szkicowania!

 

Jodlowskich warunkow.

 

ps. moze zalozyc podforum dla szkicownikow? troche napewno nas jest! :szczerbaty:

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiekny rysunek!!! Prosze o umieszczenie go na stronie glownej, dla przeciwwagi kolorowych astrografik!

hmm, astrografik? B) złośliwiec! :szczerbaty:

mpp weź sobie w monitorze może zdejmij nasycenie kolorów do zera :szczerbaty:

 

a naturalnie, rysunki Eryka znajdą się na głównej, jak tylko założy osobny temat dla swoich dzieł

 

 

ps. moze zalozyc podforum dla szkicownikow? troche napewno nas jest! :szczerbaty:

można założyć dział na dowolny temat, pod warunkiem, że znajdzie się 20 userów, którzy poprą ten pomysł

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKI WIELKIE!!!!

 

 

Bardzo mnie cieszy że jest tylu amatorów WIZUALNYCH WRAŻEŃ KOSMOSU, zwłaszcza DS!!!

Myślałem że w Polsce sami Astro -foto (OCZYWIŚCIE BEZ JAKICHKOLWIEK PODTEKSTÓW)sam się kiedyś

w to bawiłem i mam kilku kumpli którzy robią przepiękne zdjęcia SZACUNEK!!!

Ale osobiście dla mnie mglista plamka w okularze ,bardziej mnie rajcuje niż zdjęcie tego samego obiektu

zrobione kamerą CCD przez duży teleskop.

Jezeli chodzi o dział ,to proponowałbym (moje skromne zdanie) Dzial:Obserwacje wizualne DS-ów

W odpowiedzi na pytanieTEHA,OIII sprawóje się lepiej zdecydowanie przy Mgł Planetarnych,UltraBlock(UHC)

pokazują znacznie więcej szczegółów subtelnych w mgł.Ref iEmisyj.Przez OIII są jaśniejsze ale gubią sie szczegół.

 

 

 

 

POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.