Skocz do zawartości

Filtr UHC,UHC-S a OIII


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, więc przeszukałem forum w poszukiwaniu filtrów przeciwko LP do mgławic i kontrastowania (np. M42,M27,M1,M97 czy NGC 2392). W sumie znalazłem filtry odpowiednie do tego. Baader UHC-S oraz Baader O-III. W gre wchodzi jeszcze Lumicon UHC jednak jest on 2 razy droższy pod poprzedników.

Info wziąłem z AF i stron:

 

http://www.lumicon.com/filterspec.php

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=28

http://pages.sbcglobal.net/raycash/filters.htm

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=11&str=4

 

1) Potrzebuje filtr najlepiej się sprawdzający pod LP w 90% ale i poprawi kontrast na kilku wypadach w ciągu roku pod naprawde ciemne niebo.

2) Czy filtr Lumicon UHC jest wart dwukrotnej przebitki? Wydaje mi się że nie chyba :-) a może?

3) W 1 linku pisze, że OIII jest najlepszy do obiektów takich jak mnie interesują. A także świetnie się spisuje pod dark-sky zaraz po UHC (link3)

4) Filtr UHC i OIII są wąskopasmowe a UHC-S szerokopasmowy. (Tak wyczytałem) Jak znacząca jest różnica bo rozumiem, że chodzi o ilośc przepuszczanego światła, który typ filrów jest lepszy do Synci 200/1200 przy filtrach wąskopasmowych obiekty nie będą za ciemne?

5) Filtr będzie używany zapewne z okularami z serio LVW, 22mmi 13mm. (na 95%)

6) Czy jak patrze przez te filtry następuje przekłamanie barw gwiazd itp?

 

Skłaniałbym się do filtra OIII , a co sądzi o tym szanowne AF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzales tez tu:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25

?

 

ad1 pod zaswietlone niebo to DEEP-SKY albo Light Pollution, pod ciemne: Ultrablock albo UHC, wzglednie OIII, ale mocno zaciemni obraz

 

ad2 ...

 

ad3 sugeruj sie raczej opiniami i testami niezaleznych obserwatorow, a nie tym co napisal producent o swoim filtrze

 

ad4 OIII to filtr LINIOWY, a UHC i UHC-S waskopasmowe, musialo Ci sie cos pozajaczkowac (wzglednie komus kto pisal)

 

ad5 to dobrze, bo oszczedzisz kupujac standard 1,25"

 

ad6 UHC, Ultrablock i OIII tak, gwiazdy staja sie zielonkawe

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie:

1) Brac filtr liniowy czy wąskopasmowe do synty?

2) W ad1 napisałeś deep-sky albo lp, mozesz dac linka do tych filtrów?

3) jest filtr który niezieleni obrazu? Obserwowałem przez OIII chyba w Roztokach i fakt Veil było widac o niebo lepiej w sumie to w ogóle było go widac, ale zielony obraz mnie jakos tak, nie wiem ;-)

 

Ad:1 są jeszcze te..

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=210

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=218

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=220

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

posiadam UHC-s baadera, który kupiłem właśnie ze względu na ten artykuł. Jest ekonomiczny i wg tego testu najbardziej uniwersalny.

 

Pogoda przez mizerna więc mogę jedynie napisac, że w M42 widac 50%więcej niż bez filtra - i wcale nie przesadzam !!! , a i to było z balkonu w 30K mieście. Pod dobrym ciemnym niebem jeszcze go nie testowałem.

M1 raczej bez żadnych fajerwerków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o fajerwerki, tylko o możliwie najlepsze zwiększenie kontrastu pod niebem zanieczyszczonym LP, czy w tym okularze następuje zmiana barw? pyntko_krtofli? I takie samo mam pytanie do filtrów ALP Antaresa i Deep-Sky.

 

Wdg tamtego testu, wynika też że lepiej wziac OIII jest 2 razy tańszy i nie wiele odbiega od UHC chyba :-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie:

1) Brac filtr liniowy czy wąskopasmowe do synty?

2) W ad1 napisałeś deep-sky albo lp, mozesz dac linka do tych filtrów?

