Skocz do zawartości

Zmiana współrzędnych - pytanie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby ktoś mi pomóc rozwiązać poniższy problem.

 

Jak przejść z heliocentrycznych współrzędnych prostokątnych (x,y,z) lub biegunowych (l,b,r) epoki J2000.0 na współrzędne ekliptyczne lub równikowe dla epoki danej daty (chwili) ?

 

Bardzo proszę o odpowiedzi pod pytaniem albo na astrocd@eranet.pl.

 

Poszukuje również osoby do współpracy nad programem AstroKalendarz znającej bardzo dobrze Delphi

 

Za pomoc z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A skąd masz Marku te współrzędne w (x,y,z)?

Z jakichś plików z danymi? Co jaki okres czasu pojawia się tam współrzędna X,Y,Z dla danej planety i jak wyliczyć jej pozycje pośrednie, jeśli to w ogóle do czegoś potrzebne?

 

Może mi się to przyda w Planetach 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dll znajdziesz w kodzie źródłowym Cartes du Ciel 3.0, ogólnie dostępnego. Jak nie znajdziesz wyśle mailem.

 

Ja ma teraz liczone to inaczej, więc poradziłem sobie z przejście z heliocentrytcznych na ekliptyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak, tym bardziej staje się to proste, że od razu masz w systemie heliocentrycznym

 

Odwołanie w Delphi wygląda tak:

 

Compute heliocentric equatorial J2000 rectangular coordinates

and heliocentric ecliptic J2000 polar coordinates

Planet number are :

1 : Mercury.

2 : Venus.

3 : Earth.

4 : Mars.

5 : Jupiter.

6 : Saturn.

7 : Uranus.

8 : Neptune.

9 : Pluto.

 

// PLAN404.DLL

 

type

TPlanetData = record

JD : double;

l : double ;

b : double ;

r : double ;

x : double ;

y : double ;

z : double ;

ipla : integer;

end;

PPlanetData = ^TPlanetData;

Function Plan404( pla : PPlanetData):integer; cdecl; external 'PLAN404.DLL';

...

var pla : TPlanetData;

begin

pla.ipla:=3;

pla.JD:=jd;

i:=Plan404(addr(pla));

 

pla.x:= to x itd...

 

Plik plan404.dll zamieściłem na serwerze AstroCD, http://www.astrocd.astronomia.pl/download/plan404.dll.

 

Nie zdziw się bo ma tylko 120kB :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki! jednak mój programik będzie wypasiony ;)

 

potrzebować będę jeszcze tablicy z paroma tysiącami najjaśniejszych gwiazd może być zarówno w x,y,z jak i we współrzędnych sferycznych - jeśli Marek masz coś takiego to bardzo proszę ... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że coś się znajdzie.

Janusz Wiland ostatnio szukał prostego katalogu ze współrzędnymi i ruchami własnymi i zastosował testowy SAO z którym można zrobić dosłownie wszystko.

Pytanie tylko w tym do jakiej wielkości gwiazdowej potrzebujesz gwiazdki. Ja to np. 11, to extra jest Tycho-2, z którego trzeba by było wyciągnąć tylko to co potrzeba z http://www.astro.ku.dk/~erik/Tycho-2

 

Na upratego można by było wstawić HST ale to już 20 mln gwiazdek

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazdki mają być tłem dla Układu Słonecznego, nie wiem, czy będę robić podróże międzygwiezdne tak jak to jest w StarStrider (w każdym razie nie będzie to takie wypasione)

 

acha, a co z planetoidami i księżycami planet? Poradzisz też jakiegoś dll-a? Najlepiej w tym przypadku gdybyna wyjściu były współrzędne względem planety macierzystej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.