Skocz do zawartości

M35 i NGC2158


Piotrek Sadowski

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda nie zachęcała do wyjazdu za miasto, dlatego po raz kolejny ćwiczyłem na balkoniku.Ze względu na LP znad Wroca nie porywałem się na ambitniejsze obiekty, tak jak napisałem cały czas się ucze ustawiania tego całego ustrojstwa, co mam nadzieje zaprocentuje kiedy w końcu rusze tyłek za miasto :D

Tmb 100/800 + flatener tv + filtr bader uhc-s + canon 300d

gm8 + st4

12x240s iso 800

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka całkiem w pytkę, jak to Misza mawia :)

 

Ho, ho ładne kropki. Przyznam, że jeszcze w telepie nie namierzyłam.

 

Zalecam. Już w 6" ten mały NGCek tuz przy eMce mamuśce wygląda uroczo. W Moich 11" potrafi mnie przykuć do okularu na ładną chwilkę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho, ho ładne kropki. Przyznam, że jeszcze w telepie nie namierzyłam.

No to musisz koniecznie nadrobić zaległości. W taurusie ta gromadka NGC prezentuje się ślicznie :).

 

Fajna fota :Beer:

 

edit. Widzę, że Hans mnie ubiegł w wychwalaniu tej gromadki. Z drugiej strony mając już dwa takie zalecenia nie masz wyboru jak tylko przy najbliższej sposobności zapoznać się z tym obiektem :).

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja troszkę po marudzę... :szczerbaty:

Przydałby się kadr troszke w lewo, bo na 35 już prawie miejsca zabrakło. Ciekawe jakie miałeś parametry guidowania bo po gwiazdkach widać że trochę pojechało a kolorystyka różowawa to efekt obróbki czy szkła?

Ale i tak nieźle! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka całkiem w pytkę, jak to Misza mawia :)

Zalecam. Już w 6" ten mały NGCek tuz przy eMce mamuśce wygląda uroczo. W Moich 11" potrafi mnie przykuć do okularu na ładną chwilkę.

 

Pozdrawiam.

 

Tego NGCka rozbilem w drobny mak w 8" z LVW13. I sie jeszcze lapal w polu z M35 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja troszkę po marudzę... :szczerbaty:

Przydałby się kadr troszke w lewo, bo na 35 już prawie miejsca zabrakło. Ciekawe jakie miałeś parametry guidowania bo po gwiazdkach widać że trochę pojechało a kolorystyka różowawa to efekt obróbki czy szkła?

Ale i tak nieźle! :Beer:

 

Tak się właśnie dzieje jak się ma lunetke do guidowania przymocowaną na stałe :D , żeby ustawic gwiazdke musiałem tak przesunąć kadr.

a kolorek taki wyszedł bo nie radze sobie jeszcze z balansem przerobionego canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia dlaczego NGC wyszło i Tobie i Turowi takie czerwonawe ? Czyżby to wina przerobionego Canona czy też może filtrów ?

 

W niemodyfikowanym wygląda to tak, mimo LP:

 

m35xy1.jpg

 

A w teleskopie 11" faktycznie zarówno M 35 jak i NGC wyglądają pięknie i są łatwiutkie do namierzenia :lol:

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia dlaczego NGC wyszło i Tobie i Turowi takie czerwonawe ? Czyżby to wina przerobionego Canona czy też może filtrów ?

Może to troche rozjaśni sytuację

 

cytat z http://www.seds.org/MESSIER/m/m035.html:

 

Amateurs with more powerful telescopes can view its fainter neighbor, NGC 2158 (at the upper left in our image); it is situated just about 15 arc minutes southwest of M35. NGC 2158, of about mag 8.6 and about 5 arc minutes angular diameter, contains many more stars, is much more compact, over 10 times older and over five times more remote than M35 (the Sky Catalogue 200.0 gives abaout 16,000 light years), and becuse it consists of older stars, its light is dominated by yellower stars;

 

Co prawda tu jest napisane że jej gwiazdki są raczej żółte, więc może to kwesta balansu kolorów na focie. Jednak różnica w barwie jest jak najbardziej naturalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia dlaczego NGC wyszło i Tobie i Turowi takie czerwonawe ? Czyżby to wina przerobionego Canona czy też może filtrów ?

 

Jarku, zarówno ja i Paweł korzystaliśmy z filtrów oraz przerobionego canona, to po pierwsze;

druga sprawa, zauważ że sumaryczny czas naświetlania jest u nas kilkakrotnie dłuższy niż u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.