3) jest filtr który niezieleni obrazu? Obserwowałem przez OIII chyba w Roztokach i fakt Veil było widac o niebo lepiej w sumie to w ogóle było go widac, ale zielony obraz mnie jakos tak, nie wiem ;-)

 

1. waskopasmowy bedzie uniwersalniejszy

2. sam sobie dales linka na te filtry z AK :)

3. niestety, chcac uwypuklic mglawice, musisz pogodzic sie z mocnym przycmieniem gwiazd i zakolorowaniem ich na zielono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , szukałem w delcie ale potem znalazłem astrokraku :-)

 

OK, a co z tymi filtrami co dałem linka? Czy któryś z nich jest godny uwagi? Z przyciemnieniem gwiazd to rozumiem, ale czy, któryś z tych co podałem zmieniają barwe gwiazd?

 

I tak pewnie się zdecyduje na OIII, więc co o tym sądzisz polaris?:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , szukałem w delcie ale potem znalazłem astrokraku :-)

 

OK, a co z tymi filtrami co dałem linka? Czy któryś z nich jest godny uwagi? Z przyciemnieniem gwiazd to rozumiem, ale czy, któryś z tych co podałem zmieniają barwe gwiazd?

 

I tak pewnie się zdecyduje na OIII, więc co o tym sądzisz polaris?:-)

 

Ten Sky Glow pomaga troche przy niezbyt wielkim LP nie demolujac obrazu gwiazdek. Troche też poprawia kontrastowanie na Saturnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , szukałem w delcie ale potem znalazłem astrokraku :-)

 

OK, a co z tymi filtrami co dałem linka? Czy któryś z nich jest godny uwagi? Z przyciemnieniem gwiazd to rozumiem, ale czy, któryś z tych co podałem zmieniają barwe gwiazd?

 

I tak pewnie się zdecyduje na OIII, więc co o tym sądzisz polaris?:-)

 

O, wywolales mnie imiennie ;)

 

Te filtry "light-pollution" jesli nie zabarwia Ci gwiazdek (na pewno lekko zaciemnia) to na 100% nie bedziesz zadowolony z efektu jaki dadza w Syncie.

 

Ja mam Ultrablocka (Orion) i sobie go chwale.

Wybor miedzy UHC a OIII to raczej indywidualna sprawa i preferencje co do obiektow.

UHC jest jasniejszy i uniwersalniejszy, OIII ciemniejszy, ale na kilku obiektach da lepszy obraz niz UHC.

 

Jesli chcesz, zeby Ci ktos tu powiedzial: "kup filtr X, nie kupuj filtra Y" to mozesz sie nie doczekac, chyba, ze ktos bedzie na tyle nieodpowiedzialny, ze zadysponuje TWOIMI pieniedzmi ;)

 

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to przeczytałem dokladnie testy na AN i mniej więcej wygląda to tak B)

 

1) ALP i UHC-S porównywalne, pod niebo zanieczyszczone LP, pod ciemnym nie widac różnicy.

2) Sky-Glow niżej od 1)

3) Ultra-Block lepiej od 1) bo b. dobrze spisuje się pod ciemnym niebem jak i pod niebem z LP, ale i tak wypada troche słabiej od OIII.

 

I teraz moje pytanie ma ktoś filtr Ultra-Block? :szczerbaty:

 

 

Edit: Byłem w trakcie pisania jak Ty napisałeś swój post :-) ja właśnie bym się skłaniał do Ultra-Blocka o ile obraz nie jest zbytnio przekłamany (zielony czy jakiś) i nie wycina on sporo gwiazd.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to przeczytałem dokladnie testy na AN i mniej więcej wygląda to tak B)

 

1) ALP i UHC-S porównywalne, pod niebo zanieczyszczone LP, pod ciemnym nie widac różnicy.

2) Sky-Glow niżej od 1)

3) Ultra-Block lepiej od 1) bo b. dobrze spisuje się pod ciemnym niebem jak i pod niebem z LP, ale i tak wypada troche słabiej od OIII.

 

I teraz moje pytanie ma ktoś filtr Ultra-Block? :szczerbaty:

 

Tak to ty nie sortuj tych filterków. Nizej/wyżej, lepszy/gorszy... a do czego, a w jakich warukach, a w jakiej tubie. Wiem, wiem synta w mieście, ale nie generalizuj tak, bo sie przejedziesz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tak nie można. Ale w takim razie można by rozmawiac godzinami o zaletach i wadach jednych i drugich w jakiej tubie, kiedy, jaki obiekt. Ale jeśli tak będzie to nie zdecyduje się do końca życia, musze odrzucic wkońcu jakiś żeby kupic inny, no bo jak inaczej dokonac wyboru?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tak nie można. Ale w takim razie można by rozmawiac godzinami o zaletach i wadach jednych i drugich w jakiej tubie, kiedy. Ale jeśli tak będzie to nie zdecyduje się do końca życia, musze odrzucic wkońcu jakiś żeby kupic inny, no bo jak inaczej dokonac wyboru?

