Skocz do zawartości

Okulary: kontrast, transmisja


Erik

Rekomendowane odpowiedzi

Załóżcie specjalny topic (w "sprzęcie" jak sobie władza życzy) pt. lantan kontra plossl "Tele Vue" , bo to mnie poważnie zaczyna wciągać i śledzę z zacięciem szachisty. :D

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeniesione, mam nadzieję, że jeden i drugi topic będzie wreszcie w miarę spójny :rolleyes:

 

Załóżcie specjalny topic (w "sprzęcie" jak sobie władza życzy) pt. lantan kontra plossl "Tele Vue" , bo to mnie poważnie zaczyna wciągać i śledzę z zacięciem szachisty. :D

ale tu nie chodzi o jakieś życzenia, tym bardziej jakiejś "władzy", ale dyskusja wciąga nie tylko Ciebie :szczerbaty:

a za jakiś czas, nie sposób będzie jej znaleźć, a mało kto będzie pamiętał, że toczyła się w obserwacjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

say

ostatnio zostałem zaskoczony, lookalismy w Plejadki w mgławicę wokół Merope.

MER30 ledwo, ledwo ją widać w Taurusie, Naglerze 31 chyba jeszcze gorzej, frebert stwierdził, że jej nie ma.

 

W drugiej syncie był wsadzony kitowy okular 25mm (nawet nie wiem co to jest, ale chyba jakiś superplosl).

A w nim mgławica jak malowana.

 

 

Scattered light a nie Merope Nebula :szczerbaty:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarcik, zarcik...

 

 

 

 

 

 

 

Ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do pierwszego posta - jeżeli był to TV Pl 8mm to potwierdzam wysoką jakość! :Beer:

 

Ty zobacz Emde, co to sie porobiło. Ludziska dorwali wypasionego plossla telewuja (który jest doskonały) i piszą, że plossle lepsze od LV czy innych... ale kurde pamiętajcie, że plossl klasy TV9 nie ma nic wspólnego z plosslami dodawanymi w kicie do chinskich teleskopów. A i jeszcze jedno, Kto widział plossla dostepnego na polskim rynku, który byłby wstanie pokonać LVW22? :szczerbaty: Osobie która tagiego plossla widziała stawiam browara za informacje co to było i gdzie to kupił :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans- co to znaczy "pokonać LWV"? Wiem, że LWV ma szerokie pole, ładnie punktuje (co najmniej tak jak mój Plossl B) ), ma długi ER. Ale tu chodzi o kontrast i transmisję. Jeśli Erik pisze, że przynajmniej kontrast jest lepszy w jego Plosslu TeleWuju niż w Naglerze o zbliżonej ogniskowej, to myślę, że wie co pisze.

Ja mam doświadczenia z moim Pl i porównania z LV. Też twierdzę, że obraz jest bardziej szczegółowy i plastyczny.

Jaaasne, najłatwiej wzruszyć na to ramionami i pisać dalej, jakie te LV i LWV są lepsze. No bo skądże Plossle, chociaż takie lepsze Plossle, ale jednak TYLKO Plossle, mogą być lepsze od cudów wyrafinowanej technologii :szczerbaty:

A propos- czy LWV 22 jest lepszy kontrastem i transmisją od Naglera?

 

Hmmm- moje 8 mm jednym na pewno bije LWV 22 - powerem do planet, gromad kulistych i mglawic planetarnych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, nie porównuję przecież. To są okulary o całkowicie innym przeznaczeniu. Mam za to nadzieję, że niedługo będzie można porównać do LWV tańsze od niego okulary: Antaresa SW, TS WA i UWA Sky Watchera. Wtedy będzie jasne.

UWA mają astygmatyzm, ale nie jakiś strasznie wielki. W ponad 80% pola b. ładnie punktują, mają też super transmisję. Wytwarzają odblaski. Ale qrcze... są 600 zł tańsze :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans- co to znaczy "pokonać LWV"? Wiem, że LWV ma szerokie pole, ładnie punktuje (co najmniej tak jak mój Plossl B) ), ma długi ER. Ale tu chodzi o kontrast i transmisję. Jeśli Erik pisze, że przynajmniej kontrast jest lepszy w jego Plosslu TeleWuju niż w Naglerze o zbliżonej ogniskowej, to myślę, że wie co pisze.

