Skocz do zawartości

REFLEKTOR CZY REFRAKTOR?


Gość rubenjames

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Opis tego refraktorka znajduje sie na tej stronce ----> klik Tutaj właśnie zakupiłem swój teleskop. Pozdrawiam

 

Myslę, że mozna to było rozegrac odrobinke ekonomiczniej.

 

Tu: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

jest za porównywalne pieniądze ale na lepszym montażu i o wiekszej średnicy.

 

Tu: http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=370

 

jest dokładnie to samo

 

Tu: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

ponownie za porównywalne pieniądze na lepszym montażu refraktor o wiekszej średnicy.

 

 

Tu: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

tej samej klasy teleskop na nieco słabszym montażu ale taniej

 

Pośpiech to zły doradca. Zalecam zawsze przekopać ofertę przed zakupem ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rubenjames
Myslę, że mozna to było rozegrac odrobinke ekonomiczniej.

 

Pośpiech to zły doradca. Zalecam zawsze przekopać ofertę przed zakupem ;)

 

Pozdrawiam.

 

Kupiłem ten refraktor, po wcześniejszym przeanalizowaniu i przeczytaniu forum. Dużo postów napisanych na forum dotyczy kupna pierwszego teleskopu. Najczęściej polecanym teleskopem z refraktorów to właśnie model MEISSER R-90, zaś z newtonów to popularna SYNTA 8" na dobsonie. Wybrałem ten pierwszy, gdyż jestem bardzo przyzwyczajony do ostrego obrazu z soczewek. Na razie nikt mnie nie przekonał, że jednak warto korzystać z luster, tym bardziej, że trzeba je chłodzić (no chyba, że są z PYREXU), ponownie napylać (widziałem już lustro takiego jednego newtona po 6 latach użytkowania :huh: ) nie wspomnę już o ich konserwacji (nie wyobrażam grzebania przy lustrach, gdy zostaną zanieczyszczone etc) no i oczywiście będąc w centrum miasta takowe lustro za dużo nie ściągnie. Tak jak napisał jeden z kolegów, newtony są "tanią" alternatywą dla refraktorów. Stąd ten mój zakup. Po skontaktowaniu się z grupą obserwatorów z Przeźmierowa k/Poznania i podaniu im swojego modelu teleskopu, stwierdzili tylko jedno: "bardzo dobry wybór dla początkującego obserwatora nieba" Jestem zadowolony, tym bardziej, że jest mi potrzebny sprzęt do obserwacji planet.

Edytowane przez rubenjames
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ten refraktor, po wcześniejszym przeanalizowaniu i przeczytaniu forum. Dużo postów napisanych na forum dotyczy kupna pierwszego teleskopu. Najczęściej polecanym teleskopem z refraktorów to właśnie model MEISSER R-90, zaś z newtonów to popularna SYNTA 8" na dobsonie. Wybrałem ten pierwszy, gdyż jestem bardzo przyzwyczajony do ostrego obrazu z soczewek. Na razie nikt mnie nie przekonał, że jednak warto korzystać z luster, tym bardziej, że trzeba je chłodzić (no chyba, że są z PYREXU), ponownie napylać (widziałem już lustro takiego jednego newtona po 6 latach użytkowania :huh: ) nie wspomnę już o ich konserwacji (nie wyobrażam grzebania przy lustrach, gdy zostaną zanieczyszczone etc) no i oczywiście będąc w centrum miasta takowe lustro za dużo nie ściągnie. Tak jak napisał jeden z kolegów, newtony są "tanią" alternatywą dla refraktorów. Stąd ten mój zakup. Po skontaktowaniu się z grupą obserwatorów z Przeźmierowa k/Poznania i podaniu im swojego modelu teleskopu, stwierdzili tylko jedno: "bardzo dobry wybór dla początkującego obserwatora nieba" Jestem zadowolony, tym bardziej, że jest mi potrzebny sprzęt do obserwacji planet.

 

Widzisz na forum że Messier R-90 to najczęściej polecany refraktor? Gdzie?

