Skocz do zawartości

Budowa własnego teleskopu w systemie Newtona


eReSix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Beer:

 

No, tego to jeszcze nie wiesz na 100% :) Dopiero nóż pokaże dokładniej po polerowaniu.

 

Ale jeśli nie ma już żadnych zacięć przy wygładzaniu, to znaczy, ze w obecnej chwili jest "prawie" sfera, prawda? :) Przynajmniej tak mi się wydaje B)

 

Na tych zdjęciach stoisz naprawdę daleko od kartki...albo takie złudzenie? Ile ma obecnie ogniskowa? (Żarówka/latarka daje Ci 2xf)

 

Złudzenie :) Najostrzejszy obraz pojawiał się przy odległości kartka-lustro ok. 126cm, czyli tyle wynosi teraz ogniskowa :Salut:

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli nie ma już żadnych zacięć przy wygładzaniu, to znaczy, ze w obecnej chwili jest "prawie" sfera, prawda? :)

Tak, zgadza się, prawie robi wielką różnicę :szczerbaty: Być może okaże się, że masz dobrą rękę i po polerce masz rzeczywiście sferę.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale by były jaja :D Zaoszczędziłoby to duuużo czasu, ale jak to będzie - zobaczymy. Na razie jest dobrze, chociaż strasznie mozolnie idzie usuwanie wżerów :huh: W sobote zrobię podstawę polerownika z gipsu+klej do płytek, całość będzie pokryta żywicą epoksydową. Mam nadzieję, że się sprawdzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam :Beer:

 

Już myśleliście że mi sie odechciało? ;)

 

Przyczyną mojej tymczasowej nieaktywności w tym dziale był brak proszku o frakcji #220. Otóż cały czas szlifowałem wg artykułu Marcina Klapczyńskiego. Szlifowałem i szlifowałem, a krążki za pierona nie chciały się dopasować :szczerbaty: Postanowiłem popracować wg strony www.astrojawil.pl no i krążki ślicznie "ułożyły się" do siebie :) Z tym, że zostało dużo paskudnych wżerów i musiałem czekać na dostawę SiC #220. Teraz kończę robote... #1200 :banan: Powiem Wam szczerze - niespodziewałem się takiego efektu. To jest niesamowite do jakiego stanu można doprowadzic kawałek szkła:

 

Suszenie... PHTO0109.JPG

 

Widok pod kątem PHTO0110.JPG PHTO0108.JPG

 

No i standard PHTO0113.JPG

 

Doszedłem do wniosku, że w tubusie zaraz przy lustrze zainstaluje przesłone, która zmniejeszy aperture do 222mm. Zasłoni ona fazke i dwa małe odpryski przy krawedzi, które powstały przy robieniu fazki. W dodatku zapewni to idealny, okrągły kształt zwierciadła. Nie wiem czy to, że jest ono leciuteńko eliptycznie nie bedzie stwarzac problemow przy figuryzacji? No i jak pozniej z wyznaczaniem srodka?

 

W tej chwili na lustrze jest jedna "otwarta" bańka, którą się wogóle nie przejmuje, i kilka nieiwelkich wżerów, które postaram się zniwelować, ale szczerze mówiąc - nie będzie bolało jak zostaną :rolleyes:

 

To chyba wszystko. Jak mi się coś przypomni to napiszę ;)

 

Pozdrawiam wszystkich :Salut:

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, jeszcze jedno. Czy stanie się coś złego, jeśli do tego teleskopu wmontuje wyciąg 1,25"? P

Nawet o tym nie myśl!

Nie po to się tyle męczysz przy zwierciadle żeby potem oglądać niebo przez dziurkę od klucza.

Szerokokątne dwucalowe okulary to podstawa do takiego teleskopu.

 

A wyciagi 2" nie sa znowu takie drogie. Ludzie zmieniaja kitowe na lepsze więc można tanio coś dostać na rynku wtórnym. (Sam będe miał za tydzień 2 do sprzedania, he he ).

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet o tym nie myśl!

Nie po to się tyle męczysz przy zwierciadle żeby potem oglądać niebo przez dziurkę od klucza.

Szerokokątne dwucalowe okulary to podstawa do takiego teleskopu.

 

A wyciagi 2" nie sa znowu takie drogie. Ludzie zmieniaja kitowe na lepsze więc można tanio coś dostać na rynku wtórnym. (Sam będe miał za tydzień 2 do sprzedania, he he ).

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

Oczywiście, nie mam zamiaru kupować kitowych okularków, na oku mam Hyperiona 21 albo jakiegos LVW, ale przecież one i tak mają średnicę oprawy 1,25", prawda? (wiem, że mają rękaw 2" i do dwucalowych wyciągów także da się je wsadzić, tylko jeśli przy końcu tych okularów mamy 1,25", to tak samo ogranicza to wlot promieni jak sam wyciąg 1,25" :huh: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niesamowite do jakiego stanu można doprowadzic kawałek szkła:

I to własnoręcznie :Beer:

W dodatku zapewni to idealny, okrągły kształt zwierciadła. Nie wiem czy to, że jest ono leciuteńko eliptycznie nie bedzie stwarzac problemow przy figuryzacji? No i jak pozniej z wyznaczaniem srodka?