Ja mam doświadczenia z moim Pl i porównania z LV. Też twierdzę, że obraz jest bardziej szczegółowy i plastyczny.

Jaaasne, najłatwiej wzruszyć na to ramionami i pisać dalej, jakie te LV i LWV są lepsze. No bo skądże Plossle, chociaż takie lepsze Plossle, ale jednak TYLKO Plossle, mogą być lepsze od cudów wyrafinowanej technologii :szczerbaty:

A propos- czy LWV 22 jest lepszy kontrastem i transmisją od Naglera?

 

Hmmm- moje 8 mm jednym na pewno bije LWV 22 - powerem do planet, gromad kulistych i mglawic planetarnych :D

 

Oj Wiechu. Widze, że nie mogę pisac skrótami. No to po kolei co i jak:

 

1. Kontrast i transmisja - Wszytkie plossle jakie miałem w łapkach (z wyjatkiem kilku naprawde perfekcyjnych TV i jednego Vixena) miały gorszy kontrast od serii LV. Transmisja to inna bajka, jest porównywalna przy sparringu seria LV vs plossle, ale tu wiele zalezy od specyfiki obiektu obserwowanego. W większości przypadków ciemniejszy obraz lantanów pokazuje wiecej detalu, jest bardziej kontrastowy i ostrzejszy od obrazu z plossli.

 

2. Piszesz, że myślisz, że Erik wie co pisze. Na pewno. Ale różnica między nami jest taka, że ja wiem co pisze, bo miałem całe to szkło pod oczami, a ty analizujesz wypowiedzi innych. Fajnie, ale dla pewności sprawdz i przetestuj nim postawisz gdzieś teze, ze plossle sa lebsze od okularów X. Ja bym się bał.

 

3. Szczegółowość i plastyka. Tu prawdopodobnie różnimy się piorytetemi. Dla mnie najważniejszy jest detal (to co ty nazywasz tu szczegółowością) i odwzorowanie bieli. Detal w lantanach serii LV jest na znacznie wyższym poziomie nież w kitowych plosslach i na porównywalnym poziomie do obrazu z plossli dedykowanych TV. Ale obraz z lantanów jest nieco ciemniejszy. I to jest prawdopodobnie przyczyna wszystkich tych prób oceniania plossli wyżej od innych okularów. Dlaczego? Bo osoba która looknie przez LV i plossla w pierwszej chwili dostanie obraz "w odczuciu lepszy" w plosslu, bo obraz ten będzie jasniejszy. Ale jak posiedzisz chwilke dłużej, w lantanie z czasem wyłażą detale (ramiona słabej galaktyczki, kłaczek na krawędzi mgławicy , wąsy w M27 itp) które nie wyłażą w plosslach nawet przy długotrwałej obserwacji. A plastyka? Co nazywasz plastyką? Jezeli odwzorowanie bieli, to faktycznie lantany daja obraz o barwach ciepłych. Z plosslami bywa różnie. Jedne sa ciepłe inne zimne inne neutrane. Ja osobiście lubie barwy zimne.

 

4. Wzruszanie ramionami - sorry nie mam pojecia o co chodzi.

 

5. Technologia plossli - Wiechu, doskonale wiesz, że nie atakuje plossli jako plossli. Atakuje posty z informacją typu: "Kup LWV. To SŁUSZNY wybór". Nie miał bym nic przeciwko postowi z treścią "Mam dwa okularki po testach, X okazał się lepszy tu i tu , Y pokonał X w takim przypaku. Dokonałem wyboru X bo..."

 

6. Czy LVW22 jest lepszy od naglera - nie miałem naglera 22mm w bezpośrednim starciu z LVW22. Nie odpowiem. Odpowiem jak taki test wykonam... i tylko wtedy!

 

Uwaga generalna do plossli. Komfort to nie tylko komfort. Krótkie plossle ze swoim ER męcza oko znacznie bardziej niż okulary o długim ER. Zmęczone oko widzi po jakimś czasie mniej. Tego nie przeskoczysz, zadną metodą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie kochany- zauważ, że ja porównuję to, co sam widzę w moim telepie! Wypowiedzi Erika są jedynie dopełnieniem MOICH WŁASNYCH obserwacji.

 

A temat narodził się NIE z powodu zachwytów nad osiągami Plossli za 50, 99, czy 150 zł, ale właśnie tych TV (i mojego Baadera). Do tego samego wora chętnie wrzucę: Super Plossle TS (z wypowiedzi Mpp), Ultimy pod różnymi "szyldami" i może Plossle Meade (np.5000).