Nieważne, to, że najczęściej polecany telskop na forum to teleskop X (a tu tak nie jest) czasami nie oznacza, że to najlepszy wybór - sorry.

 

Ja własnie o tym napisałem. Zadałeś pytanie jaki typ teleskopu wybrać i dostałeś odpowiedź: te mają przewage taką, a tamte inną. Te mają wady takie, a tamte inne. Zdecydowałeś sie na konkretny typ teleskopu i dobrze, wiesz co chcesz. Ale dlaczego kupiłeś pierwszy teleskop z brzegu tego typu? To co wybrałeś jest raczej warte swojej ceny, ale gdybyś przekopał sieć za wszystkimi ofertami wybrał byś ekonomiczniej / lepiej. Wystarczyło napisać : Chłopaki, zdecydowałem chcę refraktor, Czy waszym zdaniem ten konkretny MESSIER będzie dobry? I wiesz jaka była by odpowiedz? Ano taka, jak ta lista którą przedstawiłem post czy dwa wyżej. Miłych obserwacji rubenjames twoim nowym teleskopem. Da ci sporo satysfakcji. Nie martw się, że można było wybrac nieco lepiej/ekonomiczniej. Masz co masz, nie jest to złe, wyciągnij z niego ile sie da.

 

Ale jedna uwaga, pisząc o grzebaniu przy lustrach czy o taniej alternatywie dla refraktorów pamiętaj, żeby pisać to co wiesz na pewno. Staraj sie nie wypowiadać opinii którymi ktoś sie zasugeruje nie majac doswiadczenia z danym sprzętem (a nie masz go skoro dopiero co kupiłeś pierwszy teleskop).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój chłopaki. Kupił refraktor bo taki chciał to cała dyskusja jest zbędna. Moim zdaniem całkiem nieźle można taki sprzęt wykorzystać.

 

Nie czepiam sie człowieka, Ale takie watki czyta cała masa newbies. Niech mają odruch sprawdzenia całej dostepnej oferty przed zakupem - tylko im i ich portfelom to na zdrowie wyjdzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rubenjames

Szkoda, że kolega Hans wcześniej nie podał oferty innych refraktorów. Przynajmniej miałbym jakiś wybór <_< No cóż, refraktora już zwrócić nie mogę. Pewnie wielu z Was zastanawia się, skąd moja niechęć do newtonów. Zaraz Wam powiem. Otóż w moim pierwszym poście napisałem, że mój kolega korzysta z MAKA. Od niego dostałem pierwszy teleskop. Oto on----> kliknij <---- I właśnie przez ten, nazwijmy to "teleskop" zniechęciłem się do newtonów. Wiem, że nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka. Nie można porównywać "czegoś takiego" do sprzętu, jakim Wy się posługujecie. Ale ogólnie to coś było powodem mojego zniechęcenia do lusterek. Jeszcze na to wszystko złożyły się plastikowe soczewki w okularach w tej tubie. MASAKRA! Jak można ludziom, którzy zaczynają przygodę z astronomią wmawiać coś takiego?! Ja go dostałem za darmo, bo kolega kupił MAKA. Ale powiem Wam tak, już niedługo będę miał okazję zrzucić to cuś z dachu swojego domku. Ale będę miał frajdę! I wszystkim, którzy z tego korzystają, radzę to samo :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz wszystko wiadomo ;D to co było twoim niby pierwszym teleskopem nie było teleskopem tylko zabawką :) ale gwarantuję ci że po przesiadce na prawdziwego newtona naprzykład takowa Synta 8 pokazała by ci takie obrazki mmmmmm ;) no ale wybór został , masz refraktorek i celuj nim w niebo , ciesz się widokami :)