Ja mam podobny problem , z tym że , nierówny jest brzeg po obwodzie z odchyłką ~2mm . Myslę że do figuryzacji warto bedzie tą nierówność poprostu zakryć odpowiednią okrągłą diafragmą .

Jeśli chodzi o środek zwierciadła , to ja w swoim nierównym wyznaczyłem go tak ;

-położyłem płytę na łożysku mniej więcej na środku , obracając nią wycentrowałem największy możliwy okrąg opisany w rzeczywisty kształt płyty, po czym na ramieniu pomiarowym zamontowałem pisak i przyłożyłem go w pobliże centrum obracającej się płyty - wyrysował się okrąg na samym środku (fot.).

 

Obecnie jestem na 1200 , a weekend zamieniam na polerkę :rolleyes:

 

Pozdrawiam

_rodek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję kupić wyciąg 2" z redukcją na 1.25", kosztuje to to ok 100 zł -chyba że wolisz droższy.

 

przykładowy najtańszy z DO.

 

Dobra rada wujka zgreda. Nie kaszań swojego telepa cieniastym wyciągiem. Niech to będzie 2" crayford. Nie jest to az takie drogie. Bardzo dobry wyciąg jest w zasiegu u polskich dystrybutorów już od 300-500pln. Jak porozglądasz się po sklepach w stanach, dorwiesz niezłego crayforda już za 80$ (+ clo , vat i przesyłka). Jest to jedna z tych inwestycji które warto poczynic. Drugą bardzo ważną sprawą jest nie wpadanie na głupi pomysł oszczędzania na lusterku wtórnym. Niech to nie będzie pierwsze lusterko z brzegu, ale coś markowego. Myśle, że minimum Antares.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niesamowite do jakiego stanu można doprowadzic kawałek szkła:

Poczekaj aż minie kilka godzin polerki - coś pięknego

 

Doszedłem do wniosku, że w tubusie zaraz przy lustrze zainstaluje przesłone, która zmniejeszy aperture do 222mm. Zasłoni ona fazke i dwa małe odpryski przy krawedzi, które powstały przy robieniu fazki.

Fazki nie trzeba zakrywać, zresztą będziesz mógł poeksperymentować.

 

W dodatku zapewni to idealny, okrągły kształt zwierciadła. Nie wiem czy to, że jest ono leciuteńko eliptycznie nie bedzie stwarzac problemow przy figuryzacji? No i jak pozniej z wyznaczaniem srodka?

Skąd wiesz, że masz elipse? Robiles juz Foucaulta?

 

Też polecam focuser 2" z przejsciowka na 1.25 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i zaczęła się jazda :banan:

 

Od poniedziałku poleruję, w sumie będzie ok. 3h pracy. Coś niesamowitego, mówię Wam :rolleyes: Powierzchnia już bardzo dobrze odbija światło, przez co mogłem zmierzyć ogniskową - 1260mm (+- 40mm). Szykuje się więc światłosiła w okolica 5,7, co mi bardzo odpowiada. Z dotychczasowej autopsji wiem, że teraz ruchy COC powinny być naprawdę powolne (~1/sek). Zwierciadło płynnie przesuwa się wtedy po polerowniku, przez co można dokładniej kontrolować zasięg ruchu (należy pamiętać, aby trzymać się 1/3D, ale losowość jest oczywiście także bardzo wskazana :) ). Nie bez znaczenia jest także ilość CeO2 i wody - najlepiej jest wykonać emulsję w butlece 0,5l, przediurawić nakrętkę w jednym miejscu wbijając cienki gwóźdź i objętościowo wymieszać CeO2 i wodę w stosunku 1:8 (tu wiedzę zaczerpnąłem z stellafane.com). Widać wyraźnie, że przy samej krawędzi polerowanie idzie najwolniej - znaczna różnica w ilości odbijanego światła.

 

Teraz pytanie do Doświadczonych :notworthy:

Czy to normalne, że widzę teraz dobrze wszystkie rysy pozostałe po szlifowaniu? (dam głowę że wystarczająco wyszlifowałem SiC #1200).

 

Pozdrawiam wszystkich :Beer:

Rafał B)

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czy to normalne, że widzę teraz dobrze wszystkie rysy pozostałe po szlifowaniu? (dam głowę że wystarczająco wyszlifowałem SiC #1200).

 

Pozdrawiam wszystkich :Beer:

Rafał B)

 

Na pewno nie widzisz wszystkich rys . Jak masz ich troche za duzo to wroc do proszku 400 i kilka godzin nim szlifuj.Rysy sa glebsze im twardsze masz szklo. Poleruj i szlifuj w zamknietym pomieszczeniu, dekantuj proszki i proszek polerski.