 

Proszę, nie zarzucaj tym okularom (większości z nich), że są drozsze od LV. Lepszy okular MUSI być droższy :)

 

P.S. Godzinne "wlampianie się" w Saturna przy 150 x i ER na poziomie 8 mm nie męczy mi oka :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie kochany- zauważ, że ja porównuję to, co sam widzę w moim telepie! Wypowiedzi Erika są jedynie dopełnieniem MOICH WŁASNYCH obserwacji.

 

A temat narodził się NIE z powodu zachwytów nad osiągami Plossli za 50, 99, czy 150 zł, ale właśnie tych TV (i mojego Baadera). Do tego samego wora chętnie wrzucę: Super Plossle TS (z wypowiedzi Mpp), Ultimy pod różnymi "szyldami" i może Plossle Meade (np.5000).

 

Proszę, nie zarzucaj tym okularom (większości z nich), że są drozsze od LV. Lepszy okular MUSI być droższy :)

 

P.S. Godzinne "wlampianie się" w Saturna przy 150 x i ER na poziomie 8 mm nie męczy mi oka :)

 

 

"Super Plossle z TS, Ultimy pod różnymi szyldami, Plossle Meade 5000" - Przetestowałeś? Porównałeś? Z LV/ LVW i naglerami i pentaxami? Proszę popełnij jakąś większa opisówkę, bo jest bardzo potrzebna na forum. Nie filtruj informacji zdanie tu, zdanie tam. Taki test jest bardzo potrzebny i skoro go wykonałeś koniecznie zredaguj do publicznego użytku.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Godzinne wlampianie sie w Saturna przy ER na poziomie 8mm to wartość graniczna. Czyli tak naprawde plossl 10-12mm. Wszystko z mniejszym ER naprawde męczy oczy cholernie i nie trzeba godziny wślepiania, wystarczy kwadrans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem tych wszystkich okularów. Korzystam z opinii na Cloudynights, Excelsis i Astronocy. Testowane byly: Plossle TV (np. Erik, Emde), Super Plossle TS (Mpp) no i mój Baader.

 

Nie sądzę, że dla mnie godzina obserwacji Plosslem 8 mm jest wartością graniczną. Po prostu tyle akurat obserwowałem- są też inne obiekty. Równie dobrze można powiedzieć, że ok. 40 minut z ortho 5 mm jest graniczne, bo na takim czasie się zakończyła moja (chyba, nie mierzyłem czasu stoperem) obserwacja Hmmm... to trochę więcej niż kwadrans ;)

 

Hans- nie wiem, ja może naciągam z testami, ale ty też sporo opinii wystawiasz na podstawie tylko własnych doswiadczeń. Mój wzrok nie męczy się tak przy krótkim ER. To samo dotyczy niektórych szczegółów obserwacji- tego co widać na poszczególnych obiektach. Wiele razy opisywałeś obiekty bardzo niekompletne w porównaniu z tym, co ja widzę u siebie. I myslę, że nie tylko "jakość" nieba odgrywa tu rolę. W sumie... mam nadzieję, że również to, co "przełazi" przez okular ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Wiele razy opisywałeś obiekty bardzo niekompletne w porównaniu z tym, co ja widzę u siebie. I myslę, że nie tylko "jakość" nieba odgrywa tu rolę. W sumie... mam nadzieję, że również to, co "przełazi" przez okular ;)

 

Tylko jakie niebo mam ja, a jakie ty... Ja obserwuje 30km od centrum Warszawy. Myślę, że jednak jakość nieba gra tu główną role.

 

Staram sie swoje opinie wypisywać na podstawie bezposredniego spariingu szkieł. Gdy ktoś pyta generalnie np. lantan czy ortho, moge sobie pozwolic na generalną odpowiedź na podstawie doświadczniea z oboma typami szkła. ale jak ktoś pisze ten plossl X był lepszy od tego erfla Y to ni cholerki nie napisał bym "o rany plossl jest lepszy od erfla". Jak sam spradze to się zgodzę lub nie. Zobacz na przypadek SWANÓW. Długi SWAN 33mm daje niezłe obrazy ale... obraz z tych krótkich ma sie nijak do jakości 33ki. Nie można napisać, że SWANY sa lepsze/gorsze od X, ani, ze Erfle sa lepsze/gorsze od X. To 33ka może jest/nie jest lepsza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie natchnęło cuś jeszcze odnośnie czasu obserwacji i męczenia się oka. Ciekawe, ile w tym zasługi mają wygodne obserwacje przy użyciu Dobsona. Jednak na siedząco obserwuje się naprawdę komfortowo, jak już się opanuje sztukę odpowiedniego "szturchania" tuby. Wszystkie mięśnie rozluźnione - tak można i pół nocy przesiedzieć :)

 

Pozdro wzajemne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pare zdań na ten temat testów.

