Skocz do zawartości

Filtr UHC,UHC-S a OIII


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jednak dupa. Skoro gwiazdy muszą byc zielone to przynajmniej chce wyciągnac z mgławicy ile się da. Teraz znowu musze pomyślec co kupic. Filtr mgławicowy "Lumicon" UHC 1,25" jest dla mnie za drogi. Zostaje OIII (liniowy) tylko czy sprawdzi się przy LP? Jeszcze moze byc UltraBlock (wąskopasmowy) też przy LP.

 

Z tego co dałem w pierwszym linku OIII powinien byc najlepszy bo w tamtym teście UB nawet nie brał udziału i nie jest polecany...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix,

Ostatnio na Tąpadłach tasowaliśmy OIII i UHC (piotr_s :notworthy:), oba Luminocony, bardziej w Taurusie niż w Syntach.

Ale jeśli miałbym Ci polecić do Synty, to raczej UHC.

Nie wiem jak to się przedstawia z UHC-S.

 

OIII bardziej ścina jasność nieba na wszystkim i przez to poprawia się kontrast.

UHC zostawia troszkę jaśniejsze niebo.

Oba zaseledynkowują gwiazdki. Przez OIII w Taurusie mam problem z dostrzeżeniem trapezika (jeden róg jest prawie zupełnie skasowany)

 

OIII na większości obiektów jest lekko w tyle za UHC, ale jest kilka spektakularnych, w których OIII wykłada pozostałe (np. Veil).

 

Jeśli uda mi się wygospodarować trochę czasu w ten nów, to możesz wytestować na Tąpadłach oba.

 

polaris:

OIII różni się od UHC tylko jedną linią widmową - H-Beta (tak mają przynajmniej Luminocony). Stąd zapewne wpadają w jeden worek liniowych.

 

pozdr

th

 

PS. lookanie na visualu z miasta mgławic, galaktyk, to pomyłka i żaden filtr tego nie zrekompensuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teha, o niczym innym nie marze! Bardzo chętnie. Tylko trzeba będzie wygospodarowac czasu i to najlepiej na weekend. Zdecydowałbym się na OIII ze względu na cene bo w jak już czytałem UHC wypada lepiej niż OIII jednak jego cena jest dwa razy większa. I najlepiej było by obejrzeć i sprawdzić czy się opłaca jeśli tak, dozbieram i kupię UHC :-)

 

 

PS.

Teha wiem, ale nie każdy dysponuje samochodem tak jak ja. Mimo wszystko sprawia mi to ogromną frajdę nawet w mieście a jak jest wyjazd pod ciemne niebo, to jestem w niebo wzięty! Żaden filtr tego nie rekompensuje ale może chociaż troche poprawić obraz prawda? :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris:

OIII różni się od UHC tylko jedną linią widmową - H-Beta (tak mają przynajmniej Luminocony). Stąd zapewne wpadają w jeden worek liniowych.

 

Zgadza sie oczywiscie.

Filtry OIII przepuszczaja pasmo Oxygen III, a filtr H-Beta pasmo wodoru beta i dlatego maja ksywke "liniowe".

A filtry waskopasmowe (np. UHC) przepuszczaja Oxygen III, wodoru beta i pasmo pomiedzy nimi. Dodatkowo, UHC przepuszcza pasmo czerwieni z H-Alfa - wodoru alfa.

Ultrablock nie i dlatego podobno jest nieco lepszy pod zaswietlone niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, sam już nie wiem. Więc z waszych sugesti wynika (np. Teha) że OIII < UHC , ale UHC przepuszcza za dużo światła jeśli chodzi o LP, a Ultra block nie. Wynikało by że OIII<UHC<UB pod niebem z LP;-) w syncie. Hmm...

 

 

wcześniej o tym nie napisałem, ale 25mm od synty + filtr baadera UHC_S = odbłyski :angry: przynajmniej w moim przypadku...

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kilku już ust słyszałem, że filtr UHC ASTRONOMIKA jest znacznie lepszy od UHC-S Baadera do mgławic. Cóż... jest też ponad 2x droższy :szczerbaty:

Ja mam UHC Astronomika. Po stokroć warty był swej ceny. Chociaż nigdy nie miałem porównania z Lumiconem czy Orionem, czy innymi, przypuszczam, że różnice mogą być subtelne....

 

Czytałem, że do O-III potrzeba minimum lustra 10" aby w pełni go wykorzystać. Inaczej za mało światła przedostaje się przez filter.

Edytowane przez Marcin Klapczyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pewnie wiele osób pisało, te filtry nie poprawią obrazu galaktyki. Bo każdy filtr będzie wycinał światło gwiazd ( czyli galaktyk też ) jednie mogą zwiększyć kontrast wycinając część LP i część galaktyki przez co otrzymamy lepszy kontrast. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pewnie wiele osób pisało, te filtry nie poprawią obrazu galaktyki. Bo każdy filtr będzie wycinał światło gwiazd ( czyli galaktyk też ) jednie mogą zwiększyć kontrast wycinając część LP i część galaktyki przez co otrzymamy lepszy kontrast. ;-)

 

to tak czy nie ?? bo jeśli będzie lepszy kontrast to i obraz raczej też lepszy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: nie wiem jak to jest dokładnie, jak wprowadzam w błąd prosze o sprostowanie

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...14602&st=40 w sumie tak na dobrą sprawę to już tutaj ktoś wspomniał o tym filtrze, ale trochę mało... przydałby się jakiś więksiejszy teścik - bo to może byłby mój 2 filtr w kolejce jakby okazał się wystarzczająco dobry do wizuala !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.