Szlifowanie zakoncz na 800-1000 . Z 1200 bardzo latwo o rysy z pylkow w powietrzu.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te rysy były widoczne od początku polerki, czy dopiero pózniej? Nie przechowuj polerownika odkrytego, bo wszelka drobnica z powietrza będzie wtapiać się w lepik i zdradziecko rysować powierzchnię.

 

Zależy jak mocne są te zarysowania - może brzmi to bolesnie, ale być może będziesz musiał powrócic do wygładzania, za radą Zbiga. Jesli rysy są niezbyt widoczne, zredukują się podczas polerki i nie będą miały wpływu na wydajnosć.

 

Wiesz, lepiej powrócić do wygładzania po 3 godzinkach, niż żałować po 12...

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, prawda bywa bolesna :unsure:

 

Okazało się, że to polerownik rysuje zwierciadło :angry: Odkryłem to, gdy po (w sumie) 5h polerowania umyłem i wytarłem zwierciadło. Znalazłem kilka nowych, długich rys, które były "proste", co oznacza, że postały przy ruchu COC. Polerownik cały czas trzymam w dużym garnku z przykrywką, nie ma więc czans aby drobinki piasku dostały się do niego. Prawdopodobnie przyczyna tkwi w lepiku, którego użyłem do wykonania zwierciadła - musiał mieć już w sobie zanurzone jakieś świństwa, bo z zewnątrz go "wyglancowałem".

 

Wracam więc do SiC #1200. Wg mnie nie trzeba aż do 400 czy 500, bo rysy nie są tak strasznie głębokie. Max 4h wygładzania #1200 i po sprawie (mam nadzieję). Już jedzie do mnie smoła drzewna od Pana Janusza, przy następnym polerowniku wszystko musi grać :)

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekantujesz proszek polerski ?

Jakby to polerownik mial wtracenia i rysowal to rys byloby duzo wiecej.

 

Sam sie przekonasz jak gleboko rysy rzezbia swoje kanaly i jeszcze jak glebiej slad po nich zostaje .

Rysy co zroblem przy szlifowaniu 800 3 dni szlifowalem 400 . Proszek 1200 to nadgorliwosc i tylko rys dorobisz sie. Rysy nie spolerujesz, ani szlifujac tydzien 1000 proszkiem nie usuniesz. Przynajmniej pyreksowe szklo tak sie rysuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok.

 

CeO2 nie dekantowałem, ale dla pewności będę musiał. Wracam za Twoją namową, Zbig, do proszku #500. Jednak musze na niego poczekać, także idzie w paczce od Pana Wilanda. Nie można sie spieszyć, a ja chyba za bardzo chciałem skończyć wszystko przed lipcem. Wrzucam niższy bieg :)

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam :)

 

Lustro się leni :) Nie mialem ostatnie 1,5 miesiąca czasu... Naprawde. Teraz znalazłem pracę na wakacje, zeby miec za co dokonczyc budowe. Jest jednak czas po południu, tak więc w przyszłym tygodniu (pod koniec) biorę się za #500. To nie jest tak, że przeszedł mi zapał, broń Boże! ;) Dochodzę do wniosku że co się odwlecze, to nie uciecze. Za ostro brałem to sobie na początku :) Patrząc realnie na ilość mojego wolnego czasu mam nadzieję wypolerować lustro do końca wakacji. :helo:

 

Pozdrawiam ciepło

Rafał

 

PS: Dopiero teraz zauważyłem że ktoś naskrobał w tym topicu, nie dostałem powiadomienia mailem.

PS2: Nie wiem czy warto kończyć tego telepa... AstroBodi zamiótł :szczerbaty::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyno co to mogę ci tylko kibicować i życzyć owocnej pracy :D Ja swoje lustro zacząłem robić około 14.02.2004 a skończyłem jeśli dobrze pamiętam to w październiku. Niestety z figuryzacją sobie nie poradziłem- załatwił to p. Janusz Wiland bardzo dobrze. Ale teraz sobie myślę, że w wieku 14 lat i tak mało kto mógł się pochwalić, że robi lustro do skopa :lol: Po 3 i pół roku mogę się pochwalić, że mam gotowy sprzęt :Salut: Jak widać trwało to trochę długo, ale nigdy, ani przez chwilę nie myślałem aby rzucić tą robotę. Każdą chwilę spędzałem na tym, aby chociażby wymyślić coś ciekawego.

Także podsumowując- nie trać zapału, tylko rób co do ciebie należy eReSix powodzenia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Malo ktory telep z 2" wyciagiem zupelnie nie nadaje sie do patrzenia w niebo. Napisz co masz a moze ktos podpowie jak poprawic .

sorry moj teleskop ma wyciag 1,25" z redukcja / 0,965" :Boink:

 

Ale i tak jest cienki 76/700 :icon_cry::)

:notworthy: nara/dozoba/szczęśćbo...

 

P.S Jedyne co w nim lubie to to, ze fajnie ksiezyc widac przy duzym powiekszeniu

Edytowane przez kuba1333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.