.NIE!!! stwierdziłem ze plossl jest lepszy niż nagler,dlatego że prównywałem TYLKO plossla TELEVUE 8,10mm z nagleremTELEVUE 9,12mm,czyli dwa rodaje okularów ale TEJ SAMEJ FIRMY!

NIE !!! stwierdziłem ze TELEVUE plossl 8mm jest LEPSZY niż nagler TELEVUE 9mm!!!

TAK!!!.stwierdziłem ze plossl 8mm MA LEPSZY KONTRAST niż nagler TELEVUE 9mm!!!

 

 

 

 

I tylko tyle chciałem powiedziec

 

 

DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pare zdań na ten temat testów.

.NIE!!! stwierdziłem ze plossl jest lepszy niż nagler,dlatego że prównywałem TYLKO plossla TELEVUE 8,10mm z nagleremTELEVUE 9,12mm,czyli dwa rodaje okularów ale TEJ SAMEJ FIRMY!

NIE !!! stwierdziłem ze TELEVUE plossl 8mm jest LEPSZY niż nagler TELEVUE 9mm!!!

TAK!!!.stwierdziłem ze plossl 8mm MA LEPSZY KONTRAST niż nagler TELEVUE 9mm!!!

I tylko tyle chciałem powiedziec

DZIĘKUJĘ

 

Erik , nie nerwujsja. Tu tak czasem bywa ;) Nikt nie ma pretensji. My o inne wiatraki walczym :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Erik- każdy chyba potrafi odpowiednio odczytać, co napisałeś. Choć tak po prawdzie do końca tego nie jestem pewien...

Gdy ja pisałem o obrazach z mojego Plossla, wielu ludzi mi zarzucało, że mieli do czynienia z wiadrem Plossli Vixena, Soligora, Celestrona itd.- i nie znaleźli w nich nic dobrego, więc mój okular, czy Plossl Tele Vue TEŻ MUSZĄ być szajsowate!

Wcale nie zamierzam nikogo przekonywać, że nawet najlepsze Plossle są najlepszymi w ogóle okularami, czy też okularami do wszystkiego. Chodzi o to,że nie można ich podciągać do jednego mianownika, po kontakcie z tandetną masówką.

Chodzi o to, że mogą być rozsądną alternatywą dla lantanów, ortho, czy też innych. Chodzi o to, żeby słowo "Plossl" nie oznaczało szmiry, podejrzanej optyki made in niewiadomogdzie, niemożności uzyskania dobrego obrazu. A te obrazy potrafią przecież złapać za serducho :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Gdy ja pisałem o obrazach z mojego Plossla, wielu ludzi mi zarzucało, że mieli do czynienia z wiadrem Plossli Vixena, Soligora, Celestrona itd.

(...)

Hihi, do mnie pije :)

(...)

- i nie znaleźli w nich nic dobrego, więc mój okular, czy Plossl Tele Vue TEŻ MUSZĄ być szajsowate!

(...)

A tego juz nie powiedziałem. Chyba zaczyna mi świtać gdzie lezy punkt sporu o plossle.

(...)

Chodzi o to,że nie można ich podciągać do jednego mianownika, po kontakcie z tandetną masówką.

Chodzi o to, że mogą być rozsądną alternatywą dla lantanów, ortho, czy też innych. (...)

 

Chodzi o to, żeby nie pisać, że plossl którego sie nie przetestowało stawiać na alternatywe dla innych szkieł. Bo recenzja recenzji nie równa i opieranie się tylko na recenzji to śliska sprawa. Bo jeżeli coś wchodzi na rynek, ma piekna nazwe i sporo kosztuje, nie oznacza, ze jest lepsze od poprzednika czy lepsze od konkurencji (patrz X-cell series). Może jest, może nie. Nie piszmy komus kto szuka dobrego szkła do DS, że np. Ultima będzie dobra, bo ma dobre recenzje. Może będzie dobra, ale może nie będzie wcale lepsza. A porównując plossle do np. lantanów stawiamy poprzeczkę naprawde wysoko.