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że kolega Hans wcześniej nie podał oferty innych refraktorów. Przynajmniej miałbym jakiś wybór <_< No cóż, refraktora już zwrócić nie mogę. Pewnie wielu z Was zastanawia się, skąd moja niechęć do newtonów. Zaraz Wam powiem. Otóż w moim pierwszym poście napisałem, że mój kolega korzysta z MAKA. Od niego dostałem pierwszy teleskop. Oto on----> kliknij <---- I właśnie przez ten, nazwijmy to "teleskop" zniechęciłem się do newtonów. Wiem, że nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka. Nie można porównywać "czegoś takiego" do sprzętu, jakim Wy się posługujecie. Ale ogólnie to coś było powodem mojego zniechęcenia do lusterek. Jeszcze na to wszystko złożyły się plastikowe soczewki w okularach w tej tubie. MASAKRA! Jak można ludziom, którzy zaczynają przygodę z astronomią wmawiać coś takiego?! Ja go dostałem za darmo, bo kolega kupił MAKA. Ale powiem Wam tak, już niedługo będę miał okazję zrzucić to cuś z dachu swojego domku. Ale będę miał frajdę! I wszystkim, którzy z tego korzystają, radzę to samo :szczerbaty:

 

 

 

Nie dziwie ci się, zaczynałem od podobnego teleskopu jeśli to tak można wogóle nazwać. Ale te teleskopy zwierciadlane które ci tu koledzy polecali nie mają nic wspólnego z tym badziewiem które miałeś. Ja osobiście też wybrał bym Newtona w tym przedziale cenowym, ale każdy ma swoje indywidualne upodobania.

Pozdrawiam,.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już refraktor to : Synta 120/1000 na EQ-5 to na pewno nie jest zabawką.

 

Sam mam na niego chętkę ze względu na lepszą mobilność od Synty 10" na dobsonie tutaj

 

Jednak synta 8" ciągnie zbyt mocno i chyba się od mnie nie odczepi. :D

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 13 lat później...
16 minut temu, Witos napisał(a):

Czy po wiellu latach Synta 8" nadal polecana jako teleskop na start dla początkującego :g:

 

Jak nie są problemem dla Ciebie jej rozmiary to ok ;) Natomiast jak szukasz czegoś mniejszego i bardziej mobilnego to są ciekawe alternatywy jak np. Mak 127 (do Księżyca/Planet) czy Bresser 102xs (do głębokiego nieba) albo Celestron SCT 6 calowy (dobry do planet ale z reduktorem i do głębokiego nieba jest ok). Wszystko się rozbija o budżet, zwłaszcza że cena teleskopu to dopiero początek wydatków...

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Witos napisał(a):

Czy po wiellu latach Synta 8" nadal polecana jako teleskop na start dla początkującego :g:

Dalej są popularne. Może teraz tak na bieżąco nie śledzę ale widzę, że jest duży popyt na nie. W sklepach ładnie schodzą. Teraz patrzyłem na olx i jest używanych 7-8 szt. Dobry teleskop, 20 cm lustro za niewielkie pieniądze, prosty w obsłudze i gabaryty nie są jeszcze tak uciążliwe. Jeden z lepszych wyborów na start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2007 o 21:42, Gość rubenjames napisał(a):

 klik

Fajne to pierwsze zdjęcie - refraktorek nie jest nawet poprawnie przykręcony do statywu...

 

Jeśli budżet jest 1000 zł (czyli ultra-skromny) to wszystkie drogi prowadzą co używanego Newtona 8" na montażu Dobsona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Marcin_G said:

Fajne to pierwsze zdjęcie - refraktorek nie jest nawet poprawnie przykręcony do statywu...

 

Jeśli budżet jest 1000 zł (czyli ultra-skromny) to wszystkie drogi prowadzą co używanego Newtona 8" na montażu Dobsona

W kwestii formalnej. W poście z 2007 który cytujesz jest/był link do produktu, w sklepie astrokrak Janusza Pleszki. Obecnie ktoś tą domenę podkupił i powiesił taka stronkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

ale to nie ja wykopałem temat sprzed 13 lat!

nie szkodzi, ale odpowiedziałeś na posta niestniejącego użytkownika z 2007 roku :P szufla się należy

 

13 minut temu, KrisJot napisał(a):

po "potyczce" z sąsiadem :szczerbaty:

po czym?

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.