 

- Zadaj sobie pytanie DO CZEGO to będzie.

- Zadaj sobie pytanie CZY TWOJE NIEBO ABY NAPEWNO DA SIĘ OBSERWOWAĆ LEPIEJ Z DANYM FILTREM.

- Przeczytaj specyfikacje techniczne (filtrujac marketingową mielonke)

- Porozglądaj sie po testach na wielu forach (tu, A4U, Astronoce, CN, itd.)

- IDZ DO KOGOŚ KTO MA DANY FILTR I POPATRZ PRZEZ NIEGO PRZED ZAKUPEM.

 

Czasami coś co jeden zachwala, dla drugiego jest neutralne lub wręcz negatywne i na odwrytkę. Upodobania filtrowe to dosyć szerokie pole manewru.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W artykule ktory Ci podeslalem jest klasyfikacja generalna i podzial na poszczegolne obiekty.

Poczytaj, nie spiesz sie.

Jesli to Ci nie da odpowiedzi, to ja sie poddaje.

 

Ultrablock przyciemnia gwiazdki i robi je zielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, wdg testów i na stronie delty pisze, że filtr UHC-S prawie nie wycina gwiazd i "podkreśla prawdziwe kolory gwiazd", wysokiej przepuszczalnosci czy coś. Ale mimo to dobrze kontrastuje mgławice i dobrze wycina światło sodowe. Pisał o tym np. użytkownik doktor Robotnik. W jednym z tematów widziałem, że napisałeś że miałeś ten filtr mimo wszystko dzwinie zabarwiał Ci gwiazdy na zielono? Sprawdzałeś go tylko w swoim Maku?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UHC nie WYCINA tylko PRZYCIEMNIA. Nie da rady inaczej, bo nie blokuje czesc widma gwiazd przepuszczajac tylko widmo ktore emituje mglawica.

 

UHC zabarwi Ci gwiazdki. Ja w swoim UHC mialem dodatkowo czerwone "duszki" gwiazd, ale to podobno cecha wiekszosci tych filtrow.

 

Moze niech Doktor R. sie wypowie na temat kolorow gwiazd. Ja utrzymuje, ze zazielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, mówiąc że wycina miałem na myśli przyciemnia i przez co stają się niewidoczne w teleskopie. Źle się wyraziłem musze bardziej precyzyjnie. Poczekam na kogoś kto może ma ten filtr i się wypowie. Jeden z użytkowników pyntko_krtofli już się wypowiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyntko_krtofli już się wypowiedział

 

Gwiazdy widac, ale sa slabsze i tych najslabsze faktycznie ciezko wypatrzec, ale tu liczy sie mglawica.

 

To moze spytaj Pyntka jak UHC zachowuje sie na kolorach gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytałem. Czekam na odpowiedz. Wiem że chodzi o mgławice, ale gwiazdy obok mgławicy dla mnie dodają jej uroku. OIII będzie chyba za ciemny, UHC za drogi 400zł, i jeszcze ultrablock, wszystkie barwią na zielono. Ten UHS-S na pewno będzie to robił ale mam nadzieje że w sporo mniejszym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.excelsis.com/1.0/entry.php?sect...&entryid=32

 

Tu jest opinia uzytkownika.

 

Wychwycilem dwa fragmenty:

 

In the scope on bright obejects the images are a deep green with a hint of red on the fringes of Mag. 3 and brighter objects. I have heard that images can become rather distorted when viewing non-nebular objects with other filters but the baader UHC-S keeps everything in good focus and but for the green color and red fringe everything remains tack sharp.

 

To potwierdza czerwone "duszki" i "zazielenienie".

 

One evening last summer, while I was waiting for the Megrez to arrive, we tried the UHC-S in comparision to the Lumicon UHC on an Orion ED80, Stellarvue SD 102 and Astro-Physics 130. On the 80mm & 102mm we preferred the Baader UHC-s as the image was not dimmed as much as the Lumicon, but by the time you get 5-inches it becomes a draw as you begin getting enough light that things aren't dimmed out as much.

 

Wynika z tego, ze UHC-S jest jasniejszy, ale to zaleta w mniejszych aperturach (4"). Przy 8" spokojnie mozesz wziac "ciemniejszy" filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.