 

Ja nie wywalam wszystkich plossli do wora z nalepką "badziewie". Wiechu prosze nie wstawiaj wszystkich plossli o których przeczytałeś na zagranicznych forach, że sa dobre, do wora z tabliczką "master masakrator" ;)

 

Pozdrawiam w sporze :)

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, to było do chyba trzydziestu ludzi, którzy na tematy Plosslowe ze mną pisywali :rolleyes:

Nie adresowałem do nikogo osobiście, tylko tak... ogólnie. Już i tak za moje sformułowania o lepszych obrazach na M13 z mojego Baadera vs. LV jedna osoba W OGÓLE PRZESTAŁA SIĘ DO MNIE ODZYWAĆ, choć uważałem ją wcześniej za dobrego przyjaciela !

 

Co do Ultim itd. - ok, odpuszczam. Na razie wszystkiego nie pokupię. Za to mam apetyt na SuperPlossla TS, ale muszę nazbierać kasiory, żeby opłacało się wysyłać do tegoż TS zamówionko B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby nie być dogmatykiem! Nie robic ze sprzętu fetyszu. Być otwarty na uwagi i spostrzeżenia innych użytkowników, nawet takich co bawią się w astronomię 3 tygodnie, bo być może zauważyli coś, co umkneło innym.

Bądźmy otwarci!

 

Jodłowskich warunków.

 

 

ps. z rozważań teoretycznych wynika, że im mniej szkła tym lepsza transmisja. Sorki, ale to jest fizyka, moze nie kurs podstawowy. Obliczenia są dość banalne! Potwierdzają, to również badania laboratoryjne (gdzieś już dawałem link, do takich wykresów) i nic się nie da z tym zrobić.

 

pss. Kocham DOBRE okulary, nawet KELNERY!

 

psss. miałem okzję porównać LV 6mm i PL Vixena 6mm i oprócz LER'a szczególnie mnie nie poraziło (pisałem już o tym) i wg. Hansa, powinienem tego nie pisac, bo ogół zatwierdził inne widzenie?!?

Pirx napisał o TV 8mm dokładnie to samo co Erik czy Emde, więc jak szukacie dobrego okularu 8mm, to kupcie TV Plossl, zostanie jeszcze na flaszkę....

 

pssss. No to mi się teraz od Hansa dostanie :szczerbaty::szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też miałem możliwość bezpośredniego porównania Pl Vixena 6 mm i LV o zbliżonej ogniskowej- wypadło na korzyść LV, aczkolwiek byłem zaskoczony wyrazistością obrazu w Plosslu i porównywalnym w sumie obrazem. Jednak, gdyby ktoś się spytał, który z tych dwóch wybrać- wskazałbym na LV. Dodatkowe pytania zaczęłyby się przy ogniskowych rzędu 7-9 mm. Tu zdecydowanym faworytem będzie jednak Plossl Tele Vue, czy taki jak mój. Dla nie noszących okularów oczywiście, no i godzących się z pewną niewygodą obserwacji- niech będzie, że mają jednak jakieś tam minusy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Kurcze panowie, to teoretycznie zwykły plossl ma najlepszą transmisje bo ma tylko dwie soczewki (różnie to bywa może mieć na 3-4 z tego co czytam)... Super plossl też minimum już 3-4, czyli tyle samo co lantan (4 soczewki). Czyli argument że decyduje ilość soczewek jakoś mnie nie przekonuje ( chyba że gdzieś się pomyliłem ).

 

2) Powłoki na soczewkach nie mają większego znaczenia wszędzie są raczej przyzwoite.

 

3) Czy transmisja i kontrast "plossli" nie wynikają z prostego faktu że mają "małe-mniejsze" pole? Teleskop gromadzi ilość światła "x". Jeśli tą ilość światła "rozciągniemy" na różne "pola" okularów, 82*, 50* to wiadomo że obraz w okularze 50* będzie jaśniejszy (bardziej kontrastowy) niż w 82*.

 

Poprawcie mnie jak się mylę.

 

pozdrawiam :-)

 

Czyli pole powinno dążyć do 0, tak samo jak ilość soczewek ;-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.